PDA

View Full Version : Ingrediente afrodisiace



amal
02-11-2008, 05:05 PM
Top-ul celor mai puternice afrodisiace este realizat de revista GoodFood.

10.Feniculul

http://www.okey.ro/foto/fenicul.jpg

Crocant, aromat si racoritor, feniculul are numeroase proprietati curative.
Unul dintre compusii sai principali, anetholul, are efecte antiinflamatorii si contribuie la prevenirea cancerului.
Excelenta sursa de vitamina C si alti antioxidanti, cu un continut ridicat de potasiu, fibre si acid folic, feniculul ajuta organismul sa se detoxifice in mod eficient.
In plus, semintele sale sunt mestecate in multe tari din Asia, pentru a improspata respiratia.


Alege bulbi alb-verzui, nu prea mari, pe care ii vei pastra la frigider, cel mult 5 zile-dupa acest interval feniculul isi pierde din aroma si se inmoaie.
Foloseste-l pentru supe, salate sau gratinat, impreuna cu alte legume de toamna.
Se combina perfect cu somonul.

L-am vazut pe Mircea Badea la Antena3 amuzandu-se pe seama acestui articol:) dar mi se pare interesant. Voi continua daca nu va deranjeaza.

amal
02-11-2008, 06:04 PM
9.Ghimbirul

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1b/Zingiber_officinale01.jpg/120px-Zingiber_officinale01.jpg

Cultivat initial in China, ghimbirul a cucerit treptat teritorii din ce in ce mai vaste, ajungand in India, sud-estul Asiei, Africa de Vest si Caraibe.
Multe dintre retetele faimoase cu care ne delectam astazi si-ar pierde farmecul in absenta sa:
curry cu legume, sushi, stir-fry, turta dulce, kimchi sau ceaiul parfumat, de iarna.
Echilibrand activitatea sistemului digestiv, tratand eficient raul de miscare, si ajutand in ameliorarea multor altor afectiuni, ghimbirul pare un miracol. Stimuleaza circulatia periferica.
Poate fi consumat crud, murat, zaharisit, macinat.

amal
02-13-2008, 03:53 PM
8. Sparanghelul

http://etablissements.ac-amiens.fr/0601178e/rvluso/IMG/jpg/230px-Asparagus_produce-1.jpg


Fie el verde sau alb, sparanghelul are o istorie lunga, ca aliment si medicament.

Cea mai veche carte de bucate cunoscuta, cea a lui Apicius, include o reteta cu sparanghel, iar grecii si egiptenii il cunosteau si ei.

Proprietatile sale nutritionale l-au consacrat. Sarac in colesterol si sodiu, bogat in acid folic, potasiu si fibre, el incanta prin aroma si textura sa, mai ales cand este tanar si fraged.
Crescut sub pamant, pentru a fi ferit de lumina, sparanghelul alb este mai delicat decat cel verde.

Pastreaza-l in frigider, cu cozile invelite in prosop de hartie umezit si pregateste-l in cel mult 2 zile.

Pregateste-l fiert la abur (vei sti ca esti fan al sparanghelului atunci cand vei avea o oala speciala inalta si ingusta), pe gratar sau la cuptor, impreuna cu alte legume, cu paste sau cu carne de pui si parfumeaza-l cu tarhon, rozmarin sau cimbrisor.

Am incercat si eu anul trecut sa fac o tarta din aluat fraged cu sparanghel si seminte de pin si mi-a placut foarte mult.
Are o aroma interesanta. E indicat si in diete. E cam scump insa.

amal
02-13-2008, 05:47 PM
7. Coriandrul

http://www.swedeponic.se/images/coriander.jpg

In cartea celor "1001 nopti" se spune povestea unui negustor care nu a reusit timp de 40 ani sa aiba urmasi. Superbele sale sotii au alcatuit o dieta speciala, care includea coriandrul. Minune!-negustorul a devenit in curand tata.

Cu frunzele sale verzi, cu gust, dupa unii, citric, dupa altii, astringent, cu boabele parfumate, coriandrul este folosit in multe dintre bucatariile lumii.
Retete vietnameze, chutney-uri si curry-uri, salsa si guacamole mexican, preparate portugheze-toate includ coriandru.

Pastreaza frunzele proaspete in cutii bine inchise, la frigider, si consuma-le urgent dupa ce le-ai cumparat sau cules.
Pune boabele in borcane de sticla inchise la culoare, bine acoperite si isi vor pastra intreaga savoare.

Mihaela Eid
03-26-2008, 04:11 PM
exista vreo mancare unde sa le folosesti pe toate? :))):D:D:D

maryam
03-27-2008, 11:02 AM
exista vreo mancare unde sa le folosesti pe toate? :))):D:D:D


Esti de coma...mi-a venit in minte replica unei tipe care povestea un film despre o sotie care i-a dat sotului niste medicamente...din acelea:o si...doza a fost fatala.:o


AMal, multumesc, sunt extrem de pretioase informatiile:p.

batool391
03-27-2008, 11:30 AM
Dupa unii cel mai bun afrodisiac ramane partenerul/ partenera. Eu va sugerez o salata cu toate ingredientele , :D Dar sa va ganditi de 2 ori daca va asumati riscul de a o prepara.,.....:smile28:

Saira
05-29-2008, 11:10 AM
Eu am vazut un documentar mai demult (dar thread-ul asta pana acum n-am stiut ca exista :p) in care au d e m o n tat multe mituri despre ingrediente afrodisiace si au spus ca de fapt nu exista asa ceva.Bine,documentarul a fost mai amplu,dar eu am trecut direct la concluzie :D

Yumna
05-31-2008, 03:48 PM
BRAVOOOO,Batool,asa este si parerea mea,cel mai bun afrodisiac este partenerul/partenera.Orice prepari,daca sunt probleme sau nemultumiri in cuplu,nu merge...sau pe jumatate:D