PDA

View Full Version : Inmormantare



aiscia
04-28-2006, 12:01 PM
Salam Aleikum Wa Rahmatullah Wa Barakatuhu.
AM O Mare Procupare In Suflet Si De Aceea Caut Raspunsuri La Voi Cu Ajutorul Lui Allah.
La Multi Dintre Noi Parintii Sunt Crestini Si Stiu Ca Daca Mor Nu Este Corect Sa Ii Ingropam Cu Ritual Islamic.
Asadar,eu Sunt Unica Fata La Parinti,tatal Meu Este Recasatorit Si Nu Prea Mai Are Legatura Cu Noi, Deci Mama Mea In Afara De Mine Nu Mai Are Pe Nimeni.
Ce Pot Eu Sa Fac La Moartea Ei,stiu Si Ca Nu Pot Sa I-au Parte La Funeral Cu Ritual Non Islamic.
Va Rog Sa Imi Raspundeti.

suleiman
04-28-2006, 01:25 PM
Draga aiscia

Cand a murit Abu Taleb , unchiul profetului , a venit la el Ali (fiul lui Abu Taleb) si a zis : o profetule , necredinciosul de unchiul tau a murit , si cine il ingroapa ?
Profetul Salla-LLAHu-Alaihi wa Sallam , i-a spus (lui Ali ) du-te si ingroapa-l pe tatal tau .
Ali a raspuns: Nu o fac , el a murit necredincios.
Profetul i-a spus : Du-te si ingroapa-l si nu vorbi cu nimeni pana cand nu te intorci la mine.
Ali a spus : atunci m-am dus si l-am ingropat , si m-am intors la profet plin de nisip , iar profetul mi-a spus sa ma spal , si dupa aceea s-a rugat pentru mine niste rugaciuni care m-au facut mai fericit decat daca as fi avut tot ce este in pamant.

Din aceasta intamplare , se intelege ca nu este un pacat daca un musulman il ingroapa pe tatal sau sau pe mama sa .

In cazul tau ca si femeie :
Nu ai voie sa faci urmatoarele lucruri :
Sa-o speli dupa ce a murit , sa o pregatesti in sicriu : pentru ca Profetul nu a zis la Ali sa faca asa ceva , i-a spus doar sa-l ingroape.

Un musulman nu are voie sa mearga la mormantarea apropiatilor lui nemusulmani, pentru ca Profetul Υαμ Ηααε Ϊανε ζΣαγ nu a facut acest lucru cand a murit unchiul sau , desi era (Profetul) cel mai milos om.

Poti sa citesti in engleza :
http://www.islam-qa.com/index.php?ds=qa&lv=browse&QR=10679&dgn=4&ln=eng
sau in franceza
http://www.islam-qa.com/index.php?ds=qa&lv=browse&QR=10679&dgn=4&ln=fre


Daca esti femeie , nu ai voie sa te duci la inmormantare .
Nu se cuvine ca un musulman sa se roage pentru un necredincios chiar daca ese tatal lui sau mama sa .

Poate o sa intrebe cineva de ce ? din moment ce islamul este religia milei si indurarii .
Sub nici o forma , nimeni nu poate sa fie mai milos cu un om decat ALLAH. ALLAH este Cel Milostiv Indurator , El ne-a interzis sa ne rugam pentru ei :
"Nu se cade ca Profetul si cei care cred, sa ceara iertare pentru politeisti . chiar daca ei sunt rude, dupa ce li s-a aratat limpede ca ei sunt oaspetii iadului.
Cererea de iertare a lui Avraam pentru tatal sau nu a fost decat din pricina unei fagaduinte pe care i-a facut-o . Dar cand i-a devenit limpede ca el este vrajmas al lui ALLAH , atunci s-a dezlegat de el. Avraam era milos si bland" Quran 9:113-114

Nici unu dintre noi nu poate sa fie mai presus decat Avraam (pace asupra lui) fata de ALLAH , si noi suntem pe religia lui si facem ce a facut si el.

Tot ce poti sa faci este sa angajezi pe cineva care sa aiba grija de inmormantarea sa .

In religia Islamica , este interzis sa mearga o femeie la cimitir . Este treaba barbatilor sa se ocupe de ingroparea mortilor nu si a femeilor.

gabriela guettat
04-28-2006, 01:38 PM
W AS RW BW
Aiscia,banuiesc ca esti in Romania..
Iubita, cine a zis sa nu participi la inmormantare?
Nu iubita, inshallah dupa o viata lunga care ii urez mamei tale si tie,vei merge la inmormantarea mamei tale.Nu o poti ingropa in ritual islamic ASTA e sigur,dar nimeni nu a zis sa nu ne ingropam parinti, neamuri,vecini,si ce daca sunt crestini?
In schimb cand vine preotul stai un pic deoparte cand citeste mamei tale,dar cum sa nu poti sa partici la inmormantare ei?
Primesti lumea care vine sa iti prezinte coondoleante,stai acolo dar tot ce este ritual religios habipti nu poti participa.
"ASTA E PAREREA MEA PERSONALA"
Dar speram ca Admin,Iamn,Maryam,fratele Munir care este un om foarte invatat sa te poate ajuta mult mai bine decat mine;eu iubita asa as proceda.
Dar te apreciz foarte mult ca ai adus un subiect care este foarte intersant.
Alt ,ceva ce pot sa iti spun ALLAH(SWT),sa iti lase cat mai mult in viata mami a ta si sa va bucurati cat mai mult una de alta!
SW RW BW

suleiman
04-28-2006, 01:48 PM
gabriela guettat
Draga sora , posibil nu ai citit raspunsul meu :)

Nu conteaza parerile noastre personale cand avem un lucru clar precizat.

amal
04-28-2006, 01:53 PM
si eu stiu ca, in islam, o femeie, musulmanca sau nu, nu merge la cimitir pentru inmormantare. motivele nu le stiu exact, stiu doar ca este pacat sa jelesti, sa-ti smulgi hainele de pe tine sau sa-ti dai palme cum faceau si inca fac unele femei, deoarece ajunge sa spui ca "Toti santem pentru Allah si la El ne intoarcem".
De inmormantare se ocupa barbatii.
orice musulman nu are voie sa se roage pt rudele sale care sant necredincioase, tot ce pot sa zica in timpul vietii lor este "Allah sa-i indrume".

gabriela guettat
04-28-2006, 01:55 PM
SW RW BW
Admin, asa e nu am citit si defapt am asteptat ca sa ne scri,ai perfecta dreptate,dar cand am zis ca asta e parerea mea,nu vroiam ca surorile mele sa zica "cine a zis asta".
Dar, asa cum ai raspuns tu este simplul lucru care trebuie sa il facem.
Multumim pentru faptul ca nu ne-ai lasat in ceata,shokran.
W SA RW BW

aiscia
04-28-2006, 02:09 PM
NU DRAGA GABRI,NU SUNT IN ROMANIA.DAR MAMA MEA PTR MOMENT ESTE LA NOI,DAR ACEST GAND MA INFIOARA.CAND SE VA INTOARCE ACASA VA FI SINGURA.CHIAR NU STIU CUM VA FI.DA-TI SEAMA...UNICA FATA...CARE NU VA FI IN STARE SA O INMORMANTEZE.SALVAREA AR FI SA O CONVING SA FACA SHAHADA...OHHHHHHHHH CAT E DE GREU.FIE CA ALLAH (SWT) SA USUREZE ACEASTA SITUATIE SI SA NE DEA LA TOTI O SOLUTIE BUNA IN ACEASTA SITUATIE.AMIN.:smile308:

aiscia
04-28-2006, 02:21 PM
Adica,din Cate Am Inteles...chiar Daca Moare Sotul Sau Copilul(musulmani Fiind) Nu Putem Merge La Cimitir????????????
Luminati-ma Si Pe Mine Ca Asta Nu O Stiam.
Dar Allah Stie Cel Mai Bine...
Oricum Dragii Mei,sa Traiest In Tari Non Islamice, Musulman Fiind,gasesti Mereu Ceva Care Sa Te Impiedice...subhanallah

gabriela guettat
04-28-2006, 02:35 PM
AISICA,habipti,imi pare foarte rau ca te trec astfel de ganduri,sunt reale,vor veni....,ALLAH(SWT)sa ne dea inshallah puterea sa le trecem.
Te inteleg foarte bine,sunt in asentimentul tau,ce bine ar fi de am putea sa ne convingem parintii...dar ALLAH(SWT) KARIM habipti.
Raspuns sigur acum la intrebare ta este NU iubita,NU femeia musulmana nu iese dupa mort si nici nu merge la gropa.
Imi pare rau a iti dau raspunsul acesta,dar avem reguli bine stabilite si trebuie sa le urmam asa cum sunt ele(cu toate ca alti le cred anapoda,dar daca ni s-a spus asa fi sigura ca nimic nu e uitat,sau lasat la intamplare).

.

aiscia
04-28-2006, 02:57 PM
:confused: :confused: :confused: :confused:

amal
04-28-2006, 04:03 PM
draga aiscia, asa este, in islam o femeie chiar daca este musulmanca si chiar daca sotul, copilul sau alta rude care decedeaza sant musulmani, nu are voie sa mearga la inmormantare.

nu oricine pune intrebarea de ce?insa si eu am pus aceasta intrebare, desi unora li se pare mai normal sa faci fara sa intrebi...

In primul rand moartea este considerata doar o trecere fireasca la adevarata viata, la cea de dupa Ziua de Apoi, deci moartea unui musulman nu este un motiv de tristete propriu-zisa, ci este considerata ca o stare temporara dupa care urmeaza invierea sa, judecata sa, si Paradisul, daca Allah asa voieste.
"Fiecare suflet va gista moartea, dar voi veti primi intreaga voastra rasplata in Ziua Invierii! Cel care va fi indepartat de Foc si adus in Rai va fi izbanditor. Viata aceasta nu este decat placere amagitoare."
Coran surat 3:185

Ibn 'Abbas (Allah sa-l aiba in mila Sa!) relateaza ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) trecea pe langa mormintele din Medina. El si-a intors fata catre ele si a zis : Pacea fie cu voi, o locuitori ai mormintelor. Sa ne ierte Allah pe noi si pe voi, ati ajuns inaintea noastra, noi santem cei ce urmam."(Tirimidhi)

Durerea si rugaciunile omului pentru decedat nu au nici o influenta asupra judecatii de catre Allah a acestui om, daca omul a fost credincios, bun, etc ajunge in Paradis, daca nu, ajunge in Iad.Dumnezeu este Milostiv si Drept, deci un musulman se bazeaza pe acesta Dreptate si Mila a lui Dumnezeu, si astfel, persoana draga lui care a decedat este "in maini bune", ca sa zic asa.

Tot ce trebuie sa faca un musulman este sa zica "Noi santem ai lui Allah si la El este intoarcerea".
Coran, Surat al Baqara:153
Profetul Muhammed s. a. w. s. a spus : "Nu face parte dintre noi (musulmani) acela care isi loveste obrajii (bocind) si-si sfasaie vesmintele si cheama asa cum chemau in vremurile de dinaintea ivirii Islamului"(Al-Jahiliyya)



In al doilea rand, raspunsul la intrebarea ta este in modul in care o femeie trebuie sa tina doliu.
daca sotul ei moare, o femeie musulmanca tine doliu timp de 4luni si 10zile in care ea nu iese din casa decat daca nu are pe cineva care sa aiba grija de ea, nu se machiaza, nu se impodobeste, nu poarta haine de doliu, acestea fiind interzise in islam, si rudele ei au grija de ea. Acestea le face in semn de respect pt sotul ei si pentru durerea care o are in suflet, fara insa sa faca ceea ce a interzis Profetul prin citatul de mai sus.

In cazul in care ruda decedata este alta decat sotul ei, ea nu are voie sa tina doliu mai mut de 3 zile.

Dar tristetea fara durere si lacrimile fara bocete (tipete) sunt lucruri care fac parte din firea omului si nu sunt considerate pacate.Tot Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Alllah fie asupra lui!) a zis : " Ochii varsa lacrimi si inima este indurerata, dar nu vom zice decat ceea ce este pe plac lui Allah.
http://www.islamulazi.ro/main/intrebari.php

gabriela guettat
04-28-2006, 04:57 PM
Draga surioara nu stiu cu cat te va ajuta,povestea aceasta,dar mi-am perimis sa o iau de pe" islamul azi".
Sper din suflet ca fratele nostru sa nu se supere ca am postat povestea lui aici.Am sa ii scriu si am sa ii comunic ca am postat lucrea lui aici .Mie mi-a placut enorm si am zis ca o sa iti palca si tie.


In numele lui ALLAH cel Milostiv,Indurator

De ce ne este frica de moarte?

Inainte de a incepe comentariul acestui subiect as dori sa va istorisesc o poveste pe scurt: -Se povesteste-ALLAH este mai stiutor- a fost odata un pescar care se numea Abdallah. Si pescarul avea de hranit pe cei noua copii ai sai sip e mama lor,si era sarac,tare sarac,asa de sarac ca n-avea nici o alta avere afara de navodul lui.Si astfel navodul ii tinea loc si de pravaliesi si de putinta de a-si agonisi pine cea de toate zilele. Si asa ca avea obiceiul sa se duca in fiecare zi sa pescuiasca la mare; ce pescuia vindea si astfel cu ce dobandea cumpara cele de trbuinta pentru copiii sai,in masura in care il binecuvanta ALLAH Atoatedatator; daca pescuia mai mult, atunci cu banii dobanditi, pune pe nevasta-sa sa gateasca o masa minunata.Si traia asa de pe o zip e alta,fara sa-si bata capul cu grija zilei urmatoare.
Intr-o zi, nevasta-sa nascu al zecelea baiat, ca si ceilalti noua erau tot baieti, din mila lui ALLAH! Si tocmai in ziua aceia nu se afla chiar nimic de mancare in casa cea saraca apescarului Abdallah.Si femeia ii zise omului ei;
-O, stapan al meu, casa noasta acuma s-a mai imbelsugat cu un suflet,iar piinea zilei de azi inca nu a venit! N-ai vrea sa te duci sa aduci ceva de mancare?
-Tocmai vroiam sa ies, punandu-mi credinta in bunatatea lui ALLAH, sis a ma duc la pescuit.
Pescarul isi lua navodul in spinare si pleca la mare.
Si arunca navodul si il desfasura in apa, intru norocul acelui copil nou-nascut, si spuse; " O,Doamne al meu, fa ca viata sa-I fie usoara sin u anevoioasa,imbelsugata sin u neindestulata! " Si dupa ce astepta un timp, trase navodul si il gasi plin de murdarii, cu nisip cu mil si cu ierburi, darn u vazu nici urma de peste nici mic, nici mare! Atunci se minuna si se mahni in sufletul lui si zise; " Oare ALLAH l-o fi zamlisit pe micutul acela fara sa-I fi menit nici o parte si nici un noroc? Intrucat acela care a dat falci omului si i-a lasat doua buze drep gura n-a facut treaba asta degeaba, ci a luat asupa-si sarcina de a raspunde la nevoile lor,de vreme ce el este ATOATESTIUTOR si ATOATEDATATOR,Preamarit fie EL ! "Pe urma isi lua navodul in spate si se duse sa-l arunce in alt loc.
Si stete rabdator o buna bucata de vreme, dupa care se cazni mult pana sa-l scoata , caci se dovedi tare greu. Si gasi in el un magar mort,umflat cu totul si imprastiind o duhoare infricositoare.Si pescarul isi
Simti sufletul napadit de sila;si dete zor sa curate navodul si indepartinduse cat mai degraba, zicind;
" Nu este ajutor si putere decat intru Slavitul si Falnicul ALLAH cel PREAINALT!
Si pescarul Abdallah ramase nemiscat vreme lunga, prada mihnirii tare amare.Dupa care,pana la urma,se hotara sa mai arunce o data navodul in apa cerand iertare de la ALLAH pentru vorbele nesocotite pe care le graise…………………………………………………………………….
Dup ace arunca navodul pt. a tria oara Abdallah asteapta o vreme indelungata sip e urma incepu sa se pregateasca sa-l traga afara.Intrucat navodul era si mai greu decat de celelalte dati si atarna cu totul peste masur,Abdallah se necaji amarnic cu el pana sa-l scoata la mal.Si atunci peste poate de uluit ,
Gasi prins de ochiurile navodului o faptura omeneasca,un fiu de Adam ,asemenea ca toti fii de Adamii numai cu o deosebire ca trupu-I sfirsea cu o coada de peste.
Cand il vazu, pescarul Abdallah nu mai avu nici o indoiala ca n-ar fi de fata cu vreun efrit dintre efritii
Care in vremurile demult s-au razvrtati impotriva poruncilor stapanului lor Soleiman (Solomon) fiul lui David si au fost inchis in vase de arama rosi si aruncati in mare……………………………………


Pescarul o lua la goanna pet arm ,fugind de sa-si dea sufletul ,si urland;
-Aman! Aman! Fie-ti mila de mine ,o ,efrite al lui Soleiman(Solomon ).
Ci adamitul din navod ii striga:
- Hei ,pescarule! Nu fugi de mine! Caci sint o faptura de om ca si tine ,nu-s nici mared si nici efri!
Vino si ajuta-ma sa ies din navodul acesta ,sin u-ti fie teama de nimic! Am sa te rasplatesc din plin! Si ALLAH are sa tie seama de aceasta in Ziua Judecatii!
La vorbele acestea ,inima pescarului se domoli ,si se intoarse la navod………………….
-Atunci nu esti un gin din neamul ginnilor? Spuseadamitul din navod.
- Nu sint! Sint faptura omeneasca sic red in ALLAH si in trimisul (s.w.s.) Lui!
Abdallah il intreba?
- Pai ,atunci ,cine te-a aruncat in mare?
El spuse;
-Nimeni nu m-a aruncat in mare , pt. ca eu in mare m-am nascut! Caci sint un fiu dintre fiii marii.
Intrucat sintem multe naroade care locuim in adancurile marilor.Si toti suntem drept-crendiciosi intru ALLAH si Profetul (s.w.s.) Lui si sintem prietenosi si ajutatori fata de oameni de pe pamant caci ne calauzim dupa poruncile lui ALLAH si dupa invataturile Cartii celei Sfinte! Si ma numesc Abdallah.
………………………………………………………………………………………………………………
Acestia doi Abdallah-de-pe-uscat si Abdallah-din-mare s-au imprietenit si au facut un legamantintre ei; cel de pe uscat sa-I aduca poame ,legume proaspete si alte bunatati si el cel din mare ii da in schimb tot felul de nestemate. Si tare se mai iubeau. . ………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………
Intr-o zi cand amandoi aveau mai mult timp liber se asezara la taifas; Abdallah cel-din-mare a spus;
-"O ,fratele meu ,se zice ca profetul (s.w.s.) a fost ingropat la voi pe pamant.Oare tu stii unde-I mormintul? "
- " Da " ii raspunse pescarul.
- "Unde este ?" a intrebat cel-din-mare.
Si pescarul i-a raspuns;
-"In cetatea care se cheama at-Taiiba."
- "Este vizitat de oamenii de pe pamant?"
Pescarul i-a raspuns; "Da '' atunci cel-din-mare a exclamat.
-"Ferice de voi ,locuitori ai pamantului! Dar tu l-ai vizitat ,o ,frate al meu.
-Nu! a raspuns pescarul ,eu am fost bolnav si n-am avut banii de drum ,ca eu m-am imbogatit numai dup ace te-am cunoscut pe tine ,tu mi-ai adus binele acesta.Acuma sint dator sa-l vizitez sis a fac hagi la sfinta casa a lui ALLAH.Dar m-a oprit de la aceasta numai dragostea ce ti-o port, ca nu pot sa ma despart de tine nici macar o zi."
- "Oare tu pui dragostea pt. mine mai presus de vizitarea mormintului lui Mohamad (s.w.s.) care iti va lua partea in ziua cand vei da ochii cu ALLAH si care te va scapa de foc sit e va ajuta sa intri in Rai.
Si oare pt. dragostea pt.viata pamanteasca ai sa neglijezi sa vizitezi mormantul Profetului (s.w.s.).
-Nu jur pe ALLAH , vizitarea lui este pt. mine lucru cel mai de seama, dar vreau sa capat de la tine incuvintare de a ma desparti de tine." A spus pescarul.
-Iti dau incuviintarea, a spus cel-din-mare.Iar cand te vei afla la mormantul lui, sa-i duci si un zalog de la mine dar acesta se afla la mine acasa,asa ca hai cu mine in mare la cetatea mea ,sa te poftesc in casa mea ,la masa mea sis a-ti dau zalogul meu ca sa-l pui pe mormantul profetului (s.w.s.) si sa-I spui;<O, trimisule al lui ALLAH , Abdallah-cel-din-mare iti trimite salutarile lui si acest zalog ca la Ziua de Apoi sa mijlocesti pt.el in fata lui ALLAH.
Pescarul i-a raspuns ; " Imi este cu neputinta sa fac acest lucru deoarece eu nu stiu sa inot si nici sa respire in apa." Atunci Abdallah-cel-din-mare la uns cu o unsoare si au plecat sa ia zalogul sis a viziteze tinuturile si minunatiile din mare.Multe a vazut si multe zile au petrecut impreuna.In drumul spre intoarcere a vazut ceva foarte ciudatlui, pescarul a auzit cintece si a vazut un praznic imprejurul unei mese intinse, la care o multime de oamenii mancau si beau cu mare bucurie.Pescarul la intrebat pe Abdallah-din-mare;"De ce se bucura oamenii aceia asa da tare, oare este vreo nunta?" -Nu, este o nunta a raspuns cel-din-mare ci le-a murit cineva. –"Oare la voi cand moare cineva, voi va bucurati,cintati si petreceti? L-a intrebat cel-de-pe-pamant sic el-din-mare i-a raspuns: "Da! Dar voi
Pamantenii ce faceti in astfel de imprejurimi? – La noi,cand moare cineva,ne intristam si plangem pentru el,iar femeile se bat peste fata si isi rup hainele de pee le,de durere dupa cel mort.
Si Abdallah-din-mare a cascat ochii la Abdallah si a spus:
-Da-mi indarat zalogul!" Iar pescarul I l-a inapoiat.Pe urma cel-din-mare la scos afara si i-a spus; "Rup prietenia cu tine si legamantul dintre noi si de aici incolo nu ai sa ma vezi si nici eu nut e voi mai vedea!" De ce asemenea vorbe? A intrebat Abdallah-de-pe-uscat.Si cel-din-mare i-a spus;"Oare voi cei de pe pamant ,nu sinteti zaloagele lui ALLAH?" –"Ba da" i-a raspuns pescarul. – Pai voi va mahniti cand ALLAH isi i-a indarat zalogul si plangeti dupa el,cum dar sa-ti dau eu zalogul meu pentru profet
(s.w.s), iar atunci cind vi se naste un copil va bucurati cu toate ca marele ALLAH pune zalog in el un
suflet, iar cand si-l ia indarat va pare rau si plangeti si va intristati? Noi nu avem nevoie de prietenia cu voi! Si l- lasat pe tarm si s-a scufundat in mare.
Iar de atunci nu s-au mai intilnit niciodata cu toate ca cel-de-pe-uscat se ducea zilnic la malul marii si-l striga darn u i-a mai raspuns nimenii.

gabriela guettat
04-28-2006, 04:58 PM
Aceasta mica poveste ne da multe de gandit, si multe intrebari se invalmasesc in mintea noastra chiar daca e-a este o poveste.
Si prima intrebare este: "De ce ne este frica de moarte?"
Sa-ti fie frica sa te intilnesti cu cel care te-a creat?Nu, nu trebuie sa-ti fie frica. ALLAH Preainaltul
Nu l-a creat pe om pentru ca el sa aduca stricaciune pe pamant, pretinzand ca el s-ar fi creat singur si ca natura s-ar fi creat singura. ALLAH nu l-a creat pe om pentru ca el sa nascoceasca minciuni pe seama LUI, fara stiinta si fara calauzire, socotindu-l pe Isus-pacea asupra lui!-a fi fiul lui Dumnezeu, tagaduindu-l ALLAH Preainaltul si ademenindui pe oamenii, pretinzand ca Dumnezeu cel Unic ar fi parte a trinitatii si ca cei trei ar fi unul singur.-ALLAH Preainaltul nu l-a creat pe om pentru ca el sa adore sufletul sau nedrept sis a nascoceasca doctrine ratacite, provaduiri mincinoase.
Nu de accea l-a creat ALLAH pe om, ci pentru a-l lasa in urma Sa pe pamant, pentru a se supune poruncilor Sale si pentru a se opri de la ceea ce EL i-a interzis.

"[Adu-ti aminte] cand Domnul tau le-a zis ingerilor: <Voi sa fac pe pamant un inlocuitor>"
Surat Al-Baqara;30

ALLAH l-a creat pe om pentru un mesaj pe care el omul trebui sa-l implineasca si pentru un tel maret si nobil.

" Oare credeti ca v-am creat pe voi fara rost si ca nu va veti intoarce la Noi?"
Surat Al-mu"minun;115

Atunci omul cu inima curate care stie ca a respectat si a dus mesajul lui ALLAH Preainaltul mai
Departe in aceasta lume, cum oare poate sa-I fie frica de moarte, de intilnirea cu ALLAH Cel
Milostiv.
Sa-ti fie frica sa te intilnesti cu cel care ti-a dat adapost, ti-a dat hrana, sa-ti fie frica de cel care te-a
Invatat ,sa-ti fie frica de cel care te-a calauzit.
De cel care ti-a dat drept calauzire si lumina Sfintul Quran dupa care poti sa te calauzesti in acceasta viata ca sa stii ce primesti in Viata de Apoi.
Oare dup ace iti pui in balanta faptele savarsite si stii ca inima tan u cunoaste decat liniste, nu simnte decat siguranta si tihna, ca o confirmare a vorbelor lui ALLAH Preainaltul:


"El este Cel care a pogorat liniste in inimile dreptcredinciosilor,pentru ca sa le sporeasca si mai mult credinta."
Surat Al-Fath;4

Intre dreptcredincios si ALLAH exista o legatura puternica, nemarginita, o iubire infinita si o multumire fara asemanare;


"ALLAHeste multumit de ei, iar ei sunt multumiti de El."
Surat Al-Ma'ida;119


Fiecare dintre noi isi cunoaste faptele, greselile si pacatele, chiar daca nu aveam curajul necesar sa le recunioastem cu voce tare, dar cel putin sa avem bunul simnt atunci cand ne asezam in fata celui care te-a creat ALLAH Premaritul san e recunoastem pacatele savarsite,sa cerem iertare sis a promitem ca ziua de maine va fi una curate sufleteste fata de noi si de semenii nostril.Si atunci ma mai intreb " Cui ii mai este frica de moarte?" sau mai bine zis; "Cui ii este frica de intilnirea cu ALLAH cand stii ca tot
Ce ai facut a fost dup alumina si calauzirea Celui Milostiv."
Sa ne rugam lui ALLAH pentru buna indreptare si calauzire.

W SA RW BW

hadiya
04-28-2006, 06:44 PM
Toti trebuie sa trecem prin astfel de momente grele
dar alhamduliAllah ca noi sintem musulmani si intelegem astfel acestea cind vin in viata noastra.
Eu nu am fost la cimitir la mama mea de poate 4 ani si il mai am
doar pe tata ,cum se vor derula lucrurile asta nu stiu dar e sigur
ca in putinta mea cit va sta voi incerca sa fac pe placul lui Allah
inchaAllah ,desii in sat la mine nimeni nu ar putea intelege de ce.
Sint copil unic si in astfel de situatie nu ar trebui sa ma ocup eu de
inmormintarea tatalui meu ?

ayesha
05-11-2006, 07:02 PM
MASHALLAH.........fetelor ,intradevar o poveste minunata,care m-a facut sa inteleg si mai bine si sa pun mai adanc in sufletul meu ,dorinta de a il intalnii pe Creatorul si Stapanul lumilor..................Citind povestea mi-au trecut prin cap o multitudine de idei ,cum ar fi :cata importanta punem pe lucrurile materiale ,si cat de important mi se parea acum 10 minute sa imi iau canapea in dormitor, ca ma dor oasele din cauza patului pe care dorm ,uitand de faptul ca altii nici nu au un acoperis deasupra capului
_sau cat de disperata eram de faptul ca sotul meu nu intelegea ce nevoi am eu si era mai important sa trimita banii de canapea unei familii sarace care urmeaza sa faca nunta si nu au nici ce pune pe masa.
Ahhhhhhh Allah cat de murdari si avari suntem uneori .Dar in acelasi timp zic "alhamdulillah"caci ma indruma si imi arata calea cea buna.
O poveste rupta din realitate "pana la urma"care se adevereste si in zilele noastre.Rabbighfirli
Allah sa ne indrume pe calea cea buna .Inshallah
Iar apropo de cele mentionate in legatura cu jelitul.Pot sa zic din propria experienta cum a fost privit sotul meu ,care imediat la un an dupa casatoria noastra i-a murit tatal.Sotul meu aflandu-se in Romania cu mine deorece abea nascusem.........a primit" lovitura" intr-o noapte pe la ora 1,fiind cumplit.Sincer nu stiam de toate aceste invataturi,cum trebuie sa te porti sau ce trebuie sa faci si ce nu.Ptr mine a fost o durere adanca ,insa el a fost un exemplu.Nu a vorbit aproape 30 de minute, sincer am crezut ca v-a inebunii sau ca a amutit din cauza socului .Nu varsa nici o lacrima ,nu scoatea nici un sunet ,statea cu capul in jos si strangea din maxilar.Mi sa parut o vesnicie cele 30 de minute................parintii mei il rugau sa planga sa se descarce ..............eu il rugam sa vorbeasca.Nu intelegeam ce este cu noi.Insa dupa ceva timp cand si-a usurat sufletul ,mi-a zis ca nu a plans ptr ca aceasta a fost dorinta tatalui sau.
Ptr mine a fost cutremurator cat de puternic a putut fii .........si cum un parinte isi poate invata copilul sau astfel.Este un lucru minunat ........ptr ca de astfel de copii avem nevoie sa lupte in numele lui ALLAH.Copii puternici si care sa nu clinteasca in fata durerii .MASHALLAH.
Pe aceste tipuri de oameni trebuie sa ii privim cu mandrie si ca pe niste eroi ai vietii.Aceia care isi primesc de la Allah necazurile fara a clintii si fara a se manifesta de duere si mahnire,razbunandu-se sau urland .
Si important este cum sfarsim ,cum ne alegem sa ne fie dincolo.Totul depinde numai de noi.Adevarul este in fata noastra,noi alegem daca vrem sa-l vedem sau nu.



ALLAHU AKBAR

maryam
05-12-2006, 01:15 AM
Dragele mele dragi,cred ca fiecare dintre noi isi pune intr-un fel sau altul aceasta problema,alhamdulillah ca avem in religia noastra raspuns la orice lucru .
Inshaa ALLAH sa fie cat mai tarziu aceasta tragedie,in ce ma priveste as dori sa fie ei si toti cei dragi cei care vor avea aceasta problema si nu eu,nu stiu cum as face fata.:smile308:
ALLAH Karim.