PDA

View Full Version : Ziarele din Danemarca au publicat iar caricaturi ofensatoare



batool391
02-16-2008, 12:13 AM
Războiul caricaturilor ar putea reizbucni. Cele mai importante ziare din Danemarca au publicat miercuri, din nou, unul dintre controversatele desene cu profetul Mahomed.

Gestul jurnaliştilor este un protest faţă de īncercarea de asasinare a lui Kurt Westergaardunui, cel care a desenat īn 2005 celebra caricatura care īl prezintă pe Mahomed cu o bombă īn turban.

Poliţiştii au reuşit miercuri să aresteze trei suspecţi care complotau să īl ucidă. Acelaşi desen a apărut ieri īn 11 publicaţii daneze.

În 2005, apariţia caricaturii a provocat proteste extrem de violente īn rāndul musulmanilor care consideră că orice fel de ilustrare a lui Mahomed reprezintă o insultă. Sediile a trei ambasade ale Danemarcei au fost atacate atunci şi cel puţin 50 de persoane au fost ucise īn Orientul Mijlociu, Africa şi Asia.
Sursa: Realitatea TV

suleiman
02-16-2008, 12:19 AM
ALLAH sa-i rasplateasca dupa cum ei merita !

De ar stie vreunul dintre ei ce rau face , nu s-ar indrazni sa faca nimic din ceea ce face , dar ce sa spunem ?! O ummah asa slaba nu a mai existat in istoria lumii islamice ...

Saira
02-16-2008, 12:24 AM
:mad:


Se mai poate comenta un asa articol?


Dar rasplata fiecaruia va fi dupa ceea ce a intentionat si dupa ceea ce a facut,asa ca...


Trist este ca ummah nu mai e deloc ummah si sunt atitudini care se bat cap in cap mereu si nu fac deloc cinste islamului.


:mad:

batool391
02-16-2008, 12:42 AM
Cand am citit stirea nu mi/a venit sa cred ca iar s/a dat dovada de inconstienta din partea jurnalistilor danezi. Atitudinea lor e provocare pe fatza din pacate.....

ummraschid
02-16-2008, 02:15 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

SUEDIA:
Redactor sef, moare, dupa tiparirea caricaturilor
RIA Novosti 13 Februar 2008


STOCKHOLM. Seful redactor Peter Melin, in varsta de 59 de ani, al ziarului "Sydsvenska dagbladet", care apare in orasul suedez Malmoe, a decedat miercuri, la putin timp dupa publicarea unei caricaturi.
Dupa cum comunica redactia ziarului, el a decedat in urma unui infarct.

Dupa relatarea ziarului suedez "Expressen" , de joi, Melin a fost activ pana in ultima clipa a vietii sale. In dimineata acelei zi, daduse un interviu pentru agentia de stiri TT si pentru televiziunea suedeza, in care isi apara hotararea sa de a publica caricaturile .
sursa:europenews.dk

SUBHANAALLAH!!!!

...inshaAllah, sa aratam ca santem suficient de puternici in credinta noastra si sa nu reactionam asa cum isi doresc ei sa reactionam, caci noi Il avem pe Allah subhanahu wa ta'ala, si ceea ce este mai bun decat orice...DU'A al qunut, in rugile noastre unite, in moscheile si in casele noastre...
...inshaAllah, sa ne unim in fiecare Rugaciune catre Allah subhanahu wa ta'ala sa schimbe inimile noastre slabe, si odata cu ele, situatia noastra, amin
...inshaAllah, sa iubim Islamul mai mult decat orice altceva sau oricine altcineva, si sa nu iubim mai mult lumea aceasta, decat cea vesnica,
amin

iman99
02-16-2008, 02:45 AM
As salamu aleikom wa rahmatu llahi

Subhan Allah,Cum am spus acesti oameni nu au nici un Dumezeu..dar chiar asa???Nu exista niste reguli pentru jurnalisti???Adica sunt niste chesti de care nu se pot atinge???Sau????

Si ei asteapta cum a spus si surioara Umrashid sa reactionam...dar Allah este cel care va actiona si nu va lasa lucrurile cum sunt in sha Allah...ori in viata asta ori in viata de apoi.

Noi in sha Alah sa facem dwa si Allah sa ne calauzeasca...amen

wa aleikom salam wa rahmatu llahi

aiscia
02-16-2008, 03:05 AM
As salamu aleikom wa rahmatu llahi

Subhan Allah,Cum am spus acesti oameni nu au nici un Dumezeu..dar chiar asa???Nu exista niste reguli pentru jurnalisti???Adica sunt niste chesti de care nu se pot atinge???Sau????

Si ei asteapta cum a spus si surioara Umrashid sa reactionam...dar Allah este cel care va actiona si nu va lasa lucrurile cum sunt in sha Allah...ori in viata asta ori in viata de apoi.

Noi in sha Alah sa facem dwa si Allah sa ne calauzeasca...amen

wa aleikom salam wa rahmatu llahi

Le lipseste cu desavarsire credinta....Ei nu respecta nici macar religia lor si fac toate astea din cauza ignorantei....Ei chiar nu stiu cat de dureroasa este pedeapsa lui Allah....

Totul este in mainile lui Allah si la Eel este intoarcerea tuturor....Iar rasplata si pedeapsa va fi pe masura faptelor fiecaruia....

Este foarte dureros,...,da....trist, mai ales ca este o provocare evidenta...Daca ei fac ceva ofensiv impotriva religiei noatre se cheama libertate de exprimare,democratie,..., dar daca noi,ne aparam ...se cheama....:D( mai bine tac....gata...)