PDA

View Full Version : Salaf , salafi ...



suleiman
02-16-2008, 02:19 PM
In Numele Lui ALLAH Cel Milostiv Indurator

Salaf este opusul la khalaf .
Exemplu : Eu am fost un profesor universitar iar acuma sunt la pensie si dupa mine a ajuns un om care acuma este profesor in locul meu .

Eu pentru actualul profesor sunt : Salaf
Iar el pentru mine si altii este : Khalaf .

Adica eu am fost inaintea lui si el a venit dupa mine , deci eu sunt Salaf-ul lui , iar el este khalaf-ul meu .

Daca el , practica exact ce am practicat eu si face ceea ce eu am facut , atunci el este Salafi in legatura cu mine , adica "este pe calea mea" .

Acest lucru este valabil si in practica Islamului :

As-Salaf : Cei care au fost inaintea noastra din musulmani , incepand cu Profetul Muhammad صلى الله عليه وسلم si prietenii sai , apoi At-Tabi'in si apoi toti savantii care au aparut pe aceasta linie .

Daca ii urmarim , adica suntem pe calea lor , pe Sunnah , noi ne putem numi Salafiyun , adica suntem pe calea profetului صلى الله عليه وسلم si pe Sunnah Lui .

Aceasta denumire , nu reprezinta nici o secta si nu este un adjectiv care exclude ci unul care include .

Orice om care este pe drumul profetului صلى الله عليه وسلم si pe drumul prietenilor lui , se poate numi Salafi .

Noi , pentru ei , suntem Khalaf .

Cu alte cuvinte, Abu Hanifah رحمه الله este pentru noi un Salaf si pentru Profet un Khalaf .

Daca un om practica doar ceea ce zice Abu Hanifah fara sa invete Al-Fiqh atunci el se poate numi Hanafi , adica el e din scoala lui Abu Hanifah . La fel si Maliki , Hanbali , Shafi'i .

Dar daca invata si studiaza , si nu practica doar o scoala , ci le foloseste ca si surse intermediare plus sursele de baza "QURAN & SUNNAH" atunci acest Om este Salafi .

-------------------
Greseli de exprimare :

In ultima vreme , s-a obisnuit sa se foloseasca acest termen pentru extremisti , teroristi , sau nu stiu ce :

1 - Nu orice musulman criminal indica ca Islamul este o religie a crimelor . Si cred ca toti musulmanii sunt de acord ca daca un musulman pacatuieste nu inseamna ca asa este Islamul .
2 - Cum am explicat sus , ca termenul Salafi nu este o secta ci o globalizare a unor adjective de urmare a cailor din sunnah , atunci este incorect fata de ALLAH si fata de Profetul Sau si fata de musulmani ca acest termen sa fie folosit in alt scop decat cel pe care el il prezinta sau il descrie .

iman99
02-16-2008, 02:25 PM
A s salamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu

M ahsa Allaah frate suleiman.Allaah sa fie multumit de tine.Frumoasa explicatie si FOARTE CLARA.

Masha Allaah.