PDA

View Full Version : Imaginile Profetului pe WIKIPEDIA..Semnati PETITIA pt inlaturarea lor!



Hayat
02-18-2008, 12:56 PM
ASSALAAMU ALAIKUM.

Siteul WIKIPEDIA site a publicat imaginea profetului nostru Mohammad Salallahu aleihi wa salam.
Semnati petitia din linkul de mai jos pentru ca imaginea sa fie inlaturata.Este nevoie de 10,000 de semnaturi pentru ca imaginile profetului sa fie inlaturate de pe WIKIPEDIA SVa rog semnati acum petitia! JAZAKALLAHU KHAIR.

http://www.thepetitionsite.com/2/removal-of-the-pics-of-muhammad-from-wikipedia

Hayat
02-18-2008, 01:00 PM
aici aveti motivele islamice pt care se cere inlaturarea lor...sunt de pe siteul http://islamqa.com/index.php?ref=10452&ln=eng&txt=pictures%20of%20prophet (va rog cine poate sa traduca pt membrii care nu inteleg...sau voi reveni ulterior cu un rezumat...inshallah...)

Question:
why is it that there isn't a picture available of the prophet Muhammed,salallahu aleihi wa salam anywhere in the world?

Answer:

Praise be to Allaah.

Islam came to prevent all means that may lead to shirk or the association of others in worship with Allaah. Among these means is the making of images, so sharee’ah forbids making images, and curses the one who does that, and a strong warning is issued to the one who does that. It was narrated from ‘Aa’ishah the Mother of the Believers that Umm Habeebah and Umm Salamah mentioned a church that they had seen in Abyssinia, in which there were images. They mentioned it to the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) and he said: “Those people, if there was a righteous man among them and he died, they would build a place of worship over his grave and put those images in it. They will be among the most evil of creation before Allaah on the Day of Resurrection.” (narrated by al-Bukhaari, al-Salaah, 409).

It was narrated that ‘Aa’ishah (may Allaah be pleased with her) said: “The Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) came back from a journey and I had placed a curtain of mine that had pictures on it over (the door of) a room of mine. When the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) saw it, he tore it and said, ‘The people who will receive the severest punishment on the Day of Resurrection will be those who try to make the like of Allaah’s creation.’ So we turned it (the curtain) into one or two cushions.” (Narrated by al-Bukhaari, al-Libaas, 5498).

It was narrated that ‘Abd-Allaah ibn Mas’ood said: “I heard the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) say: ‘The people who will be most severely punished on the Day of Resurrection will be the image-makers.’” (Narrated by al-Bukhaari, al-Libaas, 5494).

So how could he grant permission to make a picture of him? Hence none of the Sahaabah dared to make a picture or image of him, because they knew the ruling that doing so was haraam.

Allaah warns against exaggeration, as He says (interpretation of the meaning):

“O people of the Scripture (Christians)! Do not exceed the limits in your religion”

[al-Nisaa’ 4:171]

And the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) warned against doing anything that may involve exceeding the limits concerning him (peace and blessings of Allaah be upon him). He said: “Do not exaggerate about me as the Christians exaggerated about the son of Maryam, for I am just a slave, so say ‘The slave of Allaah and His Messenger.’” (Narrated by al-Bukhaari, Ahaadeeth al-Anbiya’, 3189).

Imaam Muhammad ibn ‘Abd al-Wahhaab wrote a chapter entitled “Maa jaa’a ‘an sabab kufr Bani Adam huwa al-ghulw fi’l-saaliheen (What was narrated stating that the reason for the kufr of the sons of Adam was their exaggeration concerning the righteous).”, in which he said: “In al-Saheeh it is narrated that Ibn ‘Abbaas (may Allaah be pleased with him) said, concerning the aayah (interpretation of the meaning):

‘“And they have said: ‘You shall not leave your gods, nor shall you leave Wadd, nor Suwaa‘, nor Yaghooth, nor Ya‘ooq nor Nasr’ (these are the names of their idols).’

[Nooh 71:23]

– “These were the names of righteous men among the people of Nooh. When they died, the Shaytaan inspired their people to set up stone altars in the places where they used to sit, and call them by their names. They did that but they did not worship them, until those people died, then the knowledge was forgotten and they were worshipped.”

Ibn al-Qayyim said: “More than one of the salaf said: ‘when they died, the people started to frequent their graves, then they made statues of them, then as time passed they started to worship them.” (Fath al-Majeed Sharh Kitaab al-Tawheed by ‘Abd al-Rahmaan ibn Hasan, p. 219)

For this reason there are no pictures of the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him), because he forbade doing that, lest it lead to shirk.

The implication of the testimony that Muhammad is the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) is that we believe in him and in the message that he brought, even though there are no pictures of him. The believers do not need a picture of him in order to follow him. The description of him that is given in the saheeh reports means that we have no need of his picture. Among the descriptions of him (peace and blessings of Allaah be upon him) that have been narrated are the following:

1- He (peace and blessings of Allaah be upon him) was the most handsome of face of all people.

2- He had wide shoulders.

3- He was neither tall nor short (of average height).

4- He had a round face with a ruddy complexion.

5- His eyes were intensely black.

6- He had long eyelashes.

7- He was the Seal of the Prophets, the most generous of people in giving, he was the most forbearing and content of all people, he was the most sincere in speech of all people, he had the gentlest nature of all people and was the most easy-going with others. Those who saw him suddenly stood in awe of him and those who mized with him came to love him. Those who described him said they had never seen anyone like him before or since.”

See Sunan al-Tirmidhi, al-Manaaqib, 3571 and other books of Sunnah which give descriptions of the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him).

Undoubtedly the believers wish that they could have met the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him). Hence it says in the hadeeth narrated from Abu Hurayrah (may Allaah be pleased with him) that the Messenger of Allaah (peace and blessings of Allaah be upon him) said: “The people most loved by me among my ummah will be those who would come after me, but every one amongst them would have the keenest desire to catch a glimpse of me even at the expense of his family and his wealth.” (Narrated by Muslim, al-Jannah wa Sifat Na’eemihaa, 5060). Undoubtedly love of the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) and following him are the means of being brought together with him in Paradise. Part of loving him (peace and blessings of Allaah be upon him) is seeing him in a dream, which means seeing him in his real form. It was reported that Abu Hurayrah said: “I heard the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) say: ‘Whoever sees me in a dream will see me when he is awake, for the Shaytaan cannot take my form.’” Abu ‘Abd-Allaah said, Ibn Seereen said: this applies if one sees him in his true form. (Narrated by al-Bukhaari, al-Ta’beer, 6478).

And Allaah is the Source of strength. May Allaah bless our Prophet Muhammad.

Islam Q&A
Sheikh Muhammed Salih Al-Munajjid

suleiman
02-18-2008, 04:15 PM
ALLAH sa te rasplateasca .

Rog moderatorilor (cine poate) sa puna traducerea in limba romana a celor postate de sora Hayat .

http://www.speed-land.com/images/03299810012033404402.jpg

Saira
02-18-2008, 04:18 PM
Assalamu alaykum


InshaAllah sa se stearga acele poze,am intrat si eu pe Wikipedia sa vad despre ce e vorba si am semnat petitia.

Hayat
02-18-2008, 05:42 PM
ALLAH sa te rasplateasca .

Rog moderatorilor (cine poate) sa puna traducerea in limba romana a celor postate de sora Hayat .

http://www.speed-land.com/images/03299810012033404402.jpg



Assalamu alaykum


InshaAllah sa se stearga acele poze,am intrat si eu pe Wikipedia sa vad despre ce e vorba si am semnat petitia.

mashallah..va multumesc mult!!!Allah subhana wa ta'ala sa va rasplateasca pt binele care il faceti intregii ummah prin semnarea petitiei....

Saira
02-18-2008, 05:55 PM
mashallah..va multumesc mult!!!Allah subhana wa ta'ala sa va rasplateasca pt binele care il faceti intregii ummah prin semnarea petitiei....




Noi iti multumim,Hayat,ca ne-ai aratat. Allah sa te rasplateasca!

sara
02-18-2008, 06:43 PM
ASSALAAMU ALAIKUM.

Siteul WIKIPEDIA site a publicat imaginea profetului nostru Mohammad Salallahu aleihi wa salam.
Semnati petitia din linkul de mai jos pentru ca imaginea sa fie inlaturata.Este nevoie de 10,000 de semnaturi pentru ca imaginile profetului sa fie inlaturate de pe WIKIPEDIA SVa rog semnati acum petitia! JAZAKALLAHU KHAIR.

http://www.thepetitionsite.com/2/removal-of-the-pics-of-muhammad-from-wikipedia

Iti multumim Hayat ca ne-ai anuntat si pe noi .
...................................

Hayat
02-18-2008, 06:58 PM
Iti multumim Hayat ca ne-ai anuntat si pe noi .
...................................

si eu va multumesc pt ca ati raspuns apelului facut...

Hayat
02-18-2008, 08:06 PM
In islam, nu numai ce este haraam este oprit,nepermis dar, in acelasi timp, si caile care duc la haraam sunt oprite,nepermise pentru a preveni ajungerea la shirk, asocierea cu Allah subhana wa ta'ala a creatiilor Sale, cum s-a intaplat in cazul profetului Iisus, dumnezeificat de catre crestini, si, prin urmare, ar fi posibila recurenta acestei situatii in cazul Profetului Mohammed.

Una din caile care duc la shirk sunt imaginile, de aceea, shari'ah interzice facerea de imagini si avertizeaza in privinta lor. Deasemenea, nimeni nu a facut poze Profetului din teama de a fi aspru pedepsiti de Allah subhana wa ta'ala in Ziua Judecatii astfel ca imaginile cu Profetul sunt un neadevar, daca pot spune asa, pentru care vor fi pedepsiti...exista numai descrieri fizice scrise ale Profetului...

maryam
03-05-2008, 09:30 PM
Inshaa ALLAH sa te rasplateasca Bunul ALLAH pentru ca astfel am putut semna si noi.

daniela_muslimah
03-19-2008, 07:51 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

Traducerea articolului postat de sora Hayat.


Intrebare:
De ce nu e de gasit nicio imagine a Profetului Muhammad (pacea si binecuvantarea asupra lui), nicaieri in lume?

Raspuns:

Lauda lui Allah.

Islamul a venit sa previna toate caile ce duc la shirk (asocierea altora in adorarea lui Allah). Dintre aceste cai este producerea de imagini, asadar sharee'ah interzice faptuirea unor astfel de imagini si-l blesteama pe cel ce face astfel si o avertizare puternica ii este data lui. S-a relatat de la `Aa'ishah, Mama Credinciosilor ca Umm Habeebah si Umm Salamah au mentionat o biserica pe care o vazusera in Abyssinia, in care erau imagini. I-au pomenit [despre ea] Profetului *salat* (pacea si binecuvantarea asupra lui!), iar acesta a spus: „Acei oameni, de s-a aflat un om drept printre ei si a murit, ii vor construi un loc de adorare peste mormant si ii vor pune acele imagini acolo. Acestia vor fi din cea mai rea creatie inaintea lui Allah in Ziua Invierii.“ (relatat de al-Bukhaari, al-Salaah, 409).

S-a relatat ca `Aa'ishah (Allah fie multumit de ea) a spus: „Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea asupra lui!) s-a intors dintr-o calatorie si eu pusesem o perdea dintr-ale mele, ce avea imagini pe ea [in usa] uneia din camere mele. Cand Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea asupra lui!) a vazut-o, a [smuls-o] si a spus: „Cei ce vor primi cea mai aspra pedeapsa in Ziua Invierii vor fi cei ce incearca sa faptuiasca asemenea creatiei lui Allah.“ Astfel am transformat [perdeaua] in una sau doua pernute.“ (narat de Al-Bukhaari, al-Libaas, 5498).

S-a relatat ca `Abd-Allah ibn Mas'ood a spus: „L-am auzit pe Profet *salat* (pacea si binecuvantarea asupra lui!) spunand ca: „Cei ce vor fi cel mai aspru pedepsiti in Ziua Invierii vor fi cei ce fac imagini.““ (narat de Al-Bukhaari, al-Libaas, 5494).

Asadar, cum ar fi putut sa permita facerea unei imagini a lui? Deci, niciun Sahaabah (companion) nu a indraznit sa faca vreo imagine cu el, stiind ca reglementarea spune ca a face astfel e haraam.

Allah previne impotriva exagerarii, spunand:




íóÇ Ãóåúáó ÇáúßöÊóÇÈö áÇó ÊóÛúáõæÇú Ýöí Ïöíäößõãú æóáÇó ÊóÞõæáõæÇú Úóáóì Çááøåö ÅöáÇøó ÇáúÍóÞøö ÅöäøóãóÇ ÇáúãóÓöíÍõ ÚöíÓóì ÇÈúäõ ãóÑúíóãó ÑóÓõæáõ Çááøåö æóßóáöãóÊõåõ ÃóáúÞóÇåóÇ Åöáóì ãóÑúíóãó æóÑõæÍñ ãøöäúåõ ÝóÂãöäõæÇú ÈöÇááøåö æóÑõÓõáöåö æóáÇó ÊóÞõæáõæÇú ËóáÇóËóÉñ ÇäÊóåõæÇú ÎóíúÑðÇ áøóßõãú ÅöäøóãóÇ Çááøåõ ÅöáóÜåñ æóÇÍöÏñ ÓõÈúÍóÇäóåõ Ãóä íóßõæäó áóåõ æóáóÏñ áøóåõ ãóÇ Ýöí ÇáÓøóãóÇæóÇÊ æóãóÇ Ýöí ÇáÃóÑúÖö æóßóÝóì ÈöÇááøåö æóßöíáÇð

(interpretarea sensului): „O, voi oameni ai Scripturii! Nu exagerati in privinta religiei voastre si nu spuneti despre Allah decat adevarul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimisul lui Allah, cuvantul Sau, pe care El l-a transmis Mariei si un duh de la El. Credeti, asadar, in Allah si in trimisii Sai. Si nu spuneti „Trei!“. Opriti-va de la aceasta si va fi mai bine pentru voi. Allah nu este decat un Dumnezeu Unic. Slava Lui! Sa aiba El un copil? Ale Lui [Allah] sunt cele din ceruri si de pre pamant si Allah este cel mai bun Ocrotitor [Wakil].“

(Surat An-Nisa' (4):171)


Si Profetul *salat* (pacea si binecuvantarea asupra lui!) a avertizat in privinta faptuirii oricarui lucru ce implica trecerea limitelor in ceea ce-l priveste pe el (pacea si binecuvantarea asupra lui!). A spus el: „Nu exagerati in privinta mea asa cum crestinii au exagerat in privinta fiului Mariei, caci nu sunt decat un rob, asadar spuneti „robul lui Allah si trimisul Sau.““ (narat de Al-Bukhaari, Ahadeeth al-Anbiya', 3189).

Imaam Muhamad ibn `Abd al-Wahaab a scris un capitol intitulat „Maa jaa'a `an sabab kufr Bani Adam huwa al-ghulw fi'l-saaliheen“ („Ceea ce s-a relatat afirmand ca motivul [ce i-a dus la] kufr pe fiii lui Adam a fost exagerarea lor in ce-i priveste pe cei drepti“), in care a spus: „In al-Saheeh se relateaza ca Ibn `Abbaas (Alla fie multumit de el) a spus, in privinta versetului:




æóÞóÇáõæÇ áóÇ ÊóÐóÑõäøó ÂáöåóÊóßõãú æóáóÇ ÊóÐóÑõäøó æóÏøðÇ æóáóÇ ÓõæóÇÚðÇ æóáóÇ íóÛõæËó æóíóÚõæÞó æóäóÓúÑðÇ

(interpretarea sensului): „Si au zis: „Nu-i parasiti niciodata pe zeii vostri! Nu-i parasiti niciodata pe Wadd si pe Suwq' si e Yaguth si pe Ya'uq si pe Nasr!“

(Surat Nuh (71):23)



ca „acestea erau numele oamenilor drepti din neamul lui Noe. Cand au murit, Shaytaan i-a inspirat pe oamenii lor sa puna altare de piatra in locurile unde acestia obisnuisera sa stea si sa-i cheme dupa numele lor. Ei au facut astfel, insa nu i-au adorat, pana cand ei au murit, dupa care stiinta a fost uitata si [acei (oameni drepti)] au fost adorati.“

Ibn Al-Qayyim a spus: „Mai mult de un salaf a spus ca: „atunci cand au murit, oamenii au inceput sa le viziteze des mormitele, dupa care au facut statui cu ei, dupa care, odata cu trecerea timpului, au inceput sa-i adore.“ (Fath al-Majeed Sharh Kitaab al-Tawheed, de `Abd Al-Rahmaan ibn Hasan, p. 219).

Din acest motiv, nu exista imagini ale Profetului (pacea si binecuvantarea asupra lui!), caci el a interzis facerea unui asemenea lucru, ca sa nu conduca la shirk.

Implicatia marturisirii ca Muhammad este Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea asupra lui!) este ca noi credem in el si in mesajul pe care l-a adus, chiar daca nu exista imagini cu el. Crediniciosii nu au nevoie de o imagine a lui ca sa-l urmeze. Descrierea Profetului *salat* este data in relatari saheeh, ceea ce inseamna ca nu avem nicio trebuinta de o astfel de imagine. Printre descrierile ce au fost relatate despre el (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui), se numara urmatoarele:

1. El (pacea si binecuvantarea asupra lui) avea cea mai frumoasa fata dintre toti oamenii.

2. Avea umeri largi.

3. Nu era nici inalt, nici scund (de inaltime medie).

4. Avea fata rotunda, cu o culoare [sanatoasa, rumena].

5. Ochii sai erau de un negru intens.

6. Avea gene lungi.

7. Era Sigiliul Profetilor, cel mai generos dintre oameni in daruire, cel mai rabdator si mai multumit dintre toti, cel mai sincer in vorba, avea cea mai blanda fire si era cel mai [intelegator] cu ceilalti. Cei ce l-au descris spun ca niciodata n-au mai vazut pe nimeni asemenea-i inainte, sau dupa.“

A se consulta Sunan al-Timridhi, al-Manaaqib, 3571 sau alte carti de Sunnah, ce ofera descrieri ale Profetului (pacea si binecuvantarea asupra lui).

Fara indoiala, crediniciosii isi doresc sa-l fi putut intalni pe Profet (pacea si binecuvantarea asupra lui). Astfel, se spune in hadeeth-ul narat de Abu Hurayrah (Allah fie multumit de el) ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea asurpa lui) a spus: „Cei mai iubiti de mine din ummah mea vor fi cei ce vor veni dupa mine [ca timp], insa fiecare dintre ei va avea cea mai arzatoare dorinta de a-mi putea da o privire chiar cu pretul familiei si averii sale.“ (relatat de Muslim, Al-Jannah wa Sifat Na-eemihaa, 5060). Fara indoiala, iubirea Profetului (pacea si binecuvantarea asupra lui!) si urmarea lui sunt caile ce ne aduc sa fim cu el in Paradis. Parte din iubirea pentru el (pacea si bincuvantarea asupra lui) este cautarea de a-l vedea in vis, ceea ce inseamna a-l vedea in forma sa reala. S-a relatat de la Abu Hurayrah: „L-am auzit pe Profet (pacea si binecuvantarea asupra lui) spunand: „Oricine ma vede in vis, ma va vedea atunci cand e treaz, caci Shaytaan nu-mi poate lua forma.““ Abu `Abd-Allaah a spus ca Ibn Seereen a zis: aceasta se aplica daca cineva il vede [pe Profet - pacea si binecuvantarea asupra lui] in forma sa reala. (relatat de Al-Bukhaari, al-Ta'beer, 6478).

Si Allah este Sursa puterii. Fie ca Allah sa-l binecuvanteze pe Profetul nostru, Muhammad *salat* .

Islam Q&A
Sheikh Muhammed Salih Al-Munajjid

Hayat
03-24-2008, 11:43 PM
iti multumim daniela_muslimah pt postare,,,Allah sa te binecuvanteze,,,amin~

amoodia
04-15-2008, 02:41 AM
am semnat si eu acum. sunt peste 400 000 de semnaturi si pozele nu sunt sterse din vikipedia.de ce?

si eu acum tot uitandu-ma la poze am vazut ca pictorii sunt shia din iran sau din afganistan.astia totusi nu au acelasi islam?ca noi stim ca in islam e pacat sa desenezi chipul profetul saws sau a companionilor, dar realizez ca-n islamul sunni e asa.

Hayat
04-20-2008, 11:48 AM
am semnat si eu acum. sunt peste 400 000 de semnaturi si pozele nu sunt sterse din vikipedia.de ce?

si eu acum tot uitandu-ma la poze am vazut ca pictorii sunt shia din iran sau din afganistan.astia totusi nu au acelasi islam?ca noi stim ca in islam e pacat sa desenezi chipul profetul saws sau a companionilor, dar realizez ca-n islamul sunni e asa.

435 869 semnaturi acum,,,iubita intre islamul care il tin shia si cel pe care il urmam noi sunt diferente,,,desi islamul e unul, altii il inteleg diferit si accepta din el ce vor,,,

Betti
08-11-2009, 04:02 PM
Multumesc pentru ce ai scris.Petitia as fi semnat-o daca as fi stiut unde se semneaza.

Hayat
08-11-2009, 08:01 PM
Multumesc pentru ce ai scris.Petitia as fi semnat-o daca as fi stiut unde se semneaza.
petitia a fost inchisa dupa 455 165 semnaturi hamdulillah w shukran. Allah ta'ala sa ii reasplateasca pe toti cei care au participat si pe cei care au intentionat inshallah w ameen!