PDA

View Full Version : O intrebare in legatura cu Maria ?!



suleiman
02-20-2008, 05:20 PM
As vrea sa stiu o dovada clara si vizibila in Biblie unde Maria nu este acuzata ca a curvit din partea evreilor .

De ce imi trebuie ?

Pentru ca am avut o dicutie cu un evreu si el a negat ca ei o considera pe Maria curva . Raspunsul lui (daca e adevarat) inseamna ca Maria l-a facut pe Isus dupa o casatorie . Si atunci imi sare o intrebare suplimentara :

Daca la evrei , cine curveste este pedepsit , atunci evreii de ce nu au pedepsit-o pe Maria ?
Iar daca nu au pedepsit-o pe Maria pentru ca Isus este fiul lui Iosif , atunci cum s-a cerut evreilor sa creada ca Isus este fiul Lui Dumnezeu la mai mult de 20 de ani dupa nasterea lui ?

raluca
02-20-2008, 06:24 PM
Nu vreau sa polemizez cand e vorba de religie, de obicei ma abtin...nu duce nicaieri. Daca Sfanta Maria a fost fecioara...cum sa fi fost suspectata de o proasta factura morala (sa nu pronunt cuvintul acela oribil)?!

Ma intreb, retoric.


As vrea sa stiu o dovada clara si vizibila in Biblie unde Maria nu este acuzata ca a curvit din partea evreilor .
Nu inteleg intrebarea asta, sincer...din ce spui aici reiese ca pe parcursul Bibliei s-ar face referiri cum ca ar fi...ca este acuzata de acest fapt.
Nu inteleg nici dilema amicului tau evreu, nu am citit Torah, nu stiu daca am s-o citesc vreodata, dar imi pare ca se fac niste afirmatii hazardate uneori...asa de amorul discutiei, sa ne auzim mai mult...afirmatii nefondate sau slab argumentate...si in acest caz se cauta mai mult subiectul si predicatul...apoi complementul si atributul, ca sa formulam o propozitie compusa. Nu ma refer la cineva anume, nu la tine Suleiman.

Vedeti cazul Mariei Magdalena:
"Fiind bantuita de patimi si de necurate duhuri, ea ducea o viata de desfrau si de ticalosie. Auzind, insa, de Hristos si de puterea propovaduirii Lui, cea aducatoare de mantuire, pentru tot neamul omenesc, in sufletul ei s-a nascut, ca o flacara sfioasa nadejdea ca va fi izbavita de Iisus. Deci, mergand El, s-a invrednicit de milostivirea Lui si El a tamaduit-o de toata stricaciunea luminandu-i cugetul cu lumina unei noi vieti, din dumnezeiasca dragoste." Intr-adevar evreii au pedepsit-o, aruncand in ea cu pietre...dar li s-a dat o lectie revelatoare, o invata cine poate.
(ortodoxism.ro)

Una dintre valorile morale de atins ale unui om sau indatoririle spirituale daca vorbim d.p.d.v. religios este iertarea. Ce ne inalta si ne scoate din micimea sufletului si nimicnicia spiritului daca nu iertarea?! Fie-mi cu iertare. Cam atat am avut de spus, nu mai intervin.

suleiman
02-20-2008, 06:47 PM
Ce nu ai inteles ?

Vreau o dovada biblica care ridica orice acuzatie asupra mariei .

Pentru ca daca evreii au acuzat-o pe Maria atunci crestinii ce au facut ca sa o apere ?!

Evreul respectiv a mintit asa cum se obisnuieste la ei .

Si ma repet : Este un lucru cert ca evreii o acuza pe Maria , deci ce au facut crestinii ca sa o apere (din biblie) ?!!

dunia
02-20-2008, 07:15 PM
In legatura cu Isus si Maria in iudaism imi amintesc cate ceva asa vag ]
In Torah care este vechiul testament de fapt nu este vorba despre Maria.
In schimb in Talmud se povesteste despre un om numit Yeshu care avea pe mama Miriam, insa nu se stie sigur daca este vorba despre profetul Isus sau despre altcineva. Parerile aici sunt contradictorii. Se presupune ca Miriam era logodita cu Iosif insa fie a fost violata fie de buna voie s-a culcat cu altcineva si l-a avut pe Isus. Povestea spune mai departe ca Yeshu ii inducea pe oameni in eroare cu privire la religie de aceea a fost omorat cu pietre si spanzurat. Povestea asta este controversata de evrei din cauza ca din punct de vedere al evenimentelor istorice petrecute atunci acest yeshu nu putea sa fie acelasi om cu Isus. Din cate stiu nu se pomeneste de asemenea nicaieri ca aceasta Miriam ar fi fost executata.
Multi evrei cred ca Isus a format de fapt o secta a Iudaismului. Iudaismul crede ca Isus a fost un evreu executat care apoi a primit statut divin de la biserica.

Acum la Maria, pentru evrei nu este altceva decat o mama evreica care a avut un fiu. Nu prezinta importanta religioasa deoarece pentru ei Thora este cartea sfanta si neschimbata si nu ii intereseaza mai departe de ea.
Na cred ca am facut un talmes-balmes, sunt super obosita sper ca intelegeti ceva
Deci Suleiman parerile despre nasterea lui Isus la evrei sunt impartite, insa nu are nici un fel de importanta religioasa. si de aceea nici Maria nu prezinta importanta in acest sens.
La specifica intrebare pe care ai pus-o, Cea cu Biblia, as fi si eu curioasa sa ii stiu raspunsul.

suleiman
02-20-2008, 07:48 PM
Dunia .

Nu mi-ai raspuns la intrebare .

Eu stiu ca evreii o socotesc pe Maria (c.) , si nu am nevoie de dovada ca am dovezi .

Eu vreau sa stiu ce au facut crestinii / Biblia ca sa o aprere pe Maria impotriva acestor acuzatii .

sara
02-20-2008, 07:58 PM
.

Eu vreau sa stiu ce au facut crestinii / Biblia ca sa o aprere pe Maria impotriva acestor acuzatii .

Adica vrei sa stii unde scrie in Biblie despre aceste acuzatii ?
Vrei raspunsuri cu versete din Biblie ?

raluca
02-20-2008, 08:03 PM
Nu pot sa-ti raspund cu versete din Biblie...dar o sa cercetez zilele astea.

Vreau si eu niste dovezi din Talmud, dupa cum bine zice Dunia, cum ca Fecioara Maria ar fi ....ca nu cunosc, pe ce baza a facut prietenul tau afirmatiile alea. In Biblie nu scrie nicaieri de asa ceva, deci nu vad ce trebuie sa combat...totusi Biblia difera de Talmud.
Totusi, eu nu iau de buna orice zice oricine....intai incerc sa-mi fac temele daca nu sunt in clar si apoi fac afirmatii.


Evreul respectiv a mintit asa cum se obisnuieste la ei . ce sa inteleg de aici?

raluca
02-20-2008, 08:05 PM
Adica vrei sa stii unde scrie in Biblie despre aceste acuzatii ?
Vrei raspunsuri cu versete din Biblie ?

sa vedem ce zice Talmudul, ce zice Biblia, ce zice Coranul:)

dunia
02-20-2008, 08:06 PM
Dunia .

Nu mi-ai raspuns la intrebare .

Eu stiu ca evreii o socotesc pe Maria (c.) , si nu am nevoie de dovada ca am dovezi .

Eu vreau sa stiu ce au facut crestinii / Biblia ca sa o aprere pe Maria impotriva acestor acuzatii .

Eu acuma m-am prins ce vrei, deci tu vrei ca sa gasesti in Biblie versete unde crestinii o apara pe Maria de aceste acuzatii? Sper ca bine am inteles

In rest nu stiu cu ce evreu ai vorbit dar eu cunosc multi si nu am auzit niciodata sa zica ca Isus provenea dintr-o casatorie dar nici nu am auzit pe vreunul sa spuna ca e......... cum ai zis tu, pur si simplu nu ii intereseaza subiectul. S-or mai schimbat vremurile, s-or modernizat si astia :D

suleiman
02-20-2008, 08:06 PM
Cum adica ce sa intelegi ?

Evreul care a negat faptul ca evreii o acuza pe maria , a mintit pentru ca ei o acuza .

suleiman
02-20-2008, 08:09 PM
Eu acuma m-am prins ce vrei, deci tu vrei ca sa gasesti in Biblie versete unde crestinii o apara pe Maria de aceste acuzatii? Sper ca bine am inteles

In rest nu stiu cu ce evreu ai vorbit dar eu cunosc multi si nu am auzit niciodata sa zica ca Isus provenea dintr-o casatorie dar nici nu am auzit pe vreunul sa spuna ca e......... cum ai zis tu, pur si simplu nu ii intereseaza subiectul. S-or mai schimbat vremurile, s-or modernizat si astia :D

Ai inteles bine ce vreau si astept un raspuns clar .

Pe mine nu ma intereseaza in ziua de azi ce fac ei , ci ce au facut in trecut . Si nici nu cred ca e vorba de modernizare .

Apropo , cand zic evrei sau crestini , nu ma referi la popoare si nici la natii , ma refer la credinte ...

raluca
02-20-2008, 08:10 PM
Eu acuma m-am prins ce vrei, deci tu vrei ca sa gasesti in Biblie versete unde crestinii o apara pe Maria de aceste acuzatii? Sper ca bine am inteles

In rest nu stiu cu ce evreu ai vorbit dar eu cunosc multi si nu am auzit niciodata sa zica ca Isus provenea dintr-o casatorie dar nici nu am auzit pe vreunul sa spuna ca e......... cum ai zis tu, pur si simplu nu ii intereseaza subiectul. S-or mai schimbat vremurile, s-or modernizat si astia :D

Biblia crestinilor sa pareze acuzatiile evreilor?....Nu stiu daca exista asa ceva in Biblie...

studiez si revin mai incolo ori maine, ma duc la sedinta de bloc...apoi downtown:), azi sarbatoresc.

dunia
02-20-2008, 08:15 PM
Eu inteleg ca la credinte te referi dar la evrei e altfel, la ei a fi evreu inseamna a fi credincios etc. Dar in particular avem un prieten foarte bun cu care am discutat de multe ori chestiuni de religie, ei acasa nu sunt religiosi si a intervenit o data si chestia cu Maria insa nu apare asa ceva in peisaj.
Poate o considerau ei in trecut stiu eu, insa in scrierile lor nu stiu sa fie. In Thora exclus, deoarece Maria nu exista la vremea aceea si in Talmud e doar povestea aceea care ti-am relatat-o insa nu toti sunt de acord ca e vorba de acel Isus si acea Maria
Dar tu ce ai mai gasit? Intreb asa de curiozitate ca eu nu prea le am cu dezbaterile religioase:D

dunia
02-20-2008, 08:17 PM
Nici eu nu stiu sa existe in Biblie versete care sa o apare pe Maria, nu stiu ce sa zic, ce zic eu ca uite evreii nu o accepta deloc si crestinii au dus-o prea departe cu adorarea, nu e ciudat daca stai sa te gandesti?

suleiman
02-20-2008, 09:30 PM
In legatura cu Talmud (sa traduca niceva)



THE TALMUD AND JESUS AND MARY.


"Jesus was a bastard born of adultery." (Yebamoth 49b, p.324).
"Mary was a whore: Jesus (Balaam) was an evil man." (Sanhedrin 106a &b, p.725).
"Jesus was a magician and a fool. Mary was an adulteress". (Shabbath 104b, p.504).

Ti-am zis ca evreii nu zic adevarul cand sunt intrebati (asta din experienta)

dunia
02-20-2008, 10:24 PM
Pai ce scrii tu acolo e povestea aia din talmud care ti-am scris-o mai inainte. Dar nu toti evreii o iau de buna. Adica nu toti accepta ca e vorba de acea Maria si acel Isus deoarece exista in primul rand neconcordante din punct de vedere al intamplarilor istorice. Adica intamplarile istorice din vremea profetului Isus asa cum le stim noi nu corespund cu fundalul intamplarilor istorice care apar in acea relatare talmudica.
Pe deasupra relatarea in sine nu corespunde
Deci de aceea spun ca nu toti o considera pe Maria......

suleiman
02-20-2008, 10:44 PM
Tu fata , nu ma intere ce zic evreii , e suficient ca unii dintre ei sa creada acest lucru .

Si nu numai , inclusiv in noul testament sunt acuzatii de genul acesta .

Inca nu am primit nici un raspuns !!!!!!!!!!!!!!!

dunia
02-20-2008, 10:52 PM
Na ho nu te dispera :D
Da-i incolo creada ce vor fiecare, ca e bagajul lor personal in fata lui Allah

suleiman
02-20-2008, 10:53 PM
ooof dunia , nu stiu ce te-a bagat in subiectul acesta .

Draga mea , acest subiect este unul pe baza caruia o sa declansez si alte subiecte .

sara
02-21-2008, 02:39 AM
ooof dunia , nu stiu ce te-a bagat in subiectul acesta .

Draga mea , acest subiect este unul pe baza caruia o sa declansez si alte subiecte .


Nu mai ofta , fata a vrut sa te ajute cu ce a putut din cunostintele ei .
InshaAllah sa primesti raspunsul dorit , succes si . . . SABR

Daca stii ca evrei sunt mincinosi , de ce mai vb cu ei ? Ignora-i ca sa nu te mai doara capul .
Alla spune in Sfantl Quran :
" Ei au inimi , dar nu pricep cu ele , ei au ochi , dar nu vad cu ei ,ei au urechi , dar nu aud cu ele . Acestia sunt asemenea dobitoacelor , ba ei sunt chiar si mai rataciti . Acestia sunt nepasatori . " { 7 : 179 }
Cel mai " grav " este ca unii stiu adevarul , dar nu-l accepta .
Allah sa-i calauzeasca pe calea cea dreapta .

batool391
02-21-2008, 05:39 AM
Intrebi ce au facut crestinii ca sa o apere pe Maria , au crezut in ea, au pus/o la loc de cinste in Bisercile Crestine, deci aceasta inseamna ca au crezut in nasterea miraculoasa a lui Isus. Asta e o parte de raspuns. Caut mai multe informatii despre parerea evreilor despre fecioara Maria si revin.

batool391
02-21-2008, 05:49 AM
Ai aici tot ce doresti sa stii despre acest subiect

http://www.mariedenazareth.com/1765.0.html?&L=1

munir
02-21-2008, 12:35 PM
Draga frate Suleiman as vrea ca raspunsul meu sa lamureasca cumva intrebarea pusa de tine.
Mai intii as vrea sa le arat celorlalti ca tu ai dreptate atunci cind afirmi ca evreii o considera pe Maria o femeie ,,adultera"iar pe Iisus -pacea lui Allah fie asupra lui-bastardul acelei femei
Iata citatul din Talmud care face acesta afirmatie
,, Talmud afirma ca --Rabby Simeon ben Azzai a scris despre Isus: "Am gasit in Ierusalim un sul genealogic in care era notat ca "Asa-si-Asa"(Iisus) este bastardul unei femei adultere”.

Deci tu ai dreptate.De altfel asa cum am mai aratat si alta data se pare ca lui Iisus i se mai spunea in popor si Iisus Panthera si ar fi fost ,de fapt, procreat cu un soldat roman.Nu am gasit inca documente care sa sustina aceasta teorie asa ca ea ramine doar o ipoteza neverificata.

2- In scrierile biblice Maria mama lui Iisus nu este prezentata ca o femeie adultera nicaieri .Asa cum este prezentata si in Coran, nasterea lui Iisus ,ca fiind una miraculoasa, adica prin Vointa si Cuvint divin, tot asa este prezentata si in Biblie (N.T)
In Evanghelii este vorba de o femeie curva care prin cainta si credinta renunta la ,,meseria " ei ,dar acesta nu este Maria -mama lui Iisus si nici de Maria din Magdala - Este vorba de o alta femeie pe care o chema tot Maria

Iata cum este prezentata in Evanghelia lui Luca momentul instiintarii Mariei-(nu dau decit partea importanta aflata in discutia de fata)-,Luca ,Cap 1 vs34. Şi a zis Maria către înger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu ştiu de bărbat?
35. Şi răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; "
Parca totusi ,daca comparam cele spuse In evanghelia lui Luca(scrisa de acesta in limba graca ) cu cel spuse in Evanghelia lui Matei (scrisa in limba ebraica) acesta nu mai este la fel de categoric (cel,putin asa mi se pare mie) Matei Cap1 vs.18. Iar naşterea lui Iisus Hristos aşa a fost: Maria, mama Lui, fiind logodită cu Iosif, fără să fi fost ei înainte împreună, s-a aflat având în pântece de la Duhul Sfânt.
19. Iosif, logodnicul ei, drept fiind şi nevrând s-o vădească, a voit s-o lase în ascuns. "

Acum vreau sa dau citatul care arata ca nu Maria din Magdala era femeia (curva ) care a uns cu mir pe Iisus si i-a sters picioarele cu parul ei -Ev. Ioan cap11 vs 2.,, Iar Maria era aceea care a uns cu mir pe Domnul şi I-a şters picioarele cu părul capului ei, al cărei frate Lazăr era bolnav. " Acesta era Maria aceea ale carei fapte au fost puse mult mai tirziu (de catre biserica catolica) in seama Mariei Magdalena deoarece numele ei era mai cunoscut si mai prezent in scrierile biblice si se voia ca sa fie o pilda buna pentru cei cazuti in pacat .


In speranta ca am reusit sa raspund intrebarilor fratelui Suleiman (sultanul sultanilor si emirul emirilor ) va urez ca Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de voi toti .Ameen

munir
02-21-2008, 03:35 PM
Frate Suleiman recitind prima ta postare la acest subiet revin cu citeva completari la raspunsul meu anterior

Daca la evrei , cine curveste este pedepsit , atunci evreii de ce nu au pedepsit-o pe Maria ?

Raspunsul este relativ simplu daca avem in vedere scrierile biblice(Evangheliile)1- Iosif s-a casatorit cu Maria cind acesta se afla in primele luni de sarcina si nu a spus nimanui de acesta.(de sarcina)
2- Asa s-ar putea explica si plecarea lor intempestiva de la Nazaret in Betleemul Iudeii in perioada cind sarcina a devenit evidenta (in evanghelii acesta este prezentata ca pe o vizita pe care Maria o face matusii ei Elisaveta -Ev.Luca cap1 vs.,,39. Şi în acele zile, sculându-se Maria, s-a dus în grabă în ţinutul muntos, într-o cetate a seminţiei lui Iuda." Daca citim cu atentie Cap. 1-si 2 din Evanghelia dupa Luca vedem ca nu se mentioneaza faptul ca Maria s-ar mai fii intors in Galilea decit dupa nastere si ca de fapt Iosif a facut singur drumul din Nazaretul Galileii pina la Betleemul Iudeii.Ev dupa Luca cap.2 vs 4.,, Şi s-a suit şi Iosif din Galileea, din cetatea Nazaret, în Iudeea, în cetatea lui David care se numeşte Betleem, pentru că el era din casa şi din neamul lui David.
5. Ca să se înscrie împreună cu Maria, cea logodită cu el, care era însărcinată.
6. Dar pe când erau ei acolo, s-au împlinit zilele ca ea să nască,"
De aceea evreii nu au pedepsit-o pe Maria .Penttru ca ea a stat ascunsa departe de localitatea unde toti o stiau si unde sarcina ei ar fi trezit suspiciuni.

batool391
02-21-2008, 03:49 PM
Daca la evrei , cine curveste este pedepsit , atunci evreii de ce nu au pedepsit-o pe Maria ?
Iar daca nu au pedepsit-o pe Maria pentru ca Isus este fiul lui Iosif , atunci cum s-a cerut evreilor sa creada ca Isus este fiul Lui Dumnezeu la mai mult de 20 de ani dupa nasterea

Evreii nu au pedepsit/o pe Maria deoarece era necasatorita si ca si crestinismul si iudaismul considera adulter doar relatia extraconjugala. Evreii considerau sotia, propietatea sotului si adulterul constituia o violare a dreptului exclusiv al sotului asupra ei. Daca ea ar fi fost casatorita ar fi fost lapidata...

munir
02-21-2008, 03:59 PM
Iar daca nu au pedepsit-o pe Maria pentru ca Isus este fiul lui Iosif , atunci cum s-a cerut evreilor sa creada ca Isus este fiul Lui Dumnezeu la mai mult de 20 de ani dupa nasterea lui ?

Frate Suleiman faci o confuzie .Evreilor nu li s-a cerut niciodata asta .Nici nu se putea .Ar fi fost tratata ca o blasfemie ingrozitore si nimeni nu ar fi indraznit macar ,sa faca o asemenea afirmatie fata de vre-un evreu.
De aceea din cele 4 Evanghelii doar una a fost scrisa in limba ebraica iar celelalte scrieri sunt in graca si latina si ele erau adresate ,,neamurilor" si nu evreilor .
Teoria acesta utopica cu ,,Iisus fiul lui Dumnezeu" a fost creata si sustinuta dupa anul 300 en .
In primii ani ai crestinismului ea nu era acceptata de nimeni .

ca sa vedzi cita ,,greutate" trebui sa li se dea scrierilor evanghelice am sa postez citeva rinduri din scrierile lui Papia care a trait pe la 150-200 en si a fost unul din uncenicii lui Ioan Evanghelistul
Iata relatarea acestuia referitoare la Marcu si la Evanghelia lui.,,Marcu ,care era talmmaciul lui Petru ,a scris corect,dar cu toate acestea fara rinduiala,tot ce-si aducea aminte ca s-ar fi spus ori ar fi fost savirsit de catre Iisus.Caci el nu auzise si nici nu insotise personal pe Iisus,ci doar a insotit mai tirziu pe Petru ,dupa cum am amintit….”

Privitor la Evanghelia lui Matei ,Papia spune ,,Matei a strins in limb ebraica cuvintele lui Iisus ,pe care fiecare le explica dupa cum putea”

Avind in vedere aceste relatari haideti sa vedem ce rezulta de aici:
-Evanghelia lui Matei –scrisa in limba ebraica si redactata in functie de capacitatea scriitorului de a intelege adevaratul mesaj a lui Iisus.
Evanghelia lui Marcu-scriitorul nu a cunoscut si nici nu a fost unul dintre ucenicii lui Iisus .Relatarile lui se bazeaza pe istorisirile lui Petru .
Evangelia lui Luca-scriitorul nu a fost ucenic a lui Iisus- ci medic grec care a aflat de Iisus din relatarile altora mult mai tirziu (la peste 30 de ani de la asa zisa crucificare).Conform celor consemnate chiar de el in cap.1 vs.1-2,,Fiindca multi s-au apucat sa alcatuiasca o istorie amanuntita despre lucrurile care s-au petrecut printer noi ,dupa cum ni le-au relatat ceice le-au vazut cu ochii lor de la inceput si au ajuns slujitori ai Cuvintului”.
Rezulta ca nici el nu a fost unul dinte ucenicii apropiati ai lui Iisus iar scrierea lui se bazeaza pe relatarile altora .

Evanghelia lui Ioan –Ioan si-a facut ucenicia in scoala lui Pavel .El era foarte tinar in perioada de prorocire a lui Iisus .Este firesc astfel ca el sa fi primit un mesaj deformat sau influentat de parerile si opiniile mentorului sau Pavel sub influenta si directa indrumare a caruia si-a scris lucrarile.

batool391
02-21-2008, 04:11 PM
http://www.mesianic.ro/despre-noi/1/


IUDAISMUL MESIANIC
יַהֲדוּת מְשִׁיחִית
Iudaismul Mesianic cum îi arată şi numele, are la bază crezul iudaic/evreiesc adică religia iudaică. In cazul nostru, este vorba de un Iudaism care crede şi acceptă că Y’shua (Isus) este Ha’Mashiach (Mesia) şi Moshia (Salvatorul/Mântuitorul) trimis de Adonay Elohey Yisra’el (Domnul Dumnezeul lui Israel) pentru salvarea din păcat şi pierzare veşnică a omenirii, respectiv a acelora care vor crede în El. Iudaismul Mesianic este religia evreiască de mii de ani care în contextul cultural, ligvistic şi religios îşi practică credinţa în Mesia lui Elohim (Dumnezeu) trimis prin persoana Fiului Său.
Iudaismul Mesianic a fost practicat de toţi aceia cărora şi prin care a fost promisă venirea Lui, adică, impăraţi, profeţi, judecători… dar practic primii mesianici au fost ucenicii, apostolii şi evreii credincioşi care au crezut în Y’shua (Isus) în timpul vieţii Sale de pe pământ şi după învierea Lui. Totuşi, în timp, numarul evreilor credincioşi a inceput să scadă şi numărul neevreilor a inceput să crească, pană s-a format “Biserica” neamurilor, care după câteva secole, avea foarte puţine în comun cu practicile, obiceiurile şi cultura evreiască, respectiv Iudaismul, din care practic provenea. Dar în toate timpurile de-alungul istoriei au existat evrei care, în mod personal, au crezut în Y’shua Ha’Mashiach (Isus Hristos). Iudaismul Mesianic a reapărut pe scena istoriei, începând din anul 1690. Prima Comunitate Mesianică legal constituită, după aproape 2000 de ani, a fost în Chişinău, Republica Moldova. Iosef Rabinowitsch a fondat în 1884 „Israeliţii Noului Legământ”, iar de atunci au apărut din ce în ce mai multe Comunităţi Mesianice. In zilele noastre, există Institute Mesianice, unde absolvenţii pot deveni Rabini Mesianici. În Israel există cca. 110 Comunităţi Mesianice.

În cadrul credincioşilor evrei în Y’shua (Isus) deosebim două categorii:
1. evreul “creştin” - este acela care l-a acceptat pe Y’shua (Isus) ca Mântuitorul şi Domnul său personal şi s-a încadrat într-o Biserică, unde nu îşi mai trăieşte sau practică identitatea iudaică.
2. evreul “mesianic” este acela care îşi păstrează identitatea sa iudaică, crezând în Y’shua (Isus) şi trăieşte în continuare o viaţă evreiască din punct de vedere religios, lingvistic şi cultural. Comunitatea Mesianică este locul unde evreii pot să-şi trăiască/practice crezul în Mesia şi au ocazia să-şi trăiască, respectiv să-şi redescopere identitatea evreiască. Desigur, oricine, indiferent de naţionalitate, este bine primit în aceste comunităţi

munir
02-21-2008, 04:28 PM
Evreii nu au pedepsit/o pe Maria deoarece era necasatorita si ca si crestinismul si iudaismul considera adulter doar relatia extraconjugala. Evreii considerau sotia, propietatea sotului si adulterul constituia o violare a dreptului exclusiv al sotului asupra ei. Daca ea ar fi fost casatorita ar fi fost lapidata... Draga surioara batool391nu vreau sa te contrazic dar din ce spui tu aici ar rezulta ca o fata (femeie) ar fi putut avea relatii sexuale cu cine vrea si cu citi barbati vrea inainte de a se casatorii...ceea ce nu este adevarat .O fata care pacatuia inainte de casatorie parintii ei erau cei care o omorau in fata comunitatii. Eu am spus adulter in postarea mea ca sa evit cuvintul ....preacurvie.
Te rog sa ma scuzi ca am indrazit sa fac acesta corectura .

batool391
02-21-2008, 06:21 PM
Draga surioara batool391nu vreau sa te contrazic dar din ce spui tu aici ar rezulta ca o fata (femeie) ar fi putut avea relatii sexuale cu cine vrea si cu citi barbati vrea inainte de a se casatorii...ceea ce nu este adevarat .O fata care pacatuia inainte de casatorie parintii ei erau cei care o omorau in fata comunitatii. Eu am spus adulter in postarea mea ca sa evit cuvintul ....preacurvie.
Te rog sa ma scuzi ca am indrazit sa fac acesta corectura .

Nu putea avea oricate relatii dorea, asa e frate, asa am inteles. Nu trebuie sa iti ceri scuze , multumesc pentru precizare frate Munir, unii ar putea intelege exact ce ai scris mai sus, dar lucrurile nu stau asa.

suleiman
02-21-2008, 07:50 PM
In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsurile voastre , mai ales pe fratele munir . Le fel vreau sa o multumesc pe Sora AishaA pentru ca a tradus niste paragrafe publicate de catre crestinii si evreii in limba engleza .

Inchallah , imi pregatesc articolul si il public sub un alt titlu si ramane acest subiect ca si sursa a unor lucruri spuse si pe care o sa folosesc in articolul meu .

Vreau sa spun ca inca nu am primit o dovada clara ca in Evanghelie Maria a fost protejata , ci din contra o sa vin eu inchallah cu citate din Ioan si Marcu care arata un lucru total opus .

munir
02-21-2008, 11:17 PM
Draga frate Suleiman, seicule, ...ai ales singurii scriitori de Evnghelii pe care nu trebuia sa-i alegi intr-o asemenea ---------------stratie pe care o doresti .Si asta pentru ca
1-Ioan Evanghelistul a stat alaturi de Maria de la evenimentul petrecut la Golgota si pina la moartea acesteia si i-a fost ca un fiu .Deci el nu putea sa scrie in evangheliile (memoriile) lui ca Maria a fost ...curva
2- Marcu nu a fost alaturi de Iisus si nu a cunoscut-o pe Maria decit prin intermediul lui Petru si nici el nu putea face afirmatii defaimatoare la adresa ei.

De fapt vreau sa spun ca:- fie eu m-am zarghit si nu mai pricep nimic ;-fie tu cauti sa ---------------strezi ceva folosind scrierile biblice . Dar daca acel ,,ceva" a existat in originale el a fost scos cu timpul in momentul traducerilor succesive .

Eu sincer iti spun ....sa ma bata bruma de inteleg ce vrei sa ---------------strezi

sekhmet
02-27-2008, 12:38 PM
As vrea sa stiu o dovada clara si vizibila in Biblie unde Maria nu este acuzata ca a curvit din partea evreilor .

De ce imi trebuie ?

Pentru ca am avut o dicutie cu un evreu si el a negat ca ei o considera pe Maria curva . Raspunsul lui (daca e adevarat) inseamna ca Maria l-a facut pe Isus dupa o casatorie . Si atunci imi sare o intrebare suplimentara :

Daca la evrei , cine curveste este pedepsit , atunci evreii de ce nu au pedepsit-o pe Maria ?
Iar daca nu au pedepsit-o pe Maria pentru ca Isus este fiul lui Iosif , atunci cum s-a cerut evreilor sa creada ca Isus este fiul Lui Dumnezeu la mai mult de 20 de ani dupa nasterea lui ?

as'salamu 'alaykum

ehe este o poveste cu cantec :). de ce? nimic mai simplu: cred ca aici are trebui sa raspunda cei "avizati" adica cate un reprezentant din fiecare religie. si poate ca nici ei nu ar avea un raspuns pe masura.
este greu sa te pronunti asupra unor lucruri care s-au intamplat acum 2000 de ani, unde m-ai pui ca este vorba si de religie.
am sa incerc sa spun cate ceva din "punct de vedere al ortodoxismului", nu ca as fi eu mare specialista, insa parerea/senzatia mea este ca Biblia a fost de atatea ori scrisa/transcrisa si tradusa de-a lungul timpului incat cu siguranta multe lucruri au fost schimbate poate in vederea adaptarii textului, dar eu am asa "un feeling" ca a fost pana la urma "o transcriere in conformitate cu momentul la care s-a facut".
sa nu uitam ca pana la aparitia statului cei ce avea "drept" de coercitie si "gestionau violenta" erau reprezentantii religiei respective (fac referire in special la biserica, respectiv la tarile crestine). de aici si opunerea rezistentei in acele vremuri fata de "infiintarea" statului de drept. cu alte cuvinte biserica pierdea unul din cele mai importante atu-uri ale puterii sale. :)