PDA

View Full Version : Siria-periplu crestin



Ishtar
05-01-2006, 10:15 PM
Imi ingadui sa dedic acest subiect tuturor crestinilor care scriu pe acest forum,sau care,doar il viziteaza.
Si,in special tie,draga Myryam!:)


Zilele trecute,citind un anume material,am aflat cu surprindere ca aici,aproape de mine se gaseste singurul loc din lume in care localnicii mai vorbesc in limba aramaica-limba lui Iisus(Alayhi salam),limba care,acum 2000 de ani era considerata "lingua franca" in aceste tinuturi.
Ma'lula-caci despre ea este vorba-e o localitate situata la 50 de km nord de Damasc,o asezare aflata la peste 1500 de metri altitudine.
Ma'lula,in limba aramaica inseamna "intrare",si,daca veti fi curiosi sa vedeti cateva imagini din aceste locuri,imediat veti realiza de unde provine numele asezarii.
Imaginile le-am gasit aici:

http://ictta.enst-bretagne.fr/2004/index.php?PAGE=malula.php

Locuitorii ei sunt ,in mare parte,crestini de rit greco-catolic.
Exista o manastire catolica-Sf. Sergiu si un asezamant ortodox-Sf. Tecla.Deasemeni,in roca pe care o vedeti in imagini,se afla multe morminte din perioada bizantina.
Trebuie sa mai spun ca,aceasta zona este una dintre primele crestinate.

suleiman
05-01-2006, 11:25 PM
Mersi frumos pentru aceasta informatie .
Am citit despre ma'lula si locatarii ei mai de mult
si acuma am vazut pozele .

o mica rugaminte , daca poti sa faci un mic rezumat in romana , as ramane dator .

amoodia
05-01-2006, 11:52 PM
am fost acolo Ishtar la manastire. m-am laudat pe alt forum ca am poze dar nu dau de ele, cred ca le-o fi sters sotul meu.

Ishtar
05-02-2006, 10:31 AM
Ma'lula(se mai pronunta si Maalula)

Pantele estice ale muntilor Qalamoun(50 de km de Damasc si 1300 de m deasupra nivelului marii) ascunde o bijuterie,mica si vechea asezare numita Ma'lula.Localitatea a fost construita intr-o trecatoare de nepatruns intre doua masive muntoase si,in ea se poate patrunde doar prin doua deschideri.
Cararile sale serpuitoare si casele construite parca una in capul celeilalte arata ca un puzzle,dar au un farmec special.Casele sunt construite din piatra,iar acoperisurile sunt facute din barne intinse deasupra.Cele mai multe dintre ele au ,pe dinafara ,o tencuiala de culoare albastra,dupa un vechi obicei crestin.[aceeasi culoare albastra este des intalnita si in asezarile grecesti,citisem undeva ca aceasta culoare indeparteaza insectele:D ]
Totul in Ma'lula apartine trecutului,desi el traieste in inima prezentului.

Ishtar
05-02-2006, 11:13 AM
Majoritatea locuitorilor sunt greco-catolici si au pastrat in vorbirea curenta un dialect.
Ma'lula este una dintre cele trei localitati situate in Muntii Qalamoun din Siria,unde inca se vorbeste limba lui Iisus Christos.limba in care Christ a predicat si s-a adresat ucenicilor sai,limba aramaica.
Ma'lula are o faimoasa poteca(al-faj),atat de stramta incat aproape ca atingi marginile sale.
Legenda spune ca,sf.Tacla,una dintre ucenicele Sf.Pavel,fugea de garzile tatalui sau pagan,cand s-a vazut prinsa in capcana muntelui,impiedicandu-i scaparea.
Rugile sale fierbinti si lacrimile sale au facut ca muntele sa se despice si sa-i ofere o trecere pentru a putea scapa.Se spune ca aceasta este prima manastire crestina.(apa curge de pe stanca,deasupra mormantului si credinciosii o iau pentru efectele sale miraculoase.)

Una dintre vestigiile antice ale Ma'lulei troneaza asezarea din varful muntelui-este vorba despre manastirea Sf. Sergiu.(situata la 1622 de m de la nivelul marii).Contruita in secolul IV,ea este menita sa comemoreze doi soldati sirieni,Sergiu si Bachus.Este una dintre cele mai vechi biserici din lume ,in care s-au facut slujbe neintrerupt.Arhitectura bisericii reflecta o puternica influenta a Bizantului de Est.
Un alt monument este manastirea Sf Tacla,considerata un loc binecuvantat,unde credinciosi de diferite culte se aduna pentru rugaciune si aduc ofranda.Inauntru se gasesc ramasitele Sf Tacla.
Ma'lula este un loc bogat,cu vestigiile sale din piatra,cu grotele sale,cu urmele romane(in special asa-numita "baie a reginei"(Hammam al Malakeh).
Manastiri de diferite denominatiuni,si crestinii si musulmanii rugandu-se impreuna in aceleasi locuri!"

In dreptul ultimei fotografii,in partea dreapta a sa:

"Una dintre cele mai faimoase puncte de atractie din Ma'lula este manastirea Mar Sarkis(Sf. Sergiu).Construita in secolul IV,pe urmele unui templu pagan,a fost numita astfel dupa numele Sf. Sergiu,un cavaler sirian cazut pe vremea regelui Maximanus,in 297."


Amoodia,Siria este un taram plin de asezaminte crestine,intr-adevar.Eu am vorbit mai demult despre Seidnaya,un alt vechi lacas crestin de cult,dintre cele mai cunoscute chiar.Unii teologi crestini il plaseaza ca fiind al treilea loc de pelerinaj pentru crestini(dupa Ierusalim si Muntele Athos).

Cuvantul "deir",care in limba araba inseamna manastire,face parte din denumirea foarte multor localitati ,in Siria.Deir-el-Zor(manastirea de rasarit)este probabil una dintre cele mai cunoscute.

val
05-04-2006, 02:11 PM
Foarte interesant Ishtar!Poate vreodata o sa ajung sa vad cu ochii mei!

myryam
05-04-2006, 03:46 PM
Ishtar,multumesc. :smile06: :smile06: :smile06:

Ishtar
05-11-2006, 11:35 AM
Damascul...o,cred c-as putea sa va vorbesc despre el toata viata...
E un oras care te vrajeste din prima clipa!Un oras?!Ce spun eu...
E o capitala fascinanta...cea mai veche capitala din lume!O capitala doar?!Nu,e esenta civilizatiei...o lume-ntraga adunata intr-o picatura de parfum de iasomie!

Localnicii,vesnicii melancolici tanjind dupa grandoarea "tarilor de Sham"(=Bilad Ash-Sham),asa ii spun,usor nostalgic,usor alintat,usor cantat:Sham.
Numele vine de la un punct cardinal din limba araba:nord(=shamal)
Numele de Damasc provine din limba aramaica si asa a ajuns in Europa,prin filiera greaca si latina.
Vechimea orasului,se pare,se pierde in epoca pre-aramaica,hat departe,spre anul 10000i.H,chiar daca,arameenii sunt cei care i-au dat,pentru prima oara,stralucirea cuvenita.
Este atestat documentar ca facand parte din vechea provincie Amurru a Regatului Hyksos,in jur de 1700 i.H.

Istoria lui,mistuitor preumblet de popoare,isi continua arderea in creuzetul civilizatiei...intens si ametitor.
Nu stiu cum as putea sa rezum in cateva cuvinte atat'amar de
ani!
Daca vrem sa vorbim despre Damascul crestin,si tot ne trebuie multa cerneala...Sa spunem Ioan Botezatorul...,sa spunem Sf. Pavel...,sa spunem Ioan Damaschinul,sa spunem Anania...

Azi vreau sa va vorbesc despre portile Damascului vechi:
-la nord gasim asa:

-Bab al-Faraj(poarta Izbavirii)
-Bab al-Faradis(poarta "Gradinii")
-Bab al-Salam

-spre nord -est,stapana peste cartierul crestin cu acelasi nume,gasim

-Bab Touma(poarta lui Toma)

-in zidul estic al vechii cetati,avem
-Bab Sharki(poarta de est)

-in sud-est,Bab Kisan,prin care,conform traditiei a scapat Pavel.Poarta,acum inchisa,face parte din zidurile Capelei ce a fost construita in amintirea acestui eveniment.

-in sud:
Bab al-Saghir(poarta cea mica)

-in sud-est,
bab al-Jabyia

Mai sunt inca doua porti,situate insa inafara orasului vechi:bab Moussalla si Bab Sreija.

Iman3
05-11-2006, 01:57 PM
MashaAllah ce stil ai !!!! Citindu-te pe tine... am senzatia ca viata e frumoasa si parca uit de vartejul degradant si ametitor in care s-a prins lumea de azi. Cuvintele tale invaluite in parfumul istoriei faca sa vibreze corzi nestiute ale sufletului meu. Si ce ziceai ca esti? Chimista? Hmmm...

myryam
05-11-2006, 02:55 PM
Ishtar,asa e,tare frumos povestesti. :smile06:

Anna
05-11-2006, 04:04 PM
vreau si eu in damasc:smile16: :smile16:
abia astept sa vina vara si sa treaca sesiunea ca mi-a promis sotu de 1 an ca ma duce in damasc...dar acum cum a povestit ishtar m-a innebunit si mai rau....si taman in sesiune ishtar?:D :D :D
nu mai citesc ce postezi u la subiectul asta:D
glumeam...:smile06:

maryam
05-12-2006, 02:34 AM
Intr-adevar Damascul este un oras fermecator...plin de amintiri pentru mine.
Ceea ce surprinde este noul si vechiul care se straduiesc sa coexiste .Cladirile vechi sunt fermecatoare,iar cele noi pare ca nu se potrivesc deloc cu stilul arhitectonic.Cand eram acolo si vedeam magazine cu mobila moderna ma gandeam ca este total nepotrivita cu stilul caselor,cu felul lor de a fi.Imi plac mult locuitorii Damascului pentru ca se ambitioneaza sa-si pastreze identitatea ,aerul acela aristocrat...
Ca in orice mare oars nimic nu este mai fascinant decat sa te plimbi noaptea pe strazi,daca n-ar fi intuneric nici n-ai zice ca in alte parti oamenii la ora aia viseaza demult.Mirosul de cafea si de fructe,arahide si toate felurile de kebab posibile este imposibil sa nu te imboldeasca;negustorii sunt ceva de groaza,cred ca ,capitalistii ar avea multe de invatat din arta negocierii in Sam.
Este un fel de joaca cred in care te lasi placut antrenat si mai ales daca apuci sa intri in Suk Hamidiia ................
Nu stiu cum as putea sa descriu in cuvinte ceea ce inima se ambitioneaza sa stranga cu putere,este ceva fenomenal,mie mi-a placut foarte mult atmosfera de acolo,mai ales Moscheea Omeiazilor .
De pe munte poti privi panoramic samul si ramai in meditatie si contemplare rupandu-te de timp,parca intr-un alt spatiu...daca ai norocul sa auzi cand incepe Azanul si incepe ca un torent sa urce chemarea la salat care vine din toate partile si urca pana la nori pot jura ca ramai fermecat pe veci.Intr-o astfel de stare m-am aflat pentru prima oara cand am auzit Azan de pe munte,a fost ceva fabulos,mirific,de nedescris...parea ca cerul s-a contopit cu pamantul,m-a cuprins teama si am inceput sa plang instantaneu,chiar m-am speriat si am crezut ca este sunatul in trambita;acum imi vine sa zambesc dar atunci eram anesteziata...desi ceilalti radeau de reactiile mele m-a marcat foarte mult...
Parca v-am mai spus (scuze) a fost ca si cum acolo ar fi fost toata viata mea de pana atunci,n-am simtit nici o emotie specifica unei noutati...m-am regasit total ,parca as fi revenit acasa.:smile308:

Ishtar
06-21-2006, 03:31 AM
Si niste poze...

bab Kisan si biserica SF. Pavel

http://www.damascus-online.com/Photos/sham/DSCN3660.jpg

capela Anania

http://www.damascus-online.com/Photos/sham/DSCN3623.jpg

si un detaliu din interiorul moscheii omeyyazilor,acolo unde se afla si capul Sf. Ioan Botezatorul.(Din pacate,n-am gasit un detaliu cu sarcofagul...ieri am facut niste fotografii acolo,daca-mi ies poate le pun).

http://www.syriagate.com/gallery/damascus21.htm