PDA

View Full Version : Divort in Maroc, stiti ceva despre asta?



batool391
02-23-2008, 11:14 PM
Una dintre surorile noastre are nevoie de informatii despre legea marocana a divortului. Sotul ei o ameninta ca nu/i va da divortul niciodata, este divortul legal doar in mana lui? El a obtinut permisiunea de a se casatori cu o alta fata , prin fals spunand ca si/a instiintat prima sotie ca vrea divortul dar ea nu a semnat. O santajeaza spunandu/i ca vrea o suma de bani in schimbul divortului. Daca aveti informatii despre ce ar trebui sa faca ca sa obtina divortul acolo va rog sa le postati aici. Ea este in Romania si el in Maroc. De doi ani se lupta cu aceasta problema care pur si simplu ii otraveste existenta

suleiman
02-23-2008, 11:32 PM
Parerea mea personala :

Ce legatura are legea aici ?
Din moment ce el este in Maroc si nu l-a vazut de nu stiu cati ani , si vrea divortul atunci face in felul urmator :

Merge un om musulman (Taiba , Liga ...) de exemplu , si ii descrie situatia in care se afla . Judecatorul pronunta divortul in numele sotului si o desparte de el (asta daca judecatorul vede ca motivele ei sunt reale) .

Apoi , tot judecatorul ii trimite sotului un mesaj ca nu mai are nici o putere asupra sotiei sale .

Daca casatoria lor este legalizata in Romania , merge la un avocat bun , divorteaza . Apoi inregistreaza acest divort la Primarie . Si apoi depune la ambasada Marocului (nu stiu daca este in Romania) actul de divort aprobat , si atunci e treaba ambasadei sa anunte barbatul ca nu mai are nici o putere asupra ei .

Asa as proceda eu .