PDA

View Full Version : DE CE NU NE SUNT RASPUNSE DU’UA (rugile noastre)



sara h
02-25-2008, 02:23 PM
Ibrahim ibn Adham (mila lui Allah fie asupra lui) un scolar din al 3lea secol,un professor si un tovaras sl lui Sufyan ath-Thawri a fost intrebat despre ce a spus Allah Cel Inalt
“ si Domnul vostru zice: “Chemati-ma” si eu va voi raspunde”…..(Quran 40:60)

“Noi ne rugam si nu ni se raspunde “
Asadar el le-a spus lor:

“ Il stiti pe Allah dar nu va supuneti lui”
“ Recitati Quranul,totusi nu actionati conform lui”
“ Il stiti pe Sheytan dar sunteti deacord cu el”
“Proclamati ca-l iubiti pe Profetul Muhammad (pacea si binecuvantarea asupra lui) si totusi abadonati sunna”
“Declarati ca iubiti Paradisul,insa nu va compaortati pt a-l obtine”
“Spuneti ca va este frica de Foc,insa nu va feriti de pacate”
“Spuneti ca “intradevar moartea este adevarata” dar nu va pregatiti pt aceasta”
“Aratati cu degetul la greselile altora, dar nu priviti la defectele voastre”
“Mancati din cele pe care Allah vi le-a asigurat, si totusi nu ii multumiti”
“Ingropati mortii,darn u luati nici o lectie din aceasta”

gabriela guettat
02-26-2008, 01:23 AM
:salam:

Draga mea se spune ca Allah subhanahu NU ca nu raspunde la duwa ,(``niciodata nu intorc mainile goale robului meu``)dar se spune ca Allah subhanahu NE DA numai ce e bine pentru noi,shi ce nu ne DA acum ne da inzecit pe lumea cealalta inshallah.

aiscia
02-26-2008, 04:31 PM
Allah Preainaltul spune:
" Domnul vostru zice: "Chemati-Ma si Eu va voi raspunde!" (40 : 61)
Chemati-L pe Domnul vostru cu umilinta si intr-ascuns! El nu-i
iubeste pe cei nelegiuiti! (7 : 55)
Daca supusii Mei te întreaba despre Mine, spune-le ca sunt
aproape. Eu raspund chemarii celui care se roaga Mie, cand Ma
cheama. (2 : 118)
Nu este El Cel care raspunde aceluia care este la nevoie, cand Il
cheama, si îndeparteaza raul? (27 : 62)

Abu Huraira (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul
lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Fiecaruia
dintre voi i se va implini rugaciunea, daca nu cereti raspunsul de indata si
spuneti: L-am rugat pe Domnul meu, dar ruga nu mi-a fost implinita.
(Convenit)
Versiunea lui Muslim este: Rugaciunea slujitorului se implineste daca
acesta nu se arata nerabdator. S-a pus întrebarea: Trimis al lui Allah, ce
înseamna sa devii nerabdator? El a zis ca el trebuie sa zica astfel: M-am
rugat iar si iar, dar nu cred ca voi primi raspuns. Atunci el este dezamagit
(in astfel de imprejurari) si renunta la rugaciune.


Allah Preainaltul stie ceea ce face bine noua si religiei noatre....Cateodata, se poate ca noi sa cerem un lucru pe care Allah, nu ni-l da pentru binele nostru...Dar, cum a spus surioara Gabriela,va fi inzecit in lumea cealalta...Nu trebuie sa disparam si trebuie sa avem toata increderea in Creatorul nostru...El stie cel mai bine...

sara h
02-27-2008, 09:47 AM
Sunt cu totul deacord cu voi dragi surioare,stim bine ca Allah este AL MUJIB este cel care raspunde robilor atunci cand ei "il cauta",dar ceea ce scrie mai sus s-a facut o paranteza la acei musulmani care sunt "musulmani" doar cu numele,care nu respecta Quranul si sunna,care l-au uitat pe Allah,care pt ei duniya conteza mai mult ca Allah si care nu se feresc de pacate si nici macar nu incerca sa le stearga cu o fapta buna ....etc

Deci sa nu uitam ca rugile noastre sunt acceptate atata timp cat acceptam si noi cuvantul lui Allah si il urmam.


"Si Domnul vostru zice:"Chemati-ma si Eu va voi raspunde!Aceia care din prea multa trufie refuza sa Ma adore vor intra in Janhannam umiliti " (40:60)

"Si daca te vor intreba robii mei despre Mine,Eu sunt aproape,raspund rugii celor care Ma cheama,atunci cand Ma cheama,dar si ei sa-Mi raspunda si sa creada in Mine.Poate ca ei vor fi bine calauziti" (2:186)

"Lui i se adreseaza chemarea cea adevarata,iar aceia pe care ii cheama afara de El nu le raspunde in nici un chip........" (13:14)

sekhmet
02-27-2008, 02:07 PM
Ibrahim ibn Adham (mila lui Allah fie asupra lui) un scolar din al 3lea secol,un professor si un tovaras sl lui Sufyan ath-Thawri a fost intrebat despre ce a spus Allah Cel Inalt
“ si Domnul vostru zice: “Chemati-ma” si eu va voi raspunde”…..(Quran 40:60)

“Noi ne rugam si nu ni se raspunde “
Asadar el le-a spus lor:

“ Il stiti pe Allah dar nu va supuneti lui”
“ Recitati Quranul,totusi nu actionati conform lui”
“ Il stiti pe Sheytan dar sunteti deacord cu el”
“Proclamati ca-l iubiti pe Profetul Muhammad (pacea si binecuvantarea asupra lui) si totusi abadonati sunna”
“Declarati ca iubiti Paradisul,insa nu va compaortati pt a-l obtine”
“Spuneti ca va este frica de Foc,insa nu va feriti de pacate”
“Spuneti ca “intradevar moartea este adevarata” dar nu va pregatiti pt aceasta”
“Aratati cu degetul la greselile altora, dar nu priviti la defectele voastre”
“Mancati din cele pe care Allah vi le-a asigurat, si totusi nu ii multumiti”
“Ingropati mortii,darn u luati nici o lectie din aceasta”


oare ne-am gandit ca poate primim ceea ce metiam cu adevarat? ni se raspunde la rugaciunile si rugamintile noastre, cu siguranta da, insa nu trebuie sa fie neaparat si pe placul nostru:). poate ca daca am fi atenti la ceea ce facem, ceea ce spunem si gandim am vedea cu adevarat cum stau lucrurile. poate ceea ce primim este ceea ce ne trebuie numai ca la acel moment noi consideram ca nu este in tocmai cu gandul nostru, insa Allah stie mai bine ce, cum si cand ne trebuie, numai noi sa avem ochi si inima deschisa sa vedem adevarul.

ps: si asta nu este valabil numai in islam ci si in iudaism si crestinism, caci toate au aceeasi baza, numai ca cei in masura sa spuna acest lucru nu prea doresc sa-l faca public, insa uita ca azi lumea este avandata si poate citi si singura :)

cu drag a dumneavoastra

Sekhmet