PDA

View Full Version : Cum sa activati limba araba in calculator



suleiman
05-02-2006, 02:34 AM
Buna

am vrut sa va explic cum sa activati limba araba in calculator pentru ca urmeaza sa public Inchallah niste programe simple si gratuite numai ca sunt in limba araba .
Sincer sa fiu , daca va arat cum se foloseste fiecare program nu va trebuie sa stiti limba araba , dar va trebuie sa fie activata pentru ca in caz contrar o sa apara programul cu semne ciudate si nu o sa reusiti sa-l folositi cum trebuie .

Povestea noastra este simpla:
Mergeti START >> Control Panel >> Regional and language options
Va aparea o fereastra frumoasa :)
din ea alegeti de sus :
Languages
si o sa vedeti :
Supplemental language support si cu doua variante , voi o bifati pe prima , adica :
Install files for complex script and right-to-left languages

Dati click pe Ok
va cere sa puneti CD-ul de Windows , il puneti si dati din nou Ok .
cand termina va cere sa faceti Restart
Dupa restart , o sa aveti Inchallah , limba araba activata in calculator.

Daca aveti intrebari ?

genan
05-02-2006, 02:49 AM
admin dar le trebuie si cd cu windows care are araba... nu toti au....

imanikka
05-02-2006, 02:54 AM
Windows XP are failul cu limba araba.:smile19:

amoodia
05-02-2006, 04:51 AM
admin dar le trebuie si cd cu windows care are araba... nu toti au....


nu iti trebuie cd cu limba araba, orice cd de windows are si limba araba. cand te intreaba sa pui cd-ul inauntru, pui cd-ul de pe care ai instalat windows xp.

eu in schimb am un windows nou cumparat din syria, si am probleme cu limba araba in paltalk ca windows-ul asta e putin modificat si nu are toate fisierele de limba araba cred.

genan
05-02-2006, 05:29 AM
nu iti trebuie cd cu limba araba, orice cd de windows are si limba araba. cand te intreaba sa pui cd-ul inauntru, pui cd-ul de pe care ai instalat windows xp.

eu in schimb am un windows nou cumparat din syria, si am probleme cu limba araba in paltalk ca windows-ul asta e putin modificat si nu are toate fisierele de limba araba cred.


eu nu ziceam de mine, amoo.... eu vad orice pe araba, ca asa e windows ul meu.... defapt am 2 windowsuri instalate cel clasic pe engleza si am si pe araba... :D:D dar ziceam de ceilalti, ca poate nu au cd ul cu windows care sa aiba araba...
in fine...
si faza cu paltalk.. nu e de la windows... am avut si eu problema asta... adica daca cineva scrie la paltalk in araba, tu vezi niste litere ciudate./...
de exemplu.. cand pui la winamp o melodie care titlu ei e scris cu litere pe araba (sper ca ai keybord pe araba) , tu vezi acolo in lista de la winamp literele arabe sau vezi niste litere ciudate? daca vezi ceva ciudat, trebuie undeva la settings sa umblii, in control panel... nu e de la windows...
daca asa ai tu,.eu o sa intreb pe cineva exact cum se face si iti zic.....
:D :D :D

gata, pauza s-a terminat,ma intorc la studiu ca maine (defapt azi peste 5 ore) ma asteapta zi grea... :D

:smile01: :smile01:

amoodia
05-02-2006, 05:36 AM
eu nu ziceam de mine, amoo.... eu vad orice pe araba, ca asa e windows ul meu.... defapt am 2 windowsuri instalate cel clasic pe engleza si am si pe araba... :Ddar ziceam de ceilalti, ca poate nu au cd ul cu windows care sa aiba araba...
in fine...
si faza cu paltalk.. nu e de la windows... am avut si eu problema asta... adica daca cineva scrie la paltalk in araba, tu vezi niste litere ciudate./...
de exemplu.. cand pui la winamp o melodie care titlu ei e scris cu litere pe araba (sper ca ai keybord pe araba) , tu vezi acolo in lista de la winamp literele arabe sau vezi niste litere ciudate? daca vezi ceva ciudat, trebuie undeva la settings sa umblii, in control panel... nu e de la windows...
daca asa ai tu,.eu o sa intreb pe cineva exact cum se face si iti zic.....
:D :D :D

gata, pauza s-a terminat,ma intorc la studiu ca maine (defapt azi peste 5 ore) ma asteapta zi grea... :D

:smile01: :smile01:

pai tocmai mai , ca windows-ul cu engleza are si suportul arab pe el. tu tot meniul in calculator o sa-l ai in engleza, dar poti vedea programele care le instalezi in araba sau poti citi si scrie in araba.

cat despre paltalk stiu ca e de la limba pentru ca am mai instalat o data, dar atunci aveam clasicul XP, si am bifat toate variantele de araba de la Language, dar acum asta imi da eroare, dar o sa fac eu rost de un fisier care o sa-mi instaleze .

spor la invatat:smile310:

genan
05-02-2006, 05:41 AM
pai tocmai mai , ca windows-ul cu engleza are si suportul arab pe el. tu tot meniul in calculator o sa-l ai in engleza, dar poti vedea programele care le instalezi in araba sau poti citi si scrie in araba.





asta la xp ul care il are toata lumea, da stiu...
dar mai e un windows care are meniu pe araba sau pe ebraica...
aici e smecherie mai mare... :D :D

:smile01: :smile01: :smile01:

amoodia
05-02-2006, 05:52 AM
asta la xp ul care il are toata lumea, da stiu...
dar mai e un windows care are meniu pe araba sau pe ebraica...
aici e smecherie mai mare... :D :D

:smile01:


hai vrei sa te tin aici pana dimineata? :36_1_21: la windows-ul ala stiu, dar daca nu stii limba araba deja esti pierdut in ceata. a fost comic cand am avut un timp windows-ul arab, si mereu voiam sa inchid o fereastra apasam in partea dreapta si acolo era in partea stanga. parca eram canuta om sucit :10_5_137:

genan
05-02-2006, 05:54 AM
hehehehhehehehehehehhe
asta da, funny.... :D :D :D :smile33: :smile33: :smile16: :smile16:

sper sa reusesti sa vezi ce e si la paltalk...
dar zi-mi daca la winamp vezi litere arabe normale sau si le alea le vezi ciudat.....:smile19:

amoodia
05-02-2006, 06:01 AM
hehehehhehehehehehehhe
asta da, funny.... :D :D :D :smile33: :smile33: :smile16: :smile16:

sper sa reusesti sa vezi ce e si la paltalk...
dar zi-mi daca la winamp vezi litere arabe normale sau si le alea le vezi ciudat.....:smile19:


nu am winamp , ca ma enerveaza. deja am realplayer si windows media player si uneori mai instalez si unul sa vad filmuletele din telefonul mobil.

genan
05-02-2006, 06:06 AM
nu am winamp , ca ma enerveaza. deja am realplayer si windows media player si uneori mai instalez si unul sa vad filmuletele din telefonul mobil.



aaa.. ok. bine... :p

ma duc sa vad ce face prolapsu valvei mitrale si te las pe tine sa tedescurci cu forumu si in windows ul in care poti fi CANUTA OM SUCIT:D :smile16: :smile16: cat mi-a placut asta.... :smile16: :smile16:

:smile01: :smile01:

diamond
05-16-2006, 09:27 PM
Pentru toti cei ce vor sa foloseasca limba araba in screiere exista un program chiar daca nu o au instalata in windows: http://www.harf.com/SOFTWARE/eminipad.htm

gabriela guettat
05-16-2006, 11:52 PM
Diamond merci pentru adresa web,este buna mai ales ca o putem citi si in franceza!:smile01: