PDA

View Full Version : Eu intreb shi voi raspundetzi



gabriela guettat
02-26-2008, 01:05 AM
:salam:


Vad ca primul nu a functzionat.Mashallah se pare ca nimeni nu are nici o intrebare.
Alhamdulillah.

Trecem la SUBIECTUL:

Eu(adica nu numai eu) intreb iar VOI raspundetzi.

Care este PRIMA conditzie care implica apartentza la Islam a unui musulman?

suleiman
02-26-2008, 01:12 AM
Prima conditie e sa recunosti ca nu este dumnezeu afara de unul singur care nu are fii si nici asociati . Si sa recunosti ca Muhammad صلى الله عليه وسلم este profetul Lui .

Q : Daca nu sunt musulman , am voie sa folosesc rugaciunile (du'a) prescrise musulmanilor ?

aiscia
02-26-2008, 03:31 AM
Chiar daca un nemusulman foloseste du'a prescrise pentru musulmani, nu ii este acceptat de catre Allah Preainaltul...
Allah accepta doar rugaciunile musulmanilor, el accepta doar islamul ca religie pentru noi.
Noi, musulmanii nu avem voie sa folosim rugaciunile prescrise pentru nemusulmani.


Ce trebuie sa spuna sau sa faca un musulman cand mananca dar nu se satura?

suleiman
02-27-2008, 05:28 PM
Aiscia , inainte sa raspund la intrebarea ta , vreau sa-mi dai argumente pentru raspunsul tau . Ca eu personal nu-i vad nici o logica , te rog sa ma scuzi .

aiscia
02-27-2008, 08:00 PM
Deci, fratioare Suleiman...Iti dau un exemplu...
...un nemusulman, citeste dintr-o carte islamica anumite du'a...e clar ca nimeni nu ii poate spune sa nu le citeasca sau sa nu le foloseasca in timp ce se roaga...Deci voie are, dar daca el ii face lui Allah asociati, nu vad cum aceste du'a l-ar putea ajuta cu ceva...Allah , nu le accepta de la el...
Daca nu e acesta raspunsul pe care il asteptai inseamna ca eu nu am inteles intrebarea pusa de tine...
Cine poate opri un nemusulman sa foloseasca rugaciunile scrise pentru un musulman?Probabil in religia lui exista ceva care sa ii interzica, ceea ce eu nu am la cunostinta...
Te rog sa ma corectezi...:D

aiscia
02-28-2008, 06:47 PM
Ce trebuie sa spuna sau sa faca un musulman cand mananca dar nu se satura?

maryam
03-05-2008, 11:01 PM
Ce trebuie sa spuna sau sa faca un musulman cand mananca dar nu se satura?


:D sa spuna ALHAMDULILLAH!!!
De fapt un musulman nici nu trebuie sa se sature, daca imi amintesc bine, este un hadis care spune cam asa:
Noi suntem un neam care nu ne asezam la masa decat atunci cand ne este foame si ne ridicam inainte sa ne saturam.
Istagfiru ALLAH pentru citatul inexact.

aiscia
04-18-2008, 08:04 PM
Wahsi ibn Harb (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca niste
companioni ai Trimisului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie
asupra lui!) au zis: Mancam dar nu ne saturam. El a zis: (Poate ca este asa)
din pricina ca mancati separat. Ei au incuviintat. El le-a zis atunci: Mancati
impreuna si pomeniti numele lui Allah asupra mancarii, care va fi binecuvantata
pentru voi.
(Abu Dawud)

Riyad as-Salihin