PDA

View Full Version : Viza pt romania



sara h
02-27-2008, 08:33 AM
Assalamo aleikom,
Ma intereseaza cine imi poate da niste informatii concrete in legatura cu obtinerea unei vize de vizita pt cetatean egiptean care vrea sa vina in romania.O cunsoatinta de a mea doreste sa obinta viza pt acest domn (nu sunt casatoriti) doar pt a vizita romania pe temen scurt de 10 zile si ea nedispunand de bani pt a face acea invitatie.
Pt cei cunoscatori,care ar fi ideea de a obtine acea viza fara invitatie,exista vreo posibilitate?

Jazakallahu Khairan

sekhmet
02-27-2008, 11:24 AM
as'salamu 'alaykum

draga mea
procedura este destul de complicata si de aceea te rog sa ma contactezi, daca nu locuiesti in bucuresti ne putem auzi la un telefon sau pe msn messenger.

Cu drag
Sekhmet

sekhmet
02-27-2008, 01:19 PM
Assalamo aleikom,
Ma intereseaza cine imi poate da niste informatii concrete in legatura cu obtinerea unei vize de vizita pt cetatean egiptean care vrea sa vina in romania.O cunsoatinta de a mea doreste sa obinta viza pt acest domn (nu sunt casatoriti) doar pt a vizita romania pe temen scurt de 10 zile si ea nedispunand de bani pt a face acea invitatie.
Pt cei cunoscatori,care ar fi ideea de a obtine acea viza fara invitatie,exista vreo posibilitate?

Jzakalla7 5eer

din nefericire la serviciu am pc-ul restrictionat. putem vb pe mess. eu te-am adaugat

cu drag

sara h
02-27-2008, 01:19 PM
Multumesc mult surioara,ti-am trimis un mesaj privat cu id-ul meu ,nu stiu daca s-a trmis sigur:confused:

sekhmet
02-27-2008, 01:28 PM
e de yahoo sau msn?
pt msn id-u meu e shekmet78
coada de maimuta hotmail punct com
iar pt yahoo shekmet78
te-am adaugat pe ambele si sunt on line pe ambele

facem artificii :) ca nu vrea sa mearga cu adresa completa :)

suleiman
02-27-2008, 04:23 PM
Eu cred ca in acest site ai destule informatii :

http://cairo.mae.ro/index.php?lang=ro&id=17570

sara h
02-28-2008, 09:55 AM
Jzakallah7 5eer, chiar detin multe informatii pe acel site inca odata dl Admin multumesc

Pt Sekhmet te-am adaugat in lista mea de MSN (daca te uiti bine la profilul meu surioara este vizibil id-ul meu )

sekhmet
02-28-2008, 06:05 PM
pupicei si vorbim pe mess :) :999:

cu drag
sekhmet

Mihaela Eid
03-01-2008, 06:18 AM
assalamu aleikom, am citit acest topic si insha allah pot sa adaug ca daca este vorba de cateva zile, adica o perioada limitata, scurta, viza se poate lua de la tarom, agentia de voiaj, care se gasesca downtown in cairo, nu este nevoie sa va duceti la ambasada insha allah. viza este simpla, de turist.

sara h
03-01-2008, 07:55 AM
Multumesc mult Mihaela,am mai obtinut niste informatii si se pare ca poate lua viza de la Tarom unde domiciliaza respectivul acum ( domnul nefiind in Cairo).

sekhmet
03-01-2008, 11:19 PM
Multumesc mult Mihaela,am mai obtinut niste informatii si se pare ca poate lua viza de la Tarom unde domiciliaza respectivul acum ( domnul nefiind in Cairo).

daca tara de origine, respectiv cea care a emis pasaportul este pe lista neaga a tarilor cu risc ridicat/mare de emigrare nu conteaza tara unde lucreaza, poate sa fie si in USA, legea romana spune foarte clar cum poate intra in posesia vizei. daca vorbim de un om de afaceri prolific, si de un cont bancar substantial poate sa obtina extrem de usor visa pe baza estrasului de cont care atesta/garanteaza ca nu emigreaza aici. cam asta e ideea autoritatilor romane. de unde am toate aceste informatii si sunt asa de sigura, am vorbit cu cei de mae, directia consulara si cu cei de la directia emigrari, asta prin ianuarie. daca intre timo s-au schimbat lucrurile nu cunosc.

cu drag a dumneavoastra

sekhmet

alynutza79
05-07-2008, 02:54 PM
Buna,
as vrea sa-i intreb pe cei care au depus actele in vederea obtinerii unei invitatii pentru un cetatean egiptean cum au procedat, deoarece eu am depus actele (erau toate actele care trebuiau, asa mi-a zis omul de la birou) in 18 martie si inca nu am primit nici un raspuns. problema este ca invitatia incepe cu data de 22 mai, deci nu prea mai este mult timp pana atunci si prietenul meu in lipsa acestei invitatii nu si-a facut nici rezervarea la avion. Stiu ca termenul de raspuns este 60 de zile, dar chiar trebuie sa respecte acest termen? Am inteles ca a fost si NATO ca au mai fost si Pastile si dragii oficianti nu au prea lucrat. dar nu mai stim ce sa facem. De asemenea vreau sa va intreb, este normala vizita Politie la domiciului si asta si de 2 ori?
mentionez ca actele le-am depus la Oficiul din Cluj, poate careva stie exact birocratiile clujene.
Va multumesc mult pentru timpul acordat

alynutza79
05-19-2008, 12:51 PM
Buna,
intr-un final am primit invitatia, exact cu o zi inainte de termenul legal de acordare, respectiv 60 de zile. Asa ca va sfatuiesc, pe cei ce doriti sa invitati cetateni din tarile care au nevoie de invitatie, sa o faceti din timp. Noi acum nu stim pe unde sa alergam, rezervari, asigurare medicala....plus ca dureaza si pana da raspuns ambasada romaniei din cairo. Romania respecta legile tot cand nu trebuie :)
Sa aveti o zi minunata!

QURRAT-UL-AIN
05-19-2008, 01:49 PM
Asalamu Alaykum

Ma bucur sa vad ca ai rezolvat cu actele, de fapt intotdeauna ma bucur sa citesc (aflu), ca iubirea invinge orice bariera, fie ea birocratica, fie distante imense...Allah sa fie cu voi si sa va dea putere sa luptati in continuare!

maria07012007
06-13-2008, 11:02 PM
As Salaam Aleikum
Am gasit acest thread despre vize si as vrea si eu sa intreb daca stie cineva exact tot ceea ce este nevoie pentru un cetatean roman care vrea sa calatoreasca in Egipt (pe cont propriu) . Am vazut ca sunt foarte multe persoane romane stabilite in Egipt si de aceea sper sa ma poata ajuta cineva .
Va multumesc anticipat !

mikyegypt
06-14-2008, 01:31 PM
As Salamu Alleikom

Pentru un cetatean roman care vrea sa calatoreasca in Egipt pe cont propriu nu trebuie decat pe langa biletul de avion un pasaport valabil pe cel putin 6 luni.
Viza se obtine pe aeroport in momentul sosirii in Egipt, costa in jur de 15-20$, nu mai stiu exact cat o fi acum, si este valabila pentru o luna de zile. Daca mai ai si alte intrebari te ajut cu cea mai mare placere.Eu sunt in Egipt de aproximativ 2 ani.

Calatorie Placuta!

ioanaeyad2
09-08-2008, 07:37 PM
salamu alekum
imi spui si mie, te rog, cum ai procedat exact cu invitatia? te-am adaugat in lista mea de msg, dar nu stiu sigur daca alynutza79 este id-ul tau (al meu este ioanaeyad2).
astept un raspuns de la tine. multumesc



Buna,
intr-un final am primit invitatia, exact cu o zi inainte de termenul legal de acordare, respectiv 60 de zile. Asa ca va sfatuiesc, pe cei ce doriti sa invitati cetateni din tarile care au nevoie de invitatie, sa o faceti din timp. Noi acum nu stim pe unde sa alergam, rezervari, asigurare medicala....plus ca dureaza si pana da raspuns ambasada romaniei din cairo. Romania respecta legile tot cand nu trebuie :)
Sa aveti o zi minunata!

marta
09-09-2008, 05:14 PM
am citit mesajele de pe forum si vreau sa va felicit, faceti o treaba minunata.din pacate si eu ma confrunt cu o problema legata de viza.eu am logodnicul meu, care, in shaa allah, o sa ajunga in romania pe data de 15 septembrie, prin invitatie facuta de mine pt o luna de zile.problema mea e urmatoarea. eu am fost casatorita in romania, sunt separata de fostul meu de 2 ani dar nu am avut posibilitatea sa bag divorzul pana acum o luna.si eu termin actele cu divorzul la sf lui octombrie dar el trebuie sa plece pe 15 octombrie. va rog spuneti-mi daca am vreo posibilatate sa il mai retin in tara inca 2 saptamani. asi dori sa stiu daca am vreo posibilate sa ii fac un contract de munca. va rogggg din suflet ajutati-ma.

marta
09-09-2008, 10:59 PM
pentru cine ma poate ajuta ma gasiti pe id leidy1083....va rog mult astept