PDA

View Full Version : Acceptam martisoarele?



Mariyah
02-28-2008, 12:58 PM
Se apropie 1 Martie , eu am primit deja in avans un martisor. Nu stiam daca sa-l accept sau nu, insa cand am vazut ca era o semilunan l-am acceptat.

Am facut bine, am facut rau? chiar nu stiu.

Insa nu stiu cum sa reactionez pe 1 Martie. Le-am spus colegilor la servici k nu trebuie sa dau atentie acestei sarbatori cf religiei mele insa li se pare o nebunie pt ca nu are leg. cu religia.


Cum sa reactionez de 1 Martie daca primesc martisoare, ce sa spun?

sekhmet
02-28-2008, 02:17 PM
martisorul nu este o sarbatoare crestina, ea este specifica romanilor. initial avea urmatoare conotatie: se impleteau doua fire de lana, unul rosu si unul alb, de catre fete/femeile din casa si erau oferite de catre mama tuturor celor din casa in dimineata zilei de 1 martie inainte ca acestia sa se de-a jos din pat. acest snur avea rol protector (de a nu se lipi relele de cei ce le poarta). la sfarsitul lunii se dadaea jos/se dezleva si era legat pe o ramura ce copac inflorit punandu-se o dorinta.
dupa cum se poate "observa" acest obicei s-a pierdut fiind transformat intr-un alt obicei, si anume de a fi oferit un mic cadu unei persoane de sex feminin.

cu drag a dumneavoastra

Sekhmet

iman99
02-28-2008, 05:09 PM
As salamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu

Surioara Mariah Allah sa fie multumit de tine...ai putea parerea mea sa le spui atunci pe moment ca,chiar nu valoreaza si nu semifica nimic pentru tine aceste martisoare sa le daruiasca celor care sunt fericiti(din pacate) cand le primesc.Oricum trebuie sa avem rabdare ca pana la urma vor intelege...uite in primul an m-au bombardat cu mesaje si de pasti si de craciun si de...dee....dar acum gata..au vazut ca nu raspund..si si-au dat seama ca "treaba e serioasa"...sa avem rabdare cu ei..sa le explicam..si urmatoarea data nu isi vor irosi felicitarile pe noi..si nici cadourile:D


Allah sa faca usoara calea amen

wa aleikom salam wa rahmatu lahi

Mariyah
02-29-2008, 12:18 PM
As-Salamu 'alaikom wa rahmatu-LLAH

Mi-am pregatit oricum terenul cu cateva zile inainte sa fiu bombardata cu martisoare. Sa vedem daca am fost convingatoare.

aiscia
02-29-2008, 03:47 PM
As-Salamu 'alaikom wa rahmatu-LLAH

Mi-am pregatit oricum terenul cu cateva zile inainte sa fiu bombardata cu martisoare. Sa vedem daca am fost convingatoare.

Mashaallah draga surioara Mariyah...Allah sa te binecuvanteze draga mea...


http://www.speed-land.com/images/00881450012042856012.gif (http://www.speed-land.com/)