PDA

View Full Version : copii indigo

ommuhee
03-18-2008, 07:40 PM
nustiu am auzit multe despre acesti copii si chiar de multe ori ma face sa cred ca exista asa ceva dar totusi ma gindsc ce spune islamu despre acesti copii,sau persoane???
chiar am privit asa un material ceva foarte impresionant, o fetita cu ochii legati cu totul vede oricum si iti spune ce arati sau cu ce te ocupi in acel moment.
vreu sa vad parerile voastre si ce informatii aveti,chiar imi e interesant.

shama
03-18-2008, 10:14 PM
nustiu am auzit multe despre acesti copii si chiar de multe ori ma face sa cred ca exista asa ceva dar totusi ma gindsc ce spune islamu despre acesti copii,sau persoane???
chiar am privit asa un material ceva foarte impresionant, o fetita cu ochii legati cu totul vede oricum si iti spune ce arati sau cu ce te ocupi in acel moment.
vreu sa vad parerile voastre si ce informatii aveti,chiar imi e interesant.

Assalaamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Draga ommuhee, dupa parerea mea, copiii sunt asa cum ii lasa Dumnezeu... asa cum am fost si noi, asa cum sunt copiii nostri si asa cum vor fi si copiii copiilor nostri, inshaa'Allah, adica deosebiti.
Dumnezeu le poate da mai mult din harul si din stiinta Sa unora dintre ei, asa cum a facut, daca stam sa ne gandim, dintotdeauna... Toti profetii, Profetul Muhammad (sal allahu alaihi wa salaam), unele dintre sotiile si fiicele acestuia si multi alti barbati si femei de exceptie din trecut probabil ca ar fi putut trece in copilarie, astaghfirullah, in ziua de astazi drept "copii indigo" :).

Am citit mai demult o carte despre ei si am impresia ca acesti asa-zisi "copii indigo" sunt mai mult o eticheta new-age lipita pe un asa-zis fenomen asa-zis constatat cu obiectivitate de cine stie ce persoana cu un pic prea multa imaginatie, care doreste ca lumea sa fie un loc mai frumos si mai datator de speranta. Eu nu stiu sa se fi facut vreun studiu stiintific pe tema asta.
A crede in existenta lor sau nu, depinde, deci, de fiecare in parte.

ommuhee
03-18-2008, 11:29 PM
dupa cum stim americanii care tare iubesc sa se ocupe cu studiile si ami ales de ceea ce nu e cunosct au strin din diferite tari asa copii,dupaca care tot acesti savanti iau facut sa se descurajeze si sa se lase de acele capacitati pe care le detineau,un program tv a dorit sa faca o investigati la acei copii si au avut multe suprize unii din ei care au fost incurajati de parinti sau de doktorii mai patreaza acele puteri,insa altii din pricina ca nu lea acordat atentie au devenit chiar si detinuti.
pur si simplu cind ma gndesc ca va veni timpul si voi avea copii si insAllah sa nu ma intilnesc asa probleme dar sa am asa intrebari si sa-mi ceara sai explic cei asata din punc de vedere islamic chiar nu o stiam cum s-o fac.
si-ti multumesc pentru informatia adusa de tine