PDA

View Full Version : Diete



amal
05-03-2006, 12:16 AM
admin, e prea mult sa vb de diete pe forum??:)
cred ca barbatii o sa se puna pe plans:smile308: , ca doar asta aud tot timpul de la femei:D ...
eu vreau sa propun diete care mie mi se par sanatoase, adica nu diete drastice, ci o alimentatie mai corecta, mai adecvata, si cateva regimuri sanatoase, recomandate de medici.
astept culoarea verde la semafor de la admin:smile16:
poate era mai bine sa faci o parte din site cu acces strict pt femei...ca sa nu va bolunzim cu problemele noastre specifice...

imanikka
05-03-2006, 03:53 AM
Habibty dar care e problema?:smile19: Oricum adminul nu o sa tina diete :D , dar eu as avea nevoie de una care sa fiu si satula si roade sa dea:smile16: :D
Asteptam dietele.:smile01:

amal
05-03-2006, 09:54 PM
pai ma gandeam ca poate il deranjeaza pt ca site-ul este pt religie, dar am primit verde...o sa incep cat de curand:) .

amal
05-04-2006, 01:57 AM
In primul rand, ideal ar fi sa adoptam un stil de viata sanatos, o alimentatie sanatoasa in permanenta, nu sa tinem din cand in cand cate o dieta, iar intre diete sa mancam orice, neglijent.Cred ac stiti si voi ca intre dietele dastrice tindem sa depunem mai usor kilograme in plus, deoarece organismul "invata" sa-si faca rezerve pt ca in cazul in care va fi privat iar de alimente, sa aiba de unde sa se "aprovizioneze."

Ce inseamna alimentatie sanatoasa?

Inseamna in primul rand sa ne ferim cat posibil de sintetice, care contin acele E-uri atat de periculoase pt sanatate. E-urile sant o cauza de aparitie a cancerului. Sa ne ferim si de produsele zaharoase pe cat posibil. Nu degeaba zaharul este numit "moartea alba". Ganditi-va la cate cazuri de diabet zaharat sant in ultimii ani.

Sa inlocuim grasimile rele, saturate, cu cele bune, nesaturate.

grasimi bune: este vorba de acizii grasi nesaturati continuti de uleiurile de porumb, de masline, de in, de susan si de peste; de avocado, de nuci, alune, migdale, fistic, seminte pin.
este bine sa inlocuim uleiul de floarea soarelui cu uleiul de masline atunci cand gatim. Uleiul de masline contine acizi grasi esentiali, vitamina E si antioxidanti.
Atat la mancarea preparata termic cat si la salate sa se adauge ulei de masline. Pt mancarea preparata termic, uleiul de masline e mai bine sa fie folosit pentru ca atunci cand este incalzit nu se formeaza atatia radicali liberi, ce au rol in aparitia imbatranirii si a cancerului, asa cum se formeaza atunci cand folosim ulei de floarea soarelui.

Daca nu putem cumpara ulei de masline atat de des cat ne-am dori, e mai bine sa inlocuim cel de floarea soarelui cu uleiul de porumb. Uleiul de porumb are un punct de ardere foarte ridicat si isi pastrezaa calitatile si la temperaturi ridicate, deci radicalii liberi nu se vor forma asa de usor ca in cazul uleiului de floarea soarelui, a carui punct de ardere este inferior. Uleiul de porumb este recomandat in dieta diabeticilor.

Uleiul de floarea soarelui are cel mai ridicat continut in vitamina E dintre toate uleiurile, insa nu este adecvat pentru preparea termica a mancarii.

Femeile, spre deosebire de barbati, dupa mese nu reusesc sa mentina o glicemie constanta, glicemia urca dupa ce mancam si apoi coboara brusc; de aceea apar diferitele "pofte" si senzatia de foame. In plus, barbatii au alt ----bolism si unii hormoni difera de cei ai femeilor (asa se explica de ce barbatii mananca destul de consistent fara sa depuna kilogramele asa de usor ca femeile).

Mentinerea constanta a glicemiei este un truc important pentru a scapa de senzatia de foame si de poftele dintre mese.

Aceasta se realizeaza prin inlocuirea grasimilor saturate cu cele nesaturate si prin consumarea produselor cu indice glicemic scazut.

Pentru salate sa folosim ulei de masline, de in, sau de susan. Aceste uleiuri contin acizi grasi esentiali , omega 6 si omega 3, cu rol in scaderea colesterolului, deci vor fi indicate in diete.

In salate putem adauga nuci maruntite. Acestea contin o mare cantitate de vitamina E si de grasimi nesaturate- nu se mai depun pe peretii vaselor de sange. Nucile mentin glicemia constanta, deci senzatia de foame va disparea.
Desemenea putem folosi fistic, migdale, seminte pin.

Avocado este un fruct care mentine glicemia constanta, contine vitamina E si grasimi nesaturate. Pentru a scapa de senzatia de foame puteti sa va preparati un "dressing"- sos pt salate pe baza de avocado. Cu un blender mixati pulpa de la avocado cu iaurt, sare, suc de lamaie. Puteti adauga patrunjel/ busuioc, piper si putin usturoi. Sau puteti sa va preparati un desert usor din pulpa de avocado mixata cu frisca vegetala/ smantana/ iaurt la care adaugati fructe de padure sau orice fel de fructe prospete taiate.

Desemenea, senzatia de foame poate aparea din cauza lipsei de albumina, de aceea ouale fierte tari consumate de dimineata constituie un mic dejun sanatos (un ou contine 1/2 din vitaminele necesare pt 1 zi intreaga) si satios.

Pasta de hummus consumata dimineata pe felii de paine integrala ne scapa de aceeasi problema.

Folosind aceste trucuri, veti observa cat de curand ca acea senzatie neplacuta de foame nu va mai aparea.


grasimi rele: este vorba de acizii grasi saturati, continuti in unt, preparate din lapte ca inghetata, semipreparate, cascaval, branza topita si produse de patiserie. Acestea se pot evita prin alegerea produselor naturale si prin renuntarea la fast-food sau semipreparate. Gratarele si salatele sant de preferat mancarurilor complicate, cu sosuri. La gatit, in loc de unt , margarina, untura, folosim ulei. Putem inlocui produsele lactate grase cu cele degresate.

In frigider e bine sa pastram doar alimente sanatoase- fa o curatenie in frigiderul tau si scapa de toate produsele grase si tentatiile dulci! Pastreaza doar alimentele proaspete, dietetice.

Deliciile nu sant interzise, insa trebuie sa le alegem cu atentie. In loc de ciocolata alba sau cea cu lapte, sa consumam ciocolata amara. Aceasta are un continut mai mare de cacao si un continut mai scazut de zaharuri, iar cantitatea de E-uri este scazuta. Ciocolata neagra contine antioxidanti, cu rol in mentinerea unui sistem cardiovascular sanatos si in prevenirea imbatranirii. Ciocolata deasemenea determina cresterea continutului in sange de endorfine si serotonina, care ne dau o "stare placuta de bine". Insa oricat de tare ne-ar place ciocolata, este bine sa ne abtinem sa mancam cate o tableta intreaga.
Sucul de fructe "prefabricat" este cel mai mare dusman. Contine mult zahar, are continut mai scazut de fibre si contine E-uri si acid citric ca si conservant, care sant factori cancerigeni. De aceea este bine sa ne preparam noi sucurile din fructe proaspete cu un blender sau storcator de fructe.

Indicele glicemic (IG) este depozitul glicemic care ramane in sange dupa ce ai mancat. Alimentele cu indice glicemic scazut nu cresc glicemia.
De exemplu, cand mancam paine alba (IG=95), glucidele din aceasta se ard repede dar ni se si face foame repede .In schimb painea integrala (IG=50) se "arde" mai greu, si prin urmare senzatia de satietate dureaza mai mult.

Un indice glicemic scazut te ajuta sa slabesti. De aceea, atunci cand vrem sa tinem o dieta, vom manca doar produse cu indice glicemic pana la 56.
IG al alimentelor (sursa:revista Joy)
Bere 110
Chips-uri 95
Miere 90
Popcorn 85
Cornuri 83
Paine alba 73
Cola 70
Ravioli 65
Biscuiti 65
Cartofi noi 62
Inghetata 61

Spaghete integrale 58

Marmelada dietetica 55
Orez dietetic (integral) 55
Caise 39
Fasole 39
Mere 38
Lapte (1,5%) 30
Linte 30
Cirese 22
Ciocolata amaruie 22
Alune 20
Iaurt degresat 14
Broccoli 10
Salata 10

Pe langa produsele alimentare mentionate pana acum, pentru a detoxifia si a ajuta organismul sa piarda din greutate este recomandat sonsumul a 2L apa/zi, a citricelor - "ard" caloriile, asparagusului - dietetic, diuretic, ghimbirului ca si condiment, ananasului - detoxifiant si anticelulitic.

amal
05-04-2006, 02:29 AM
- bea cca 2L apa/ zi (8 pahare)- cel mai bine bea apa plata; apa elimina toxinele din organism
- bea regulat ceaiuri - acestea au continut infim de calorii, regleaza tranzitul intestinal, contin minerale si vitamine, combat senzatia de foame
- nu amesteca niciodata carnea cu produsele care contin amidon; adica nu consuma la aceeasi masa carne si cartofi, paste fainoase, paine, sosuri cu faina, orez. In loc de aceste produse putem servi broccoli, fasole verde, legume fierte, salate, linte, hummus. Eventual folosim orez integral, insa mai bine asociem carnea doar cu legume.
Deasemenea, este bine sa nu mancam la aceeasi masa felul principal si desert, ci desertul sa fie consumat fie dimineata si atunci caloriile vor fi consumate pe parcursul zilei, fie seara, insa atunci alegem deserturi usoare, preparate de noi, nu semipreparate, si le inlocuim pe cat posibil cu fructe proaspete.
- masa de seara sa fie cel tarziu la ora 7 sau ora 8 seara, sau cu 4 ore inainte de culcare. Astfel nu se vor depune caloriile in plus.Daca ni se face foame putem bea apa sau ceai. Este bine ca masa de seara sa fie usoara: fructe sau iaurt.
- indiferent daca alegem sa mancam 3 mese principale pe zi sau sa mancam putin si des, mesele sa fie regulate. Este foarte important, deoarece organismul se obisnuieste cu acest ritm regulat si va pregati dinainte digestia prin cresterea aciditatii gastrice la orele la care mancam in mod obisnuit.
- alimentele trebuie mestecate incet, fara graba; nu este bine sa mancam in timp ce facem altceva- cand ne uitam la TV, invatam sau muncim. Savureaza fiecare masa. Am citit ca creierului ii sant necesare 20 min ca sa primeasca informatia ca mananci, deci cu cat mananci mai repede, cu atat foamea va apare mai usor.
Pozitia corecta este stand pe scaun cu spatele drept, si nu in picioare - asa actioneaza cel mai bine muschii masticatori.
- nu manca pentru ca te plictisesti, nu ai ce sa faci, sau din cauza stresului
- gandeste pozitiv! - in depresie creste secretia de cortizol; de aceea femeile care intra usor in depresie sant de obicei mai plinute.
- mananca cat mai variat (insa nu orice) - astfel iti vei asigura necesarul de minerale si vitamine, si vei avea o stare generala buna.
- nu iti impune asteptari mari atunci cand urmezi o dieta; este gresit sa te gandesti ca vei slabi un anumit numar de kilograme sau sa te gandesti ca nu poti slabi- mentalul afecteaza fizicul.
- si nu in ultimul rand, fa sport regulat (de 2-3 X/ saptamana)!!! - asa consumi caloriile mult mai rapid, organismul tau va fi mult mai sanatos si rezistent, vei face fata mai bine la stress si vei invata mai usor.

Hanaa
05-04-2006, 11:22 AM
Assalam aleikum wa rahmatullah
Fetelor eu am o dieta cu care am slabit dar care este de fapt un mod de viata.
In primul rand am eliminat carnea din alimentatie, mancarurile preparate termic, dulciurile.
Mancarea principala pt mine o constituie sucul preparat de mine in fiecare dimineata din sfecla rosie, pastarnac, telina, mere si lamai. Imi fac un litru de suc din acesta si-l beau pe parcursul unei zile. proportia este de jumatate suc de sfecla, pastarnac si telina si jumatate mere si lamai. Are un gust excelent si este fff bun pt organism. Detoxifica organismul, regeneraza, revigoreaza. De cate ori imi este foame beau cate o gurita de suc. Pe langa acest suc mai mananc de 2 ori pe saptamana cate 100 g de alune sau nuci sau migdale sau fistic, depinde ce am pofta. Dupa amiaza cand ajung acasa manac o salata cu tot ce se cheama verzitura in care adaug mei, orz si semninte de in, ulei de masline sau de porumb presat la rece si lamaie multa.
Sambata mananc lapte, branza si oua, iar duminica un peste la cuptor peste care adaug lamaie multa si ulei de masline.
Cand am pofta de dulce mananc babane (nu mai mult de 2), curmale sau smochine.
Alhamdullah de doua luni de cand ma hranesc asa ma simt exceptional si in plus am dat jos vreo 15, 16 kg.
Va doresc multa sanatate si linistite sufleteasca.
Assalam aleikum wa rahamtullah.

amal
05-05-2006, 01:34 AM
regimul tau este foarte bun, insa in general este bine de stiut ca nu e chiar bine sa elimini carnea de tot din alimentatie, pt ca atunci organismul devine alcalin, si pt cei care au de studiat, de invatat, e de rau...copiilor si adolescentilor nu le este recomandat sa renunte la carne. asa am citit. dieta aceasta are peste 1 zi pe saptamana...cred ca este sufiecient pt un adult.

telina e sanatoasa si f buna pt slabit...cum cred ca stiti toate.

alimentatia ta este sanatoasa (daca ai peste 20-25 de ani), insa eu nu as putea manca asa, aceleasi alimente repetate la interval de o saptamana.
dietele acestea sant recomandate de obicei pt 2 saptamani si 2 saptamani sant suficiente, pt ca deja schimba ----bolismul...

amal
05-06-2006, 02:51 AM
o sa scriu si eu cat de curand 2 diete- una care nu este greu de urmat, pt cele care vor sa slabeasca cca 5-10 kg, iar alta pt obezi, de detoxifiere, cu ajutorul careia se poate slabi 12-13kg in 12zile parca.

Cea de detoxifiere este buna pt barbatii insurati cu burtica:), dar nu stiu cat chef au ei de diete ...
vorbind de diete...m-a apucat un somn de numa.:smile16:

Raisa
05-07-2006, 02:12 AM
Offff, dietele astea....Mai bine faceti sport si mancati echilibrat:36_35_8:

La mine functioneazaaaaaaaaaa

Alhamdulillah

Nour0604
05-10-2006, 06:10 AM
Eu cunosc persoane care au incercat dieta aceea disociata si mashALLAH a slabit atat de mult si nu au mai pus dupa inapoi alhamdulillah. O sa ma apuc si eu de la inceputul saptamanii inshALLAH s vin apoi sa va spun ce efecte a avut asupra mea :smile01: :smile16:

Anna
05-10-2006, 09:47 AM
- bea cca 2L apa/ zi (8 pahare)- cel mai bine bea apa plata; apa elimina toxinele din organism
- bea regulat ceaiuri - acestea au continut infim de calorii, regleaza tranzitul intestinal, contin minerale si vitamine, combat senzatia de foame
- nu amesteca niciodata carnea cu produsele care contin amidon; adica nu consuma la aceeasi masa carne si cartofi, paste fainoase, paine, sosuri cu faina, orez. In loc de aceste produse putem servi broccoli, fasole verde, legume fierte, salate, linte, hummus. Eventual folosim orez integral, insa mai bine asociem carnea doar cu legume.
Deasemenea, este bine sa nu mancam la aceeasi masa felul principal si desert, ci desertul sa fie consumat fie dimineata si atunci caloriile vor fi consumate pe parcursul zilei, fie seara, insa atunci alegem deserturi usoare, preparate de noi, nu semipreparate, si le inlocuim pe cat posibil cu fructe proaspete.
- masa de seara sa fie cel tarziu la ora 7 sau ora 8 seara, sau cu 4 ore inainte de culcare. Astfel nu se vor depune caloriile in plus.Daca ni se face foame putem bea apa sau ceai. Este bine ca masa de seara sa fie usoara: fructe sau iaurt.
- indiferent daca alegem sa mancam 3 mese principale pe zi sau sa mancam putin si des, mesele sa fie regulate. Este foarte important, deoarece organismul se obisnuieste cu acest ritm regulat si va pregati dinainte digestia prin cresterea aciditatii gastrice la orele la care mancam in mod obisnuit.
- alimentele trebuie mestecate incet, fara graba; nu este bine sa mancam in timp ce facem altceva- cand ne uitam la TV, invatam sau muncim. Savureaza fiecare masa. Am citit ca creierului ii sant necesare 20 min ca sa primeasca informatia ca mananci, deci cu cat mananci mai repede, cu atat foamea va apare mai usor.
Pozitia corecta este stand pe scaun cu spatele drept, si nu in picioare - asa actioneaza cel mai bine muschii masticatori.
- nu manca pentru ca te plictisesti, nu ai ce sa faci, sau din cauza stresului
- gandeste pozitiv! - in depresie creste secretia de cortizol; de aceea femeile care intra usor in depresie sant de obicei mai plinute.
- mananca cat mai variat (insa nu orice) - astfel iti vei asigura necesarul de minerale si vitamine, si vei avea o stare generala buna.
- nu iti impune asteptari mari atunci cand urmezi o dieta; este gresit sa te gandesti ca vei slabi un anumit numar de kilograme sau sa te gandesti ca nu poti slabi- mentalul afecteaza fizicul.
- si nu in ultimul rand, fa sport regulat (de 2-3 X/ saptamana)!!! - asa consumi caloriile mult mai rapid, organismul tau va fi mult mai sanatos si rezistent, vei face fata mai bine la stress si vei invata mai usor.



vorbind de diete as avea si eu nevoie de una....mare urgenta fetelor dar de una opusa...adica din postarea ta ar trebui sa elimin pe NU
ca sa reusesc sa ating si eu o greutate normala:smile33:
la cele 42 de kilograme pe care le am imi recomanda si mie o dieta....de ingrasare?:smile16: ca toate ciocolatele,dulciurile ,mancarurile de care am parte zilnic nu prea ma ajuta...sa gresesc eu undeva?
am facut injectii cu vitamine am luat la calciu si la vitamine de cand ma stiu de am innebunit nici macar un gram in plus...:smile33: ma trezesc noapte din somn sa pap....stie careva vreun remediu pt mine? fie el si babesc cu plante de la plafar:D

genan
05-10-2006, 02:24 PM
vorbind de diete as avea si eu nevoie de una....mare urgenta fetelor dar de una opusa...adica din postarea ta ar trebui sa elimin pe NU
ca sa reusesc sa ating si eu o greutate normala:smile33:
la cele 42 de kilograme pe care le am imi recomanda si mie o dieta....de ingrasare?:smile16: ca toate ciocolatele,dulciurile ,mancarurile de care am parte zilnic nu prea ma ajuta...sa gresesc eu undeva?
am facut injectii cu vitamine am luat la calciu si la vitamine de cand ma stiu de am innebunit nici macar un gram in plus...:smile33: ma trezesc noapte din somn sa pap....stie careva vreun remediu pt mine? fie el si babesc cu plante de la plafar:D



cum 42 de kg?!?~?~?~ la ce inaltime?
ti-ai facut vreodata un control endocrinologic al tiroidei? daca nu, incearca sa mergi la un labarator sa iti dozezi hormonii Free T4 si TSH...

Nour0604
05-10-2006, 02:27 PM
Ia uite doctorita mashAllah Genan... si mie ce hormoni imi recomanzi pentru slabit? Dar sa fie o doza mai concentrata sa dau repede jos:36_1_33:
Eu te invit la mine Anna. Cu siguranta dupa ce stai o luna la mine la cum gateste mama mashAllah ai sa pleci cerand o dieta de slabit aici:rolleyes:

genan
05-10-2006, 02:32 PM
iti trimite tie pe privat ce hormoni iti recomand....... :p :p :p :p :p :p

Nour0604
05-10-2006, 02:50 PM
:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: :36_1_21:

Raisa
05-10-2006, 05:20 PM
Eu te invit la mine Anna. Cu siguranta dupa ce stai o luna la mine la cum gateste mama mashAllah ai sa pleci cerand o dieta de slabit aici:rolleyes:


Si eu vreau invitatie la tine, si eu......:smile16:

Imi place papica buna.

Pot sa vin si eu? pleaseeeeee

Nour0604
05-10-2006, 06:40 PM
Invit pe toata lumea la o masa buna... gatita de mama, nu de mine, ca eu va servesc doar cu sandwichuri(atat stiu sa fac dar inshAllah invat eu:o )

amal
05-10-2006, 07:46 PM
draga Nadia, daca nu ai hipotiroidism, adica nu ai o dereglare a functiei tiroidiene, nu ai ce hormoni sa iei. risti sa te joci cu sanatatea ta, pentru ca daca o persoana sanatoasa ia hormoni tiroidieni, risca sa faca hipotiroidism autoindus, si atunci nu mai slabesti in veci, adica intri in faza de boala = hipotiroidism.

Deci oricine banuieste ca are hipotiroidism, adica se ingrasa chiar daca mananca atent si in cantitati mici/ normale (deci nu este vorba de cele care mananca nesanatos si la orice ora, cele care nu fac nici un fel de activitate fizica), are probleme cu memoria, cu atentia, cu capacitatea de concentrare, este friguroasa (doarme cu paturi si vara), obosita, sa faca un control endocrinologic si doar daca T4 free , (+/-T3), TSH ies modificate, sa ia tratament hormonal, sub supravegherea medicului.

pt anna genan a zis bine sa faca control endocrinologic, mai ales daca pe langa faptul ca orice si oricat mananci nu te ingrasi, ai alte simptome ca: anxietate, agitatie, palpitatii, palme calde, umede, nu suporti caldura si stai de obicei cu geamul deschis cand altii mor de frig:D

pt anna, am intr-o revisat Joy sfaturi pt cele care vor sa castige in greutate. O sa caut si postez mai tarziu, cand am timp...ca ar fi cazul sa-mi fac si eu de mancare.:D

Iman3
05-10-2006, 07:50 PM
Daca nu esti casatorita,ia-ti un sot sirian si stai la soacra vreo 2 luni... asta e reteta.Daca nu stai pe langa vreo sirianca .. Nu va suparati restul fetelor dar cred ca oricine poate sa spuna cam ce si cum e cu mancarea la sirieni. Amoodia si Maryam, veniti sa imi intariti spusele sa nu cad aici de mincinoasa...

amal
05-10-2006, 07:57 PM
orice sot arab cere prajituri...asa ca nevasticile pot cadea in ispita dulciurilor o data cu ei...si de acolo urmeaza kg in plus.

latifa
05-11-2006, 12:48 AM
Daca nu esti casatorita,ia-ti un sot sirian si stai la soacra vreo 2 luni... asta e reteta.Daca nu stai pe langa vreo sirianca .. Nu va suparati restul fetelor dar cred ca oricine poate sa spuna cam ce si cum e cu mancarea la sirieni. Amoodia si Maryam, veniti sa imi intariti spusele sa nu cad aici de mincinoasa...

Ai dreptate:smile33: Eu care mancam cam o data la 2 zile,acum mananc cam tot timpul:smile33: Deocamdata nu am probleme cu greutatea si sper sa nici nu am,desi sotului meu nu-i vine sa creada ca nu ma ingras la cum si cat mananc si el saracul mi-a adus o cura de ingrasare cu stafide,DAR NICI NU AM VRUT SA AUD DE EA .IL pun sa o traduca si am sa o postez:smile01:

amal
05-11-2006, 02:06 AM
cea mai rapida metoda de ingrasare e sa stam la calculator:p ...
draga admin, ne-om face toate rotunde si "voinice", cum se zice in Moldova, din cauza site-ului tau. eu am mancat aiurea azi si am stat jos ore intregi...asa ca daca continui in stilul acesta sigur ma rotunjesc. da parca la voi se considera o fata cu fatza rotunda frumoasa...amar, nu?:)

Anna
05-11-2006, 04:57 PM
am un sot sirian:D dar nu stam la soacra stam la tata in romania (suntem inca cu facultatile):p si chiar daca o sa stau la soacra in syria o sa pap tot sarmale ca soacra e romanca socru e syrian:)

uite ca cele analizele recomandata de genan nu le-am facut...de obicei ma trimiteau la calciu si hiv:D dar o sa ma duc inshAllah mersi frumos pt recomandari
sper sa nu fie ceva sper sa fiu eu anormala:D

genan
05-11-2006, 05:47 PM
am un sot sirian:D dar nu stam la soacra stam la tata in romania (suntem inca cu facultatile):p si chiar daca o sa stau la soacra in syria o sa pap tot sarmale ca soacra e romanca socru e syrian:)

uite ca cele analizele recomandata de genan nu le-am facut...de obicei ma trimiteau la calciu si hiv:D dar o sa ma duc inshAllah mersi frumos pt recomandari
sper sa nu fie ceva sper sa fiu eu anormala:D



hiv - e bine oricine sa il faca....
dar daca te trimiteau la calciu si vedeau ca ceva nu e ok, trebuie sa caute cauza... care tot tiroidiana poate fi....

batool391
05-12-2006, 02:01 AM
iti trimite tie pe privat ce hormoni iti recomand....... :p :p :p :p :p :p

Si eu tot pe privat iti spun, cred ca vorbim de aceasi hormoni Genan....:D :smile19:

amal
05-12-2006, 04:07 AM
Aceasta dieta a fost propusa de medicii din Suedia (daca nu ma insel) pt pacientii obezi care aveau nevoie de tratament chirurgical a caror abordare chirurgicala era dificila din cauza tesutului adipos.

Dieta este destul de cunoscuta, mai ales printre studente:) ...Cu ajutorul acesteia, se poate scadea in greutate cu pana la 12 kg.
Cele care au probleme cu colecistul sau nu consuma cafea, pot bea ceai dimineata.

Important in aceasta dieta este sa nu consumam dulciuri in afara de cubul de zahar pt cafea, nici macar guma.
Sant permise ceaiurile si apa plata, insa sucurile "naturale" cumparate de la magazin sant interzise, doarece contin indulcitori.

Cine rezista primele 6 zile ( nu e asa greu pt ca dispare senzatia de foame) si apoi cedeaza tentatiilor, poate relua dieta alta data continuand cu a 7-a zi a dietei, pt ca acesta dieta modifica ----bolismul, accelerandu-l.
Unii doctori nu recomanda dietele hiperproteice (consum masiv de carne) celor cu boli ale aparatului renal.

1zi:
mic dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
pranz: 2 oua fierte tari + 400g spanac fiert + 1 rosie
cina: 200g friptura vaca + salata verde cu ulei masline si suc lamaie

2 zi:
mic dejun: 1 ceasca cafea + 1 cub zahar
pranz: 250g sunca pui/ curcan / mortadella + 1 cutie iaurt natural
cina: 200g friptura vaca + salata verde cu ulei masline si suc lamaie

ziua 3:
mic dejun: 1 ceasca cafea + 1 cub zahar
pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca pui/ curcan/ mortadella + 1 salata verde cu ulei masline si suc de lamaie
cina: telina rasa/ fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat ( para/ mar/ portocala)

ziua 4:
mic dejun: 1 ceasca cafea + 1 cub zahar
pranz: 200ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250g branza de vaci

ziua5:
mic dejun: 1 ceasca cafea + 1 cub zahar
pranz: 250g cod fiert cu suc de lamaie si 1 lingurita de unt
cina: 200g friptura de vaca + 1 telina rasa

ziua 6:
mic dejun: 1 ceasca cafea + 1 cub zahar
pranz: 2 oua fierte trai + 1 morcov ras
cina: 1/ 2 pui (la rotisor)+ salata verde cu ulei de masline si suc de lamaie

Daca gatiti carnea la gratar este mai bine.

amal
05-12-2006, 04:23 AM
continuarea maine..inchallah:)

amal
05-13-2006, 02:14 PM
ziua 7:
mic dejun: 1 ceasca de ceai fara zahar
pranz: nimic!!! bea multa apa!
cina: 200g cotlet de miel + 1 mar

ziua 8:
mic dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
pranz: 2 oua fierte tari + 400g spanac fiert + 1rosie
cina: 250g friptura de vaca + salata verde cu ulei de masline si suc de lamaie

ziua 9:
mic dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
pranz: 250g sunca de pui/ curcan + 1 cutie iaurt natural
cina: 250g friptura de vaca + salata verde cu ulei de masline si suc de lamaie

ziua 10:
mic dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie de paine prajita
pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + salata verde cu ulei de masline si suc de lamaie
cina: telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat ( para/ mar/ portocala)

ziua 11:
mic dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie de paine prajita
pranz: 200ml suc de portocale+ 1 cutie iaurt natural
cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras+ 250g branza de vaci

ziua 12:
mic dejun: 1 morcov mare ras
pranz: 250g cod fiert cu suc de lamaie si 1 lingurita de unt
cina: 250g friptura de vaca + 1 telina rasa

ziua 13:
mic dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
cina: 250g pui + 1 salata verde cu ulei de masline si suc de lamaie

- in afara de painea prajita permisa in unele zile, nu este permisa painea la nici o alta masa
- dupa ce terminati aceasta dieta, nu o sa mai aveti dorinta pt dulciuri...bine ar fi sa nu treceti direct la dulciuri si la toate tipurile mancaruri ci sa faceti o trecere treptata, sau daca este posibil, sa adoptati permanent o alimentatie sanatoasa. Oricum, e bine sa va obisnuiti sa beti apa si ceaiuri intre mese si sa consumati carnea doar cu garnitura de legume, si nu cu cartofi, sosuri fainoase sau paste fainoase.

Raisa
05-13-2006, 09:10 PM
am intr-o revisat Joy sfaturi pt cele care vor sa castige in greutate. O sa caut si postez mai tarziu, cand am timp...ca ar fi cazul sa-mi fac si eu de mancare.:D

Amal,
Cand ai timp te rog sa postezi si pt luarea in greutate:smile01: :smile01:

amal
05-13-2006, 10:18 PM
o sa scanez revista si public direct imaginea...poate intr-o ora maxim o postez...

amal
05-14-2006, 02:19 AM
nu am gasit dieta pt a castiga Kg in plus...o am pe undeva, trebuie sa caut mai bine.

amal
05-26-2006, 09:01 PM
Verifica-ti BMI-ul (Body -Mass -Index) inainte de a incepe dieta.

BMI= Greutatea in kg impartita la inaltimea la puterea a doua

Ex:
daca ai 60kg si 1,65m inaltime, inmulteste 1,65 X 1,65= 2,73
apoi 60 : 2,73 = 22 BMI

Specialistii considera rezultatele obtinute astfel:
<19 = subnutritie
19-25 = greutate normala
25-30 = slaba supraponderabilitate
peste30 = supraponderabilitate grava

http://members.lycos.co.uk/amalis/image/Index%20BMI-fin.jpg
revista Joy

huda_alrahim
06-01-2006, 11:52 PM
Salam aleykum!
Eu pot sa va spu sincer ca am tinut cam toate dietele...inclusiv cea disociata in vreo 2-3 variante si la mine nu a functionat!!
Singura care a functionat a fost foamea crunta...si am reusti vreo 3-4 luni si apoi am cedat psihic sa simt mereu foame si am pus la loc tot ce dadusem jos. Singura care chiar a functionat a fost dieta cu ciorba de varza...6kg-6 zile. Dar e eficienta doar daca dupa ea urmeaza o perioada de dieta...dar nu foarte drastica. Daca nu...efectul yoyo se instaleaza rapid. Faca insa bine la moral inainte de o cura!!! Te urci dimineata pe cantar...un kg mai putin decat dimineata precedenta...cine a tinut cure stie ca si un kg e important si daca te pui si seara pe cantar observi ca nu a crescut greutatea, cum se intampla in mod normal...si mai are un avantaj...cu cat mananci mai multa ciorba, cu atat slabesti mai mult :D . Daca nu va place gustul se poate inlocui cu salata de varza...dar trebuie stiut ca e mai putin eficienta si trebuie mai multa vointa!! Un lucru f f ff important...nu se poate tine mai mult de 7 zile!!! Apoi trebuie luata pauza!!!
Dar acum am sa incerc si reteta propusa de Amal...nu acum acum, ca sunt in sesiune...si dieta si cartea nu prea se impaca!!
Shukran Amal!!

Anna
06-02-2006, 11:59 PM
vai de mine ma dadusi peste cap....sunt prea subnutrita habibti :smile33:
am 1,65 si 42de kilograme si normalitatea e de 65 de kg...cred ca sunt o somaleza:smile33: :smile33:

gabi habibti iti doresc sa slabesti cat doresti u de mult...ca sa nu te mai aud ca vb urat de tine:D :D
mwaahhh

amal
06-03-2006, 01:07 AM
ai dreptate anna, esti ca o "vrabiuta"...

in general, zic eu ca e mai rapid sa scadem din inaltime 10 pt a a vedea cam ce greutate ar trebui sa avem; in cazul tau ai 1.65 adica
65-10=55...ar trebui sa ai cam 55Kg.

acuma depinde si de varsta si de constitutia corpului, ca sant 3 tipuri constitutionale in functie de masa oaselor; sant oameni care au oase "subtirele', altii mai late...dar cam 50 kg ma gandesc eu ca tot ar trebui sa ai, 42 e prea putin.
ai facut vreodata testari pt TSH si free T4? te deranjeaza ceva, adica ai simptome de hipertiroidism? am scris la acest subiect cam ce simptome sant la cei cu hipertiroidism...

am promis ca o sa caut si o dieta de "ingrasare". acuma din ce am inteles eu in general e ca degeaba mananci mancare in cantitati mari, cu cat mai multe calorii, ca tot nu te ingrasi "eficient".
La asemenea persoane, prea slabe, se recomanda de obicei suplimente nutritive...sper pana duminica sa gasesc ceva mai concret printre revistele mele...