PDA

View Full Version : Pozitia in care dormi-reflectarea personalitatii?!?



maryam
03-25-2008, 07:44 PM
:D:D:D la mine se potriveste, cu toate ca incerc sa dorm asa cum este recomandat in Sunna si nu cum imi place;)



Somnul îţi spune cine eşti
04/03/2008 de Steluta Indrei (Jurnalul National)

Ştiaţi că felul în care dormim poate dezvălui din trăsăturile noastre de personalitate? Poziţia adoptată în timpul somnului face parte din limbajul trupului. Or, cercetările din domeniul comunicării nonverbale au ---------------strat că mesajul transmis prin gesturi şi atitudini poate avea un impact la fel de mare ca vorbirea. Astfel, chiar şi atunci când dormim transmitem un mesaj despre noi. Aflăm de la psihologul Ştefania Niţă de la Centrul de Psihologie de Acţiune şi Psihoterapie ce spune despre noi poziţia preferată în care ne odihnim.

Pe burtă

Foarte mulţi oameni dorm pe burtă. “Această poziţie de somn arată întoarcerea către sine, înclinarea către instrospecţie a persoanei respective. Ea este retrasă din exterior şi îşi îndreaptă atenţia către sine inclusiv în timpul somnului. Unele persoane care urmează şedinţe de psihoterapie constată la un moment dat că dorm pe burtă. Asta arată că lucrează cu ele însele chiar şi în timp ce dorm”, spune psihologul Ştefania Niţă. Dormitul pe burtă facilitează deschiderea către cunoaşterea şi înţelegerea trăirilor avute în timpul zilei. Totodată, invită la posibilitatea de a reţine visele şi de a descifra semnificaţia acestora.
Această poziţie în timpul somnului mai indică o stare de iubire. Persoanele îndrăgostite au tendinţa de a dormi pe burtă.

Dormitul pe burtă este poziţia de creştere şi dezvoltare a copiilor de la naştere până la 4-5 ani. În orice caz, cei care dorm pe burtă – copii sau adulţi – au un somn odihnitor, profund şi liniştit.

Pe spate

Cel mai profund somn îl au însă oamenii care dorm pe spate. Psihologul nostru spune chiar că aceştia dorm buştean. Uneori, această poziţie de somn indică epuizarea, starea de oboseală fizică şi psihică. “Unii dintre noi, când sunt la limita puterilor, adorm cu faţa în sus de cum pun capul pe pernă. Se abandonează în braţele odihnitoare ale somnului, nu îi mai interesează nimic. Dormitul pe spate arată o minimă tensiune interioară, fiind de asemenea un somn odihnitor”, consideră psihologul Ştefania Niţă.

A dormi pe spate constituie unul dintre indiciile că persoana respectivă se află într-o stare de echilibru cu sine şi cu mediul înconjurător. Se poate spune că este o persoană rezervată, dar nu timidă, ci chibzuită, calculată. Este optimistă şi încrezătoare în propriile forţe, deschisă spre noi experienţe de viaţă.

Pe spate este şi poziţia de somn preferată de majoritatea copiilor de 5-7 ani. Însă când o persoană adultă doarme cu faţa în sus şi cu mâinile ridicate este un indicator al regresiei către lumea copilăriei. Totodată, acest mod de a dormi trădează şi o formă de predare, de încredinţare în seama somnului.

Poziţia fetală

Cei care dorm ghemuiţi sau în aşa-zisa poziţie fetală sunt caracterizaţi de psihologul Ştefania Niţă drept persoane sensibile, care au nevoie crescută de iubire, protecţie, căldură. Somnul în poziţie ghemuită arată o stare de retragere în sine, dar nu ca în cazul procesului de introspecţie, ci apare din nevoia de autoprotejare de mediul extern.
Aceasta este una dintre cele mai frecvente poziţii de dormit, fiind însă adoptată mai degrabă de femei decât de bărbaţi. Oricum, cei care dorm astfel tânjesc după siguranţă şi intimitate. Uneori sunt timizi, însă disimulează această stare şi se prezintă celor din jur sub masca unor persoane puternice.

Cei care se confruntă cu stări de deprimare, singurătate, abandon, trăite la intensităţi mari, pot începe la un moment dat să doarmă ghemuiţi, remarcă psihologul Ştefania Niţă. În cazul lor, poziţia fetală indică o stare de regresie în copilărie, apărută din nevoia primară de atenţie şi îngrijire din partea celorlalţi. Cu alte cuvinte, aşteaptă ca persoanele apropiate să le ofere protecţie şi tandreţe aşa cum s-ar întâmpla în cazul unui bebeluş.

PE O PARTE. Dormitul lateral este caracterizat în funcţie de partea aleasă. Cei care preferă partea stângă sunt raţionali, înclinaţi spre logică şi analiză. Sunt calmi, nu doresc să fie în centrul atenţiei, sunt generoşi, amabili şi ştiu să-şi facă prieteni. Sunt persoane de încredere şi se adaptează uşor situaţiilor noi. În schimb, persoanele care dorm pe partea dreaptă sunt înclinate spre creativitate, imaginaţie, visare, uneori ajungând chiar la naivitate. Ambele poziţii laterale pot indica şi o stare de tensiune apărută pe fondul luării unor decizii legate de o schimbare în viaţă.

CU BRAŢELE ÎNTINSE. Despre persoanele care dorm pe o parte cu braţele întinse se spune că sunt foarte precaute, atente cu ele însele şi cu cei din jur. Ca atare, nu pot fi păcălite uşor, dar tot din cauza prudenţei exagerate iau decizii cu dificultate. De obicei sunt şi foarte încăpăţânate, impunându-şi adesea standarde prea înalte. De aceea există riscul ca în încercarea de a obţine tot ce e mai bun în viaţă să rămână fixate pe o singură idee.

genan
03-25-2008, 09:33 PM
chiar se potriveste... la mine este intocmai cum scrie in articol.. :)

sara h
03-26-2008, 11:22 AM
:salam:
Aceste superstitii mi se par penibile avand in vedere ca nu fac parte din Islam:D

genan
03-26-2008, 12:18 PM
sara_, dar nu sunt superstitii. sunt niste pozitii, situatii, ce vorbesc depsre personalitatea fiecaruia, lucruri studiate de catre psihologi, asa cum este si scrisul. un bun psiholog poate sa iti spuna si cele mai mici detalii legate de personalitatea ta doar uitandu-se la o pagina scrisa de tine.
este stiinta, nu superstitie!

Adira
03-26-2008, 01:50 PM
:D:D:D la mine se potriveste, cu toate ca incerc sa dorm asa cum este recomandat in Sunna si nu cum imi place;)

interesant ...
Eu as vrea sa stiu care este pozitia recomandata de Sunna pentru dormit... nu am nici o idee .... multumesc..

batool391
03-26-2008, 02:19 PM
Sunnah este sa dormi pe partea dreapta . Aceasta ar trebui sa fie pozitia in care te pregatesti sa adormi.

Adira
03-26-2008, 03:34 PM
multumesc pentru raspuns batool391 :give_rose::give_rose::give_rose:

Kalabeezo
03-26-2008, 03:41 PM
interesant articol, cred ca am ceva din toate mai putin dormitul pe spate :D

raluca
03-26-2008, 10:28 PM
nu pot sa spun ca dorm doar pe spate sau pe burta, am incercat din fiecare pozitie, mai putin cea fetala....nu sunt o fire deprimata:D....iar pozitiile astea reflecta starea mea de psihic probabil..din acea zi. de multe ori dorm in diagonala...adica vreau tot patul

huda_alrahim
03-27-2008, 02:53 AM
Profetul sallaAllahu alaihi wa salam dormea pe partea dreapta, cu palemele unite si asezate sub obraz... inshaAllah am nimerit bine descrierea :d Aceasta pozitie este foarte recomandata acum de medici, deoarece permite o lejera bataie a inimii, care nu este constransa. Daca se doarme pe partea stanga, inima este oarecum presata si este jenata.
Acestea nu sunt superstitii, sunt studii comportamentale si Profetul ne-a spus si despre acest lucru, deci face parte din Sunnah.

sara h
03-29-2008, 11:50 AM
Acestea nu sunt superstitii, sunt studii comportamentale si Profetul ne-a spus si despre acest lucru, deci face parte din Sunnah.

:salam:
Ai foarte mare dreptate in legataura cu sunna Profetului*salat*,dar eu cred si am citi bine acel articol scris de maryam in care eu nu vad sa se fi scris ceva referitor la sunna.
Eu tot cu parerea mea ramin ca aceste afirmatii nu stiu cat de folositoare imi sunt,
mi se par pur si simplu niste superstitii ca daca dormi in cutare pozitie,ai o cutare personalitate !:cool:
In acel articol se descriu diferite feluri de poztii de dormit si diferite feluri de personalitati corespunzatoare acelei pozitii, si cred ca Profetul*salat* nu a facut asemenea afrirmatii de genul: "Daca dormi in pozitia "x" ai o personalitate "y" ci el mai degraba ne-a transmis cum este mai bine sa dormim si atata tot.
.Daca imi aduc eu bine aminte acel Hadith in care Profetul *salat* ne spunea sa nu dormim pe spate caci numai sheytan doarme pe spate si ca este cel mai bine sa dormim asa cum ai explicat si tu si Huda.

genan
03-29-2008, 01:47 PM
sara_h, scuza-mi nterbventia, dar am vrut sa e intreb daca tu consideri ca si studiile cu privire la felul de a scrie - personalitatea omului sunt tot superstitii?
spre exemplu o persoana care are un scris foarte mic - are singur scop in viata si nu isi irosesc timpul sau energia in alte activitati, iar o persoana care are un scris mare are o minte activa. Oamenii cu acet tip de scris sunt afectuosi, de incredere si ii pot influenta pe cei din jur. Foarte vorbareti, daca se concentreaza mai mult asupra propriilor actiuni, pot excela usor.....
chestiunile acestea tot superstitii ti se par?
daca da, atunci stiinta numita grafologie de ce mai exista, de ce este asa de apreciata de toata lumea, cu precadere intre psihanalisti si psihologi?

Yumna
05-25-2008, 01:34 AM
Ai dreptate genan,stiinta este stiinta,iar superstitiile sunt superstitii.Si eu am vrut sa intervin imediat cum am citit,si cu toate ca ai atras atentia asupra acestei diferente,nu m-am putut abitine,sa nu-mi spun si eu parerea.Superstitie poate fi:sa nu te intorci din drum ca ti se intampla ceva rau;ti-a iesit pisica neagra in drum,nu stiu ce se intampla...si tot asa.

gabriela guettat
05-25-2008, 10:24 AM
:salam:


Frumos articol,asha este nu sunt superstitzii.
Asha cum spune shi Yumna superstitzii sunt cum a zis,piscii negre,scari,ma manca in palma,in ureche....etc.

Dar acest articol adus de Maryam cu pozitziile somnului,cu scrisul cum zice shi Genan,nu sunt superstitzii,sunt analize shtiintzifice facute pe un anumit numar de persoane.
Se mai intmpla bineantzeles ca NU intodeuna sa fie asha,dar ei vorbesc aici de o majoritate,nu de o minoritate.

E frumos sa adugam la shiintza noastra mereu lucruri noi.


Allah Kareem!

elif1977
08-11-2008, 05:57 PM
cum sunt descrisi cei care dorm pe o parte, in pozitie fetala si cu perna in brate sau pe cap? Sotul meu e tot timpul amuzat de asta, crede ca e o reminiscenta a bebelusului din mine;)