PDA

View Full Version : Qoran



Raisa
05-03-2006, 05:29 PM
Salam alekom,
Dragi frati si surori, as dori sa-mi spuneti care este traducerea corecta a cuvantului "qoran". Am auzit o varianta care mi s-a parut ciudata si vreau sa fiu sigura ca voi replica corect celui care mi-a zis traducerea sa.

Multumesc

Ishtar
05-04-2006, 02:54 AM
qur'an=citire,recitare.
De la verbul qara'a=a citi,a recita.

Dintre numele lui,mai amintesc:
Al-Kitab=Cartea
Al-Furqan=Indreptarul

suleiman
05-04-2006, 12:34 PM
Quran
nu este cu a ci cu AI

A= Alef =Ã Ai= Maddeh= Â öatunci este ÞÑÂä si nu ÞÑÃä
A citi in araba se scrie :ÞÑÃ = Qara'a
ÞÑÂä = Zisele Lui ALLAH
Cum spui : Am baut Bautura ,

In limba araba nu se spune ca un cuvant provine de un verb ci invers , un verb probine de un cuvant, adica cuvantul este baza verbului si nu invers.
De exemplu : Din bautura provine verbul a bea si nu din verbul a bea provine bautura.
Verbul a citi in araba = Qara'a provine din cuvantul Qira'a = Citire = ÞÑÇÁÉ
Iar Quran = ÞÑÂä este baza cuvantului Qira'a (citire) .
óQuran este un nume propriu care inseamna Cel Citit de ALLAH , si nu provine de la nici un verb ci de la el provine verbul .

Alt sens este :Cel adunat de ALLAH .
Adica Quranul este cuvantul Lui ALLAH, acest cuvant nu este creat ci Zis si Adunat de ALLAH .

Daca aveti intrebari.?

Nadia
05-04-2006, 06:51 PM
Quran
nu este cu a ci cu AI

A= Alef =Ã Ai= Maddeh= Â öatunci este ÞÑÂä si nu ÞÑÃä
A citi in araba se scrie :ÞÑÃ = Qara'a
ÞÑÂä = Zisele Lui ALLAH
Cum spui : Am baut Bautura ,

In limba araba nu se spune ca un cuvant provine de un verb ci invers , un verb probine de un cuvant, adica cuvantul este baza verbului si nu invers.
De exemplu : Din bautura provine verbul a bea si nu din verbul a bea provine bautura.
Verbul a citi in araba = Qara'a provine din cuvantul Qira'a = Citire = ÞÑÇÁÉ
Iar Quran = ÞÑÂä este baza cuvantului Qira'a (citire) .
óQuran este un nume propriu care inseamna Cel Citit de ALLAH , si nu provine de la nici un verb ci de la el provine verbul .

Alt sens este :Cel adunat de ALLAH .
Adica Quranul este cuvantul Lui ALLAH, acest cuvant nu este creat ci Zis si Adunat de ALLAH .

Daca aveti intrebari.?


Vezi, lumea cit traieste invata. Eu nu stiam de asta. Multumesc ADMIN si sora ISTHAR.
MASHA ALLAH