PDA

View Full Version : Rugaciunea Fajr!...



ummraschid
05-03-2006, 05:35 PM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/barar.gif

http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/aawrawb.gif



Rugaciunea Fajr este rugaciunea care se face intr-unul din cele mai frumoase momente ale zilei!...Din pacate multi sint cei care o pierd...Unul dintre motive este petrecerea unei bune parti din noapte in diferite activitati, culcatul tirziu, si greutatea de a se trezi, la timp !...

Imaginati-va dragi frati si surori ca in fiecare dimineata ar veni cineva si ar depune in fata usii voastre 1000 de Euro...dar cu conditia sa fiti punctuali si sa deschideti voi insisi usa!...

Oare nu v-ati trezi in fiecare zi?...

Nu v-ar cuprinde tristetea si ati fi nemultumiti de voi insiva daca ati pierde o singura zi, acest dar?...

Nu ati potrivi desteptatorul si ati avea grija sa si functioneze?...

Sau nu ati ruga pe cineva din familie sa va trezeasca ? ...Si daca acea persoana nu v-ar trezi ... ce ati face?...

Si acum, dragi frati si surori, aceleasi intrebari, cu privire la Rugaciune ?!?...

Ar trebui sa fim mai convinsi de ceea ce dorim cu adevarat!...Lumea aceasta , cu toate valorile ei materiale...sau Jannah, pt. eternitate....!
( tradus si adaptat din germana, pt voi...:) )


InshAllah, fie ca Allah ta'ala sa ne daruiasca mai multa putere si zel in implinirea menirii noastre : Ibadah - adorarea Sa...!

" Grabiti-va, intrecindu-va catre iertarea Domnului vostru si catre o Gradina atit de larga precum largimea cerului si a pamintului , care a fost pregatita pentru aceia care au crezut in Allah si trimisii Sai! Aceasta este mare mila lui Allah pe care El o daruieste cui voieste caci Allah este Datator de mare indurare."

Surat Al-Hadid: 21

hannen
05-03-2006, 05:57 PM
Aleikum salam wa rahmatullahu wa barakaatu

Cit de multa dreptate ai!
Exact asa mi-a zis si sotul meu intr-o zi.Daca ne-ar plati unul sa ne trezim in fiecare dimineata oare nu ne-am trezi?Sa stim ca ne asteapta suma x de bani ,oare am mai pierde vreun fajr????
:( :( :( :(

gabriela guettat
05-03-2006, 06:03 PM
SW RW BW,habipti :smile06: se mai spune despre rugaciunea fajr si ishea;ca Profetul Mohammed(saaws)a zis:daca s'ar stii importanta care o au aceste doua rugaciuni ar veni lumea alergand,alergand.
Mashallah,Mashallah!!!!!!!!!
Foarte frumoasa postarea ta!

Saira
05-03-2006, 06:47 PM
Cand m-am convertit la Islam (alhamdoulillah :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: ) mi-a spus cineva,dupa ce imi spusese si imi explicase cum se face as-salat:"stiu ca e greu la inceput dar incearca si vei avea hassanat de la Allah swt mai mare decat toti muntii de pe pamant"....mi-a venit sa plang si mi-am dorit sa fiu o buna muslima,insha'Allah cu totii sa reusim sa obtinem jannah-ul.
salam :smile01:

gabriela guettat
05-03-2006, 07:00 PM
Hannen:smile06: Bebe:smile06: ,sunteti niste, cum se cheama

DULCINEE!!!!!!

Sa fiti iubite!:smile01:

hadiya
05-03-2006, 07:36 PM
As Salamu'aleykom

mie mi sa mai spus ca e ca atunci cind ai o
intilnire cu Allah swt,si tu nu ajungi la timp ,subhanaAllah.

sa ne gindim in fiecare dimineata Allah swt ne bate la poarta si
nimeni nu-i deschide...si ce rau ne simtim cind ne trezim
dupa ...parca ziua nu mai e la fel .

Saira
05-03-2006, 07:39 PM
Hannen:smile06: Bebe:smile06: ,sunteti niste, cum se cheama

DULCINEE!!!!!!

Sa fiti iubite!:smile01:

tu esti cea mai dulcinee dintre dulcinee :D :D :D:smile01: :smile01:

Saira
05-03-2006, 07:41 PM
As Salamu'aleykom

mie mi sa mai spus ca e ca atunci cind ai o
intilnire cu Allah swt,si tu nu ajungi la timp ,subhanaAllah.

sa ne gindim in fiecare dimineata Allah swt ne bate la poarta si
nimeni nu-i deschide...si ce rau ne simtim cind ne trezim
dupa ...parca ziua nu mai e la fel .

Mie fajr imi place cel mai mult...in general nu e nimeni treaz pe la mine pe acasa la ora aia,deci pot sa-mi vad linistita de "treaba".....si daca nu fac fajr la timp parca ma simt o inutila.....o adevarata KHAFIRA!!!:smile33: :smile33:

ummraschid
05-03-2006, 09:14 PM
As Salamu'aleykom

mie mi sa mai spus ca e ca atunci cind ai o
intilnire cu Allah swt,si tu nu ajungi la timp ,subhanaAllah.

sa ne gindim in fiecare dimineata Allah swt ne bate la poarta si
nimeni nu-i deschide...si ce rau ne simtim cind ne trezim
dupa ...parca ziua nu mai e la fel .

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

Allahu alim...poate ca ingerii ne bat la usi....

...m-am gindit sa va spun o intimplare, care nu mi s-a intimplat mie , ci unei surori fff dragi , de la care de fapt am invatat primele notiuni de religie, de Islam ... inshAllah, Allah ta'ala sa o rasplateasca, in dunia si in akhira cu tot ce e mai bun...
...este o intimplare pe care mi-a povestit-o ea, la incepuuuut , pe cind inca nu prea stiam eu ce si cum...si de aceea , abia muuult mai tirziu, am inceput sa o inteleg, si de cite ori imi amintesc...imi dau lacrimile...de emotie...nu este prima oara cind o... "transmit"...ca pe un vis frumos!....

... intr-o noapte, surioara aceasta , a fost trezita de un ciocanit la usa...si-a trezit sotul, spunindu-i ca e cineva la usa lor....au ascultat...nimic!...imaginindu-si ca a visat, s-a culcat din nou...nu la mult timp, se trezi , auzind din nou ciocanit la usa...din nou ii spuse sotului ei....insa acesta, raspunse doar atit...scoala-te, inseamna ca este timpul pentru Fajr!!!!!!!.....


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa baraktuhu

Raisa
05-03-2006, 09:52 PM
assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

Allahu alim...poate ca ingerii ne bat la usi....

...m-am gindit sa va spun o intimplare, care nu mi s-a intimplat mie , ci unei surori fff dragi , de la care de fapt am invatat primele notiuni de religie, de Islam ... inshAllah, Allah ta'ala sa o rasplateasca, in dunia si in akhira cu tot ce e mai bun...
...este o intimplare pe care mi-a povestit-o ea, la incepuuuut , pe cind inca nu prea stiam eu ce si cum...si de aceea , abia muuult mai tirziu, am inceput sa o inteleg, si de cite ori imi amintesc...imi dau lacrimile...de emotie...nu este prima oara cind o... "transmit"...ca pe un vis frumos!....

... intr-o noapte, surioara aceasta , a fost trezita de un ciocanit la usa...si-a trezit sotul, spunindu-i ca e cineva la usa lor....au ascultat...nimic!...imaginindu-si ca a visat, s-a culcat din nou...nu la mult timp, se trezi , auzind din nou ciocanit la usa...din nou ii spuse sotului ei....insa acesta, raspunse doar atit...scoala-te, inseamna ca este timpul pentru Fajr!!!!!!!.....


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa baraktuhu


Frumoasa povestioara:smile310:

Iman3
05-04-2006, 04:02 AM
SubhanaAllah! ce poveste frumoasa!!! Si eu cand eram insarcinata cu fetita cea mare, nu aveam nevoie de ceas , incepea sa miste foarte tare exact cand intra fajr ... si ma trezeam.

gabriela guettat
05-04-2006, 10:21 AM
Mashallah alikum:smile06: ,subhanallah fetita ta e pina de credinta Iman3:smile06: ,Allah sa va bucure de copilasii vostri!

Nadia
05-04-2006, 06:47 PM
Masha Allah fetelor ma faceti sa plāng ce frumos ati scris despre salatul fajr. Ascultasem o lectura despre importanta ei si imanul zicea ca trezindu-ne sa facem fajr, ii aratam lui ALLAH (swa) cāt de mult il iubim.

gabriela guettat
05-04-2006, 07:18 PM
Alhamdulillah! Surioara, Inshallah Toate Si Toti Sa Se Scoale Sa Fac Salet Fajr Fi Oaktu!
Amin!

Nadia
05-04-2006, 07:24 PM
Alhamdulillah! Surioara, Inshallah Toate Si Toti Sa Se Scoale Sa Fac Salet Fajr Fi Oaktu!
Amin!

YA ALLAH, INSHA ALLAH, AMIN

ummraschid
05-06-2006, 03:05 PM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bism.gif



assalamualaikum wa rahamtuAllahi wa barakatuhu,



doresc sa postez, inshAllah, in legatura, nu numai cu salatul fajr, ci cu ORICARE dintre rugaciunile noastre, fie ele obligatorii sau sunna, unul dintre citatele mele preferate.....

eu, din pacate, nu stiu , iar pe siteul respectiv, nu era mentionat, cine a spus sau a scris aceste cuvinte, poate ca stiti voi, dragi frati si surori, inshAllah!...


" When the time for prayer is at hand, I make a proper ablution, go to the spot where I attend to pray and sit there until all my limbs and organs are in a collected state. Then I stand up to perform my prayer, placing the Ka'bah between my brows, the bridge over Hell beneath my feet, Paradise to my right and Hell to my left, and the Angel of Death behind me, thinking all the while that this is my final prayer. Then I stand between hope and fear. "


La vremea de rugaciune, implinesc constiincios ablutiunea, ma duc la locul unde intentionez sa ma rog , si ma asez , pina cind toate madularele si organele mele se afla intr-o stare de reculegere. Atunci ma ridic sa implinesc rugaciunea, punind KA'BAH intre sprincenele mele, puntea de peste infern (Sirat), sub talpile mele, Paradisul la dreapta mea si Iadul la stinga mea, si Ingerul Mortii in urma mea, gindindu-ma in acest timp ca aceasta este ULTIMA mea rugaciune.
Astfel ma aflu intre speranta si teama.



assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

Raisa
05-06-2006, 04:05 PM
La vremea de rugaciune, implinesc constiincios ablutiunea, ma duc la locul unde intentionez sa ma rog , si ma asez , pina cind toate madularele si organele mele se afla intr-o stare de reculegere. Atunci ma ridic sa implinesc rugaciunea, punind KA'BAH intre sprincenele mele, puntea de peste infern (Sirat), sub talpile mele, Paradisul la dreapta mea si Iadul la stinga mea, si Ingerul Mortii in urma mea, gindindu-ma in acest timp ca aceasta este ULTIMA mea rugaciune.
Astfel ma aflu intre speranta si teama.



assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu[/CENTER]

Walekom salam draga mea,

M-a impresionat profund

Jazak allah khair pt efortul tau

amal
05-06-2006, 04:39 PM
dar cu ce e Fajr mai speciala sau mai deosebita decat celalalte rugaciuni?

ummraschid
05-06-2006, 07:35 PM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bism.gif


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,



Umm al Mu'minin 'A'isha, (ra) , a relatat ca l-a auzit pe Profetul lui Allah (saws), spunind: pentru fiecare musulman care se roaga intr-o zi si o noapte 12 rak'at de rugaciune peste datorie, de dragul lui Allah, i se va inalta o casa in Rai.


Umm al Mum'minin 'A' isha (ra) a relatat ca Profetul lui Allah, (saws) tinea mai mult sa faca 2 rak'at de rugaciune libera inainte de rugaciunea din zorii zilei, mai mult decit orice alte rugaciuni libere.


Umm al Mu'minin 'A'isha (ra) a relatat ca Trimisul lui Allah (saws) a zis: Cele 2 rak'at de rugaciune libera inainte de rugaciunea din zorii zilei sint mai bune decit toata lumea asta si tot ce se afla in ea.


Abu Huraira (ra) a relatat ca Trimisul lui Allah (saws) recita in cele 2 rak'at suplimentare peste rugaciunea din zorii zilei: " Spune: O, necredinciosilor" (109) si "Spune: Allah este Unul."(112) .


wa Allahu alim, Allah stie cel mai bine.


assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

maryam
05-12-2006, 02:16 AM
Mashaa ALLAH UMMRaschid ,Inshaa ALLAH sa te rasplateasca ALLAH swt cu Firdawsul si pe voi toate dragelor.

Intr-adevar acest companion a raspuns Profetului saaws cand l-a intrebat "Cum ai indiminetat astazi?" cu acest raspuns minunat (Subhaanna ALLA,cum erau oamenii atunci!!!)referindu-se la modul in care s-a rugat si Profetul saaws i-a raspuns :"Intr-adevar ai gasit-o si tine-te de ea".
Aceasta este calea cea drepata siratul mustaqim si izbanda de la ALLAH swt.
Inshaa ALLAH nu numai ca trebuie sa ne facem toate rugaciunile dar Inshaa ALLAH sa constientizam miscarile si vorbele noastre ,sa nu uitam in fata cui stam si la cine ne intoarcem.