PDA

View Full Version : Femeia in Rai



samura
05-03-2006, 08:02 PM
Situatia femeilor din Rai

acest articol a fost scris de sheikul Sulaiman ben Saleh Al-khirashi


Lauda lui Allah, al lumilor Stapanitor si Pacea si binecuvintarea lui Allah aspura profetului Muhammad si a companionilor si aspura fiecarei persoane care apuca si merge pe acest drum.

Am vazut ca multe femei pun intrebari despre situatia lor in Rai si ce le asteapta acolo, si am vrut sa adun citeva argumente despre acest subiect intarit cu niste dovezi adevarate si vorbele academicienilor de religie.

Argumentul 1:
noi nu negam dreptul femeilor cind intreaba despre ce li se va intimpla in Rai si ce bunastare o sa aiba acolo,pt ca sufletul uman tot timpul e ocupat cu gandul despre destinul lui si viitorul lui,si profetul saaws nu a evitat aceste intrebari cind l-au intrebat companionii lui despre Genna si ce este in ea.unele intrebari au fost despre locuintele ei,si a zis saaws ca sunt din aur si argint...etc

Argumentul 2:
sufletul uman-indiferent daca e barbat sau femeie- doreste si se bucura cind se vorbeste despre Genna si ce exista din dorinte si pofte acolo,si acest lucru este bun cu conditia sa nu fie doar o dorinta,adica fara sa faca fapte sa ajunga acolo,pt ca Allah spune la cei credinciosi:
["Caci acela este Raiul ce vi s-a dat ca mostenire pentru ceea ce ati implinit"]
وتلك الجنة التي أورثتموها بما كنتم تعملون" الزخرف آية 72

adica sa faceti sa va fie dor de Rai si dovediti acest lucru prin faptele bune

Argumentul 3:
Raiul si bunastarea lui nu este doar pt barbati,ci ["pregatit pentru cei cucernici"] dintre barbati sau femei أعدت للمتقين – آل عمران آية 133
asa cum spune Allah in surat An-nisa' : ["Aceia dintre barbati sau muieri care plinesc fapte bune - si sunt credinciosi - , aceia vor intra in Rai si nu vor fi nedreptatiti nici cat un punct"]
ومن يعمل من الصالحات من ذكر أو أنثى وهو مؤمن فأولئك يدخلون الجنة ولا يظلمون نقيرا" – النساء آية 124

Argumentul 4:femeia nu trebuie sa-si ocupe tot timpul gandul ei cu multe intrebari si sa caute amanunte despre cum este intrarea in rai, ce sa faca acolo?, unde o sa mearga? ...etc. de parca ea merge la un desert pustiu !!!.:smile308:
Este de ajuns sa stie ca doar cu intrarea in Raia o sa dispara toate suferintele si supararile prin care a trecut,si aceste suferinte se schimba la o fericire permanenta si o eternitate.
[" Nu-i va atinge in ea osteneala si nu vor fi ei scoşi din ea"]
لا يمسهم فيها نصب وما هم منها بمخرجين – الحجر آية48
si cind spune Allah: [" in el {raiul} se va afla tot ceea ce poftesc sufletele si place ochilor,Si in veci veti ramane voi in el"]
وفيها ما تشتهيه الأنفس وتلذ الأعين وأنتم فيها خالدون – الزخرف آية 71

["Si va zice Allah: "In aceasta Zi celor care cred in adevar le va fi de folos adevarul, iar ei vor avea parte de Gradini pe sub care curg paraie si veşnic vor sălăşlui in ele". Allah este mulţumit de ei,iar ei sunt multumiţi de El ! Aceasta este {cea mai} măreaţă izbândă! "] surat Al-ma'ida:
قال الله هذا يوم ينفع الصادقين صدقهم لهم جنات تجري من تحتها الانهار خالدين فيها ابدا رضي الله عنهم ورضوا عنه ذلك الفوز العظيم – المائدة 119

Argumentul 5:
Cind a mentionat Allah atractiile care sunt in Rai si felurile de mancare, peisajele frumoase, locuintele, si imbracamintea, atunci El le-a menitionat pt barbati si femei.deci toti se bucura de aceste atractii.

Allah a atras barbatii si i-a facut sa doreasca Raiul si prin mentionarea Hurii cu ochii mari si a femeilor frumoase , lucru care nu a fost mentionat pt femei, si atunci femeia intreaba de ce!?
---> Raspunsul:
pt ca Allah ["El nu este intrebat despre ceea ce face, pe cand ei vor fi intrebati'] Al-Anbia'a 23
لا يسئل عما يفعل وهم يسئلون – الأنبياء 23
DAR nu-i pacat sa intelegem scopul Lui Allah din acest lucru
explicatiile religiei islamice legate de acest lucru sunt urmatoarele:

1- pt ca femeia de firea ei este rusinoasa - asa cum e cunoscut - si din acest motiv Allah swt nu le atrage la Genna prin lucruri de care lor le este rusine.

2- atractivitatea femeii pt barbat nu este la fel ca si barbatul pt femeie - asa cum e cunoscut - si din acest motiv Allah a atras barbatii prin mentionarea femeilor din Rai. ca sa dovedim chestia asta (atractia barbatilor catre femei), profetul Muhammad saaws a zis: ("nu am lasat dupa mine o ispita mai daunatoare asupra barbatilor decit femeile")
ما تركت بعدي فتنة أضر على الرجال من النساء
Iar femeia atractia ei catre bijuterii si imbracaminte depaseste atractia ei fata de barbati.

3- Sheikul Iben Otheimin a zis: (Allah swt a mentionat femeile pt barbati pt ca in general barbatul cere femeia si o doreste,si de aceea s-au mentionat femeile in Rai pt barbati si nu a zis despre barbatii pt femei,dar acest lucru nu inseamna ca ele nu vor avea soti, ci au soti dintre oameni).

Argumentul 6:
femeia din viata noastra poate avea doar una din urmatoarele situatii:
1- poate sa moara inainte sa se casatoreasca
2- poate sa divorteze si nu se mai recasatoreste cu alt barbat pina cind moare
3- poate sa fie casatorita dar sotul ei nu intra cu ea in Rai - sa fereasca Allah
4- poate sa moara dupa ce se casatoreste
5- poate sa moara sotul ei si ea ramane necasatorita pina la moarte
6- poate sa moara sotul ei si ea se casatoreste cu alt barbat

Acestea sunt situatiile femeii in viata noastra iar situatiile in Rai vizavi de stiuatile din viata noastra vor fi urmatoarele:
1- femeia care a murit inainte sa se casaotreasca,Allah swt ii gaseste un sot din viata noastre care a intrat si el in Rai.asa cum a zis profetul saaws: ("in rai nu sunt celibatari")
sheikul Iben Otheimin a zis: (daca femeia nu se casatoreste in viata noastra,Allah ii gaseste un sot de care se va bucura in Genna...si bunastarea Raiului nu este limitata numai pt barbati,ci este pt barbati si femei,si una din aceasta bunastare este casatoria).
2- sutiatia este asemanatoare si pt femeia care a murit divortata
3- sutiatia este asemanatoare si pt femeia a carei sot nu a intrat in Rai.
Sheikul Iben Otheimin a zis: (Si femeia daca este dintre oamenii Raiului si nu s-a casatorit sau sotul ei nu este dintre oamenii raiului, atunci ea cind intra acolo, o sa fie si barbati din lumea noastra care nu au fost casatoriti,deci ii gaseste Allah un sot dintre ei cu care sa se bucure).
4- iar femeia care a murit dupa casatorie o sa fie - in Rai - cu sotul ei.
5- iar femeia care a murit sotul ei si a ramas necasatorita pina la moarte, o sa fie nevasta sa si in Rai.
6- iar femeia care a murit sotul ei si s-a casatorit cu alt barbat, o sa fie cu ultimul barbat cu care s-a casatorit,indiferent cu citi s-a casatorit.asa cum a zis profetul Muhammad saaws: ("femeia in Rai este pt ultimul sot") . asa si Huzaifa sa-l binecuventeze Allah i-a zis sotiei sale (daca vrei sa ramai nevasta mea si in Rai,sa nu te casatoresti dupa moartea mea pt ca femeia in Rai este pt ultimul sot in viata noastra, si de aceea Allah a interzis sotiilor profetului saaws sa se recasatoreasca dupa el,pt ca o sa fie si nevestele lui in Rai).

samura
05-03-2006, 08:07 PM
==> poate ca cineva se intreaba: in Dua'ul {rugaciunea} de la inmormantare se spune: (sa-i compensezi o Allah cu un sot mai bun decit sotul ei !!)

si daca este casatorita..cum sa ne rugam la Allah asa ceva si noi cu totii stim ca sotul ei in viata noastra va fi sotul ei si in Rai !!?? si daca nu s-a casatorit,cine e sotul ei??!!

Raspunsul cum a zis Iben Otheimin: (daca era necasatorita, aici intentia {Dua'ului} era pt sotul ei care a fost destinat sa-l aiba daca ea nu ar fi murit, si daca era casatorita... aici intentia {Dua'ului} este sa fie sotul ei {din viata} mai bun in Rai la caractetele lui de cit in viata noastra.asa cum se spune ca Allah a schimbat necredinta unui barbat cu credinta in El, sau cum spune Allah swt: [" În ziua în care pămăntul va fi schimbat cu un altul, ca si cerurile, si {oamenii} se vor înfăţişa dinaintea lui Allah Cel Unic, Biruitorul"]
يوم تبدل الارض غير الارض والسماوات وبرزوا لله الواحد القهار - سورة إبراهيم آية 48
aici pamantul este acelas pamant dar va fi intins iar cerul e acelas cer dar se va crapa.

Argumentul 7:
Profetul Muhammad saaws in hadisurile lui a vorbit despre destinul femeilor, a zis in unul: (si eu v-am vazut {femeilor} majoritatea oamenilor din iad ....) si in alt hadis a zis: (femeile sint minoritatea locuitorilor din Rai) si mai este un hadis corect in care profetul spune ca fiecare barbat din lumea noastra,in rai va avea 2 neveste din femeile vietii noastre.
aici...a fost o mare contradictie intre academicienii de religie la interpretarea hadisurilor si ca sa nu fie contradictie in ce spune profetul saaws . adica oare majoritatea femeilor sunt in rai sau in iad?:confused:

-unii au zis ca: femeile sunt majoritatea locuitorilor din Rai si din iad pt ca sunt mai multe de cit barbatii {in viata noastra}.
Al-Kadi Iyad a zis: (femeile sunt majoritatea copiilor lui Adam).
-unii au zis ca: femeile sunt majoritatea locuitorile din iad asa cum este mentionat in hadisuri precedente, si ca sunt majoritatea locuitorilor din Rai daca sunt adunate cu Hurii,atunci devin mai multe femei in Rai de cit barbati.

-altii spun ca: ele sunt majoritatea locuitorilor din iad la inceput, si apoi va deveni majoritatea locuitorilor din Rai dupa ce ies din foc - adica musulmancele - si Kurtubi a comentat hadisul profetului saaws: (v-am vazut {femeilor} majoritatea oamenilor din iad ....) si spune asa: se poate sa fie asa stiuatia cind femeile sunt in foc,iar dupa ce sunt scoase cu "shafa'a" {cind profetul saaw ii cere lui Allah iertarea natiunii lui} si milostivitatea lui Allah din foc,pina cind nu o sa ramana in iad nici o femeia care zice LA ILAHA ILLA ALLAH atunci femeile vor fi majoritatea locuitorilor din Rai.

DECI....important sau concluzie este sa incerce femeia sa evite sa fie din locuitorii iadului

Argumentul 8:Daca femeia intra in Rai, Allah o sa-i aduca inapoi tineretea ei si devine fecioara.asa cum a zis profetul saaws: (in Rai nu va intra o femeia batrina....Allah swt dupa ce intra femeile in rai, le face fecioare din nou)

Argumentul 9:a fost scris in religiile anterioare ca femeile vietii noastre cind intra in Rai vor fi mai frumoase decit hurii de mai multe ori si asta pt ca s-au rugat la Allah in viata lor.

Si la sfarsit...asta este Genna, a fost impodobita pt voi femeilor asa cum a fost impodobita si pt barbati,deci va rog sa nu pierdeti aceasta sansa minunata pt ca viata noastra e temporara si dupa ea va veni eternitatea, si sa doriti sa fie aceasta eternitate in Rai - inshaAllah - si sa stiiti ca castigul railul este dupa credinta si faptele bune,si nu este dupa dorinte dar fara fapte. si sa nu uitati vorba profetului Muhammad saaws: (daca femeia s-a rugat cele 5 rugaciuni,a postit luna ei{ramadan} , nu a preacurvit si a ascultat sotul ei,i se spune: "intra in Rai pe oricare usa doresti)
Si sa aveti grjia surorilor de cei care incearca sa distruga femeia si incearca sa va indeparteze de acest mare castig{Genna}.si sa nu va afecteze vorbele celor libertini sau libertine din masmedia sau din carti, pt ca ei sunt asa cum spune Allah: ["Ei ar vrea ca voi sa nu credeti,asa cum nici ei nu cred,astfel incat sa fiti deopotriva"} ودوا لو تكفرون كما كفروا فتكونون سواء
Ma rog lui Allah sa ajute pe toate femeile ca sa castige Raiul si bunastarea lui, sa le faca credincioase si sa indeparteze Sheitani si cei care striga pt liberetatea (distrugerea de fapt) femeii din timpul nostru.



Acest articol a fost tradus de Samur :smile01:

Raisa
05-03-2006, 08:45 PM
==> poate ca cineva se intreaba: in Dua'ul {rugaciunea} de la inmormantare se spune: (sa-i compensezi o Allah cu un sot mai bun decit sotul ei !!)

si daca este casatorita..cum sa ne rugam la Allah asa ceva si noi cu totii stim ca sotul ei in viata noastra va fi sotul ei si in Rai !!?? si daca nu s-a casatorit,cine e sotul ei??!!

Raspunsul cum a zis Iben Otheimin: (daca era necasatorita, aici intentia {Dua'ului} era pt sotul ei care a fost destinat sa-l aiba daca ea nu ar fi murit, si daca era casatorita... aici intentia {Dua'ului} este sa fie sotul ei {din viata} mai bun in Rai la caractetele lui de cit in viata noastra.asa cum se spune ca Allah a schimbat necredinta unui barbat cu credinta in El, sau cum spune Allah swt: [" În ziua în care pămăntul va fi schimbat cu un altul, ca si cerurile, si {oamenii} se vor înfăţişa dinaintea lui Allah Cel Unic, Biruitorul"]
يوم تبدل الارض غير الارض والسماوات وبرزوا لله الواحد القهار - سورة إبراهيم آية 48
aici pamantul este acelas pamant dar va fi intins iar cerul e acelas cer dar se va crapa.

Argumentul 7:
Profetul Muhammad saaws in hadisurile lui a vorbit despre destinul femeilor, a zis in unul: (si eu v-am vazut {femeilor} majoritatea oamenilor din iad ....) si in alt hadis a zis: (femeile sint minoritatea locuitorilor din Rai) si mai este un hadis corect in care profetul spune ca fiecare barbat din lumea noastra,in rai va avea 2 neveste din femeile vietii noastre.
aici...a fost o mare contradictie intre academicienii de religie la interpretarea hadisurilor si ca sa nu fie contradictie in ce spune profetul saaws . adica oare majoritatea femeilor sunt in rai sau in iad?:confused:

-unii au zis ca: femeile sunt majoritatea locuitorilor din Rai si din iad pt ca sunt mai multe de cit barbatii {in viata noastra}.
Al-Kadi Iyad a zis: (femeile sunt majoritatea copiilor lui Adam).
-unii au zis ca: femeile sunt majoritatea locuitorile din iad asa cum este mentionat in hadisuri precedente, si ca sunt majoritatea locuitorilor din Rai daca sunt adunate cu Hurii,atunci devin mai multe femei in Rai de cit barbati.

-altii spun ca: ele sunt majoritatea locuitorilor din iad la inceput, si apoi va deveni majoritatea locuitorilor din Rai dupa ce ies din foc - adica musulmancele - si Kurtubi a comentat hadisul profetului saaws: (v-am vazut {femeilor} majoritatea oamenilor din iad ....) si spune asa: se poate sa fie asa stiuatia cind femeile sunt in foc,iar dupa ce sunt scoase cu "shafa'a" {cind profetul saaw ii cere lui Allah iertarea natiunii lui} si milostivitatea lui Allah din foc,pina cind nu o sa ramana in iad nici o femeia care zice LA ILAHA ILLA ALLAH atunci femeile vor fi majoritatea locuitorilor din Rai.

DECI....important sau concluzie este sa incerce femeia sa evite sa fie din locuitorii iadului

Argumentul 8:Daca femeia intra in Rai, Allah o sa-i aduca inapoi tineretea ei si devine fecioara.asa cum a zis profetul saaws: (in Rai nu va intra o femeia batrina....Allah swt dupa ce intra femeile in rai, le face fecioare din nou)

Argumentul 9:a fost scris in religiile anterioare ca femeile vietii noastre cind intra in Rai vor fi mai frumoase decit hurii de mai multe ori si asta pt ca s-au rugat la Allah in viata lor.

Si la sfarsit...asta este Genna, a fost impodobita pt voi femeilor asa cum a fost impodobita si pt barbati,deci va rog sa nu pierdeti aceasta sansa minunata pt ca viata noastra e temporara si dupa ea va veni eternitatea, si sa doriti sa fie aceasta eternitate in Rai - inshaAllah - si sa stiiti ca castigul railul este dupa credinta si faptele bune,si nu este dupa dorinte dar fara fapte. si sa nu uitati vorba profetului Muhammad saaws: (daca femeia s-a rugat cele 5 rugaciuni,a postit luna ei{ramadan} , nu a preacurvit si a ascultat sotul ei,i se spune: "intra in Rai pe oricare usa doresti)
Si sa aveti grjia surorilor de cei care incearca sa distruga femeia si incearca sa va indeparteze de acest mare castig{Genna}.si sa nu va afecteze vorbele celor libertini sau libertine din masmedia sau din carti, pt ca ei sunt asa cum spune Allah: ["Ei ar vrea ca voi sa nu credeti,asa cum nici ei nu cred,astfel incat sa fiti deopotriva"} ودوا لو تكفرون كما كفروا فتكونون سواء
Ma rog lui Allah sa ajute pe toate femeile ca sa castige Raiul si bunastarea lui, sa le faca credincioase si sa indeparteze Sheitani si cei care striga pt liberetatea (distrugerea de fapt) femeii din timpul nostru.



Acest articol a fost tradus de Samur :smile01:


F interesant articol dar pe mine ma face sa am mai multe intrebari acum decat inainte. Allah stie mai bine dar totusi nu pot sa nu ma intreb: cum ramane cu echitatea? ca mie mi se pare clar ca tot barbatii au de castigat; adica in Rai fiecarui barbat ii va reveni cate 2 femei plus huriile:smile33:

Sa nu ma intelegeti gresit, am citit cele de mai sus precum ca in Rai nu va exista gelozie si toate alea dar totusi mintea mea nu poate sa accepte asa ceva. Nu-i drept. :smile308:

Or fi ei barbatii condusi de un oarece impuls si atrasi prin asta, eu nici macar nu-mi doresc sa am mai multi barbati sau mai multi hurii, dar totusi cu ce sunt barbatii mai presus de femei sa fie rasplatiti mai mult?

Si chestia aia legata de nr femeilor in Rai arata rau oricum ai intoarce-o si ai interpreta-o. Scuze daca par "...." dar mie personal nu-mi place. Sa ma ierte Allah, asta ce simt si ce gandesc.

Si mai este o faza: adica femeile care s-au casatorit de mai multe ori nu pot avea sansa sa fie in Rai impreuna cu cel pe care l-au iubit/ (si-l doresc) ci trebuie sa fie musai cu ultimul dintre soti. Nu inteleg.

Si mai inca una si gata tac: cele care au iubit un barbat si nu au avut sansa/ocazia sa se casatoreasca cu el sa fie nevoite sa accepte un sot dintre barbatii ramasi necasatoriti???? Cum ramane cu promisiunea conform careia in Rai vei fi cu persoana iubita?

Nici nu mai zic nimic, ca ar fi f multe de spus.

Multumim pt aceste informatii, jazak allah khair

samura
05-03-2006, 10:17 PM
Draga Sora...
wallahi nu mai stiu ce sa zic...:smile33:
am incercat sa va traduc tot ce am putut, sa stii ca eu sunt medic, si nu sunt academician de religie!!!! :(
ce stiu...vi-l spun sau incerc sa va explic si traduc din ce am citit. noi toti invatam pe parscursul zilelor cite un lucru nou in viata asta.
ce ni s-a spus despre Rai este doar din Coran si Hadis, dar repet!!! in ea este cea ce nu a vazut ochiul,si nici nu a auzit urechea, si nici nu şi-a imaginat vreodata un om.
deci daca credem in Allah, trebuie sa credem in totalitatea in tot ce zice si ce face, El este Inteleptul si El care stie si noi nu stim!!!!
asa cum tu crezi in Allah desi nu l-ai vazut!!!!
ce sa-ti mai spun sora? la noi in araba sunt chestii in islam la care noi spunem "musallamat" , adica sa crezi in ele fara sa intri in amanunte, si trebuie sa le ei ca atare,pt ca te duc la alte intrebari fara raspunsuri sau te indeparteaza de credinta (sa ne fereasca Allah de acest lucru).

sa ma scuzati daca am gresit cu ceva,doar sa stiti ca am avut intentie buna legata de acest subiect ,adica sa intelegeti de ce Allah a mentionat hurii in coran.

Salamu alaikom :rolleyes:

Raisa
05-03-2006, 11:46 PM
Draga Sora...
wallahi nu mai stiu ce sa zic...:smile33:
am incercat sa va traduc tot ce am putut, sa stii ca eu sunt medic, si nu sunt academician de religie!!!! :(
ce stiu...vi-l spun sau incerc sa va explic si traduc din ce am citit. noi toti invatam pe parscursul zilelor cite un lucru nou in viata asta.
ce ni s-a spus despre Rai este doar din Coran si Hadis, dar repet!!! in ea este cea ce nu a vazut ochiul,si nici nu a auzit urechea, si nici nu şi-a imaginat vreodata un om.
deci daca credem in Allah, trebuie sa credem in totalitatea in tot ce zice si ce face, El este Inteleptul si El care stie si noi nu stim!!!!
asa cum tu crezi in Allah desi nu l-ai vazut!!!!
ce sa-ti mai spun sora? la noi in araba sunt chestii in islam la care noi spunem "musallamat" , adica sa crezi in ele fara sa intri in amanunte, si trebuie sa le ei ca atare,pt ca te duc la alte intrebari fara raspunsuri sau te indeparteaza de credinta (sa ne fereasca Allah de acest lucru).

sa ma scuzati daca am gresit cu ceva,doar sa stiti ca am avut intentie buna legata de acest subiect ,adica sa intelegeti de ce Allah a mentionat hurii in coran.

Salamu alaikom :rolleyes:


Sa ma scuzi frate dar eu n-am zis ceva rau, intentia ta este de laudat, mashallah, doar ca ne poarta spre alte discutii. Deh, ce sa-i fac daca ma framanta gandurile? Allah sa ma ierte, asa sunt eu, vreau sa inteleg niste chestii. adica, bine bine credem fara sa intram in amanunte dar de ce in alte privinte trebuie sa despicam firul in 4 si cand ne intereseaza ceva cu predilectie nu tre sa ne gandim la ele?

Eu consider ca este important sa stim ce ne asteapta in Rai/Iad ca sa nu se mai spuna despre musulmani ca sunt atrasi la islam cu huriile astea si 72 de fecioare. Ma ia nervii:smile33: , gata, ma scuzati. Promit ca nu mai postez aici

Salam alekom tuturor

Nadia
05-04-2006, 05:36 PM
masha allah SAMURA si SAMUR
Insha Allah, sa fiti rasplatiti pentru eforturile pe care le depuneti la tradurea acestor lecturi.

Raisa
05-04-2006, 07:14 PM
sa ma scuzati daca am gresit cu ceva,doar sa stiti ca am avut intentie buna legata de acest subiect ,adica sa intelegeti de ce Allah a mentionat hurii in coran.

Salamu alaikom :rolleyes:

Am zis ca nu mai postez aici dar iata o fac din nou pt ca am impresia ca ai ramas suparat si nu vreau sa crezi ca nu apreciez efortul pe care l-ai facut prin aceasta traducere. Dimpotriva, iti multumesc ca m-ai facut sa meditez la multe lucruri.

Fiecare fapta are un rost, nimic nu e intamplator si cu siguranta postarea ta la fel. Allah sa te rasplateasca cu ce e mai bun si inshallah sa ajungem toti in genna.

Cand terminati cu examele si mai aveti timp sa mai postati aici. Nu va descurajati din cauza postarii mele, nu a fost un atatc la persoana dv, mi-am zis parerea si atat. Imi cer scuze daca am deranjat.

imanikka
05-04-2006, 09:40 PM
Habibty RAnia cred ca noi nu trebuie sa ne gandim cum o sa fie in rai , ci sa facem posibilul ca sa ajungem acolo. Acolo , numai Allah stie ce ne asteapta, dar nu cred ca ceva rau:) .Deci sa indeplinim tot ceea ce ne cere Allah Ta'ala si Insha Allah totul sa fie bine.
Allah sa te binecuvanteze surioara.

sara
05-04-2006, 11:28 PM
As Salam Aleikum,
Masha Allah fam. Abdulescu . Allah sa va rasplateasca cu Ganna ptr tot ceea ce faceti. Parerea mea este ca noi mai bine ne-am imbunatatii comportamentul daca vrem sa intram in Rai , decat sa cautam raspunsuri .InshaAllah vom fi rasplatiti ptr comportamentul nostru.Allah nu isi incalca promisiunile. Daca ne punem in situatia ca Profetul , saaw, ne bate la usa.............. Il invitam in casa . Ce gaseste:
1-Casa plina cu poze , eventual caini
2-Ascultam muzica la maxim
3-Stam in balcon fara esarpe
4-Ne pierdem timpul barfind la tel ,
5-Privim filme care nu ne sunt de nici un ajutor in Ziua Judecatii
6-Avem grija sa nu coboram din casa nearanjate , nemachiate etc
Si lista ar putea continua .
Nu zic ca asa suntem toate ,dar ne gasim pe lista. Cate dintre noi se aranjaza ptr rugaciune?Atunci este " intalnirea "noastra cu Allah.
Avem noi grija cum aratam? Este foarte bine sa ne sunam apropiatii, prietenii dar nu sa stam ore insir la barfa.Sunt lucruri marunte care ne aduc Hasanat. O cunostinta mi-a zis ca nu spune Noapte Buna, Buna Dim, etc , deoarece nu ia Hasanat , mai bine zice SALAM ALEIKUM WA RAHMETUALLAH WA BARAKATU .
Hai sa incercam sa-ne concentram la lucrurile pe care le facem. Cand este timpul rugaciunii sa lasam tot si sa o facem . Seinat este fericit cand noi facem Rugaciunea dupa ce terminam treaba . Daca fiecare suna pe 2-3 sa faca Fajr , inshaAllah toata lumea va face Fajr. Hai sa nu mai cautam nod in papura si mai bine sa ne concentram asupra lucrurilor pe care le stim , sa lasam Genna o surpriza pe care Allah o face dreptcredinciosilor .
In speranta ca nu am suparat pe nimeni o sa mai postez la acest subiect.
Calauzeste-ne Doamne pe calea cea dreapta si nu ne duce in ratacire dupa ce ne-ai calauzit. Ya Rabb. Amin.:smile01:

latifa
05-04-2006, 11:49 PM
1-Casa plina cu poze

Adica nu avem voie poze?De mult am vrut sa pun aceasta intrebare,cand s-a discutat ca nu avem voie sa "facem chipuri",si nu stiam daca si pozele intra in aceasta categorie:confused: :confused: :confused:

sara
05-04-2006, 11:53 PM
Salam Aleikum,
Intradevar pozele sunt interzisedeoarece sunt chipuri, iar ingerii nu intra intr-o casa cu chipuri, inclusiv poze, si caini.:smile01:

samura
05-05-2006, 04:53 AM
Am zis ca nu mai postez aici dar iata o fac din nou pt ca am impresia ca ai ramas suparat si nu vreau sa crezi ca nu apreciez efortul pe care l-ai facut prin aceasta traducere. Dimpotriva, iti multumesc ca m-ai facut sa meditez la multe lucruri.

Fiecare fapta are un rost, nimic nu e intamplator si cu siguranta postarea ta la fel. Allah sa te rasplateasca cu ce e mai bun si inshallah sa ajungem toti in genna.

Cand terminati cu examele si mai aveti timp sa mai postati aici. Nu va descurajati din cauza postarii mele, nu a fost un atatc la persoana dv, mi-am zis parerea si atat. Imi cer scuze daca am deranjat.

Nu-ti fa griji sora...nu ma supar pe tine niciodata :smile01:
inshaAllah sa ne rasplateasca Allah cu toti pentru efortul nostru la acest forum.
numai ca vreau sa-ti spun ca noi uneori nu putem sa intram in amanunte la niste chestii pt ca acestea sunt puse sub categoria "Lucrurilor necunoscute" si Raiul este pus in aceasta categorie pt ca nimeni nu l-a vazut!!!! doar am din coran si hadis stim despre el, de aia nu putem sa dispicam firul in 4 legat de un lucru necunoscut. ;)
important e sa ajungem noi toti acolo inshaAllah, si atunci o sa vezi ca nu o sa "te ia nervii cu hurii" :D pt ca bunastarea in care o sa fi inshaAllah o sa te faca sa uiti de ele :smile16:
va multumesc mult si ne rugam la Allah sa ne ajute sa raspindim isalmul asa cum trebuie si sa ne calauzeasca pe drumul cel bun. Amin

Samur

Raisa
05-05-2006, 01:30 PM
Eu consider ca este important sa stim ce ne asteapta in Rai/Iad ca sa nu se mai spuna despre musulmani ca sunt atrasi la islam cu huriile astea si 72 de fecioare. Ma ia nervii:smile33:

Mi se pare ca nu s-a inteles mesajul meu. Ma refeream ca "ma ia nervii" cand ma gandesc la ce se poate spune si chiar se spune despre atragerea barbatilor la islam /chiar jihad prin promisiunea asta legata de hurii si 72 de fecioare. Asta era nu altceva. Sa le dea Allah si mai mult decat 72 de ce-or fi daca ii tin puterile pe barbati, ce-mi pasa mie? Stie EL mai bine fiecare ce poate si ce merita.

In ce priveste gelozia...... departe de mine acest gand, nu sunt geloasa acum cu atatea provocari si femei super frumoase deci....cum as putea fi geloasa atunci cand voi fi cea mai frumoasa dintre frumoase?:smile16: :smile16:

PS: nici nu incerc sa imi imaginez cum e Raiul sau opusul sau, las asta in seama altora care n-au la ce se gandi:D :D

Inshallah sa ajungem cu totii acolo unde e frumos si bine

ummraschid
05-05-2006, 06:18 PM
Mi se pare ca nu s-a inteles mesajul meu. Ma refeream ca "ma ia nervii" cand ma gandesc la ce se poate spune si chiar se spune despre atragerea barbatilor la islam /chiar jihad prin promisiunea asta legata de hurii si 72 de fecioare. Asta era nu altceva. Sa le dea Allah si mai mult decat 72 de ce-or fi daca ii tin puterile pe barbati, ce-mi pasa mie? Stie EL mai bine fiecare ce poate si ce merita.

In ce priveste gelozia...... departe de mine acest gand, nu sunt geloasa acum cu atatea provocari si femei super frumoase deci....cum as putea fi geloasa atunci cand voi fi cea mai frumoasa dintre frumoase?:smile16: :smile16:

PS: nici nu incerc sa imi imaginez cum e Raiul sau opusul sau, las asta in seama altora care n-au la ce se gandi:D :D

Inshallah sa ajungem cu totii acolo unde e frumos si bine



assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa baraktuhu,


inshAllah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne faca cit mai usoara acceptarea promisiunilor Sale, pe care ni le-a facut noua , musulmanilor, femei si barbati, si a celor pe care le-a facut in mod special, celor care isi dau sufletul in Numele lui Allah ta'ala, in apararea credintei si a musulmanilor...
...nu este doar o "reclama"....cu asa ceva este interzis sa se faca propaganda......

inshAllah, voi posta un hadith cu referire la " cele 72 de hurii (al hur' al-'iyn)"...care au " incins spiritele"...


...al-Miqdaam ibn Ma'di Yakrib relateaza ca Profetul Muhammad , pacea si binecuvintarea lui Allah sa fie aspra lui, a spus ca un shaheed (martir), are 6 binecuvintari de la Allah ta'ala: el va fi iertat de la prima picatura de singe varsat; ii va fi aratat locul sau in Jannah; va fi protejat de pedeapsa, chinurile din mormint; va fi in siguranta de cea mai mare teroare; o coroana de onoare va fi pusa pe capul lui, un rubin al acesteia este mai bun decit lumea aceasta intreaga, cu tot ce este in ea; va fi casatorit cu 72 dintre al hur'al-'iyn si va avea permisiunea sa intervina pt 70 dintre rudele sale....
(al Tirmidhi , 1663; Ibn Maajah 2799 )

fie ca Allah subhanahu wa ta'ala, sa ne faca sa iubim mai mult placerile din Jannah decit placerile acestei lumi, sa ne temem mai mult de focul cel vesnic decit de suferintele fizice sau sufletesti ale acestei lumi, si sa ne temem de Allah ta'ala , mai mult decit de oamenií acestei lumi!...InshAllah, amin.

Raisa
05-06-2006, 12:47 AM
assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa baraktuhu,


inshAllah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne faca cit mai usoara acceptarea promisiunilor Sale, pe care ni le-a facut noua , musulmanilor, femei si barbati, si a celor pe care le-a facut in mod special, celor care isi dau sufletul in Numele lui Allah ta'ala, in apararea credintei si a musulmanilor...
...nu este doar o "reclama"....cu asa ceva este interzis sa se faca propaganda......

inshAllah, voi posta un hadith cu referire la " cele 72 de hurii (al hur' al-'iyn)"...care au " incins spiritele"...


...al-Miqdaam ibn Ma'di Yakrib relateaza ca Profetul Muhammad , pacea si binecuvintarea lui Allah sa fie aspra lui, a spus ca un shaheed (martir), are 6 binecuvintari de la Allah ta'ala: el va fi iertat de la prima picatura de singe varsat; ii va fi aratat locul sau in Jannah; va fi protejat de pedeapsa, chinurile din mormint; va fi in siguranta de cea mai mare teroare; o coroana de onoare va fi pusa pe capul lui, un rubin al acesteia este mai bun decit lumea aceasta intreaga, cu tot ce este in ea; va fi casatorit cu 72 dintre al hur'al-'iyn si va avea permisiunea sa intervina pt 70 dintre rudele sale....
(al Tirmidhi , 1663; Ibn Maajah 2799 )

fie ca Allah subhanahu wa ta'ala, sa ne faca sa iubim mai mult placerile din Jannah decit placerile acestei lumi, sa ne temem mai mult de focul cel vesnic decit de suferintele fizice sau sufletesti ale acestei lumi, si sa ne temem de Allah ta'ala , mai mult decit de oamenií acestei lumi!...InshAllah, amin.


Salam alekom sora,

Asa sa fie, ameen

suleiman
05-08-2006, 04:31 PM
Nu am stat sa citesc tot ce s-a postat .
Dar va dau finalul , si sper ca o sa fiti lamuriti si lamurite .

1- In paradis barbatul are 2 huri , si nu 72 .
2- Femeie din paradis , o sa fie mai frumoasa decat Hurii.
3- ALLAH a facut cunoscuta o parte din ce ii asteapta pe barbatii in paradis , si anume hurii , in timp ce a zis despre femei (si barbati) "ca au tot ce poftesc" fara cum si ce si de ce sau pentru ce .

Calitatea barbatului este de a face dezvaluit gandul sau , in timp ce o femeie are gandul ascus .
Si Quranul vorbeste cu fiecare om dupa cum intelege , la fel cum barbatul are gandul dezvaluit si este atras de unele lucruri si vorbeste despre ele fara sa simta nevoia de a le ascunde , asa si cuvintele din Quran referitoare la Hurii.
Femeiele in general , au sentimente ascunse , si nu dezvaluie aceste sentimente decat rar , si doar la barbatul iubit si ales, iar in Quran , nu este dezvaluit ce o sa aiba femeile ci este ascuns la fel cum sunt ascunse sentimentele si gandurile lor.

Pe scurt :
"Dar nici un suflet nu stie ce-i este ascuns ca bucurie drept rasplata pentru ceea ce au savarsit" Quran 32-17 (pentru femei si barbati)

"Voi veti avea in ea ceea ce doresc sufletele voastre si veti avea ceea ce veti cere" Quran 41-31
Si tot pentru femei si barbati .

Asa ca , cei care se gandesc printre femeile ce au in paradis , o sa aveti Inchallah orice lucru pe care il doriti .

Important este un lucru :
Nu este zau afara de ALLAH ...munciti pentru ea si traiti in ea .

gabriela guettat
05-08-2006, 04:52 PM
DA,CLAR ,SIMPLU,la subiect si PUNCT!
ALLAH SWT KARIM,ALHAMDULILLAH!

Raisa
05-08-2006, 04:56 PM
Multumesc frate admin pt lamuriri.

Jazak Allah Khair

samura
05-09-2006, 01:52 AM
Multumesc pt lamuriri.
aveti dreptate dl admin
inshaAllah sa ne rasplateasca pe toti Allah cu Raiul si multumirea lui aspura noastra.
Amin
inshaAllah o sa va trimit lectia de descrierea raiului in araba pe adresa dv. dar inshaAllah sa puteti primi attachments la aceasta adresa.

Samur