PDA

View Full Version : Ispasirea pacatelor...



ummraschid
05-05-2006, 01:30 AM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bism.gif




assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,


cit de des ne gindim, intre clipa in care ne trezim din somn, pomenind pe Allah ta'ala, sau...poate uitam , si pina in clipa in care adormim din nou, pomenind pe Allah ta'ala, sau.... poate uitam....de cite ori ne gindim la pacatele pe care le facem permanent, cu limba, cu privirea , cu inima, sau doar cu gindul...astaghfirAllah!....si ...
CE facem noi pt a fi i e r t a t i ?!....


Allah subhanahu wa ta'ala ne-a lasat 11 feluri prin care sa obtinem inshAllah, Iertarea Sa, subhanahu wa ta'ala, pt pacatele noastre, cu voie si fara voie...


patru dintre ele, in aceasta viata
trei in mormint
patru in Ziua Judecatii, Yoom Al Qiyama


in aceasta viata


1. al tawba (cainta)


- sa regretam din toata inima , pacatul facut
- sa fagaduim ca nu vom mai face acel pacat
- Sa facem un lucru bun
-sa plingem.... daca putem, cu sinceritate



2. Istighfar
-spre deosebire de cainta, Istighfar, este pentru pacatele pe care le facem fara stiinta...


3.Al - Hasanet
- tot ceea ce intreprindem in bine, laudabil, in aceasta viata ( jihad, invatatul Qur'anului, Hajj, Umra, Acordarea ajutorului nostru oamenilor indiferent de religia lor etc..)


4. al Masa'ib
-toate suferintele, durerile, bolile, pe care le primim ca pe incercari de la Allah subhsnahu wa ta'ala, caci El ne iarta pacatele, prin acestea...



in mormint



1. salat al janaza (rugaciunea efectuata de catre musulmani la cadavrul mortului)
2. starea noastra in mormint
- intuneric, apasare, groaza , pedeapsa, viermi, etc...


3. hassanet care ne urmeaza
- stiinta pe care am lasat-o in urma noastra
- urmasi binecredinciosi care fac Dua'a pt noi
- sadaqat (o sursa de bani pe care o lasa mortul ca sa fie la indemana saramanilor) ( daca am plantat un pom, am sapat o fintina, etc...)



Yaum Al Qiyama(ziua de apoi)



1. circumstantele zilei invierii
- teama nemarginita , dezorientare, necunoscutul


2. starea al wuquf (cand vom sta in fata lui Dumnezeu)
- greutatea statului in picioare , arsita cumplita


3. Safa'at al Nabi
- Interventia Profetul Muhammad pt noi


4. IERTAREA lui ALLAH subhanahu wa ta'ala



Allah ta'ala ne-a daruit atitea posibilitati de a ne ispasi pacatele, inshAllah, ceea ce putem sa facem, inainte de sfirsitul vietii noastre pe acest pamant sa facem, inshAllah, fara ragaz si fara ezitare!


inshAllah, ya Rabb, daruieste-ne Indurarea Ta, inshAllah, amin.



assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

amal
05-05-2006, 01:49 AM
nu am stiut acestea pana acum.
adica in islam boala e un dar, nu e o pedeapsa pt pacatele tale?

suleiman
05-05-2006, 02:53 AM
Nu , boala nu este o pedeapsa .
Este un dar in sensul de incercare.
Orice boala sau necaz care atinge un credincios si acela rabda este considerata o iertare pentru el.

Um-Al'Ala binecuvantata sa fie a zis : eram bolnava si Profetul pace asupra lui m-a vizitat si mi-a spus : O bunavestire pentru tine , um-Al'Ala , boala care atinge un musulman sterge ALLAH cu ea pacatele lui , ca si focul care indeparteaza rautatea aurului si argintului .

Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Necazul il atinge pe credinciosul in sufletul sau si in familia sa si in copiii sai , pana cand ajunge la ALLAH , fara nici un pacat .

Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Orice musulman atins de un rau sub forma de boala sau de altceva , ALLAH scade din lucrurile rele pe care le-a facut la fel cum cad frunzele unui pom.

amoodia
05-05-2006, 03:26 AM
Nu , boala nu este o pedeapsa .
Este un dar in sensul de incercare.
Orice boala sau necaz care atinge un credincios si acela rabda este considerata o iertare pentru el.

Um-Al'Ala binecuvantata sa fie a zis : eram bolnava si Profetul pace asupra lui m-a vizitat si mi-a spus : O bunavestire pentru tine , um-Al'Ala , boala care atinge un musulman sterge ALLAH cu ea pacatele lui , ca si focul care indeparteaza rautatea aurului si argintului .

Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Necazul il atinge pe credinciosul in sufletul sau si in familia sa si in copiii sai , pana cand ajunge la ALLAH , fara nici un pacat .

Profetul صلى الله عليه وسلم a zis : Orice musulman atins de un rau sub forma de boala sau de altceva , ALLAH scade din lucrurile rele pe care le-a facut la fel cum cad frunzele unui pom.


mashaAllah e prima data cand citesc hadis-urile astea. am si eu o rugaminte, data viitoare poti pune exact de unde sunt luate hadis-urile, nu ma refer la site-uri, ci la culegatorul de hadisuri si numarul hadisului?Allah barik fik

suleiman
05-05-2006, 02:01 PM
Draga amoodia, o sa incerc Inchallah .

Dar nu stiu la ce te ajuta din moment ce nu sunt carti traduse in limba romana .

Primul : Abu-Dawud. (Spus de Umm-Al'ala binecuvantata sa fie)
Al-doilea : Al-Tirmizi (Spus de Abu-Huraira binecuvantat sa fie).
Al-Treilea : Al-Bukhari & Muslim (Spus de Abu-Mas'ud binecuvantat sa fie).

gabriela guettat
05-05-2006, 02:50 PM
Multumim pentru explicati,eu una deja le stiam!
Dar e o placere sa le citesc de la voi.Barkalaufik!:)

amoodia
05-06-2006, 12:45 AM
Draga amoodia, o sa incerc Inchallah .

Dar nu stiu la ce te ajuta din moment ce nu sunt carti traduse in limba romana .

Primul : Abu-Dawud. (Spus de Umm-Al'ala binecuvantata sa fie)
Al-doilea : Al-Tirmizi (Spus de Abu-Huraira binecuvantat sa fie).
Al-Treilea : Al-Bukhari & Muslim (Spus de Abu-Mas'ud binecuvantat sa fie).


nu e nevoie sa fie in limba romana, ca eu inteleg engleza, dar voiam cu exactitate, ca atunci cand ma mai contrazic cu careva sa-i zic exact unde le gaseste. mai demult tot asa am folosit un hadis luat de pe forum si cand m-a intrebat de unde e am dat din umeri:smile308:

suleiman
05-06-2006, 01:17 AM
Dar eu nu stiu engleza :(
Stiu franceza :)
Daca te intreaba careva ii spui sa vorbeasca cu mine , si crede ma daca nu sunt 100% sigur pe hadisul pe care il public nu o fac .

amoodia
05-06-2006, 01:33 AM
Dar eu nu stiu engleza :(
Stiu franceza :)
Daca te intreaba careva ii spui sa vorbeasca cu mine , si crede ma daca nu sunt 100% sigur pe hadisul pe care il public nu o fac .


:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: nu conteaza engleza, franceza, cei cu care ma contrazic eu uneori sunt vorbitori de limba araba.cel mai important e ca acum stiu sursa exacta de unde sunt luate.