PDA

View Full Version : Educarea copiilor musulmani in Romania



Yumna
04-21-2008, 09:10 AM
Va voi vorbi acum din propria mea experienta si daca pot apare ca o mama care controleaza prea mult orice amanunt din viata copiilor ei,va spun ca am doua fete de 10 si 13 ani care mashaalla au memorat 12 juz'u din Coran,cea mica are note intre 90-100(100 fiind maxim),iar cea mare numai la matematica are putin sub 90.
Pentru mine a fost mai usor sa-mi educ copiii avand ca baza religia islamica,deoarece ei urmeaza o scoala araba,in care se preda aceasta religie.Bineanteles ca nu numai scoala este importanta,ci si educatia care vine din familie.Noi,parintii mulsulmani,avem obligatia de a cunoaste religia noastra,de a o intelege,a o practica si a ne educa si creste copiii potrivit invataturilor islamice.
Atat eu cat si sotul meu,i-am invatat pe copii inca de cand erau foarte mici si puteau intelege,ce este permis si ce este interzis in activitatile lor de zi cu zi,si care fapte sunt rusinoase.

Yumna
04-21-2008, 09:19 AM
Am corectat fiecare greseala a lor la timpul respectiv,explicandu-le ce urmari apar in aceasta viata cat si in Cea de Apoi.
Le-am insuflat inca de mici credinta in Allah,iubirea fata de El si teama de a gresi in fata Creatorului nostru.In plimbarile noastre evitam locurile si oamenii care pot un exemplu negativ pt copii.
Deasemeni,unele programe de la televizor pot fi o piedica in buna educatie a copilului.Preferam pt ei emisiuni educative islamice din care pot invata numai lucruri bune.
Eu personal controlez activitatile copiilor mei,chiar daca unii pot spune ca le impun anumite lucruri.Da,este adevarat,de multe ori,noi parintii,trebuie sa le impunem,deoarece ei nu sunt la varsta la care pot alege ce este bine pt ei.Uneori le aratam ce este mai bine pt ei si ii lasam sa aleaga,iar alteori ii indrumam si incerca, sa-i convingem ca drumul ales de noi pt ei este mai bun.

Yumna
04-21-2008, 09:27 AM
Eu sunt de parere ca educatia si grija pt copii incepe inca de dinainte de nastere si continua si dupa adolescenta,ba chiar mai mult in acea perioada,contrar parerilor unora care spun ca atunci copiii s-au facut mari si se pot descurca singuri,ba chiar trebuie lasati sa se descurce singuri,pt ca din greseli omul invata.(????!)Asa cum avem grija de ei sa nu se loveasca atunci cand sunt foarte micuti,tot asa trebuie sa avem grija in adolescenta sa nu aleaga un drum gresit,sub pretextul libertatii,prost inteleasa.Nu vreau sa supar pe nimeni,dar in scoli unde islamul nu exista,sau este slab,observam ca fetele musulmane au prieteni(:mad:),se imbraca la fel ca fetele care au alte religii si incep sa dopte in comportamentul lor obiceiuri din societatea in care traiesc,atat fetele cat si baietii.
Spre regretul meu,am auzit parinti care spun:"Lasa-l e baiat."Oare in Ziua de Apoi numai fetele vor da socotela pt faptele lor?Iar cand vor ajunge parinti ce fel de educatie vor da copiilor lor?Noi trebuie sa avem grija deopotriva de fete si de baieti si mai mult in adolescenta.

Yumna
04-21-2008, 09:35 AM
Trebuie sa avem grija cand alegem scoli pt copiii nostri,pt ca ele au o foarte mare importanta in educatia lor.Multi parinti care au posibilitatea de a alege o scoala particulara araba,aleg scoli care au ca limba principala de predare engleza si unde nu se preda islamul ca religie,asteptand numai bucuriile si realizarile din aceasta viata.Am cunoscut copii care provin din familii mixte,cu tatal arab,care abia vorbeau limba araba,sau chiar deloc si care nu stiau sa citeasca Coranul.Cum putem uita ca aceasta viata este trecatoare si ca este un examen pt cealalta viata,iar noi vom raspunde pt copiii nostri?Trebuie sa nu uitam nici o clipa religia noastra atunci cand ne educam copiii,sau atunci cand alegem ceva pt ei in viitor,pt ca de fapt noi ii conducem pe drumul cel bun.Si sa nu uitam ca si exemplul nostru este f important.Nu putem cere unui copil ceva care noi nu indeplinim,si vorba aceea:"asa copii,asa parinti."

Yumna
04-21-2008, 09:45 AM
Am auzit deasemeni,parinti care spun:"eu ii arat ce este bine,pt ca este liber sa-si aleaga viitorul."Da,putem sa-l lasam sa aleaga o jucarie,dar atunci cand creste si alege un drum gresit,il lasam numai pt ca se vorbeste foarte mult de libertatea fiecarui individ de a-si alege drumul,oricare ar fi el?NU,noi trebuie sa avem in vedere activitatile copiilor nostri,indiferent de varsta pe care o au si sa-i indrumam uneori direct,iar alteori din umbra daca este nevoie.Dar intotdeauna trebuie sa fie o alegere buna,de care Allah sa fie multumit,intotdeauna sa fie o alegere bazata pe invataturile islamice,iar scopul nostru in aceasta viata sa fie multumirea lui Allah.
Eu ma interesez si de prietenele fiicelor mele,pt ca si acesta este un aspect important in educatie.Iar pe fiicele mele le-am facut totodata prietenele mele si le-am apropiat de mine,pt a nu se ascunde si pt a-mi spune ce problema au,pt a o putea rezolva din timp.Precizez ca niciodata nu am lasat copiii sa se joace "in fata blocului"cu alti copii.De aici vin toate relele.Imi fac timp si ies cu ei la plimbare.

Yumna
04-21-2008, 09:48 AM
Si slava lui Allah,in familia noastra exista armonie si intelegere,pentru ca atunci cand intr-o casa nu este uitat Coranul si nu exista lucruri nepermise,atunci Allah isi revarsa bunatatea Lui asupra acelei case si acelei familii.
Inshaalla toti sa fim bine calauziti si cu voia lui Allah sa ne crestem copiii astfel incat sa fie multumit de noi si de ei.

Yumna
04-21-2008, 12:05 PM
Vreau sa adauga,fara lauda,aceasta sa fie departe de mine imshaalla,pt tot restul vietii,dar vreau sa mentionez pt a arata befeciile unei astfel de educatii islamice,ca fiica mea cea mare a insistat sa tina primul post al ei in luna ramadan cand avea 7ani si jumatate.atunci eu m-am gandit ca doar incearca si intrerupe postul cand vine de la scoala la ora 14.30,dar ea nici gand a tinut tot postul ,atunci soarele apunea in jur de ora 17 si ceva ,nu mai stiu exavt ora.Tot ea mi-a spus:"Mama,daca eu tin post,vreau sa port si hijab ca sa fie primit postul".Nu trebuie sa va mai spun ca eu si sotul meu am obisnuit copiii cu rugacinuea de f devreme in jur de 3-4 ani,asa cum reuseau ei sa implineasca rugaciunea la varsta lor.Apoi,fiica mea nu a vrut sa mai dea jos hijabul pana in ziua de azi.Fiica mea mijlocie(pt ca mai am si un baiat mai mic)a tinut primul ei post la varsta de 8 ani si jumatate,fara sa fie obligata,si l-a tinut pana la magreb,cand ziua era deja mai lunga decat atunci cand sora ei mai mare a tinut primul ei post.Si imi amintesc ca anul trecut in Ramadan,noi ne-am trezit putin cam tarziu inainte de fajr pt a manca si ne-am gandit ca pt ea oricum nu e fard si nu am trezit-o in ideea ca nu mai are timp destul pt a manca ceva si i-ar fi greu daca nu mananca destul.Cand noi terminasem,deja intrase fajr de putin timp,ea ne-a simtit in casa si a venit plangand si ne-a spus:"De ce nu m-ati trezit?Vreau sa tin post."Atunci sotul meu i-a spus:"Mai ai timp,mananca ceva repede."Mi-a facut un semn discret sa nu spun ca nu mai era timp,oricum pt ea nu era fard si a fost f fericita ca a tinut post si in acea zi in care noi nu o trezisem.Important este ca noi sa facem in asa fel incat totul sa vina din dorinta lor si nu sa impunem,pt ca daca-i obligam ,ei pot face orice in spatele nostru.Trebuie sa simta teama de Allah si dorinta de a-L multumi.

Mariyah
04-22-2008, 01:13 AM
MashALLAH! Felicitari!
Chiar ne-ai ---------------strat prin aceste postari ca nu este greu sa educi copii in spirit islamic in Romania. Mie una mi-e rusine ca nu am memorat nici un sfert din Coran precum acesti copii si cred ca nu sunt singura in aceasta situatie.

Yumna
04-22-2008, 09:06 AM
Mariyah,sa memoram noi un sfert din Coran avand in vedere ca nu vorbim limba araba si mai punem si varsta in calcul,timpul disponibil?E cam greu,dar sa memoram cat putem si inshaalla cat mai mult,fara sa uitam.

Yumna
04-23-2008, 02:52 PM
Fetelor,surorile mele ,mamelor,daca noi luam ce este bun din educatia care o primesc copiii in tari arabe si luam ceea ce este bun din educatia care o primesc copiii in Romania si peste acestea aplicam ceea ce ne invata islamul,inshaalla vom avea copii buni,oameni de incredere in viitor,drept-credinciosii de maine.

amal
04-25-2008, 05:35 PM
Eu nu cred ca as impiedica copiii mei sa se joace in fata blocului cu alti copii.

Daca au religii diferite pot aparea si unele probleme din cauza lipsei de educatie sau cultura a altora, dar trebuie sa invete ca exista persoane diferite si chiar daca sunt diferite sa invete sa respecte pe ceilalti si sa traiasca in buna intelegere cu ei.

i-as impiedica sa se joace cu anumiti copii numai daca ar fi jigniti fara motiv, loviti, etc. dar nu din start.

Yumna
04-26-2008, 12:31 AM
amal,am si eu o intrebare?Ai copii?Si daca da,ce varste au?Si as avea mai multe intrebari,dar deocamdata cam atat.

Mariyah
05-03-2008, 01:43 AM
Nici eu nu as lasa copii sa se joace afara. Nu in Romania.

Yumna
05-03-2008, 11:43 AM
Copiii lasati sa se joace in fata blocului?
Nu din mai multe motive:invata lucruri pe care nu vrei de la alti copii scapati de sub control,pierd prea mult timp cu joaca in loc sa le faci o preocupare din care sa invete ceva si apoi am auzit cu totii de copii disparuti din fata blocului in timp ce se jucau cu copiii vecinilor,iar acesti copii disparuti sunt de toate varstele.Ii gasesc apoi violati si ucisi,asta daca-i mai gasesc vreodata,sau daca nu sunt ucisi,raman traumatizati toata viata.De aceea eu nu risc lasandu-mi copiii la joaca singuri,si-mi fac timp pt ei sa-i scot la plimbare.Si apoi fiecare isi creste copiii cum vrea si fiecare e liber sa-si spuna parerea,asta este doar parerea mea.

amoodia
05-03-2008, 05:16 PM
o sa-mi zic si eu parerea chiar daca am copii mici deocamdata, deci nu stiu cum e mai bine, dar exact cum a zis si Yumna fiecare si-i creste cum crede ca e mai bine. eu copiii sunt de acord ca trebuie lasati sa se joace cu alti copii, nu neaparat lasati singuri (si intr-adevar sunt de acord ca acum in Romania nu mai poti lasa copilul nesupravegheat).cum oamenii mari se duc la seriviciu, serviciul copilului e sa se joace.am verisoare care au crescut cu cartea in mana, si nu stiu nici sa alerge ca lumea.
si copiii trebuie lasati sa interactioneze cu alti copii. eu de felul meu sunt o fire mai nebunatica asa, si am incercat sa-i fiu partener de joaca fiului meu, pentru ca aici nu prea avem copii si uneori ma apuca pe mine depresia, d-apoi pe el. eiiii oricat am sarit eu cu el pe pat si ne-am mazgalit din cap pana-n picioare cu acuarele, a avut alta lumina in ochi cand ii aduceam copiii acasa sa se joace. chiar daca jucau aceleasi jocuri, nu stiu era altfel pentru el, era mult mai fericit.acum iesim zilnic afara la nisip si daca nu sunt copii la blocul nostru mergem in alta parte unde stiu ca ar putea fi. uneori traversez orasul sa merg intr-un parc care e mai maricel si mai dotat pentru copii si stam acolo cateva ore bune. ne luam si pachet la noi.

ps: mi-am mai amintit acum de o ruda mai indepartata, a carei fiica era crescuta cu cartea in mana si educata asa ca oamenii mari, si cand a venit la noi si am incercat sa ne jucam m-a strans de gat. a venit maica-mea sa ma scoata din mainile ei.:D

Yumna
05-03-2008, 11:00 PM
Eu cred ca nu m-ati inteles,si copiii mei se joaca cu alti copii in parc,ba chiar avem musafiri colege ale fetelor mele sau prieteni ai baietelului meu,dar nu oricine.:;)Si iesim foarte des in week-end la munte cu alte familii cu copii,deci nu sunt retrasi copiii mei si au o copilarie frumoasa,poate acum m-am facut inteleasa.

Iman3
06-04-2008, 03:07 AM
Salamu alaikum!
Si viata reala? Cum ramane cu viata reala? Noi ii putem pune intr-un anumit mediu, sunt de acord, si eu incerc sa protejez de "ce se vede" si " de ce se aude" cat pot ... insa de multe ori ma gandesc ca noi nu stim niciodata ce ne este scris si ce se intampla cu acesti copii pe care noi din diverse motive ii educam sau incercam sa ii educam islamic prin a-i feri de una si de alta in societatile 'expuse' cum e aici..., deci ce se intampla cu ei cand noi nu vom fi dintr-un motiv sau altul langa ei sa le "luminam drumul"?
Desigur ca exista multe opinii ca ei au deja o baza si vor stii ce e bine si ce e rau si ca .... insa... ei, acesti copii au si ei trairi, sentimente proprii, revolte, angoase si cred ca si copiii musulmani oricat de bine educati ar fi, ajung si ei la adolescenta si tot ce aduce cu ea acesta etapa "cand copilul incepe sa vorbeasca printre dinti' ... caci asha este scris sa fie si tine de dezvoltarea normala a individului.
Eu fac exact ce faceti si voi, Allah stie cat reusesc si cat nu... insa incerc, pe mine insa recunosc ca ma preocupa f mult trairile reale ale copilului si cum se pot repercuta in timp, in evolutia lui ulterioara. Eu vreau un islam solid, simtit si constientizat nu unul impus pentru copiii mei. Scopul meu este desigur sa dau acestei lumi un bun musulman insa dincolo de asta inshaAllah sa fie pregatit pentru viata si viata nu stim niciodata unde ne poarta.
In Siria, cand mi-am inscris copii la scoala, mi s-a spus: "de ce incercati voi sa educati copiii intr-o anumita cultura desi voi ati ales sa traiti in alta?"
In Romania mi se spune: " esti un hibrid si faci din copiii tai tot niste hibrizi; ai grija ca niste copii neintelesi vor fi marginalizati si copii marginalizati sunt stressati , si de la stress la depresie mai e un singur pas..." Hmmm, si ma uit la voi cum uneori vorbiti de parca ati gasit raspuns tuturor problemelor si atunci ma gandesc ca ori voi scapati ceva din vedere, ori eu exagerez.
Allah sa fie multumit de fiecare dintre noi si sa ne usureze in toate cele!

batool391
06-04-2008, 08:33 AM
Iman3 subscriu la ceea ce ai postat si eu pledez ptr o educatie in doua directii. Nu se poate sa oferi copilului doar o educatie religioasa, precum nu e util sa/i oferi nici o educatie pur laica. Chiar daca copii traiesc intr/o tara araba asta nu inseamna ca nu se vor intalni cu comportamente si atitudini indepartate de islam. Cel mai important lucru e sa/i ajuti pe copii sa interiorizeze normele islamice si sa constientizeze diferenta dintre bine si rau. Copilul va deveni intr/o buna zi adult si va trebui sa intretina o familie deci trebuie sa il ghidam sa/si aleaga o meserie care sa/l ajute sa supravietuiasca. Fie ca Allah sa/i faca pe copii nostri locuitori ai paradisului.

Yumna
06-04-2008, 04:09 PM
Eu cred ca fiecare lucru la timpul lui in educatia copilului.Cand este mic si apoi adolescent este una,apoi cand devine adult este alta.Singur in timp va sti sa se descurce,ca si noi dealtfel.Si noi Iman3 am discutat f mult pe tema asta si am spus atunci si spun si acum,nu se stie ce ne rezerva viitorul,dar cat avem copii mici si adolescenti e bine sa avem grija de ei si islamul sa fie baza in educatie.Si daca la inceput este ceva impus,apoi acel copil va simti ca este normal asa si nu altfel si nu-si va dori altceva rau.Si nu poti lasa copilul sa aleaga ce vrea,orice ar fi.Si nici marginalizati nu vor fi,pt ca vom avea prieteni la fel ca noi,vom alege scoli in care ne vom simti printre ai nostri si asa mai departe...

maryam
06-07-2008, 12:53 AM
Salamu alaikum!
Si viata reala? Cum ramane cu viata reala? Noi ii putem pune intr-un anumit mediu, sunt de acord, si eu incerc sa protejez de "ce se vede" si " de ce se aude" cat pot ... insa de multe ori ma gandesc ca noi nu stim niciodata ce ne este scris si ce se intampla cu acesti copii pe care noi din diverse motive ii educam sau incercam sa ii educam islamic prin a-i feri de una si de alta in societatile 'expuse' cum e aici..., deci ce se intampla cu ei cand noi nu vom fi dintr-un motiv sau altul langa ei sa le "luminam drumul"?
Desigur ca exista multe opinii ca ei au deja o baza si vor stii ce e bine si ce e rau si ca .... insa... ei, acesti copii au si ei trairi, sentimente proprii, revolte, angoase si cred ca si copiii musulmani oricat de bine educati ar fi, ajung si ei la adolescenta si tot ce aduce cu ea acesta etapa "cand copilul incepe sa vorbeasca printre dinti' ... caci asha este scris sa fie si tine de dezvoltarea normala a individului.
Eu fac exact ce faceti si voi, Allah stie cat reusesc si cat nu... insa incerc, pe mine insa recunosc ca ma preocupa f mult trairile reale ale copilului si cum se pot repercuta in timp, in evolutia lui ulterioara. Eu vreau un islam solid, simtit si constientizat nu unul impus pentru copiii mei. Scopul meu este desigur sa dau acestei lumi un bun musulman insa dincolo de asta inshaAllah sa fie pregatit pentru viata si viata nu stim niciodata unde ne poarta.
In Siria, cand mi-am inscris copii la scoala, mi s-a spus: "de ce incercati voi sa educati copiii intr-o anumita cultura desi voi ati ales sa traiti in alta?"
In Romania mi se spune: " esti un hibrid si faci din copiii tai tot niste hibrizi; ai grija ca niste copii neintelesi vor fi marginalizati si copii marginalizati sunt stressati , si de la stress la depresie mai e un singur pas..." Hmmm, si ma uit la voi cum uneori vorbiti de parca ati gasit raspuns tuturor problemelor si atunci ma gandesc ca ori voi scapati ceva din vedere, ori eu exagerez.
Allah sa fie multumit de fiecare dintre noi si sa ne usureze in toate cele!


Tu exagerezi (uneori!):36_1_21::36_1_21::36_1_21:

Dar e bine, ti se potriveste, ai exagerat, continua:D:smile28:.
ALLAH sa te rasplateasca si Inshaa ALLAH AMIIN la ceea ce ne-ai urat si stiu ca-ti doresti tie insati aceleasi lucruri.
Ufffffffff, tu stii ca iti impartasesc mare parte din cele scrise, dar ce sa facem? Poti oare avea siguranta ptr ceva in lumea asta??????
Nu ti-am zis?
Cred ca pana la urma, sensul si singurul drum viabil, corect bismillah, tauakana ALLAH... semeni asa cum trebuie, la timpul potrivit, sa si sa...si APOI RABDARE, DU`A, IAR DU`A SI IAR RABDARE...si om vedea dincolo ce a iesit din "insamantarile si semintele" noastre.
ALLAH Kariim!!!

dunia
06-09-2008, 04:56 PM
Eu una nu am inca copii insa i-as lasa sa se joace cu alti copii de orice religie bineinteles daca acei copii sunt binecrescuti. Bineinteles ca educatia islamica este foarte importanta. Dar avand in vedere faptul ca eu oricum imi voi creste copiii in Europa va trebui sa am grija sa se integreze deoarece nu as vrea sa risc sa devina neadaptati.
Poate la noi e situatia alta, amandoi suntem nascuti in Europa si eu am trait in Europa toata viara si sotul cea mai mare parte a vietii lui.
De exemplu daca sotul era crescut separat de altii unde ajungea? Acum toate cunostintele, toti colegii sunt de diferite religii, prea putini musulmani...
Si da eu mi-as lasa copiii in fata blocului, la fel am facut si eu cand eram mica, bineinteles cu limite si la noi in oras cel putin, copiii inca se joaca pe afara. Asta in Romania. Noi traim in Anglia si acolo nu prea se practica joaca pe afara, copiii sunt dusi cu masina de colo-colo, mie nu mi-ar place sa imi cresc copiii asa. Sa faci programari cu parintele celuilalt copil pentru intalniri, cam aiurea....
Si imi dau seama ca va trebui sa imi las copilul sa se integreze deoarece tot timpul toti vor sti ca el nu este ca ei, poate ca un roman sau un englez, el tot timpul va fi de origine mixta, culoarea pielii lui nu va fi ca laptele etc. asa ca daca nici nu e perfect integrat s-ar putea sa sufere

maryam
06-09-2008, 09:24 PM
Eu una nu am inca copii insa i-as lasa sa se joace cu alti copii de orice religie bineinteles daca acei copii sunt binecrescuti. Bineinteles ca educatia islamica este foarte importanta. Dar avand in vedere faptul ca eu oricum imi voi creste copiii in Europa va trebui sa am grija sa se integreze deoarece nu as vrea sa risc sa devina neadaptati.
Poate la noi e situatia alta, amandoi suntem nascuti in Europa si eu am trait in Europa toata viara si sotul cea mai mare parte a vietii lui.
De exemplu daca sotul era crescut separat de altii unde ajungea? Acum toate cunostintele, toti colegii sunt de diferite religii, prea putini musulmani...
Si da eu mi-as lasa copiii in fata blocului, la fel am facut si eu cand eram mica, bineinteles cu limite si la noi in oras cel putin, copiii inca se joaca pe afara. Asta in Romania. Noi traim in Anglia si acolo nu prea se practica joaca pe afara, copiii sunt dusi cu masina de colo-colo, mie nu mi-ar place sa imi cresc copiii asa. Sa faci programari cu parintele celuilalt copil pentru intalniri, cam aiurea....
Si imi dau seama ca va trebui sa imi las copilul sa se integreze deoarece tot timpul toti vor sti ca el nu este ca ei, poate ca un roman sau un englez, el tot timpul va fi de origine mixta, culoarea pielii lui nu va fi ca laptele etc. asa ca daca nici nu e perfect integrat s-ar putea sa sufere


Integrarea este ceva si compilarea este altceva.
Ma tem ca din prea multa dorinta de a ii vedea intergrati in aceaqsta lume, s-ar putea ca ei sa piarda integrarea in cealalta.

Alhamdulillah ca islamul este un mod de viata in care lucrurile sunt clare si certe, fara a avea nevoie de adaosuri si ...metode dictate de specialistii in psiho-pedago-socio bla, bla.

Oare nu cumva "suferinta" din aceasta viata este o perceptie pe care noi o avem in mod nejustificat?
De ce sa ma tem de neintegrare? Aaaaaaaaaa, m-as teme de neintegrare daca ar fi fereasca ALLAH mut, surd, orb, handicapat, analfabet...si nici chiar atunci, ptr ca si astfel de oameni diferiti au peste tot in lume cercuri unde se pot integra printre oameni la fel de diferiti ca si ei...
Eu cred ca cei care gandesc asa cum ai expus tu aici (sa nu te superi, te rog, este un pct dvd pe marginea unui alt pct dvd) au alte temeri...acela de a nu fi ca ceilalti, de a nu fi "la inaltime".
Nu visez ptr copiii mei sa devina nici vipurile comunitatii, nici presedinti de state...ptr ca poate m-as teme ca nu se vor integra in astfel de structuri...dar in viata? ALHAMDULILAH, sunt deja integrati, daca Inshaa ALLAH ii va ajuta Bunul ALLAH sa trudeasca suficient de inteligent si onest, vor putea dobandi atat aici cat si Inshaa ALLAH dincolo. De aceea nu e prioritara integrarea in sensul promovat de sociologi si...etc. Asta a devenit un stereotip tampit care nu face altceva decat sa induca in mintile oamenilor dorinta de a fii cat mai sus, spiritul competitiv, goana dupa viata materiala.

Imi cer scuze, este doar o parere, ma simt nevoita sa postez aceasta remarca ca sa nu inteleaga cineva cine stie ce.
Multumesc ptr intelegere.

dunia
06-10-2008, 08:17 PM
Salam,
eu inteleg ce zici tu dar la mine pot sa spun ca nu este asa. Pe mine nu ma intereseaza ce spune lumea si cred ca sunt o persoana careia nu poate sa ii pese mai putin de parerea altora, deci nu la asta m-am referit cu integrarea. Eu nici nu sunt ca ceilalti recunosc si nici nu vreau sa fiu. De multe ori chiar las cu gura cascata pe multi din cauza ca de obicei spun ce gandesc si asta nu prea place. Am zis asta ca un exemplu... Pe deasupra fiecare om este la inaltime in felul sau insa unii poate ca nu isi dau seama.
Insa eu consider ca este deosebit de important ca cei mici sa fie integrati in sociatatea in care traiesc.
Poate aici in Romania sau intr-o tara musulmana traiti altfel insa in Anglia de exemplu nu mi-as permite sa am copii si sa nu fie integrati in societate. Si de asemenea cand venim in Romania acelasi lucru este necesar. Eu am scris postarea din punctul meu de vedere, din ce am vazut eu si bineinteles stiind cum traim noi.
Nu vreau bineinteles ca niciunul dintre noi, eu sau sotul sau viitorii copii sa o ia razna dar nici nu mi-as permite sa traim izolat sau sa incep sa aleg oamenii din jurul meu deoarece sunt momente in viata cand nu poti face asta, cand nu poti sa alegi si te adaptezi dupa cum se poate si asta e.
Exemplu in Anglia prietena mea si familia ei sunt religiosi, copiii ei merg la o gradinita unde sunt singurii musulmani si dadaca lor este englezoaica. Deoarece asta este situatia, desi prietena mea tine mult la religie etc. stie ca trebuie sa isi invete copiii sa nu faca diferenta intre oameni. Asta mai ales pentru ca traiesc printe nemusulmani. Si anul trecut copiii au mers la Christmas Party si prietenele ei au fost invitate la party pt copii de Eid. La situatii de genul asta m-am referit cand am spus integrare
Poate e alta situatia in tarile musulmane si in comunitatile din Romania eu asta nu stiu deoarece nu prea interactionez in Romania cu alti musulmani

QURRAT-UL-AIN
06-10-2008, 09:06 PM
Salam,
eu inteleg ce zici tu dar la mine pot sa spun ca nu este asa. Pe mine nu ma intereseaza ce spune lumea si cred ca sunt o persoana careia nu poate sa ii pese mai putin de parerea altora, deci nu la asta m-am referit cu integrarea. Eu nici nu sunt ca ceilalti recunosc si nici nu vreau sa fiu. De multe ori chiar las cu gura cascata pe multi din cauza ca de obicei spun ce gandesc si asta nu prea place. Am zis asta ca un exemplu... Pe deasupra fiecare om este la inaltime in felul sau insa unii poate ca nu isi dau seama.
Insa eu consider ca este deosebit de important ca cei mici sa fie integrati in sociatatea in care traiesc.
Poate aici in Romania sau intr-o tara musulmana traiti altfel insa in Anglia de exemplu nu mi-as permite sa am copii si sa nu fie integrati in societate. Si de asemenea cand venim in Romania acelasi lucru este necesar. Eu am scris postarea din punctul meu de vedere, din ce am vazut eu si bineinteles stiind cum traim noi.
Nu vreau bineinteles ca niciunul dintre noi, eu sau sotul sau viitorii copii sa o ia razna dar nici nu mi-as permite sa traim izolat sau sa incep sa aleg oamenii din jurul meu deoarece sunt momente in viata cand nu poti face asta, cand nu poti sa alegi si te adaptezi dupa cum se poate si asta e.
Exemplu in Anglia prietena mea si familia ei sunt religiosi, copiii ei merg la o gradinita unde sunt singurii musulmani si dadaca lor este englezoaica. Deoarece asta este situatia, desi prietena mea tine mult la religie etc. stie ca trebuie sa isi invete copiii sa nu faca diferenta intre oameni. Asta mai ales pentru ca traiesc printe nemusulmani. Si anul trecut copiii au mers la Christmas Party si prietenele ei au fost invitate la party pt copii de Eid. La situatii de genul asta m-am referit cand am spus integrare
Poate e alta situatia in tarile musulmane si in comunitatile din Romania eu asta nu stiu deoarece nu prea interactionez in Romania cu alti musulmani

Salam


Imi cer scuze daca intervin putin...e ok ca mici copii fiind sa stea impreuna, sa se joace, dar deja petrecerile sun o problema:daca la acea petrecere se mananca ceva HARAM ?daca se bea HARAM si copilasul fara sa vrea ajunge sa inghita acele lucruri?Ca sa nu mai vorbim de comportament...se cunoaste diferenta intre un copil crescut in familie crestina si musulmana.Fara intentie se poate gresi, si atunci...a cui a fost vina?Copiii nu stiu limita intre bun si rau , ei fac ceea ce vad la parinti, le imita comportamentul,si cel crestin e fff diferit de cel islamic,din toate p.d.v.Nu vreau sa ma gandesc la petreceri cand copiii devin adolescenti,ce pot invata de la anturajul lor nemusulman?sa bea si sa fumeze,si cum e sa ai "boyfriend?"cu totii stim ca nu este un mediu ideal pentru copiii nostri, un mediu crestin,de cele mai multe ori nici chiar langa bunici nu este ideal, ...ei nu vor intelege niciodata de ce nepotul lor trebuie sa fie altfel doar pentru ca e "musulman" ... dar fiecare isi educa copiii cum crede ca este mai bine...Sa nu mai vorbim de amestecarea intre sexe dupa adolescenta,in scoli,si peste tot...nu poate aduce bine...Oare nu ne putem dedica mai mult din timp jucandu-ne cu copiii nostri?sau sa.i dam la scoli islamice unde se invata si prin joc cele mai multe lucruri...Fiecare este liber in ceea ce face cu proprii copii, dar vom da socoteala pt.ceea ce am facut si nu am facut pt.ei.........

dunia
06-10-2008, 09:52 PM
Eu nu cred ca ar putea sa manance copiii ceva ce nu este permis deoarece angajatii gradinitei si a diferitelor locuri sunt indeajuns instruiti. In Romania habar nu am dar in Anglia au destul training pentru asa ceva mai ales pentru ca cei mici sunt amestecati de diferite religii. De exemplu sunt si copii hindusi care nu mananca deloc carne.
Si la scoala cu amestecarea dintre sexe... Eu am spus parerea mea din punct de vedere al faptului ca noi locuim si vom locui in Europa. Nu pot sa ii trimit la scoli cu separare intre seze cand o sa traiasca apoi intr-o societate unde asa ceva nu este posibil.
Si ma indoiesc si sper sa am dreptate ca ai mei copii imi vor aduce vreun boyfriend pe acasa. Sotul meu a trait cea mai mare parte a vietii lui in Europa, a fost singur din liceu si in viata lui nu a baut, fumat etc. Desi anturajul si colegii au lasat de dorit. Daca educatia islamica e solida de acasa nu vad o problema

umalkasem
06-10-2008, 09:53 PM
Assalam aleicum
Sunt si eu complet deacord cu Qurrat-ul-Ain. Chiar cred ca nu e normal sa-ti lasi copilul sa mearga la asa sarbatori cum ar fi mai ales Anul Nou. Ei ce mai pot spune, gindesc asa cum a spuso si sora mea mai sus. Baracallaufiki.

aiscia
06-11-2008, 01:28 AM
Salam


Imi cer scuze daca intervin putin...e ok ca mici copii fiind sa stea impreuna, sa se joace, dar deja petrecerile sun o problema:daca la acea petrecere se mananca ceva HARAM ?daca se bea HARAM si copilasul fara sa vrea ajunge sa inghita acele lucruri?Ca sa nu mai vorbim de comportament...se cunoaste diferenta intre un copil crescut in familie crestina si musulmana.Fara intentie se poate gresi, si atunci...a cui a fost vina?Copiii nu stiu limita intre bun si rau , ei fac ceea ce vad la parinti, le imita comportamentul,si cel crestin e fff diferit de cel islamic,din toate p.d.v.Nu vreau sa ma gandesc la petreceri cand copiii devin adolescenti,ce pot invata de la anturajul lor nemusulman?sa bea si sa fumeze,si cum e sa ai "boyfriend?"cu totii stim ca nu este un mediu ideal pentru copiii nostri, un mediu crestin,de cele mai multe ori nici chiar langa bunici nu este ideal, ...ei nu vor intelege niciodata de ce nepotul lor trebuie sa fie altfel doar pentru ca e "musulman" ... dar fiecare isi educa copiii cum crede ca este mai bine...Sa nu mai vorbim de amestecarea intre sexe dupa adolescenta,in scoli,si peste tot...nu poate aduce bine...Oare nu ne putem dedica mai mult din timp jucandu-ne cu copiii nostri?sau sa.i dam la scoli islamice unde se invata si prin joc cele mai multe lucruri...Fiecare este liber in ceea ce face cu proprii copii, dar vom da socoteala pt.ceea ce am facut si nu am facut pt.ei.........



http://www.speed-land.com/images/00046710012131332644.gif (http://www.speed-land.com/)

Yumna
06-11-2008, 12:26 PM
Urmaresc parerile voastre cu interes,BRAVOOOOOOOOO Qurrat-ul-ain,mashaalla tu ai inteles foarte bine ce inseamna islamul si ce inseamna sa fi musulman,pe cand Dunia,mai are de citit,si in plus Dunia,tu inca nu ai copii,sa vezi atunci cand ii vei avea...sau depinde de tine si sotul tau...:D

QURRAT-UL-AIN
06-11-2008, 01:34 PM
Foarte multe lucruri din comportamentul copiilor crescuti in tari musulmane nu le intelegeam...de ce se joaca doar cu frati sau verisori cat sunt mici, mai apoi cand cresc stand exclusiv cu copii de acelasi sex, de ce la scoala fetele au clase separate si chiar scoala separata,de ce profesorii lor sunt femei, si invers la baieti barbatii, de ce fetele nu ies fara motiv din casa , cand un frate mai mare poate face asta in locul lor, adica sa aduca ceva de la un magazin,etc....si multe altele...am crezut ca nu e corect, ca le oprima din libertate,de ce sunt taxiuri conduse de femei exclusiv pentru femei,si lista poate continua...pana cand am revenit in draga noastra "destrabalata"europa, si am vazut concret la ce poate duce prietenii intre sexe diferite(am sa revin ku un exemplu),ce inseamna sa-ti lasi fata afara in fata blocului, ce inseamna sa lasi copiii la petreceri , si in parc langa alti copii, chiar pana si langa bunici "crestini"...Diferenta e COLOSALA,doar cine nu vrea sa vada nu vede... e DEZASTRUOS sa lasi copiii langa cesi crestini, cat de buni ar parea parintii...in casa lor va fi tot timpul mancare HARAM , vin, va fi desfrau spre lucruri care lor li se par normale,aici ar fi multe exemple: parintii nu se feresc in a fi foarte intimi chiar si cand copiii au varste fragede, apoi mergand destul de departe(imbratisari tandre, saruturi...etc in fata copiilor)....,beau, fumeaza in fata lor, urmaresc pana si filme deocheate in fata acestor,se saruta si imbratiseaza intre prieteni de familie, barbati si femei, nu se mai stie sotia cui este...danseaza impreuna, se ating, zic ca e "distractie"...ce sa invete copiii de aici?...Lumea crestina e prea indepartata de ADEVAR, e prea mult spre INTUNERIC...Nu am sa.mi las niciodata copilul sa le urmeze in acest tunel lipsit de lumina, in aceasta lume OARBA...Am zis ca revin ku un exemplu.O cunostinta de-a mea a gandit sa.i faca o surpriza fetei de 13 ani si i-a lasat libertatea de-asi chema prietenii la petrecere de ziua ei ,cand mama era la servici.I-a lasat bani si i-a zis:"ia prajituri si suc si cheama.ti prietenii la tine,pana vin de la servici, apoui mergem in oras impreuna sa.ti iau ce vrei".Asha a si facut, a chemat vreo 2 baieti si 2 fete ,dar au adaugat pe lista si nishte "BERE", ca asha fac PARINTII la petreceri, si petrecerea s-a sfarsit tragic:unul din baieti a furat un celular din casa fetei si a sfarsit stranguland-o "in joaca", sa nu zica mamei ei...si aceasta a fost ULTIMA PETRECERE...Sunt ani buni de atunci si mama inca spune "asha a vrut D-zeu", dar totul depinde de EDUCATIE......Akum mai e la moda sa trimita copiii nu in tabara, ci cu "prietenul" sau cu "prietena" la mare, la munte, la 15,16 ani , oare ce fel de parinti sunt aceia ? Trimit copiii direct in "pacat",desi mai mare e pacatul lor...dar...CE POATE VEDEA UN ORB CAND PRIVESTE IN OGLINDA ???????????????????????????????

maryam
06-11-2008, 02:26 PM
Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa ne apere pe noi si pe copiii nostri de asa ceva si de orice rau.

dunia
06-11-2008, 02:51 PM
Fara sa par absurda insa eu nu stiu in ce familie ai crescut, nu vreau sa vorbesc urat deloc insa daca tu ai vazut asta chiar peste tot nu mai stiu ce sa spun.... Ma simt datoare sa ii apar pe cei care sunt altfel, de exemplu familia mea si atatea altele unde nu se petrec cele ce le scrii tu aici
Eu am si prieteni crestini foarte multi insa asa desfrau cum descrii tu nu am vazut. Si sunt musulmani care cresc in Europa insa nu i-am vazut so o ia razna pe majoritatea. Si de asemenea sunt cei care vin din tari arabe in Europa si crescuti acolo in familii stricte si stim cu totii cum ajung....
Educatia trebuie sa vina de acasa si daca nu ii lasi pe copii sa vada asemenea lucruri nu inseamna ca ii cresti cum trebuie, parerea mea. Lumea reala e cu totul alta, multi ajung sa traiasca in tari nemusulmane si multi daca nu sunt pregatit pentru asta nu ajung bine. Altii traiesc si se nasc in tari nemusulmane si trebuie sa se adapteze. Ca sa nu se inteleaga gresit precizez ca adaptare nu inseamna sa o ia pe aratura si sa faca ceea ce nu trebuie....
Nu toti sunt asa cum tu crezi, exemplu cand eram eu mai tanara era o fetita musulmana de 3 ani careia ii placea sa stea la noi acasa. Desi isi dorea sunca si a si plans pentru ea nu i-a dat mama mea, deoarece stia clar ca nu are voie sa ii dea. Si poate ca putea sa ii dea deoarece parintii nu aveau cum sa afle...
In alta ordine de idei cand vin la noi prieteni sau colegi de-ai sotului ei stiu ca la noi nu se bea sau nu se consuma alcool prin urmare niciodata nu vin beti, nu pretind alcool, se multumesc cu berea fara alcool si suc sau stiu eu ce.
Vecinii nostri au doua fetite, tatal lor e englez convertit mama musulmana din nastere. La scoala au colegi englezi si merg la petreceri, acolo stiu parintii ceilalti ca ele nu consuma porc si se orienteaza cu mancarea in asa fel incat sa iasa bine. La scoala si gradinita de asemenea au fost instiintati si meniul lor e ca atare
Deci nu toti crestinii sunt rai si impotriva ta. Eu ma refer la mine personal, ca banuiesc ca subiectul era despre parerea fiecaruia. daca am ales sa traiesc aici voi sti sa am grija sa adaptez educatia copiilor

maryam
06-11-2008, 03:16 PM
Fara sa par absurda insa eu nu stiu in ce familie ai crescut, nu vreau sa vorbesc urat deloc insa daca tu ai vazut asta chiar peste tot nu mai stiu ce sa spun.... Ma simt datoare sa ii apar pe cei care sunt altfel, de exemplu familia mea si atatea altele unde nu se petrec cele ce le scrii tu aici
Eu am si prieteni crestini foarte multi insa asa desfrau cum descrii tu nu am vazut. Si sunt musulmani care cresc in Europa insa nu i-am vazut so o ia razna pe majoritatea. Si de asemenea sunt cei care vin din tari arabe in Europa si crescuti acolo in familii stricte si stim cu totii cum ajung....
Educatia trebuie sa vina de acasa si daca nu ii lasi pe copii sa vada asemenea lucruri nu inseamna ca ii cresti cum trebuie, parerea mea. Lumea reala e cu totul alta, multi ajung sa traiasca in tari nemusulmane si multi daca nu sunt pregatit pentru asta nu ajung bine. Altii traiesc si se nasc in tari nemusulmane si trebuie sa se adapteze. Ca sa nu se inteleaga gresit precizez ca adaptare nu inseamna sa o ia pe aratura si sa faca ceea ce nu trebuie....
Nu toti sunt asa cum tu crezi, exemplu cand eram eu mai tanara era o fetita musulmana de 3 ani careia ii placea sa stea la noi acasa. Desi isi dorea sunca si a si plans pentru ea nu i-a dat mama mea, deoarece stia clar ca nu are voie sa ii dea. Si poate ca putea sa ii dea deoarece parintii nu aveau cum sa afle...
In alta ordine de idei cand vin la noi prieteni sau colegi de-ai sotului ei stiu ca la noi nu se bea sau nu se consuma alcool prin urmare niciodata nu vin beti, nu pretind alcool, se multumesc cu berea fara alcool si suc sau stiu eu ce.
Vecinii nostri au doua fetite, tatal lor e englez convertit mama musulmana din nastere. La scoala au colegi englezi si merg la petreceri, acolo stiu parintii ceilalti ca ele nu consuma porc si se orienteaza cu mancarea in asa fel incat sa iasa bine. La scoala si gradinita de asemenea au fost instiintati si meniul lor e ca atare
Deci nu toti crestinii sunt rai si impotriva ta. Eu ma refer la mine personal, ca banuiesc ca subiectul era despre parerea fiecaruia. daca am ales sa traiesc aici voi sti sa am grija sa adaptez educatia copiilor


Mashaa ALLAH, intr-adevar cele scrise de tine aici sunt lucruri reale, la fel cum pot fi si cele postate anterior.
Pana la urma cred ca, nu exista decat in linii mari modele de educatie, desi daca stau sa ma gandesc bine, "model" inseamna deja ceva strict, impus, fortat...este foarte greu sa fii parinte, sau daca nu greu, in orice caz, nu e usor.
Cred deasemenea ca fiecare dintre noi isi doreste ca, copiii sa nu ajunga sa treaca prin "foc" ca sa creada/stie ca arde.
Poate ca tu ai sansa de a trai printre altfel de oameni si Inshaa ALLAH sa fie mereu asa.
Poate ca altii sunt ingroziti de ceea ce au trait, vazut, experimentat si atunci aleg strictetea fara nicio poarta deschisa...inshaa ALLAH sa fie si copiii la fel de capabili de a primi si de a isi insusi acest tip de educatie.

Va doresc tuturor ceea ce-mi doresc: sa va vedeti peste ani copiii buni si sinceri musulmani, oameni realizati profesional (ceea ce nu inseamna neaparat ca ar trebui sa fie in top x, dar sa aiba o pregatire, sa aiba valoare, independenta...) fara a fi neglijat islamul, Coranul, obligatiile lor in fata lui ALLAH, sa stie sa traiasca frumos, pe propriile picioare, in asa fel incat sa nu fie nevoiti sa-si murdareasca nici mainile, nici picioarele, nici ochii, nici sufletele...............................amiin, YA RABB!

QURRAT-UL-AIN
06-11-2008, 03:28 PM
Fara sa par absurda insa eu nu stiu in ce familie ai crescut, nu vreau sa vorbesc urat deloc insa daca tu ai vazut asta chiar peste tot nu mai stiu ce sa spun.... Ma simt datoare sa ii apar pe cei care sunt altfel, de exemplu familia mea si atatea altele unde nu se petrec cele ce le scrii tu aici
Eu am si prieteni crestini foarte multi insa asa desfrau cum descrii tu nu am vazut. Si sunt musulmani care cresc in Europa insa nu i-am vazut so o ia razna pe majoritatea. Si de asemenea sunt cei care vin din tari arabe in Europa si crescuti acolo in familii stricte si stim cu totii cum ajung....
Educatia trebuie sa vina de acasa si daca nu ii lasi pe copii sa vada asemenea lucruri nu inseamna ca ii cresti cum trebuie, parerea mea. Lumea reala e cu totul alta, multi ajung sa traiasca in tari nemusulmane si multi daca nu sunt pregatit pentru asta nu ajung bine. Altii traiesc si se nasc in tari nemusulmane si trebuie sa se adapteze. Ca sa nu se inteleaga gresit precizez ca adaptare nu inseamna sa o ia pe aratura si sa faca ceea ce nu trebuie....
Nu toti sunt asa cum tu crezi, exemplu cand eram eu mai tanara era o fetita musulmana de 3 ani careia ii placea sa stea la noi acasa. Desi isi dorea sunca si a si plans pentru ea nu i-a dat mama mea, deoarece stia clar ca nu are voie sa ii dea. Si poate ca putea sa ii dea deoarece parintii nu aveau cum sa afle...
In alta ordine de idei cand vin la noi prieteni sau colegi de-ai sotului ei stiu ca la noi nu se bea sau nu se consuma alcool prin urmare niciodata nu vin beti, nu pretind alcool, se multumesc cu berea fara alcool si suc sau stiu eu ce.
Vecinii nostri au doua fetite, tatal lor e englez convertit mama musulmana din nastere. La scoala au colegi englezi si merg la petreceri, acolo stiu parintii ceilalti ca ele nu consuma porc si se orienteaza cu mancarea in asa fel incat sa iasa bine. La scoala si gradinita de asemenea au fost instiintati si meniul lor e ca atare
Deci nu toti crestinii sunt rai si impotriva ta. Eu ma refer la mine personal, ca banuiesc ca subiectul era despre parerea fiecaruia. daca am ales sa traiesc aici voi sti sa am grija sa adaptez educatia copiilor

Nu vreau sa intru in disputa cu nimeni...e bine ca ai dat de crestini "bine educati" , ceea ce am descris eu nici pe departe nu s-a aflat in familia in care am crescut , dar asta se vede la 99 % din cazuri in jur, in Romania ... in fapt vor fi copiii tai si stii mai bine ce ai sa faci cu ei...Allah sa fie cu voi.........

dunia
06-11-2008, 03:33 PM
Mashaa ALLAH, intr-adevar cele scrise de tine aici sunt lucruri reale, la fel cum pot fi si cele postate anterior.
Pana la urma cred ca, nu exista decat in linii mari modele de educatie, desi daca stau sa ma gandesc bine, "model" inseamna deja ceva strict, impus, fortat...este foarte greu sa fii parinte, sau daca nu greu, in orice caz, nu e usor.
Cred deasemenea ca fiecare dintre noi isi doreste ca, copiii sa nu ajunga sa treaca prin "foc" ca sa creada/stie ca arde.
Poate ca tu ai sansa de a trai printre altfel de oameni si Inshaa ALLAH sa fie mereu asa.
Poate ca altii sunt ingroziti de ceea ce au trait, vazut, experimentat si atunci aleg strictetea fara nicio poarta deschisa...inshaa ALLAH sa fie si copiii la fel de capabili de a primi si de a isi insusi acest tip de educatie.

Va doresc tuturor ceea ce-mi doresc: sa va vedeti peste ani copiii buni si sinceri musulmani, oameni realizati profesional (ceea ce nu inseamna neaparat ca ar trebui sa fie in top x, dar sa aiba o pregatire, sa aiba valoare, independenta...) fara a fi neglijat islamul, Coranul, obligatiile lor in fata lui ALLAH, sa stie sa traiasca frumos, pe propriile picioare, in asa fel incat sa nu fie nevoiti sa-si murdareasca nici mainile, nici picioarele, nici ochii, nici sufletele...............................amiin, YA RABB!


Multumesc de urari si sa dea bunul Allah sa fie asa pentru noi toti

dunia
06-11-2008, 03:37 PM
Nu vreau sa intru in disputa cu nimeni...e bine ca ai dat de crestini "bine educati" , ceea ce am descris eu nici pe departe nu s-a aflat in familia in care am crescut , dar asta se vede la 99 % din cazuri in jur, in Romania ... in fapt vor fi copiii tai si stii mai bine ce ai sa faci cu ei...Allah sa fie cu voi.........

Dar unde totusi oameni asa cum vezi tu, mai vad si eu pe unii prin Romania cand stau aici insa nu multi, sau na poate am eu legaturi cu din astia mai cizelati stiu eu.....
Oricum in Anglia unde stam sunt altfel oamenii decat prin Romania, poate sunt mai educati si mai deschisi la minte nu imi dau seama

maryam
06-11-2008, 05:39 PM
Dar unde totusi oameni asa cum vezi tu, mai vad si eu pe unii prin Romania cand stau aici insa nu multi, sau na poate am eu legaturi cu din astia mai cizelati stiu eu.....
Oricum in Anglia unde stam sunt altfel oamenii decat prin Romania, poate sunt mai educati si mai deschisi la minte nu imi dau seama



Dunia, cu tot respectul, te rog sa recitesti postarea ta si sa faci modifcarile cuvenite.
Iti multumesc.

dunia
06-12-2008, 09:32 PM
Dunia, cu tot respectul, te rog sa recitesti postarea ta si sa faci modifcarile cuvenite.
Iti multumesc.


Eu nu cred ca trebuie sa modific, sau daca vrei sa modifici sa o faci tu nu ma supar pentru ca nu stiu ce am scris gresit, daca am suparat pe cineva cer scuze a fost fara intentie. Inca o data daca e ceva te rog sa modifici sau sa stergi

maryam
06-12-2008, 10:17 PM
Eu nu cred ca trebuie sa modific, sau daca vrei sa modifici sa o faci tu nu ma supar pentru ca nu stiu ce am scris gresit, daca am suparat pe cineva cer scuze a fost fara intentie. Inca o data daca e ceva te rog sa modifici sau sa stergi

:salam:
te rog sa intri la moderatori.
Iti multumesc ptr intelegere.

um-rahmun
06-14-2008, 03:58 PM
Eu una nu am inca copii insa i-as lasa sa se joace cu alti copii de orice religie bineinteles daca acei copii sunt binecrescuti. Bineinteles ca educatia islamica este foarte importanta. Dar avand in vedere faptul ca eu oricum imi voi creste copiii in Europa va trebui sa am grija sa se integreze deoarece nu as vrea sa risc sa devina neadaptati.
Poate la noi e situatia alta, amandoi suntem nascuti in Europa si eu am trait in Europa toata viara si sotul cea mai mare parte a vietii lui.
De exemplu daca sotul era crescut separat de altii unde ajungea? Acum toate cunostintele, toti colegii sunt de diferite religii, prea putini musulmani...
Si da eu mi-as lasa copiii in fata blocului, la fel am facut si eu cand eram mica, bineinteles cu limite si la noi in oras cel putin, copiii inca se joaca pe afara. Asta in Romania. Noi traim in Anglia si acolo nu prea se practica joaca pe afara, copiii sunt dusi cu masina de colo-colo, mie nu mi-ar place sa imi cresc copiii asa. Sa faci programari cu parintele celuilalt copil pentru intalniri, cam aiurea....
Si imi dau seama ca va trebui sa imi las copilul sa se integreze deoarece tot timpul toti vor sti ca el nu este ca ei, poate ca un roman sau un englez, el tot timpul va fi de origine mixta, culoarea pielii lui nu va fi ca laptele etc. asa ca daca nici nu e perfect integrat s-ar putea sa sufere

Al Salamu Aleikum!
Inteleg ca tu inca nu ai copii inca...
Sti.. asa gandeam si eu odata.Nici nu mi-am inchipuit ca voi dori sa traiesc intr-o tara musulmana sau ca o sa ajung sa gandesc altfel...
Culmea ca la inceput cand am intrat pe forum aici chiar ma certam cu o fata ca nu-mi place educatia copiilor din tarile arabe.
Descriam ca nepoatele mele ar fi considerate binecrescute si totusi pt. mine erau needucate in comparatie cum i-mi aminteam ca am fost eu.
Azi Masiallah sunt niste domnisoare n-am cuvinte....Alah sa fie multumit de educatia care le-a dat parintii lor!
Azi am total alta parere despre viata si despre tot ...
Da, copii mei merg si inca se vede ca vor mai merge la gradinite de aici.
Sincer mi-e foarte greu.
Pe zi ce trece i-mi doresc mai mult sa traiesc intr-o tara musulmana.
Stiu ca si acolo sunt fel si fel de oameni insa totusi azi consider ca ar fi mai usor ca aici.
Am ajuns ca zilnic sa-i cer sotului sa plecam intr-o tara musulmana.
Eu i-asi lasa pe copii sa se joace cu oricine nu-i asta o problema insa chiar nu merge...
La gradi deja mananca intotdeauna alceva cand este carne de porc.
Urasc ca-mi cere zilnic sunca si crembusti.
Noi cumparam de la magazine speciale pt. noi numai carne si salamuri halal insa mor,cand zilnic cere numai asta.
I-mi dau seama ce greu i-i este acolo cant toti mananca si el nu.
Nu e permis sa duc produse care necesita frigider.Ei primesc mancarea direct de la bucatarie(nu in aceiasi cladire) asa ca nu pot inlocui asta acolo decat cu miere,nutella si altele care nu necesita loc racoros.Si nu vreaui sa simt ca e o greutate fiind musulman.
Si mai mult..eu i-l invat sa zica Bismilah Rahman Rahim inainte de masa,acolo rad copii care aud asta si glumesc pe tema asta.
Sau eu i-l invat toata ziua de Alah acolo i-i spun alceva.
Cand vine acasa si-l aud ca asculta mai mult acolo decat ce-l invat eu ma ingrozesc.
Stiam ca datoria parintilor e sa-si educe copii stiinta Islamului de aceia eu simt ca nu reusesc aici.
Sincer mi-e teama de ALLAH ca nu-i ofer eu copilului o societate unde ar putea auzi mult de EL.
Pe zi ce trece mi-e greu si mi-e frica ca nu fac fata.
Nu parerea voiam sa spun ci mai degraba sa cer sfaturi de la voi cum infruntati aceste greutati.
Mi-e teama ca sotul meu vrea sa ramana aici si nu a-si vrea asta.
Nu vreau sa creasca copii si atunci cand voi vedea ca sunt de neinteles sau ei nu vor sa ma inteleaga sa ma invinuiesc pt. faptul ca nu i-am crescut intr-o comunitate musulmana.
Din pacate aici sunt putini musulmani.si copii nici macar nu vorbrsc araba.
Of.. mi-e greu si nu stiu ce sa fac!

um-rahmun
06-14-2008, 04:55 PM
Urmaresc parerile voastre cu interes,BRAVOOOOOOOOO Qurrat-ul-ain,mashaalla tu ai inteles foarte bine ce inseamna islamul si ce inseamna sa fi musulman,pe cand Dunia,mai are de citit,si in plus Dunia,tu inca nu ai copii,sa vezi atunci cand ii vei avea...sau depinde de tine si sotul tau...:D

Al Salamu Aleikum!

Nu-mi place deloc aceasta postare.
Nu-i frumos sa zici ca Da aia sti bine cealalta NU-I invatata.
Fiecare la ranmdul lui are viata in fata si v-a ajunde timpul cand v-a invata.Sau fiecaruia i-i v-a lumina ALLAH mintea.
Nu cred ca asa trebuie atacat un om.Poti arata unui om cea ce ar fi mai bine dar nu asa.

maryam
06-14-2008, 07:45 PM
Al Salamu Aleikum!
Inteleg ca tu inca nu ai copii inca...
Sti.. asa gandeam si eu odata.Nici nu mi-am inchipuit ca voi dori sa traiesc intr-o tara musulmana sau ca o sa ajung sa gandesc altfel...
Culmea ca la inceput cand am intrat pe forum aici chiar ma certam cu o fata ca nu-mi place educatia copiilor din tarile arabe.
Descriam ca nepoatele mele ar fi considerate binecrescute si totusi pt. mine erau needucate in comparatie cum i-mi aminteam ca am fost eu.
Azi Masiallah sunt niste domnisoare n-am cuvinte....Alah sa fie multumit de educatia care le-a dat parintii lor!
Azi am total alta parere despre viata si despre tot ...
Da, copii mei merg si inca se vede ca vor mai merge la gradinite de aici.
Sincer mi-e foarte greu.
Pe zi ce trece i-mi doresc mai mult sa traiesc intr-o tara musulmana.
Stiu ca si acolo sunt fel si fel de oameni insa totusi azi consider ca ar fi mai usor ca aici.
Am ajuns ca zilnic sa-i cer sotului sa plecam intr-o tara musulmana.
Eu i-asi lasa pe copii sa se joace cu oricine nu-i asta o problema insa chiar nu merge...
La gradi deja mananca intotdeauna alceva cand este carne de porc.
Urasc ca-mi cere zilnic sunca si crembusti.
Noi cumparam de la magazine speciale pt. noi numai carne si salamuri halal insa mor,cand zilnic cere numai asta.
I-mi dau seama ce greu i-i este acolo cant toti mananca si el nu.
Nu e permis sa duc produse care necesita frigider.Ei primesc mancarea direct de la bucatarie(nu in aceiasi cladire) asa ca nu pot inlocui asta acolo decat cu miere,nutella si altele care nu necesita loc racoros.Si nu vreaui sa simt ca e o greutate fiind musulman.
Si mai mult..eu i-l invat sa zica Bismilah Rahman Rahim inainte de masa,acolo rad copii care aud asta si glumesc pe tema asta.
Sau eu i-l invat toata ziua de Alah acolo i-i spun alceva.
Cand vine acasa si-l aud ca asculta mai mult acolo decat ce-l invat eu ma ingrozesc.
Stiam ca datoria parintilor e sa-si educe copii stiinta Islamului de aceia eu simt ca nu reusesc aici.
Sincer mi-e teama de ALLAH ca nu-i ofer eu copilului o societate unde ar putea auzi mult de EL.
Pe zi ce trece mi-e greu si mi-e frica ca nu fac fata.
Nu parerea voiam sa spun ci mai degraba sa cer sfaturi de la voi cum infruntati aceste greutati.
Mi-e teama ca sotul meu vrea sa ramana aici si nu a-si vrea asta.
Nu vreau sa creasca copii si atunci cand voi vedea ca sunt de neinteles sau ei nu vor sa ma inteleaga sa ma invinuiesc pt. faptul ca nu i-am crescut intr-o comunitate musulmana.
Din pacate aici sunt putini musulmani.si copii nici macar nu vorbrsc araba.
Of.. mi-e greu si nu stiu ce sa fac!

:salam:

Draga mea, Inshaa ALLAH sper si ma rog ca Bunul ALLAH sa-ti dea multa putere, pentru ca Inshaa ALLAH ai mare nevoie si sa stii ca suntem multe mame aici care "mancam aceeasi paine".
Esti din Bucuresti?
Inshaa ALLAH promit sa revin curand cu o postare mai lunga.
ALLAH sa te rasplateasca ptr inetentiile tale curate si bune.

um-rahmun
06-16-2008, 10:36 AM
:salam:

Draga mea, Inshaa ALLAH sper si ma rog ca Bunul ALLAH sa-ti dea multa putere, pentru ca Inshaa ALLAH ai mare nevoie si sa stii ca suntem multe mame aici care "mancam aceeasi paine".
Esti din Bucuresti?
Inshaa ALLAH promit sa revin curand cu o postare mai lunga.
ALLAH sa te rasplateasca ptr inetentiile tale curate si bune.

Al Salamu Aleikum!

Multumesc pt. Dua.
Nu sunt din Bucuresti.Locuim intr-o tara Europeana unde sunt putin musulmani.
Astept postarile si orice sfat i-l astept cu nerabdare.

dunia
06-16-2008, 08:39 PM
Urmaresc parerile voastre cu interes,BRAVOOOOOOOOO Qurrat-ul-ain,mashaalla tu ai inteles foarte bine ce inseamna islamul si ce inseamna sa fi musulman,pe cand Dunia,mai are de citit,si in plus Dunia,tu inca nu ai copii,sa vezi atunci cand ii vei avea...sau depinde de tine si sotul tau...:D



Nu cred ca ma cunosti ca sa iti faci o parere cat de bine cunosc eu Islamul. Si nu inseamna ca ai mei copii pe care InshAllah ii voi avea vor fi mai putini credinciosi decat ai altora. Faptul ca mi-as dori sa imi cresc copiii in diversitate si sa ii ajut sa se adapteze la lumea in care vor tai, deoarece noi oricum in Europa ne vom duce zilele nu inseamna c anu vor cunoaste Islamul si o vor lua pe cai gresite.
Exemplul e sotul meu si multi altii care nu au luat-o razna desi au trait in Europa toata viata. Si cred ca este o mare implinire sa stii ca ai trecut prin greutati, ai fost in mijlocul tentatiilor si ai reusit sa mergi pe calea cea dreapta si sa nu calci stramb.
Eu nu as putea sa imi cresc copiii izolati pentru ca la un moment dat vor ramane singuri si atunci va fi marea incercare si uneori acesti copii pierd upta si o iau pe calea cea gresita. Exemple sunt cate si mai cate, ajunge sa te uiti la unii studenti veniti din tari musulmane, care provin din familii religioase si aici o iau pe cai gresite.
In ideea asta am scris toate postarile mele.
Salam

dunia
06-16-2008, 08:41 PM
Urmaresc parerile voastre cu interes,BRAVOOOOOOOOO Qurrat-ul-ain,mashaalla tu ai inteles foarte bine ce inseamna islamul si ce inseamna sa fi musulman,pe cand Dunia,mai are de citit,si in plus Dunia,tu inca nu ai copii,sa vezi atunci cand ii vei avea...sau depinde de tine si sotul tau...:D



Nu cred ca ma cunosti ca sa iti faci o parere cat de bine cunosc eu Islamul. Si nu inseamna ca ai mei copii pe care InshAllah ii voi avea vor fi mai putini credinciosi decat ai altora. Faptul ca mi-as dori sa imi cresc copiii in diversitate si sa ii ajut sa se adapteze la lumea in care vor tai, deoarece noi oricum in Europa ne vom duce zilele nu inseamna c anu vor cunoaste Islamul si o vor lua pe cai gresite.
Exemplul e sotul meu si multi altii care nu au luat-o razna desi au trait in Europa toata viata. Si cred ca este o mare implinire sa stii ca ai trecut prin greutati, ai fost in mijlocul tentatiilor si ai reusit sa mergi pe calea cea dreapta si sa nu calci stramb.
Eu nu as putea sa imi cresc copiii izolati pentru ca la un moment dat vor ramane singuri si atunci va fi marea incercare si uneori acesti copii pierd upta si o iau pe calea cea gresita. Exemple sunt cate si mai cate, ajunge sa te uiti la unii studenti veniti din tari musulmane, care provin din familii religioase si aici o iau pe cai gresite.
Asa putem sa tot despicam firul in patru insa fiecare individual e diferit de celalalt si bineinteles ca toti copiii sunt crescuti intr-un anumit mod si fiecare face cum crede ca este mai bine pentru copii si familie.
Daca despre asta era vorba puteam si eu sa scriu aici tot ce spune Islamul despre asta, insa eu am scris parerea personala si nu inseamna ca mi-as creste copiii departe de Islam.
In ideea asta am scris toate postarile mele.
Salam

aiscia
06-16-2008, 08:44 PM
Salam aleikum..
Surioare dragi...si eu intampin aceleasi probleme ca si voi cu fatima ( 5 ani) si preocuparile sunt din ce in ce mai mari...
Acum doi ani am inscris-o la o gradinita, unde m-au asigurat ca sunt laici...Totul a fost ok pana intr-o zi, cand Fatima, inainte sa mancam spune "in numele....." si isi face cruce...
Va puteti imagina voi ce a fost in inima mea ina acel moment?????????????
socaaaaaaaata...
Bun...a doua zi...m-am dus la gradinita si am scos dosarul...cand m-au intrebat de ce i-am raspuns ca motivul este nerespectarea conditiilor de inscriere...ptr ca noi aici inainte de inscriere avem sedinta cu directoarea si punem conditiile noatre...

Am tinut-o acasa 1 an si jumate...nu va spun cat era de trista ca nu avea copii...se plictisea...devenise chiar rea din cauza ca se plictisea...

In sfarsit...abia anul acesta am inscris-o din nou la alta gradinita...Pana acum e totul ok...Educatoarea are ceva cunostinte despre islam si mereu ma intreaba in legatura cu activitatile pe care le fac acolo...


Este intr-adevar foarte greu sa traiesti in tara nonmusulmana...mai ales pentru educatia lor...Iar noi trebuie ca multa rabdare sa le explicam ce ste haram si ce este halal...


Iar copiii, cat sunt ei de copiii, inteleg si incet incet aplica...

In concluzie...noi suntem exemplul lor...Comportamentul nostru, al parintilor, este foarte semnificativ ...Stiti cum e? Noi suntem ca si pantofii curati, care cand ating pe jos nu murdaresc, iar copiii nostri cand merg pe urmele noastre curate....vor ramane mereu si ei curati...

Allah sa ne ajute sa reusim in educatia lor si sa ii calauzeasca pe calea cea buna, caci toate se afla in mainle Lui Preainaltul...

dunia
06-16-2008, 08:47 PM
Al Salamu Aleikum!
Inteleg ca tu inca nu ai copii inca...
Sti.. asa gandeam si eu odata.Nici nu mi-am inchipuit ca voi dori sa traiesc intr-o tara musulmana sau ca o sa ajung sa gandesc altfel...
Culmea ca la inceput cand am intrat pe forum aici chiar ma certam cu o fata ca nu-mi place educatia copiilor din tarile arabe.
Descriam ca nepoatele mele ar fi considerate binecrescute si totusi pt. mine erau needucate in comparatie cum i-mi aminteam ca am fost eu.
Azi Masiallah sunt niste domnisoare n-am cuvinte....Alah sa fie multumit de educatia care le-a dat parintii lor!
Azi am total alta parere despre viata si despre tot ...
Da, copii mei merg si inca se vede ca vor mai merge la gradinite de aici.
Sincer mi-e foarte greu.
Pe zi ce trece i-mi doresc mai mult sa traiesc intr-o tara musulmana.
Stiu ca si acolo sunt fel si fel de oameni insa totusi azi consider ca ar fi mai usor ca aici.
Am ajuns ca zilnic sa-i cer sotului sa plecam intr-o tara musulmana.
Eu i-asi lasa pe copii sa se joace cu oricine nu-i asta o problema insa chiar nu merge...
La gradi deja mananca intotdeauna alceva cand este carne de porc.
Urasc ca-mi cere zilnic sunca si crembusti.
Noi cumparam de la magazine speciale pt. noi numai carne si salamuri halal insa mor,cand zilnic cere numai asta.
I-mi dau seama ce greu i-i este acolo cant toti mananca si el nu.
Nu e permis sa duc produse care necesita frigider.Ei primesc mancarea direct de la bucatarie(nu in aceiasi cladire) asa ca nu pot inlocui asta acolo decat cu miere,nutella si altele care nu necesita loc racoros.Si nu vreaui sa simt ca e o greutate fiind musulman.
Si mai mult..eu i-l invat sa zica Bismilah Rahman Rahim inainte de masa,acolo rad copii care aud asta si glumesc pe tema asta.
Sau eu i-l invat toata ziua de Alah acolo i-i spun alceva.
Cand vine acasa si-l aud ca asculta mai mult acolo decat ce-l invat eu ma ingrozesc.
Stiam ca datoria parintilor e sa-si educe copii stiinta Islamului de aceia eu simt ca nu reusesc aici.
Sincer mi-e teama de ALLAH ca nu-i ofer eu copilului o societate unde ar putea auzi mult de EL.
Pe zi ce trece mi-e greu si mi-e frica ca nu fac fata.
Nu parerea voiam sa spun ci mai degraba sa cer sfaturi de la voi cum infruntati aceste greutati.
Mi-e teama ca sotul meu vrea sa ramana aici si nu a-si vrea asta.
Nu vreau sa creasca copii si atunci cand voi vedea ca sunt de neinteles sau ei nu vor sa ma inteleaga sa ma invinuiesc pt. faptul ca nu i-am crescut intr-o comunitate musulmana.
Din pacate aici sunt putini musulmani.si copii nici macar nu vorbrsc araba.
Of.. mi-e greu si nu stiu ce sa fac!


Salam alaikum,
Nu stiu in ce tara traiesti insa mi se pare trist si greu ca acolo asa este. Problema este probabil ca nu sunt multi musulmani acolo si astfel poate lumea nu e obisnuita. In locurile unde sunt comunitati mari de musulmani e mai usor, sau unde totusi musulmanii au o istorie mai indelungata.
Unde traiesc eu de exemplu e normal ca cei mici sa manance altceva atunci cand este carne de porc, sau e normal sa fie de alta religie. Religiile sunt atata de multe in scoli si gradinite si orele de religie nu sunt doar pentru crestini, fiecare invata despre religia celuilalt cu tot felul de activitati si teme tocmai ca sa inteleaga si sa se cunoasca unii pe altii de mici deoarece mai tarziu vor trebui sa convietuiasca impreuna.
Nu ai cumva ceva femei acolo aproape care stiu araba si poate le-ai putea ruga sa te ajute cu copiii sa invete araba? E greu asa daca nu stiu, e mai bine sa invete de mici pentru ca le e mai usor. Sau poate le gasesti ceva pe internet cu activitati si desene sau stiu eu mai ce.

dunia
06-16-2008, 08:49 PM
In concluzie...noi suntem exemplul lor...Comportamentul nostru, al parintilor, este foarte semnificativ ...Stiti cum e? Noi suntem ca si pantofii curati, care cand ating pe jos nu murdaresc, iar copiii nostri cand merg pe urmele noastre curate....vor ramane mereu si ei curati...

Allah sa ne ajute sa reusim in educatia lor si sa ii calauzeasca pe calea cea buna, caci toate se afla in mainle Lui Preainaltul...



Foarte bine spus Aiscia, copiii isi urmeaza parintii, ce vad acasa li se intipareste in minte si incet ,incet vor aplica ceea ce vad

Alexyna
08-15-2009, 11:24 PM
Slam alikom ,

Nu stiu in ce masura sunt apta sa postez la aceasta sectiune mai ales ca nu am compii dar as avea o intrebare ce am postat-o si pe un alt forum in legatura cu educatia copiilor muslmani intr-o tara cum e Romania . Nu stiu cum o fi in alte tari sau in alte zone ale tarii dar nu tin minte sa ne fi intrebat la liceu daca vrem sa participam la orele de religie crestin ortodoxa sau daca o faceau o faceau intr-o maniera foarte superficiala si aveam colege si de alta confesiune care poate doreau sa participe la orele de religie crestin ortodoxa . Daca lipseai de la orice ora ti se cerea o motivare si mie personal ca am lipsit o zi sa dau un examen la centru cultural francez mi-au analizat motivarea aceea ca si cum ar fi fost falsa . Oricum intrebarea mea e cum procedeaza un parinte musulman in cazul orelor de religie daca copilul nu merge la o scoala cu ore de religie musulmana sau cum ar putea proceda ?

genan
08-16-2009, 03:31 PM
nu este adevarat!
daca elevul este de o alta confesiune aduce la scoala o adeverinta de la un reprezentant al religiei respective (de la moschee in cazul de fata) unde se precizeaza ca elevul X.Y participa la orele de religie organizate acolo, si exista 2 optiuni: fie nu i se pune elevului nici o nota in catalog, nu va avea medie la religie, si in loc de 12 (de exemplu) materii, media generala a lui va fi raportata la 11, fie i se pune nota in catalog , cea care apare pe adeverinta emisa de moschee, sau alta biserica .
eu am in familie pe cineva care este prof. de religie la un liceu cu clase 1-12 si stiu sigur ca asa de procedeaza.
mai sunt situatii cand parintele da sub semnatura ca al lui copil nu face religie, si nu-l obliga nimeni sa stea la ora. sunt unii care stau pe hol 45-50 de min, cat e ora, numai ca sa nu participe la acea ora.
eu zic totusi ca profesorii si directorii sunt destul de intelegatori din acest pct de vedere.

Alexyna
08-16-2009, 05:00 PM
Cu tot respectul pentru genan as avea putin de clarificat in ceea ce priveste postarea mea sau macar sa ma corectez putin sa fiu sigura ca sunt inteleasa cum trebuie . Aveam in clasa o colega de rit catolic si desi stiu de la o colega din clasa paralela ca erau organizate ore de religie catolica noua nu ni s-a spus niciodata acest fapt . Si eram curioasa cum se procedeaza in cauzi in care iesti de alta confesiune . Dar daca se practica cum spuneti dumneavoastra ma bucur nespus si sincer .

genan
08-16-2009, 05:50 PM
in bucuresti, se procedeaza cum am descris mai sus, stiind asta din surse f sigure.
daca nu s-a spus ca respectiva colega putea face ore de religie catolica in scoala, nu stiu de ce, insa cu siguranta daca aducea o foaie de la biserca catolica ca e practicanta, nu avea de ce sa aiba pbl.
cum am zis, fie nu i se incheia deloc medie (cum se face si la cei scutiti de sport), fie i se trecea in catalog nota de la cursurile pe care le practica in alta parte.

Alexyna
08-16-2009, 08:56 PM
Slam alikom ,

Imi cer scuze ca mai intervin mai ales ca nu am copii dar as dori sa stiu parerea parintilor cu privire la bataia copiilor care nu sunt cuminti sau stiu eu ..... Probabil ca s-a postat raspunsul la aceasta intrebare intr-un mod direct sau indirect dar mi-ar placea sa stiu exact pozitia paritilor cu privire la bataie sau in a da copilului cate o palma din cand in cand .

maryam
08-17-2009, 12:35 PM
:salam:

Bataia copiilor musulamani sau a copiilor in general?:D

Sigur ca e o gluma; cred ca orice parinte sanatos la cap iti va spune ca bataia nu e o potentiala sursa nici de educatie, nici de corectie, desi si eu mai scap oile in porumb cateodata si rastesc formule de genul "cand ti-oi trage una o sa vezi tu...".
Nu sunt adepta violentei de nicun fel si nici nu cred ca se rezolva ceva cu ea, cu bataia in nicun caz.
Sigur ca e teribil de greu daca ai un copil tafnos sau cum se spune azi cu prea multa personalitate :( sa nu-i stergi cate una la fund uneori, insa de la o corectie modica, o avertizare si pana la a iti bate copilul e drum lung.
Sigur ca eu aici iti spun parerea mea, nu este o lege si nici o regula, fiecare isi educa copilul dupa propriile lui legi.
Am vazut copii "educati" cu bata care au dat rezultate f bune si de care parintii lor sunt madri si asta ma face uneori sa ma gandesc (aiurea, fireste!) ca era mai bine dc aveam mainile mai lungi:D.
Cred ca bataia este o descarcare nervoasa a parintelui si nicidecum un factor educational, un copil batut va avea sentimentul ca numai astfel- cu violenta si injurii (greu de crezut ca poti sa-l carpesti fara sa-i tragi si vreo cateva injurii mai fine sau...mai aspre) se pot rezolva lucrurile si in plus cred ca bataia ii va crea copilului teama, frica, frustari.
Insa meseria de parinte se invata in multi ani si iti trebuie multa practica, cand devii un bun profesionist probabil ca esti deja bunic si risti sa ai in spate atat de multe regrete incat intre tine si copilul tau sa fie multe bariere.

O parere...

Alexyna
08-17-2009, 10:13 PM
Slam alikom ,

un subiect interesant cel cu copii . As mai avea o intrebare . Care este pozitia in ceea ce privesc bonele ?

maryam
08-18-2009, 12:21 AM
:salam:

Initial m-a bufnit rasul pt ca mi-am amintit de un subiect ce a facut valuri in presa zilele trecute, apropo de bone.
Ce anume vrei sa stii, daca este permis ca o familie musulmana sa angajeze copiilor o bona?
Cred ca este daca ma gandesc la o relatare sf careia Omar, radia ALLAHU anhu i-a spus unui om ca sotia sa merita toleranta pentru ca ii ingrijeste copiii, lucru care il "scuteste" de a avea o bona. Relatarea este partiala si hadisul este mai lung, ideea este ca nu este interzis ca sa ai bona, insa in islam mamele sunt incurajate si chiar indemnate sa-si creasca copii, sa-i educe, tocmai de aceea un hadis impresionant spune "Paradisul este sub picioarele mamelor".
Insa bona poate fi o exceptie de la regula.
ALLAH insa este Unicul care stie cel mai bine.