PDA

View Full Version : Tatal lui Isus Hristos partea 2



suleiman
05-05-2006, 01:44 PM
Sa continuati discutia aici .

http://www.rasarit.com/photos/ded.jpg

Raisa
05-05-2006, 01:52 PM
Mashallah frate admin,
Foarte bine venit acest document. Multumim.
Jazak allah khair:smile01:

suleiman
05-05-2006, 02:16 PM
V-am prezentat mai sus prima pagina a testamentului nou :

1- Cartea a genealogiei lui Isus Hristos, fiu al lui David , fiu al Lui Avraam.

2- Lui Iacov i s-a nascut Iosif , Sotul Mariei , din care S-a nascut Isus , care este numit Hristos .

3- Iar nasterea Lui Isus Hristos a fost asa : Maria , Mama Lui , fiind logodita cu Iosif, inainte ca sa fie ei impreuna ea s-a aflat insarcinata prin Duhul Sfant.

http://www.rasarit.com/photos/maria.jpg

Am desenat cele 3 puncte:
Isus nu este fiul lui Iosif , atunci nu face parte din fii lui David .
Daca nu face parte din fii lui David , atunci profetiile din vechiul testament nu sunt ale lui Isus. Aici intervine un lucru , Isus El ESTE MESIA , pentru ca Mesia nu inseamna nimic afara sensului :CEL UNS . Este un adjectiv care provine din verbul MESEHA , adica a unge , si cel uns este Mesih , sau in romana Mesia .

Sau vreti sa spuneti ca in vechiul testament s-a vorbit despre un fiu ne-natural al lui David , si doar prin registrul facut la Romani ?

Isus nu este sub nici o forma fiul lui David, chiar daca se aduna toti crestinii la un loc si zic cu vocea unui singur om , Isus Fiul Lui David. Nu va deveni nici o data fiul Lui .

Sau vreti sa spuneti cum zic Evreii ??
Stiti ce zic ?
Eu zic ca acela care spune asa ceva despre Maria este blestemat .
Si culmea , n-am vazut nici o data un crestin sa atace un evreu.

Noi musulmanii spunem ca Isus este cuvantul Lui Dumnezeu , dar nu fiul Lui Dumnezeu. Si Maria este binecuvantata si nu l-a cunoscut nici o data pe Iosif , si nu a fost logodita si nici casatorita , a fost roaba lui Dumnezeu si a trait in templu slujindu-L pe Dumnezeu.

Evreii zic : Maria este oarecare femeie , care a gresit cu Iosif , si nu a gasit alta metoda sa ascunda gresala ei decat sa-l faca pe Isus trimis si ales.

Crestinii spun : Isus este fiul inregistrat al lui Iosif , si nu natural . Este fiul Lui Dumnezeu (Inaltimea Sa este mai mare decat zisele paganilor) . Si s-a folosit de Iosif ca sa ce ?
Ca sa -----streze ca despre Isus era vorba in testamentul vechi ?

Sau ce ?

As vrea macar un raspuns clar , fara "fuga de idei" , si atac la persoana celui care intreaba .

munir
05-05-2006, 05:10 PM
De fapt ,draga admin ,adevarul este la mijoc .Luati parti din ce spun evreii(Torah), cu parti din ce stiu musulmanii(Sfintul Qur`an) ,si presarati foarte putin din ce spune Biblia (N.T.) (nu crestinii )si veti fi mai aproape de un adevar logic.

Ia sa intru eu acum in conflict cu toata lumea!

_ Maria a fost o fata evlavioasa si a slujit pe linga templu in tinerete.(sursa Sfintul Qur`an)
-In timpul logodnei cu Iosif a ramas insarcinata (gurile rele spun ca ar fi pacatuit cu un soldat roman numit Panthera de unde si porecla <supranumele>pe care i-l dadeau evreii in tinerete lui Isus ,aceea de Isus Panthera)
-Nasterea a avut de fapt loc la Nazaret si nu in Betleem si a fost o nastere normala .
-Recensamintul inexistent
(sursa Disovery channel- Biblia alternativa -2005)
-Isus a avut patru frati ,, Mat 13:55 Oare nu este El fiul tīmplarului? Nu este Maria mama Lui? Şi Iacov, Iosif, Simon şi Iuda, nu sīnt ei fraţii Lui?"
Sa nu spuneti acum ca acestia erau veri,frati vitregi sau alte neamuri ,ca acestea sunt teorii tirzii care nu au nici un fel de baza.

-El a fost doar un prooroc asa cum singur recunoaste de altfel in,, Mat 13:57 Şi găseau astfel īn El o pricină de poticnire. Dar Isus le-a zis: „Nicăieri nu este preţuit un prooroc mai puţin decīt īn patria şi īn casa Lui.”

Astept acum ,,castanele in cap" de la voi.:smile308: :smile33:

amal
05-09-2006, 03:47 AM
"Si Dumnezeu nu este un om, ca sa minta,
Nici un fiu al omului, ca sa-i para rau.
Ce a spus, oare nu va face?
Ce a promis, oare nu va implini?"
Vechiul Testament, Numeri 23: 19

amal
05-09-2006, 02:42 PM
mai bine "castane in cap" decat intrebari nelamurite in minte.

Simion Ioanas
05-15-2006, 11:42 PM
O sa-ti raspund in etape..

" Dar Isus tacea si nu raspundea nimic. Marele preot L-a intrebat iarasi si I-a zis: 'Esti tu, Hristosul, Fiul Celui Binecuvantat? '
'Eu Sunt', a spus Isus, si veti vedea pe Fiul Omului stand la dreapta puterii si venind cu norii cerului." Marcu 14:61-62.


Acest verset din Biblie ma trimite la un alt verset :

" Atunci se va arata in cer semul Fiului Omului, atunci toate popoarele pamantului se vor boci si vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului cu putere si cu mare slava" Matei 24:30


Cine este "Cel Binecuvantat " ?

a- Poate sa fie David : Pentru ca Isus este din descendentii lui David (dupa Biblie) , si in ebraica si araba se zice la bunic si la strabunic tata ..
Tot la evrei si la arabi , daca esti din familia Ionescu , si Ionescu a fost stra-stra-strabunicul tau , se zice ca esti fiica lui Ionescu. (Aceasta se practica si in Romania in unele zone rurale)
b- Poate sa fie Avraam : Pentru ca evreii asteptau din fii lui Avraam un Emanuel, care inseamna (Dumnezeu este cu noi)
" De aceea Domnul Insusi va va da un semn: Iata , fecioara va ramane insarcinata, va naste un Fiu si-I va pune numele Emanuel(Dumnezeu cu noi)" Isaia 7:14
c- Nu este vorba de Dumnezeu : Pentru ca Dumnezeu binecuvanteaza , dar cine este acela care detine puterea binecuvantarii ca sa-l binecuvanteze pe Stapanul binecuvantarii ??!!

Dragul meu uite explicatia mea cu privire la versetele dumneatale.
Vreau sa va precizez ca niciodata versetele din Scriptura nu se rup din contextul Scripturii si nu sunt un pretext. Trebuie judecat versetul in contextul,capitolului ,al cartii si al intregii Scripturi!

MAR 14: 58 ,,Noi L-am auzit zicind: ,Eu voi strica Templul acesta, facut de mini omenesti, si in trei zile voi ridica un altul, care nu va fi facut de mini omenesti.``
MAR 14: 59 Nici chiar in privinta aceasta nu se potrivea marturisirea lor.
MAR 14: 60 Atunci marele preot s'a sculat in picioare in mijlocul adunarii, a intrebat pe Isus, si I-a zis: ,,Nu raspunzi nimic? Ce marturisesc oamenii acestia impotriva Ta?``
MAR 14: 61 Isus tacea, si nu raspundea nimic. Marele preot L-a intrebat iaras, si I-a zis: ,,Esti Tu, Hristosul, Fiul Celui binecuvintat?``
MAR 14: 62 ,,Da, sint,`` i-a raspuns Isus. ,,Si veti vedea pe Fiul omului sezind la dreapta puterii si venind pe norii cerului.``
MAR 14: 63 Atunci marele preot si-a rupt hainele, si a zis: ,,Ce nevoie mai avem de martori?
MAR 14: 64 Ati auzit hula. Ce vi se pare?`` Toti L-au osindit sa fie pedepsit cu moartea.

Aici in nici un caz nu este scos in evidenta "Celui binecuvantat" ci se scoate in evidenta acuzatia impotriva lui Isus. Adica Isus este intrebat daca El este Fiul Celui Binecuvantat. Daca ar fi fost vorba despre David sau Avraam ,sigur Marele Preot le-ar fi stiut numele.
Problema era insa ca Isus in predicil;e lui le-a spus noroadelor ca Dumnezeu este Tata Sau. Pe de alta parte insusi Ioan a marturisit ca El este de la Tatal .
Ca sa nu ramanem in confuzie Biblia ne aduce in alta parte lumina in sensul acesta si ne spune clar ca Isus este Fiul lui Dumnezeu:

IOAN 8: 54 Isus a raspuns: ,,Daca Ma slavesc Eu insumi, slava Mea nu este nimic; Tatal Meu Ma slaveste, El, despre care voi ziceti ca este Dumnezeul vostru;
IOAN 10: 18 Nimeni nu Mi-o ia cu sila, ci o dau Eu dela Mine. Am putere s'o dau, si am putere s'o iau iaras: aceasta este porunca, pe care am primit-o dela Tatal Meu.``

Astfel, El spune ca-l cunoaste pe Dumnezeu asa cum nimeni nu l-a cunoscut sau il va cunoaste vreodata. A nu spune acest lucru ar fi o minciuna din partea lui Isus, fiindca "El a iesit si vine de la Dumnezeu: n-a venit de la El insusi, ci El L-a trimis" (8:42). De aceea, Isus este numit pe drept cuvant "Mediatorul", pentru ca doar prin El si noi ajungem sa-l cunoastem cu adevarat pe Dumnezeu.

Obarsia lui Isus vine din vesnicii,El este Fiul lui Dumnezeu,Dumnezeu este Tatal Lui:
Mica 5:2 "Si tu, Betleeme Efrata, macar ca esti prea mic intre cetatile de capetenie ale lui Iuda, totusi din tine Imi va iesi Cel ce va stapani peste Israel, si a carui obarsie se suie pana in vremuri stravechi, pana in zilele vesniciei"
Ioan 17:5, 24 "Si acum, Tata, proslaveste-Ma la Tine insuti cu slava, pe care o aveam la Tine, inainte de a fi lumea". 24 "Tata, vreau ca acolo unde sunt Eu, sa fie impreuna cu Mine si aceia, pe cari Mi i-ai dat Tu, ca sa vada slava Mea, slava, pe care Mi-ai dat-o Tu; fiindca Tu M-ai iubit inainte de intemeierea lumii".

Col 1:17 El este mai inainte de toate lucrurile, si toate se tin prin El.



S-ar putea da si alte exemple ,insa cred ca sunt destule ca sa ne dam seama ca Isus este Fiul Tatalui Ceresc,Celui binecuvantat, al vesnicului Dumnezeu!

Simion Ioanas
05-15-2006, 11:48 PM
In acelasi timp in Isus Cristos s-au intalnit doua naturi una umana si una dumnezeiasca.Isus este Fiul lui Dumnezeu si este si 100% om!

De ce este important pentru credincios sa inteleaga ca Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu, a fost in intregime uman? De prima importanta, cred eu, a fost faptul ca omul a avut nevoie de cineva care sa ia pedeapsa pacatului sau pentru a putea avea o relatie corecta cu Dumnezeu. Pedeapsa pentru pacat este moartea, dupa cum este spus in Romani 6:23 si in alte pasaje. Nu a existat om care sa poata plati pentru pacatele intregii lumi pentru ca Dumnezeu a cerut pe Cineva care era fara pacat pentru a fi sacrificiul perfect. Numai Dumnezeu Insusi este fara pacat. De aceea, El a devenit om in Persoana lui Isus Cristos, pentru a putea muri pentru pacatele intregii lumi (1Timotei 2:5,6).

1TIM 2: 3 Lucrul acesta este bun si bine primit inaintea lui Dumnezeu, Mintuitorul nostru,
1TIM 2: 4 care voieste ca toti oamenii sa fie mintuiti si sa vina la cunostinta adevarului.
1TIM 2: 5 Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos,
1TIM 2: 6 care S'a dat pe Sine insus, ca pret de rascumparare pentru toti: faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenita,

suleiman
05-16-2006, 12:21 AM
Tot nu ai raspuns la intrebare

Te rog sa te uiti atent la desen si sa te gandesti bine :
In vechiul testament era vorba despre unu din fii lui David , si ti-am aratat in desen ca Isus nu are ce sa caute in familia lui David .

Atunci , toate profetii din vechiul testament nu se referau la Isus cristos .

Sau ce zici ?

Simion Ioanas
05-16-2006, 12:34 AM
Tot nu ai raspuns la intrebare

Te rog sa te uiti atent la desen si sa te gandesti bine :
In vechiul testament era vorba despre unu din fii lui David , si ti-am aratat in desen ca Isus nu are ce sa caute in familia lui David .

Atunci , toate profetii din vechiul testament nu se referau la Isus cristos .

Sau ce zici ?
O sa-ti raspund tot cu Scriptura:
MAR 12: 35 Pe cind invata pe norod in Templu, Isus a zis: ,,Cum zic carturarii ca Hristosul este fiul lui David?
MAR 12: 36 Insus David, fiind insuflat de Duhul Sfint, a zis: ,,Domnul a zis Domnului meu: ,Sezi la dreapta Mea, pina voi pune pe vrajmasii Tai supt picioarele Tale.`
MAR 12: 37 Deci chiar David Il numeste Domn; atunci cum este El fiul lui?`` Si gloata cea mare Il asculta cu placere

Niciodata textele nu se scot din context ca sa spui ca Isus nu este Fiul lui David.Toti stiau ca Isus este Fiul lui David:
MAT 9: 27 Cind a plecat de acolo, s'au luat dupa Isus doi orbi, cari strigau si ziceau: ,,Ai mila de noi, Fiul lui David!``
MAT 12: 23 Toate noroadele, mirate, ziceau: ,,Nu cumva este acesta Fiul lui David?``
MAT 15: 22 Si iata ca o femeie cananeanca, a venit din tinuturile acelea, si a inceput sa strige catre El: ,,Ai mila de mine, Doamne, Fiul lui David! Fiica-mea este muncita rau de un drac.``
MAT 20: 30 Si doi orbi sedeau linga drum. Ei au auzit ca trece Isus, si au inceput sa strige: ,,Ai mila de noi, Doamne, Fiul lui David!``
MAT 20: 31 Gloata ii certa sa taca. Dar ei mai tare strigau: ,,Ai mila de noi, Doamne, Fiul lui David!``
MAT 21: 9 Noroadele cari mergeau inaintea lui Isus si cele ce veneau in urma, strigau: ,,Osana Fiul lui David! Binecuvintat este Cel ce vine in Numele Domnului! Osana in cerurile prea inalte!``
MAT 21: 15 Dar preotii cei mai de seama si carturarii, cind au vazut minunile pe cari le facea, si pe copii strigind in Templu si zicind: ,,Osana, Fiul lui David!`` s'au umplut de minie.
MAT 1: 1 Cartea neamului lui Isus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.
Interesant este ca la un moment dat vroiai sa -----strezi ca Isus nu este Fiul lui Dumnezeu si pe urma ca nu este Fiul lui David!
Scriptura dimpotriva ne spune si ne -----streaza ca El este Fiul lui David si Fiul lui Dumnezeu!