PDA

View Full Version : Schimbarea Numelui



Alina1968
04-26-2008, 05:33 PM
Asalamu Aleycom Wa Rahmatulillahi Wa Barakatuhu.multe Fete Dupa Trecerea La Islam Opteaza Pt.schimbarea Numelui.oare Un Fel De Pseudonim?cite Din Ele Dupa Schimbarea Numelui Sunt Strigate De Catre Rude Si Prieteni,cu Noul Nume?
Oare Sa Fie Doar In Intilnirile Virtuale?insha Allah Mi-ar Placea Sa Aflu Mai Multe Pareri.allah Stie Mai Bine Ce Este In Sufletul Fiecaruia.allah Sa Fie Multumit De Noi.

iman99
04-26-2008, 07:20 PM
As salamu aleikom wa rahmatu llahi

Ce sa-ti spun surioara,parinti si rudele mele ....ma stiga pe numele vechi...dintre prietene ,sunt care ma striga dupa numele islamic...dar f putine....

In general musulmani iau in seama acesta schimbare a numelui..ceilalti mai putin

Mariyah
04-27-2008, 06:35 PM
am si eu o mica nelamurire



Yasmeen e nume islamic?


dar Mariyah?

maryam
04-27-2008, 08:24 PM
Cred ca s-a mai discutat acest subiect, imi cer scuze dar n-am timp acum sa caut...pot sa-ti spun insa punctul meu de vedere.
Atunci cand am optat ptr schimbarea numelui, m-am gandit ca parintii sunt cei care iti aleg drumul, exact asa cum au si facut-o de fapt...si in privinta religiei (si nu numai!) si Subhanna ALLAH! exact asa cum spune hadisul acela in care profetul *salat* a spus:
"Orice copil vine pe lume musulman (supus NUMAI lui ALLAH!) insa parintii sunt cei care-l fac pe el crestin, evreu..." sau poate ateu, budhist....de ce ar trebuiu sa urmez acest drum batatorit sute si mii de ani inainte? De ce nu as putea sa-mi aleg singura drumul? Si oare este intamplator ca drumul acesta este atat de diferit?
Astea sunt doar cateva dintre intrebarile care m-au macinat saptamani, luni...ani.
In final, chiar daca a fost greu pentru parintii mei, poate, pentru cei care ma cunosteau, le-am cerut sa-mi respecte alegerea, pentru ca in definitiv imi apartine! Nu inseamna ca-mi respect parintii mai putin, sau ca-mi neg identitatea, originea...si am ales sa-mi schimb numele. Astazi, doar cei care nu stiu ca sunt altcineva :p imi mai spun pe numele vechi, parintii, cei apropiati au acceptat (nu stiu daca si inteles) ca nu a fost o gluma atunci cand am spus: daca nu imi spui maryam, asa cum ma cheama, sa stii ca n-am sa-ti mai raspund...

Saira
04-27-2008, 10:44 PM
Cred ca s-a mai discutat acest subiect, imi cer scuze dar n-am timp acum sa caut...pot sa-ti spun insa punctul meu de vedere.
Atunci cand am optat ptr schimbarea numelui, m-am gandit ca parintii sunt cei care iti aleg drumul, exact asa cum au si facut-o de fapt...si in privinta religiei (si nu numai!) si Subhanna ALLAH! exact asa cum spune hadisul acela in care profetul *salat* a spus:
"Orice copil vine pe lume musulman (supus NUMAI lui ALLAH!) insa parintii sunt cei care-l fac pe el crestin, evreu..." sau poate ateu, budhist....de ce ar trebuiu sa urmez acest drum batatorit sute si mii de ani inainte? De ce nu as putea sa-mi aleg singura drumul? Si oare este intamplator ca drumul acesta este atat de diferit?
Astea sunt doar cateva dintre intrebarile care m-au macinat saptamani, luni...ani.
In final, chiar daca a fost greu pentru parintii mei, poate, pentru cei care ma cunosteau, le-am cerut sa-mi respecte alegerea, pentru ca in definitiv imi apartine! Nu inseamna ca-mi respect parintii mai putin, sau ca-mi neg identitatea, originea...si am ales sa-mi schimb numele. Astazi, doar cei care nu stiu ca sunt altcineva :p imi mai spun pe numele vechi, parintii, cei apropiati au acceptat (nu stiu daca si inteles) ca nu a fost o gluma atunci cand am spus: daca nu imi spui maryam, asa cum ma cheama, sa stii ca n-am sa-ti mai raspund...




Eiiii...spune-le tu asta rudelor mele ca sa vezi ce replica ti-ar da :D. Gluma gluma,dar cred ca ai mei s-ar simti "atacati" de-a binelea.Deocamdata nu am facut asta,dar e tentanta rau ideea :p mai ales ca am si un nume de "sfant" care chiar nu merge cu hijabul ;).

maryam
04-28-2008, 12:39 AM
am si eu o mica nelamurire



Yasmeen e nume islamic?


dar Mariyah?

Yasmeen- Yasmin (yasmeen-jasmin) este un nume islamic si provine de la floarea cu acelasi nume, in romana: iasomie daca nu ma insel.

* Mariyya- care inseamna femeie alba
* Marya, Maria - puritate
* Mariyah- numele uneia dintre sotiile profetului *salat*
* Maryam, Maryum, Mariam- numele fecioarei Maryam, mama lui Isa, pacea asupra lor!

maryam
04-28-2008, 12:44 AM
Eiiii...spune-le tu asta rudelor mele ca sa vezi ce replica ti-ar da :D. Gluma gluma,dar cred ca ai mei s-ar simti "atacati" de-a binelea.Deocamdata nu am facut asta,dar e tentanta rau ideea :p mai ales ca am si un nume de "sfant" care chiar nu merge cu hijabul ;).

Probabil ca este o etapa...intr-un final vor intelege, Inshaa ALLAH adica, sa inteleaga, repet, nici parintilor mei nu le-a fost usor... odata chiar au spus: "nici macar asta nu mai pastrezi de la noi?????????"... stiu (ca parinte) ce trebuie sa fie in inima unei mame, atunci cand copilul "renunta" la ceea ce i-ai dat, indiferent ca e vb de un dar, o pilda...sau un sfat...dar in balanta pentru mine (nu spun ca sa trebuie, este doar un pct de vdr) a atarnat si atarna, Inshaa ALLAH ceea ce cred, ceea ce sper, ceea ce vreau...acele lucruri care pentru mine sunt atata de importante incat nu pot sa pun = si dupa...altceva.

Ca sa nu mai spun ca schimbarea nu a fost f mare...si inainte ma chema maria...si pe toate femeile din familie le cheama maria: mama, bunica.................am fost la un pas ca ysraa sa fie maryam, alhamdulillah ca a venit in laylatul ysraa ca altfel................

Mariyah
04-28-2008, 01:12 PM
Yasmeen- Yasmin (yasmeen-jasmin) este un nume islamic si provine de la floarea cu acelasi nume, in romana: iasomie daca nu ma insel.

* Mariyya- care inseamna femeie alba
* Marya, Maria - puritate
* Mariyah- numele uneia dintre sotiile profetului *salat*
* Maryam, Maryum, Mariam- numele fecioarei Maryam, mama lui Isa, pacea asupra lor!

cu partea a 3 nu cred ca e de acord Suleiman, ca am mai discutat

Multumesc Maryam

maryam
04-28-2008, 05:19 PM
cu partea a 3 nu cred ca e de acord Suleiman, ca am mai discutat

Multumesc Maryam


Nu ai de ce...si daca e de acord si daca nu, conteaza mai putin, asa apar ele in bazele de date:D.

huda_alrahim
04-29-2008, 12:24 AM
Assalamu alaikum!


La mine schimbarea numelui a fost un esec... nici eu nu am fost prea convinsa si nu am insistat deloc sa mi se spuna sub noul nume. Sotul meu nici nu vrea sa auda sa ma strige Huda. A zis ca daca imi schimb religia, nu inseamna ca nu sunt aceeasi care am fost 20 de ani. Si acum sunt foarte putine persoane care imi spun Huda si atunci imi spun cealalta Huda :D:D.

maryam
04-29-2008, 01:50 AM
Assalamu alaikum!


La mine schimbarea numelui a fost un esec... nici eu nu am fost prea convinsa si nu am insistat deloc sa mi se spuna sub noul nume. Sotul meu nici nu vrea sa auda sa ma strige Huda. A zis ca daca imi schimb religia, nu inseamna ca nu sunt aceeasi care am fost 20 de ani. Si acum sunt foarte putine persoane care imi spun Huda si atunci imi spun cealalta Huda :D:D.

Aleykum salam wa rahmatula wa barakatuhu...
Tare faza cu cealalta huda...eu o sa-ti spun huda, nah ca lu` cealalta ii spun hudica:D si de ce "a fost"? Pai poti continua demersurile, nu?
Si nu sunt de acord cu sotul tau ca esti aceeasi care ai fost 20 de ani...daca ar fi asa inseamna ca fiecare suntem aceiasi/aceleasi care am fost? Pai atunci cum ramane cu cei care se reintorc la islam si sunt precum cei nou nascuti? Bine, asta nu inseamna ca ar trebui sa ne punem scutece absorbante...dar chiar dc identitatea (genetic vorbind:D) ramane...omul nu are cum sa fie acelasi...dar nu ma mir, este greu ptr cineva care a fost mereu la fel sa realizeze schimbarea in esenta, despre "sa o simta" nici nu se pune problema...
Si de fapt schimbarea numelui nu este un moft sau o negare a identitatii; este si un hadis daca nu ma insel in care s espune ca in ziua de apoi drept-credinciosii vor fi strigati asa cum le-a placut sa se numeasca in aceasta viata.

batool391
04-29-2008, 12:21 PM
Desi numele din acte nu coinicide cu cel islamic eu consider ca numele islamic este cel care ma defineste. E propia alegere si se compliaza perfect pe personalitatea mea. Odata ce ai devenit musulmana nu cred ca mai ramai la fel cu ceea ce ai fost inainte de acest pas, apar schimbari de atitudine, in stilul de gandire , in comportament, doar exteriorul nu se schimba, dar personalitatea si stilul de gandire si actiune ar trebui sa treaca prin cateva transformari sau ajustari in unele cazuri. E adevarat ca nu esti mai putin musulman daca porti un nume neislamic. Numele pe care il primi la nastere e un dar facut de parintii nostri si nu o alegere constienta si acceptata , asa ca nu cred ca e o gaura in cer daca la maturitate o persoana doreste sa si/l schimbe. Datoria parintelui e sa dea un nume frumos copilului lui dar aceasta nu inseamna ca e ceva ce nu poti schimba mai tarziu. Una dintre fiicele mele se numeste Binecuvantare de la Allah, am redat doar sensul numelui ei in lb romana, am numit/o asa ptr ca am considerat/o un dar mult asteptat, dar daca ea intr/o zi va dori sa se numeasca altfel eu nu voi avea nimic impotriva atata timp cat numele ei va fi unul islamic. Cred ca fratii si surorile noastre au dreptul de a/si alege sau nu dupa convertire un nume islamic daca ei simt ca trebuie sa faca acest lucru. Numele meu islamic este o parte din mine, ma identific cu el si inshallah intr/o zi il voi trece si in actele de identitate.

iman99
04-29-2008, 12:52 PM
As salamu aleikom
ma sha Allah hudici ..

La fel si eu va spun: Ma indentific si ma regasesc in numele meu, cel islamic....alhamdulilah
Chiar se intampla ..daca aud pe cineva ca imi spune pe numele vechi parca mi-ar trage cu ceva in cap:))..sura tare rau la urechile mele:D

wa aelikom salam

maryam
04-29-2008, 05:57 PM
Desi numele din acte nu coinicide cu cel islamic eu consider ca numele islamic este cel care ma defineste. E propia alegere si se compliaza perfect pe personalitatea mea. Odata ce ai devenit musulmana nu cred ca mai ramai la fel cu ceea ce ai fost inainte de acest pas, apar schimbari de atitudine, in stilul de gandire , in comportament, doar exteriorul nu se schimba, dar personalitatea si stilul de gandire si actiune ar trebui sa treaca prin cateva transformari sau ajustari in unele cazuri. E adevarat ca nu esti mai putin musulman daca porti un nume neislamic. Numele pe care il primi la nastere e un dar facut de parintii nostri si nu o alegere constienta si acceptata , asa ca nu cred ca e o gaura in cer daca la maturitate o persoana doreste sa si/l schimbe. Datoria parintelui e sa dea un nume frumos copilului lui dar aceasta nu inseamna ca e ceva ce nu poti schimba mai tarziu. Una dintre fiicele mele se numeste Binecuvantare de la Allah, am redat doar sensul numelui ei in lb romana, am numit/o asa ptr ca am considerat/o un dar mult asteptat, dar daca ea intr/o zi va dori sa se numeasca altfel eu nu voi avea nimic impotriva atata timp cat numele ei va fi unul islamic. Cred ca fratii si surorile noastre au dreptul de a/si alege sau nu dupa convertire un nume islamic daca ei simt ca trebuie sa faca acest lucru. Numele meu islamic este o parte din mine, ma identific cu el si inshallah intr/o zi il voi trece si in actele de identitate.

Eiiiiiiiiiii e om parte...esti tu intreaga Huda, eu nici nu mi-te pot inchipui numindu-te altfel...pot sa se supere ai tai pe mine cat vor, ti se potriveste Huda ca pielea:D.:smile06::give_rose:

Mariyah
04-29-2008, 08:37 PM
Eu nu mi=am luat nici un nume islamic si nu cred ca imi voi lua vreodata. Ma prezint la toata lumea cu Anamaria si chiar ma deranjeaza uneori unele persoane care imi spun Maryam. Prefer sa mi se spuna Ana sau Maria.Oricum in ultima vreme multe persoane imi spun Maria.Alhamdulilah.
Si de curand am aflat ca si pseudonimul meu pe forum inseamna "femeie alba", deci mi se si potriveste.
Insa nu am nimic cu cele care isi schimba numele chiar si in acte. F bine, accept numele care persoana mi-l spune.

UMM TAREK
04-30-2008, 06:35 PM
Salam alekum,,,,apropo de nume ,eu nu am unul islamic :Dsi o colega de servici mi-a spus ca nu sunt musulmanca daca nu mi-am luat nume islamic(tin sa precizez ca ea a fost casatorita si a locuit in kuweit).asa o fi??:D

sara
04-30-2008, 08:44 PM
Salam alekum,,,,apropo de nume ,eu nu am unul islamic :Dsi o colega de servici mi-a spus ca nu sunt musulmanca daca nu mi-am luat nume islamic(tin sa precizez ca ea a fost casatorita si a locuit in kuweit).asa o fi??:D

Waleykum salam ,
Din cate stiu eu este "necesar " schimbarea de nume daca numele tau are legatura cu o alta religie sau este un cuv urat .
Intreaba pe cineva inmasura sa-ti dea un raspuns corect , nu toti care locuiesc in tari cu populatie majoritar musulmana inseamna ca practica islamul corect .

maryam
04-30-2008, 11:58 PM
Salam alekum,,,,apropo de nume ,eu nu am unul islamic :Dsi o colega de servici mi-a spus ca nu sunt musulmanca daca nu mi-am luat nume islamic(tin sa precizez ca ea a fost casatorita si a locuit in kuweit).asa o fi??:D


Eiiiiiiiiiiiiii da, spune0i sa-si vada de treaba, ce are numele cu practica?
Poate sa te cheme oricum, credinta = faptele nu CI, BI, Pasport..............:p

iman99
05-01-2008, 07:57 AM
As salamu aleikom

Eh..nici chiar oricum Maryam:D :beberon:;)Aveam niste nume in liceu a unor colegi ca si profesorul se rusina cand ii chema la catalog ....
Asa e sara ma sha Allah.Profetul Muhammad*salat* schimba numele care insemnau ceva urat,josnic.Chiar imi amintesc ca venise la el cateva persoane..pe unul il chema Greu:D ..iar profetul l-a schimbat in Usor...O alta femeie din din cate imi amintesc se numea Urata:D si profetul sallallahu alahi wa sallam a numit-o Frumoasa.

Asa e Ana Maria ..sti este important sa numesti omul dupa numele lui care il iubeste...pe mine sincer ma deranjeaza cand oameni ma numesc dupa numele vechi..si mai ales sa fie musulmani.

Sa aveti o zi minunata in sha Allah
wa aaleikom salam

UMM TAREK
05-01-2008, 06:18 PM
Salam alekum,,,,,fetele:give_rose::give_rose::give_rose: pemine nu ma deranjeaza numele,intradevar nu se potriveste cu islamul(ma cheama cristina)si la unul islamic inca nu m-am gandit :Dcu toate ca am de unde alege.

nour
05-02-2008, 04:05 PM
Salam alekum,,,,,fetele:give_rose::give_rose::give_rose: pemine nu ma deranjeaza numele,intradevar nu se potriveste cu islamul(ma cheama cristina)si la unul islamic inca nu m-am gandit :Dcu toate ca am de unde alege.


si eu tot cristina am fost....imi pare tare bine ca mi l am schimbat, acum ma identific cu numele meu si parca este strans legat de viata mea de dupa convertire, reintoarcere la islam alhamdulillah...

unde mai pui ca ma si felicitau de craciun cu la multi ani:(