PDA

View Full Version : Cum se deprinde credinta???



maryam
04-28-2008, 02:04 AM
Bismillah ar-Rahman ar-Rahiim

Ma tot framant si ma tot intreb si am zis ca am sa postez pana la urma subiectul asta, cat ar fi de...deranjant pentru unii.

Sunt sigura ca fiecare dintre noi am interactionat atat de mult cu musulmani si am vazut atat de multe pareri, conceptii, practici incat e practic imposibil sa nu ne intrebam: daca si cu siguranta ca asta este!!! Alhamdulillah raby al-alamiin islamul este perfect, de ce musulmanii sunt atat de departe de el, de ce exista atat de multe...devieri si deviatii si deviati?

Cum e mai bine oare si cine este intr-o pozitie mai buna?
Cel care are "sansa" sa se nasca din parinti musulmani practicanti (mai mult sau mai putin?!), acei mostenitori care primesc islamul ca si perpetuarea neamului?
Sau aceia care au "sansa" sa il descopere?
Sau cei care si-l insusesc pur si simplu...de voie sau de...nevoie?

Si mai presus decat astea toate: cum stii ca ceea ce crezi este bine?
Cand stii ca esti pe drumul adevarat, cel bun?
Si cum sa ramai statornic cand totul in jurul tau se clatina?

Ohhhhh, stiu ca sunt multe intrebari, dar nu`s intamplatoare....................nici nu scriu (deocamdata:D) vreo teza...doar ca este greu de inteles.

iman99
04-28-2008, 02:28 AM
Salamu aleikom
Eu raspund cu o singura relatare restul se intelege de la sine:D

Unul dintre salaf a spus : Nu stiu care binecuvantare e mai mare …..ca Allah mi-a aratat islamul sau ca mi-a aratat calea (sunna)…ca m-a calauzit spre sunna.Care e mai buna??Subhan Allah
wa aleikom salam

maryam
04-28-2008, 02:39 AM
Salamu aleikom
Eu raspund cu o singura relatare restul se intelege de la sine:D

Unul dintre salaf a spus : Nu stiu care binecuvantare e mai mare …..ca Allah mi-a aratat islamul sau ca mi-a aratat calea (sunna)…ca m-a calauzit spre sunna.Care e mai buna??Subhan Allah
wa aleikom salam


Nu as putea sa raspund la intrebarea asta altfel decat asa: nu-mi pot imagina cele doua decat impreuna...alhamdulillah lineamat al islam.
Nu pot sa imi inchipui islamul, Coranul fara profet*salat*, tot la fel cum nu-mi pot inchipui lumea si viata fara islam.

iman99
04-28-2008, 08:01 AM
Salamu aleikon
Corect surioara bine zici...dar acel salaf s-a referit la altceva....Sa ne uitam cum musulmani nostri s-au departat de sunna profetului sallallahu alahi wa sallam si atunci vom intelege ce a vrut sa spuna el.
JazakAllah hairan

wa aleikom salam:give_rose: