PDA

View Full Version : Ar trebui judecat acest om dupa religie?



Mariyah
05-03-2008, 02:02 AM
Poliţia austriacă a arestat duminică un bărbat în vârstă de 73 de ani, acuzat că şi-a ţinut fiica închisă în pivniţă timp de 24 de ani, abuzând-o sexual. Trei din cei şapte copii pe care aceasta i-a avut împreună cu tatăl au fost şi ei închişi în pivniţă şi nu au văzut lumina zilei.

Povestea femeii care, timp de 24 de ani, a fost ţinută captivă într-o pivniţă de tatăl ei face mare vâlvă în Austria. Bărbatul de 73 de ani este acum în custodia poliţiei


Elizabeth Fritzl a declarat poliţiei că, în august 1984, când avea numai 18 ani, tatăl său a anesteziat-o şi a încuiat-o într-o pivniţă. Poliţia nu a căutat-o atunci pe fată, deoarece părinţii ei au declarat că primiseră o scrisoare în care le-ar fi spus că îi părăseşte.

În realitate, fata nu a părăsit niciun moment pivniţa din casa părintească, unde tatăl ei a abuzat-o sexual în repetate rânduri, din aceste relaţii incestuoase născându-se şapte copii. Unul dintre copii a murit la naştere, corpul său fiind incinerat la puţină vreme după tragedie.

Trei dintre fraţii lui au rămas închişi cu mama lor în pivniţă. Nu ştiu să scrie sau să citească şi nu au văzut vreodată lumina zilei. Ceilalţi trei, doi băieţi şi o fată, au fost „adoptaţi” de tatăl lor, care le este şi bunic în acelaşi timp.

Omul i-a explicat soţiei apariţia copiilor spunându-i că fiica lor i-a abandonat pentru că nu îi putea creşte. Cazul a ieşit la iveală când Kerstin, fiica (sau nepoata) în vârstă de 19 ani, a avut nevoie de îngrijiri medicale şi a fost internată în spital în stare gravă, la jumătatea lunii aprilie.

În încercarea de a aduna mai multe indicii despre istoricul medical al fetei, medicii au lansat un apel către mama tinerei, pentru a da detalii despre bolile de care suferise în copilărie. Josef Fritzl şi-a eliberat atunci fiica, spunând că ea s-a întors, în sfârşit, acasă. Femeia a dezvăluit însă întreaga poveste autorităţilor, care l-au arestat pe bătrân.

Mariyah
05-03-2008, 02:07 AM
Am postat aceasta stire care a socat o lume intreaga pt ca m-am gandit cum ar fi fost privita Romania daca acest "austriac" era un roman?
Sau daca era musulman?
Ce am fi auzit a doua zi despe Islam?

Dar tinand cont ca nu e nici muslim, nici Roman, in Austria a avut loc , un incident, un caz izolat.

maryam
05-03-2008, 02:08 AM
Nu inteleg intrebarea??????????

Ce legatura are religia in existenta odioasa a acestui "om"?
Adica cine sa-l judece dupa religie? Curtea?

Sigur ca el trebuie condamnat dar judecat??????? Isi va lua ce trebuie in aceasta viata, dar oricum, ceea ce va primi la sfarsit..................doar ALLAh Subhanahu wa Ta`ala stie.

Sincer, nu stiu dc nu cumva media are mai mult de castigat din mediatizarea continua a acelorasi informatii legate de acest caz, decat spiritualitatea, etica, moralitatea si pana la urma constiinta fiecaruia.
Mi se pare mai interesant de stiut cu ce ii schimba pe ceilalti deviati faptul ca unul de-al lor a fost prins...

maryam
05-03-2008, 02:15 AM
Am postata aceasta stire care a socat o lume intreaga pt ca m-am gandit cum ar fi fost privita Romania daca acest "austriac" era un roman?
Sau daca era musulman?
Ce am fi auzit a doua zi despe Islam?

Dar tinand cont ca nu e nici muslim, nici Roman, in Austria a avut loc , un incident, un caz izolat.



Aaaaaaaaaa, m-am prins.
Nu pot sa fac presupuneri, daca ar fi sa ma iau dupa ce se intampla de obicei probabil ca ar fi fost o alta besica:D:D:D...da` oricum este fffffffff mediatizat si chiar am auzit o chestie asta-seara cum ca Austria se da peste cap ca sa-si refaca imaginea...
Consider o aberatie ca sa se duca acum "lupte" ptr refacerea imaginii unei tari, a unor oameni...asta dovedeste o incapoacitate de delimitare a problemei...sigur ca nu poti izola individul de comunitate atunci cand se intampla astfel de anomalii, dar si sa pui etictete ca la ctc, adica la gramada vreau sa zic..............................

Eeeeeeeeeeeee izolat...izolat ca asta s-a descoperit, e plina lumea de tampiti si de obsedati, de nebuni si de bolnavi psihic care umbla nestingheriti desi ar fi trebuit pusi in camasi de forta pe veci.

Cred ca dc era roman nu era mare diferenta...

Dar stii...uite ce sa zici de indienii musulmani si hindusi care-si aruncau zilele trecute bebeii ptr...putere si................cum ziceam...e plina lumea de nebuni sau ne apropiem de final?
Doar ALLAH stie!

raluca
05-03-2008, 03:07 AM
Nu stiu daca totusi conteaza religia....daca era un om religios....ehee...
Oricum, tare m-am socat....nu cred ca exista o pedeapsa pe masura, doar Dumnezeu stie.

naidamasa
10-12-2008, 04:02 AM
pe acest neom(usor zis) l-as da pe mina fritilor aia de 100 ani in urma, ,ca aveau niste aparate si metode de tortura de groaza si tot n-ar fi destul
:D dar las-ca iadul tot pe masura lui o fi
astaghfiruallahi

naidamasa
10-12-2008, 04:05 PM
unde nu este prezent Islamul ,se pot intilni groznicii care mai de care:(
Alihamdulillahi ,ne aflam in familii musulmane, inima si mintea(inshaallah mereu) ne sunt ferite de astfel de orgii ,rugindu-ne 5 ori pe zi ,cam nu prea te duce gindul la haram, practic mereu suntem ,inaite de-a ne ruga si dupa , intr-o stare de smerenie (24 ore din 24).
pe un suflet credincios nici macar nu l-ar duce fantezia la astfel de perversiuni

Betti
09-01-2009, 01:14 PM
N-are nici o lagatura religia cu faptele pe care le fac oamenii.Omul asa si toti infractorii trebuie judecati dupa faptele lor,nu religia din care fac parte!

hannen
04-04-2010, 04:09 PM
Dupa aproape doi ani de cind a fost postat ,ma bag si io in seama...
Normal ca noi asa gandim,ca nu are a face religia.Dar eu am inteles perfect ce vrea sa intrebe sora noastra "Mariyah".Sunt convinsa ca daca individul era musulman vuia presa!!!Sa fi vazut atunci caracterizari,epitete...etc..etc...la adresa musulmanilor si a Islamului.Sa fi vazut cum rasareau din pamint din iarba verde mii de "cunoscatori" intr-ale Islamului .Pt. cei mai sensibili la nedreptatile de genul,probabil ar fi fost un calvar.(ma includ)

Betti,bun sfat!Spune-le asta celor pe care-i descriam eu mai sus ca e plina lumea de ei.abia asteapta ceva minuscul infaptuit de un musulman ca sa sara toti de fund in sus si sa scrie cu litere de-o schioapa "UN MUSULMAN a facut si a dres...".Insa cind e vorba de o alta religie nu scrie nimeni "un crestin a omorit,un evreu a violat..."Nooo,aia is pur si simplu cetateni ai planetei Pamant.Restul is musulmani si neaparat trebuiesc deosebiti!Sper ca se intelege si se gusta ironia.Multam!

abbu
07-11-2010, 06:51 PM
parerea mea este ca aceeas fapta savarsita de cineva din populatia majoritara era numai o fapta grava,dar daca era savarsita de o minoritate,indiferent care capata alte proportii si de regula atunci se adauga "ca din intamplare" si religia sau nationalitatea.

hannen
10-25-2010, 06:54 AM
mda abbu,intelept graiesti n`am ce zice,da` tu nu aplici nimic din intelepciunea asta pe propriul blog?de aia esti tu asa de harnica pe aici,aduni info sa le postezi acolo cu mentiunea "Acesta este Islamul!"eventual "cititi si ingroziti`va"?Pe cind organizatia de eliberare a musulmanilor din inchisoarea numita Islam sub mareata`ti prezidentie !
Hai ca mi se pus pata pe tine,de acum ti`ai mai cistigat un "admirator".

hannen
10-25-2010, 07:00 AM
mda abbu,intelept graiesti n`am ce zice,da` tu nu aplici nimic din intelepciunea asta pe propriul blog?de aia esti tu asa de harnica pe aici,aduni info sa le postezi acolo cu mentiunea "Acesta este Islamul!"eventual "cititi si ingroziti`va"?Pe cind organizatia de eliberare a musulmanilor din inchisoarea numita Islam sub mareata`ti prezidentie !
Hai ca mi s-a pus pata pe tine,de acum ti`ai mai cistigat un "admirator".

am editat cu quote ca altfel nu gasesc optiunea ,am gresit "se" in loc de "s-a"