PDA

View Full Version : Pentru acei ce iubesc sfaturile



umalkasem
05-14-2008, 05:25 PM
Assalam aleicum pentru toate surorile.Eu sunt aici pe sait deocamdata noua,asa ca nu stiu cum se procedeaza.Ceea c eve-ti citi mai jos sunt niste fraze sau propozitii pe care le-am extras din carti pe care le-am citit.Nu ve-ti regreta daca ve-ti citi pt ca este foarte interesant.
“Daca doresti sa fii considerat ca facind parte dintre aceia care au gindul la Allah intotdeauna,trebuie sa ti-L aduci aminte pe Allah din strafundul inimii si cu puterea inteligentii tale.Eforturile tale in aceasta directie vor fi reflectate in comportamentul tau,oriunde te-ai afla;in singuratate,in compania prietenilor,la piata,in timp ce te plimbi si in orice dispozitie teai afla.Nu trebuie sa faci nimic ce nu este acceptat de catre Allah.Orice sarcina indeplinesti trebuie sa fie cu intentia de supunere fata de Allah si retinerea de la actele interzise trebuie sa fie,de asemenea,in supunere fata de Allah,iar toleranta fata de ce este legal trebuie facuta cu intentia de a obtine rasplata de la Allah.”
“Recunostinta fata de Allah din adincul inimii tale se va manifesta de la sine prin multumirea cu ceea ce ai primit de la Allah;nu trebuie sa fiti nici nemultumiti si nici avari;sin u trebuie sa invidiati pe nimeni pt ceea ce ia dat Allah.”
“A iubi si a uri de dragul lui Allah,sunt,de asemenea,dovezi ale credintei.”
“Poarta caintei este vesnic deschisa,chiar daca au fost facute o multime de lucruri.Nimeni nu trebuie sa deznadajduiasca in legatura cu iertarea lui Allah,deoarece aceasta este mai grava decit orice alt pacat.”
“Aducerea de multumiri reprezinta sensul multumirii cu orice tia harazit,chiar daca Allah tia dat sau nu.”
“Omul nu realizeaza valoarea binecuvintarilor lui Allah asupra sa pina cind nu este privat de acestea.”
“Cea mai buna cale de a-L pomeni pe Allah este cu ajutorul limbii si in prezenta inimii,intro maniera bine coordonata si sincronizata.Orice cuvint pronuntat cu ajutorul limbii,in timp ce mintea este preocupata cu alte ginduri,devine un discurs gol.”
“Nu este oare necesar sa multumim lui Allah pt nenumaratele Sale binecuvintari asupra noastra?”
“Viata in aceasta lume nu este un pat presarat vesnic cu trandafiri;trebuie sa fie si necazuri.”
“Nu exista scapare de probleme si nenorociri.Trebuie fie sa le suporti,fie sa te revolti impotriva lor.Dar revolta tan u va fi de nici un ajutor;te va face doar mai nefericit.”
“Ceea ce este interzis este intotdeauna cel mai dorit lucru;doar persoana care poate ajunge la ceea ce este interzis,si totusi se abtine,este o persoana cu adevarat rabdatoare.”
“Atasamentul fata de religie in actuala era,cind raul este agresiv in toate domeniile vietii,este ca o persoana care tine in mina un fier incins.”
“Daca ai doua drumuri intre care trebuie sa alegi,trebuie sa urmezi calea cea mai apropiata de Rai si mai indepartata de Iad.Daca comiti un pacat si iti dai seama mai tirziu,trebuie sa regreti si sati ceri iertare pt el.”
“Cainta este renuntarea la actele rele si reintoarcerea la cele bune.”
“Persoanele pacatoase pot fi incluse in mai multe categorii;sunt aceia care traiesc si mor in necredinta;pt ei nu exista cale de iertare.”
“Multe persoane pacatoase iau destinul ca o scuza pt actiunile lor.”
“Sa muncim pt a obtine ceea ce este acceptat de catre Allah,sa ne luptam pt calea lui Allah si sa nu ne temem de moarte,caci este inevitabila,are un ceas bine stabilit ce nu poate fi nici grabit si nici aminat.De eceea sa recunoastem toate faptele reprobabile si sa ne opunem oricarei nedreptati sau persoane tiranice,prin transmiterea mesajului adevarului.Inaintasii nostril au luptat cu vitejie pt adevar sin u sau temut de nimeni,in afara de Allah.”
“Cele asupra carora se abat cele mai groaznice napaste sunt profetii,apoi cei dreptcredinciosi si apoi ceilalti.”
“Omul este supus incercarii dupa forta religiei sale.Daca are credinta puternica in religia sa,atunci incercarea va fi si mai mare.”
“O,fiule! Invata de la mine aceste cuvinte! Ingrijeste-te de datoria ta fata de Allah si Allah se va ingriji de tine.Pomeneste-l pe Allah si il vei afla inaintea ta.Adu-ti aminte de Allah la vreme linistita si Allah isi va adduce aminte de tine la vreme de restriste.”
“Daca te rogi la Allah slavind Numele Sau,Allah iti va accepta rugaciunea.Si daca te rogi la El slavind Numele Sau,te va ocroti.”
“Profetul(s.a.s)a spus:Prima rugaciune este:Nu exista alta divinitate in afara de Tine!Slava Tie!Eu am fost dintre cei nelegiuiti.”
“Cel ce marturiseste ca nu exista alta divinitate in afara de Allah Unicul,ca El nu are pe nimeni egal,ca Muhammed este robul si mesagerul Sau,Cuvintul Sau pe care la suflat in Maria si un duh de la El,ca Janna(Paradis) este adevarat si ca Iadul este adevarat va fi lasat de Allah sa intre in Paradis(Janna)indifferent de ceea ce a facut.”
“Cind a sfirsit inaltarea Casei Sfinte de la Ierusalim( Bait-ul-Maqdis), Solomon ia cerut lui Allah trei favoruri.Dintre acestea iau fost daruite numai doua,iar noi avem speranta ca cel deal treilea va fi pt noi.Solomon a cerut judecata care sa corespunda Judecatii lui Allah si in aceasta privinta Allah ia acceptat rugaciunea.A cerut un regat care sa nu mai fie daruit nimanui dupa el si ia fost acceptata si aceasta cerinta.De asemenea ia cerut lui Allah ca celui cesi paraseste casa numai cu scopul de a se ruga in moscheea sa sai fie iertate toate pacatele sis a fie precum in ziua in care sa nascut.Avem speranta ca aceasta ruga Allah ne-o va indeplini noua.”
“Ieremia a spus: “O, Doamne!Care dintre robii Tai iti este mai drag?”Allah a grait:”Cel ce ma pomeneste [in rugaciunea sa ] cel mai mult;cei ce sunt mai preocupati in pomenirea Mea decit in pomenirea altor creaturi;cei ce nu se tem de moarte si nici nusi doresc sa traiasca o vesnicie;cei care atunci cind au parte de belsug in aceasta lume paminteasca il despretuiesc,iar cind acesta sa dus,devin fericiti.Acestia sunt cei asupra carora Eu imi voi arata iubirea si voi pogori asupra lor mai mult decit siau dorit.””
“Daniel a spus:”Slavit fie Allah,Cel ce nu uita pe cei ce-L pomenesc!Slavit fie Allah,Cel ce raspunde la rugile celor ce-L cheama!Preamarit fie Allah,Cel ce nui lasa deoparte pe cei ce isi pun nadejdea in El si Cel cei rasplateste prin rabdare,Cel ce indeparteaza pedeapsa dupa o perioada grea.Preamarit fie de asemenea Allah,Cel care ne salveaza atunci cind suntem dezamagiti de faptele noastre si ne da speranta atunci cind nu se mai intrevede nici una pt noi. ”
Acest sfat a unei femei credincioase l-am extras din cartea "Femeia musulmana":
“Se mentioneaza sfatul pe care Umama bint Al-Harith,una dintre cele mai elocvente si invatate femei,i l-a dat fiicei sale in ziuz de dinaimtea casatoriei.Aceste vorbe frumoase merita scrise cu litere de aur.
Abdul-Malik a zis: Auf ibn As-Saibani,unul dintre cei mai de seama conducatori ai nobilimii arabedin perioada de dinaintea islamului,si-a casatorit fiica,pe Um Iias,cu Al-Harith ibn Amr Al-Kindi.Dupa ce a fost pregatita pt mire,mama ei a venit la ea sa ii dea povata si a zis: O fiica mea,daca s-ar fi socotit de prisos sa-ti dau acest sfat din pricina bunei cresteri si a descendentei nobile,atunci ar fi fost de prisos pt tine,caci tu detii aceste calitati,insa acest lucru va servi drept amintire pt cei care uita si ii va ajuta pe cei care sunt intelepti.
O,fiica mea,daca o femeie s-ar putea descurca si fara sot multumita averii tatalui ei,atunci tu,dintre toti oamenii,ai putea cel mai bines a te descurci fara sot,insa femeile au fost create pt barbate ,tot asa cum barbatii au fost create pt femei.
O,fiica mea,esti pe cale sa parasesti casa in care ai crescut,in care ai invatat sa faci primii pasi,si sa mergi intr-un loc pe care nu-l cunosti,la un tovaras care nu ti-e cunoscut.Casatorindu-se cu tine,el a devenit stapin peste tine,asa ca fii pentru el asemenea unei roabe si el va pentru tine asemenea unui rob.Ia aminte la aceste zece calitati:
Prima si a doua:fii multumita in compania lui si asculta-l si supune-te lui,pt ca multumirea aduce liniste sufleteasca,iar ascultarea si supunerea fata de sot il multumeste pe Allah.
A treia si a patra:asigura-te ca mirosi bine si arati bine;el nu trebuie sa vada nimic urit la tine si nu trebuie sa simta decit o mireasma placuta de la tine.Kohl este cel mai bun mod de infrumusetare care poate fi gasit si apa este mai buna decit cel mai rar parfum.
A cincea si a sasea:pregateste-i mincare la timp si pastreaza tacerea atunci cind doarme,pt ca foamea este ca o flacara care mistuie tot,iar tulburarea somnului il va minia.
A saptea si a opta:ingrijeste-te de slujitorii lui(sau de angajati) si de copii si ai grija de averea lui, pt ca grija pt averea lui arata ca il apreciezi,iar grija pt copiii lui si pt slujitori arata o buna organizare.
A noua si a zecea:nu dezvalui niciodata vreun secret de-al lui si nu ii nesocoti niciodata porunca,pt ca daca dezvalui vreun secret de-al lui nu vei mai fi in siguranta de posibila lui tradare,iar daca nu esti supusa inima lui se va umple de ura fata de tine.
Fii atenta,fata mea,sa nu te arati vesela inaintea lui atunci cind e suparat si nu-ti arata intristarea atunci cind e fericit,pt ca primul lucru arata lipsa de judecata,in timp ce ultimul il va intrista si pe el.
Arata-i cinste si respect atit cit poti si fii de acord cu el atit cit poti,si el se va bucura de tovarasia ta si de conversatie.
Sa stii,fata mea,ca nu vei reusi ceea ce iti vei dori pina nu vei pune placerile lui inaintea placerilor proprii si dorintele lui inaintea dorintelor proprii,in orice lucru iti place sau nu.Fie ca Allah sa aleaga pt tine ceea ce e mai bun si sa te ocroteasca. ”
Baracalaufiki pentru acei ce au avut rabdarea sa citeasca pina la urma.Allah san e aiba in marea mila Sa si sa ne faca dintre locuitorii Raiului.Amin.
Assalam aleicum wa rahmatullahi wa barakatu

ommuhee
05-14-2008, 09:42 PM
assalam aleicum,de la bun inceput iti multumesc ca ai avut curajul si rabdarea sa scrii atitea lucruri si insAllah cu mai multe postari.
Iti zik bun venit pe forum si insAllah sa ne bucuri cu prezenta mereu si cu multe informatii utile.
cezekAllah her!!!:999: