PDA

View Full Version : Safargelia



ommuhee
05-20-2008, 12:24 AM
Assalam aleicum,stiu ca multe fete sint casatorite cu barbati din siria de aceasta as fi foarte recunoscatoare daca cineva miar da receta pntru safargelie,eu una stiu ca se gateste dein gutuie dar nam reusit sa particip vri-o data sa asis la prepararea ei.Va rog mult cine stie sa se imparte cu receta:give_rose:

um-rahmun
05-20-2008, 02:30 PM
Assalam aleicum,stiu ca multe fete sint casatorite cu barbati din siria de aceasta as fi foarte recunoscatoare daca cineva miar da receta pntru safargelie,eu una stiu ca se gateste dein gutuie dar nam reusit sa particip vri-o data sa asis la prepararea ei.Va rog mult cine stie sa se imparte cu receta:give_rose:

Al salamu aleikum!
Ingrediente:
carne,gutuie,bulion,menta,usturoi,sare,debis rumen.
Eu asa fac:
Pun carne cu os la fiert.Cand da in fierbere arunc apa,o spal din nou si iar o pun la fiert.Urmaresc cand da in fierbere daca face spuna cu ajutorul unei palete sau linguri arunc spuma.
Dupa ce s-a fiert pe jumatate adaug sare,usturoi pisat,menta si pasta de rosii (bulion) dupa gust debis rumen(sirop de granada)
Las sa fiarba impreuna putin, adaug si gutuiele taiate cuburi.Gutuiele se fierb in scurt timp cca.30 min de aceia eu pe la urma le adaug.

ommuhee
05-20-2008, 04:50 PM
barakAllah,chiar iti multumesc caci din mincarurile arabesti ea la mine sta pe primele locuri si mai ales am intels ca si rudelor din siria le place acest fel,multumesc!!!:give_rose:

Mariyah
05-21-2008, 11:50 AM
chiar nu stiam ce inseamna safargelia:PPP, acum stiu

ommuhee
05-21-2008, 04:55 PM
hehe,mincarea asta ia stors mintile surorii mele,ca eu tot ii povestem ca imi place mincarea asta dar nustiu sa o prepar,si mai ales ca ea nu face mincare siriana ci iordaniana ca oricum ele difera,mai ales in aleppo si uite ca hamdulilea am gasit si receta:999:;),va sfatiuesc sa o faceti e forte gustoasa,cel putin mie mia placut poate voua si sa nu va placa,asa ca pofta buna!

um-rahmun
05-22-2008, 12:16 PM
hehe,mincarea asta ia stors mintile surorii mele,ca eu tot ii povestem ca imi place mincarea asta dar nustiu sa o prepar,si mai ales ca ea nu face mincare siriana ci iordaniana ca oricum ele difera,mai ales in aleppo si uite ca hamdulilea am gasit si receta:999:;),va sfatiuesc sa o faceti e forte gustoasa,cel putin mie mia placut poate voua si sa nu va placa,asa ca pofta buna!

Al Salamu Alekom!
Ma bucur ca ti-a fost de folos.Eu fac rar safargerie ca sotului nu-i prea place.I-i place mai mult sumaie.
Eu nu stiu sa gatesc numai mancare de-a lor,ca sotul m-a invatat sa gatesc.
I-mi place foarte mult bucataria lor.