PDA

View Full Version : Fumatul



amal
05-07-2006, 04:18 PM
ori unde merg, pe strada, cu prietenii la un fastfood sau pur si simplu in parc, este intotdeauna cineva care fumeaza in apropiere...nu inteleg cum de sant atat de multi fumatori in Romania. In alte tari (mai civilizate) nu simti fum de tigara oriunde mergi. La noi, desi teoretic exista locuri pt fumatori si nefumatori, practic de multe ori nu se respecta nefumatorii.

pt mine fumatul reprezinta un act de inconstienta...sant atatea studii care -----streaza efectele nocive ale fumatului, si totusi fumatorii renunta foarte greu la acest viciu.

oare asa mic pret are sanatatea noastra?

amal
05-07-2006, 05:21 PM
eu sant curioasa, fumatul narghilei este mai nociv decat fumatul tigarii sau nu? oricum, miroase mult mai placut...

dunia
05-07-2006, 05:53 PM
Alhamdlillah de cand sunt in Anglia am scapat de fumul de tigara de peste tot din Romania. Cand merg in Romania si mai simt cate un miros de tigara pe la restaurante mi se face rau. In Occident fumatul este interzis in localuri, in Anglia nu mai e voie sa fumezi nici in baruri mai ales unde este mancare, nici in statii de tren nici la restaurant.
In Romania in schimb nu prea am vazut sa se respecte asta, se fumeaza intr-o veselie de parca romanii sunt asa bogati sa isi arunce banii pe tigari. Se plang ca nu le ajung banii si recunosc ca asa e pentru multi dar sunt care si fumeaza pe deasupra si cheltuie banii pe nimicuri.

Mariyah
05-09-2006, 08:38 PM
S-au scumpit tigarile! asa ca vom vedea daca situatia va mai fi la fel

latifa
05-09-2006, 11:30 PM
Se scumpesc in fiecare an si pentru asta nu s-au lasat prea multi de fumat,din pacate.Sincer,cel mai bine ar fi sa se faca un pachet 1 milion de lei,sa vedem cine mai fumeaza atunci:D
Dar sunt convinsa ca asa ceva nu se va intampla niciodata:D
Eu am auzit ca de la 1 iunie se vor scumpi din nou,dar zvonistica asta...:smile01:

Anna
05-10-2006, 09:41 AM
da asa e...se face vreo 100 mii un pachet de tigari...
eu am fumat de la 16 ani:smile33:
M-am lasat dupa ce am citit fatwa legat de asta.Am fumat 5 ani si in 5 ani nu am reusit sa ma las o zi.Dupa ce am citit fatwa am facut du'a ,m-am rugat sa reusesc sa ma las ....apoi am gresit iar:(.Dar am perseverat am cerut ajutor la Allah sa ma ajute sa fiu mai puternica si intr-o dimineata cand m-am trezit eram bolnavioara...asa brusc...subhanAllah,al hamdu li Allah....abia mai vorbeam abia mancam ma ustura cand respiram ,de tigari nici nu vroiam sa aud .Am facut tratament am luat nu stiu cate siropuri pastile etc....in acest timp corpu imi cere nicotina dar nu puteam sa fumez de durere...si a tinut durerea pana cand corpul meu s-a obisnuit fara tigari.Al hamdu li Allah
Allah e mare si ne ajuta pe toti....daca ne intreptam spre El si daca cerem ajutor....
Am sa traduc inshAllah articolul respectiv despre fumat care m-a ajutat pe mine...

Raisa
05-10-2006, 05:25 PM
da asa e...se face vreo 100 mii un pachet de tigari...
eu am fumat de la 16 ani:smile33:
M-am lasat dupa ce am citit fatwa legat de asta.Am fumat 5 ani si in 5 ani nu am reusit sa ma las o zi.Dupa ce am citit fatwa am facut du'a ,m-am rugat sa reusesc sa ma las ....apoi am gresit iar:(.Dar am perseverat am cerut ajutor la Allah sa ma ajute sa fiu mai puternica si intr-o dimineata cand m-am trezit eram bolnavioara...asa brusc...subhanAllah,al hamdu li Allah....abia mai vorbeam abia mancam ma ustura cand respiram ,de tigari nici nu vroiam sa aud .Am facut tratament am luat nu stiu cate siropuri pastile etc....in acest timp corpu imi cere nicotina dar nu puteam sa fumez de durere...si a tinut durerea pana cand corpul meu s-a obisnuit fara tigari.Al hamdu li Allah
Allah e mare si ne ajuta pe toti....daca ne intreptam spre El si daca cerem ajutor....
Am sa traduc inshAllah articolul respectiv despre fumat care m-a ajutat pe mine...

Impresionanta relatarea ta.

Nu e primul caz de acest gen, multi oameni au renuntat la vicii pt ca Allah le-a dat o situatie care i-a scos din dependenta de viciul respectiv.

Machallah draga de tine, durerea ti-a fost de folos. Alhamdulillah

Ce mare este puterea lui Allah