PDA

View Full Version : Discutie despre cearta in cuplu



Yumna
05-25-2008, 02:04 AM
Invata sa-ti asculti partenerul, dar si sa te faci ascultata. Numai in felul acesta relatia voastra are de castigat!
Distorsiuni in cuplu
Gandirea cu ascunzisuri. Uneori apare in cupluri un plus de suspiciune, care face ca partenerii sa fie intr-o continua urmarire a comportamentelor celuilalt. Astfel, sotul se poate gandi ca "sotia mea este draguta pentru ca urmeaza sa-mi solicite un favor", iar sotia poate sa raspunda la un zambet binevoitor cu urmatorul gand "imi ranjeste mieros pentru a-mi putea scoate ochii mai apoi, ca el e bun si eu il persecut". In argumentarea in cuplu pot sa apara momente in care unul dintre parteneri il priveste pe celalalt numai in optica a doua - trei atribute sau defecte.

Yumna
05-25-2008, 02:07 AM
Minimalizarea sau maximizarea. Sunt procedee de argumentare prin care lucrurile importante sunt trecute cu vederea (sotul ii spune "nu esti in stare sa tii curata o casa" pentru ca a descoperit un coltisor unde ea nu a sters praful) sau detalii sunt luate drept reguli ale persoanei (sotia ii spune "faptul ca nu golesti scrumierele din masina arata cat de insensibil poti sa fii").
Comunicarea in cuplu
De cele mai multe ori, comunicarea in cuplu este perfecta doar in prima parte a relatiei, atunci cand totul este "lapte si miere", iar indragostitii par sa ajunga sa gandeasca la fel. Ulterior, apar o serie de falii in comunicare, iar acestea adancesc disputele, creaza premisele pentru razboiul conjugal si ajung sa stea la baza destramarii cuplurilor. Asadar, aveti mare grija si nu neglijati comunicarea in cuplu chiar de la inceput. Altfel, s-ar putea produce rupturi ireversibile intre voi. Exista cateva reguli care pot sa imbunatateasca comunicarea in cuplu. Respectarea lor duce la scaderea sanselor de escaladare a conflictelor.
N-ar fi pacat ca relatia voastra sa fie sortita pieirii numai pentru ca n-ati reusit sa comunicati pe aceeasi frecventa?

Yumna
05-25-2008, 02:09 AM
Exista cateva reguli care pot sa imbunatateasca comunicarea in cuplu. Respectarea lor duce la scaderea sanselor de escaladare a conflictelor.
Abordarea responsabila a discutiei. Atunci cand suntem in mijlocul unei batalii, ar fi bine sa ne ascultam cu atentie "adversarul", pentru ca s-ar putea ca el sa vina cu un punct de vedere util.
Evitarea intreruperilor si a discursurilor moralizatoare. O buna disputa este cea in care fiecare dintre parteneri reuseste sa nu-l intrerupa pe celalalt.
Clarificarea si sumarizarea pozitiilor. Un instrument minunat aflat la indemana cuplurilor in disputa... Atunci cand sotia ii face reprosuri sotului ca a intrat cu pantofii plin de noroi in casa, el sumarizeaza aceste reprosuri cu fraza "sa inteleg ca faptul ca am adus noroi in casa este pentru tine o dovada ca nu-ti respect munca".

Yumna
05-25-2008, 02:11 AM
Acceptarea tacerilor. Se intampla ca in cursul unei dispute sa nu mai avem argumente sau sa ne dam seama ca suntem pe cale sa pierdem conflictul? atunci putem face apel la tacere. Atentie! Exista persoane pentru care tacerea este de nesuportat sau care o considera un semn de impolitete.

In loc de concluzie
Ce se poate face pentru un cuplu in conflict? Unul dintre lucrurile cele mai la indemana este apelul la ajutorul unui psiholog care sa permita transmiterea unor mesaje autentice si nedistorsionate. De multe ori, terapia de cuplu prezinta Inainte de a merge la psiholog, rezerva-ti un moment de introspectie. Gandeste-te bine, in ce cuplu te incadrezi? In ce masura reusiti sa tineti o disciplina a disputei si in ce masura, atunci cand te certi cu partenerul, nu aduci in joc argumente distorsionate sau nedrepte?

Text: Mugur Ciumageanu, psiholog clinician

maryam
05-25-2008, 05:35 PM
MASHAA ALLAH aleiki,
ALLAH sa te rasplateasca numai cu bine in aceasta viata si in viata de apoi.
Ce bine ar fi sa se si poata in living asa ca la pc si pe hartie.:D:D:D

Imi venea sa rad citind articolul asta si ma intrebam astea sunt de aplicat inainte sau dupa ce te ustura in gat?:D

Yumna
05-30-2008, 03:58 PM
Sa stii ca m-am tot gandit ce ai vrut sa spui cu "te ustura in gat"...Nu m-am prins,asta e!Poate explici putin si pt cei mai grei de cap:D

Faizah
05-30-2008, 10:51 PM
Sa stii ca m-am tot gandit ce ai vrut sa spui cu "te ustura in gat"...Nu m-am prins,asta e!Poate explici putin si pt cei mai grei de cap:D

Salam, scuze ca ma bag in discutie dar si eu m-am gandit ce a vrut sa spuna surioara Maryam, ca de obicei f directa si la obiect dar diplomata. Eu cred ca se referea la faptul daca se aplica cand e momentul potrivit si terenul propice sau cand e deja tarziu si incepe sa fie greu de reparat.

Nu stiu cat de explicita am fost dar cam asa am inteles eu, sper sa nu se supere Maryam:give_rose:

maryam
05-30-2008, 11:45 PM
Salam, scuze ca ma bag in discutie dar si eu m-am gandit ce a vrut sa spuna surioara Maryam, ca de obicei f directa si la obiect dar diplomata. Eu cred ca se referea la faptul daca se aplica cand e momentul potrivit si terenul propice sau cand e deja tarziu si incepe sa fie greu de reparat.

Nu stiu cat de explicita am fost dar cam asa am inteles eu, sper sa nu se supere Maryam:give_rose:

:give_rose::salam::give_rose:asa e..........................de ce sa ma supar, fereasca ALLAH, singurele lucruri care ma supara sunt legate de lipsuri...(respect, onestitate), ipocritii si cei interesati si doar dc e in legatura cu ALLAH (chiar mi-am facut un obicei cu care ma scol si cu care ma culc, sa fie bucuria si lacrima de dragul lui ALLAH) in rest, imi trec ca vantul pe la urechi, chiar dc ma mai incruunt cateodata si ma stramb (sic!).

Yumna
05-31-2008, 10:39 AM
Am inteles,dar daca nu reparam la momentul potrivit,riscam in timp sa ajungem doi straini,cand nu se mai poate face nimic sau aproape nimic si ne trezim cu SURPRIZE FOARTE MARI,si neplacute,greu de suportat.Iar daca,pe noi femeile,ne "tin copiii"intr-o casnicie si nu facem lucruri nesabuite,pe barbati "acest aspect"nu prea ii tine.Cum ne spunea si seikh Said intr-una din lectii,barbatii si femeile sunt creati diferit(inca din faza de embrion)si implicit gandesc si se comporta diferit,asa ca mare atentie in relatiile cu sotii!

naidamasa
09-20-2008, 03:11 PM
si daca deja s/au instrainat:smile19: care e solutia:confused: ar fi binevenite sfaturi practice ,nu de genul : luminari , baie impreuna , biletele etc..:scenic:...astea/s solutii pentru tineri............:give_rose:poate stiti un psiholog online.....teorie multa stiu si eu:o,dar practic , nu prea iese

Yumna
09-20-2008, 03:53 PM
Pentru sfaturi practice ar trebuie sa se stie exact ce s-a intamplat si sa fie ascultate ambele parti,nu numai ea sau el si cineva care sa se priceapa la solutionarea conflictelor in cuplu.

Yumna
09-20-2008, 04:04 PM
Lumanari,baie impreuna,biletele,etc...de ce numai pt tineri???Si ce inseamna tineri?Banuiesc ca nu ai 70 de ani:36_1_21:

naidamasa
09-20-2008, 10:20 PM
:36_1_21:hai ca ma facui sa zimbesc. oare la 70 as mai gindi la fel?. mi/as dadaci nepotii si/as fi cea mai fericita:smile26:dar, alihamdulillahi si acum am asa o delegatie de bebei:beberon: linga mine, ca/ti zboara toti gargaunii si asa iti vine s/o iei de la inceput si sa uiti toate supararile. hai,ca apare soarele si pe strada mea. asa ma bucura faptul ca s/a gasit un sufletel sa ma asculte si nu numai:scenic: multumesc (poate asta si/mi lipseste:comunicatia?)

naidamasa
09-20-2008, 10:35 PM
:kuzya_01: pentru yumna. mi/am mai revenit , alihamdullilahi, ma dadusi prada slabiciunii.estaghfirrullah,ca seitan atita si/a asteptat:mad:insaallah,cu rugaciune continuam povestea dragostei, totusi familia merita si/asa mi/o mai iubesc.:give_rose:

lina_leona
09-21-2008, 02:31 AM
In randurile ce urmeaza o sa va scriu o povestioara pe care am auzit-o de curand si are ca subiect principal dragostea, sper sa va placa la fel de mult cum mi-a placut si mie, aceasta povestea mi-a dat mult de gandit.

'Odata am avut o prietena de care eram foarte apropiat. Pe cand stateam impreuna pe marginea unei piscine ea si-a umplut causul palmelor cu apa si a ramas astfel nemiscata in fata mea. Apoi mi-a zis:

"Priveste apa aceasta pe care o tin in causul palmelor. O vezi? Ea simbolizeaza Dragostea. Atata vreme cat tii palmele deschise cu grija permitandu-i sa ramana acolo, ea va ramane mereu acolo. In schimb daca inchizi palmele strangand degetele in incercarea de a o poseda ea va curge printre degete!"

"Aceasta este cea mai mare greseala pe care o fac oamenii cand intalnesc dragostea adevarata... incearca sa o controleze prin posesivitate, ei ordona si apoi au asteptari ridicate... si la fel cum s-a scurs apa din pumn asa se va indeparta si dragostea de ei. Pentru ca dragostea e menita sa fie libera, nimeni nu poate sa ii schimbe adevarata natura."

"Daca exista oameni pe care ii iubesti permite-le sa fie fiinte libere. Daruieste si nu astepta nimic in schimb. Ofera sfaturi dar nu iti impune opinia. Cere dar nu ordona. Poate ca suna simplu dar aceasta este o lectie ce poate dura o viata intreaga pentru a fi invatata."

"Acesta este secretul dragostei adevarate. Pentru a o resimti pe deplin trebuie sa nu ai nici un fel de asteptari de la cei pe care ii iubesti si sa manifesti pentru ei grija neconditionata."

Un ultim gand ce imi trece prin minte:

"Viata nu se masoara in numarul de respiratii pe care il avem ci in numarul de momente care ne taie respiratia."

Swami Vivekananda

umalkasem
09-21-2008, 04:01 AM
:kuzya_01: pentru yumna. mi/am mai revenit , alihamdullilahi, ma dadusi prada slabiciunii.estaghfirrullah,ca seitan atita si/a asteptat:mad:insaallah,cu rugaciune continuam povestea dragostei, totusi familia merita si/asa mi/o mai iubesc.:give_rose:



Draga sora Allah sa-ti binecuvinteze familia si sa puna liniste si pace sufleteasca intre voi si sa va uneasca atit pt aceasta viata cit si pt Cea de Apoi.Allah sa va aiba in Marea Mila Sa.Va doresc o viata plina de momente fericite,respect si iubire reciproca ;).
Ramadan Karim:give_rose::give_rose::give_rose:.

umalkasem
09-21-2008, 04:04 AM
"Priveste apa aceasta pe care o tin in causul palmelor. O vezi? Ea simbolizeaza Dragostea. Atata vreme cat tii palmele deschise cu grija permitandu-i sa ramana acolo, ea va ramane mereu acolo. In schimb daca inchizi palmele strangand degetele in incercarea de a o poseda ea va curge printre degete!"




Geazac Allahu hairan pt aceste rinduri frumoase.
Allah sa fie multumit de tine surioara :give_rose::give_rose::give_rose:

Yumna
09-22-2008, 03:56 AM
naidamasa,ma bucur ca te simti mai bine,si "lucreaza"pt relatia ta,foloseste "toate armele" si stim ca noi femeile cand vrem ceva obtinem,ne pricepem f f bine la asa ceva.Nu te gandi ca asta sau cealalta metoda este pt tineri sau ca nu ti s-ar potrivi sau bla-bla-bla...,ti-am spus:esti batrana abia pe la 70 de ani.:p SUCCES!

elif1977
09-22-2008, 01:45 PM
salaam aleikum,

Naidamasa, cat de mult te inteleg.... cel mai greu e sa faci pasi catre cel de langab tine si sa vezi ca nu mai stii cum sau si mai trist, ca nu vede, ca ignora incercarile tale...

dar de multe ori, nu e pentru ca nu mai suntem iubite, ci pentru ca suntem ingropate sub griji financiare, familiale, sociale etc...

trebuie sa avem rabdare si incredere, sa ne sprijinim in continuare partenerul si de multe ori reaproprierea vine din sprijinul asta subtil....

daca as putea sa ajut mai mult, pot incerca, dar vorbesc fara sa stiu prea multe detalii, de aceea ma opresc aici,

sa ai o zi frumoasa si un ramadam binecuvantat:)

naidamasa
10-12-2008, 04:32 PM
:give_rose:Barekallahu fikum pe toate , e destul sa spui -aa , ca si sariti cu ajutorul , mashaallah .
Subhanallah ,Allahu akbar ,Alihamdulillahi ---totul e in regula ,
d-apoi stiti cum e femeia :dintr-o scinteie - face un pojar
Allah sa-mi binecuvinteze sotul , care ,mashallah ,are o rabdare de beton:kuzya_01::give_rose:

ecrram
07-29-2009, 12:04 AM
Salam aleikum!Plin de intelepciune mesajul postarii surorii lina_leona!!Dar cum e vorba romaneasca, teoria e ok dar practica ne omoara!Sunt Ecrram ,sunt casatorita de 1 an cu sotul meu algerian dar de ceva timp intampin numai probleme!Eu sunt de religie ortodoxa si nu am reusit sa ma adaptez vietii de familie in aceasta tara!Pot spune ca tot timpul am noi lucruri de invatat! Insa nu inteleg sacrificiul sotului pentru familia lui iar pentru sotia lui( care e departe de familie )nu are prea multa grija! Este normal un astfel de comportament? Va rog sa imi ierta-ti nestiinta dar doresc sa stiu! Iar ultima declaratie este ca el nu imi da socoteala ce face el cu banii lui, pentru familia lui.Este normal acest lucru? Eu am incercat sa fiu o mama buna pentru cei trei copiii ,pe care ii are, dar de cand lucrez si eu 9 ore pe zi \ 6 zile din saptamana , a devenit alta persoana iar cu mine este lipsit de altruism! Din cauza acestui comportament sunt nesigura pe mine, nu am nici un sprijin moral real aici!!Motivul pentru care m_am angajat la servici este ca fiind trei copiii, necesitatile nu le puteam acoperi din salariul sotului! Iar el are cumva acum are pretentia ca eu sa nu ii mai cer bani daca am salariu!!! Astept mesajele celor care cunoscand Coranul si comportamentul musulmanului ma vor ajuta sa trec peste acest impas in casnicia mea!Rabiavdak tuturor!!

aiscia
07-29-2009, 12:41 AM
Salam aleikum!Plin de intelepciune mesajul postarii surorii lina_leona!!Dar cum e vorba romaneasca, teoria e ok dar practica ne omoara!Sunt Ecrram ,sunt casatorita de 1 an cu sotul meu algerian dar de ceva timp intampin numai probleme!Eu sunt de religie ortodoxa si nu am reusit sa ma adaptez vietii de familie in aceasta tara!Pot spune ca tot timpul am noi lucruri de invatat! Insa nu inteleg sacrificiul sotului pentru familia lui iar pentru sotia lui( care e departe de familie )nu are prea multa grija! Este normal un astfel de comportament? Va rog sa imi ierta-ti nestiinta dar doresc sa stiu! Iar ultima declaratie este ca el nu imi da socoteala ce face el cu banii lui, pentru familia lui.Este normal acest lucru? Eu am incercat sa fiu o mama buna pentru cei trei copiii ,pe care ii are, dar de cand lucrez si eu 9 ore pe zi \ 6 zile din saptamana , a devenit alta persoana iar cu mine este lipsit de altruism! Din cauza acestui comportament sunt nesigura pe mine, nu am nici un sprijin moral real aici!!Motivul pentru care m_am angajat la servici este ca fiind trei copiii, necesitatile nu le puteam acoperi din salariul sotului! Iar el are cumva acum are pretentia ca eu sa nu ii mai cer bani daca am salariu!!! Astept mesajele celor care cunoscand Coranul si comportamentul musulmanului ma vor ajuta sa trec peste acest impas in casnicia mea!Rabiavdak tuturor!!


M-a intristat mult postarea ta, sincer... Nu esti prima femeie care intampina aceste probleme...Eu ceva nu am inteles din mesajul tau...Te rog sa ma scuzi, dar unde este mama copiilor?
In islam, barbatul are datoria sa intretina sotia si familia si in acelasi timp are obligatii fata de parinti... Doar un sfat imi permit sa iti dau...citeste...caci, citind vei indragi legea islamica si cu voia lui Allah, cand vei intelege ca Islamul protejeaza femeia, poate vei fi convinsa ca aceasta este religia perfecta si o vei imbratisa fara dubii in suflet...

Aici ai multe publicatii unde vei gasi raspuns la intrebarile care te macina

http://www.islam.ro/carte.php?id_carte=68

http://www.islam.ro/carte.php?id_carte=69

Si, aici gasesti Coranul in limba romana

http://www.islam.ro/coran.pdf

Sunt foarte convinsa ca te vor ajuta inshaallah...Iti spun din proprie experienta ...

Fie ca Allah sa faca aceasta suferinta a ta doar o amintire si cine stie poate ca aceasta este defapt strada spre credinta adevarata.:give_rose:

Te rog sa ne mai scrii draga mea.

ecrram
07-30-2009, 08:50 PM
M-a intristat mult postarea ta, sincer... Nu esti prima femeie care intampina aceste probleme...Eu ceva nu am inteles din mesajul tau...Te rog sa ma scuzi, dar unde este mama copiilor?
In islam, barbatul are datoria sa intretina sotia si familia si in acelasi timp are obligatii fata de parinti... Doar un sfat imi permit sa iti dau...citeste...caci, citind vei indragi legea islamica si cu voia lui Allah, cand vei intelege ca Islamul protejeaza femeia, poate vei fi convinsa ca aceasta este religia perfecta si o vei imbratisa fara dubii in suflet...

Aici ai multe publicatii unde vei gasi raspuns la intrebarile care te macina

http://www.islam.ro/carte.php?id_carte=68

http://www.islam.ro/carte.php?id_carte=69

Si, aici gasesti Coranul in limba romana

http://www.islam.ro/coran.pdf

Sunt foarte convinsa ca te vor ajuta inshaallah...Iti spun din proprie experienta ...

Fie ca Allah sa faca aceasta suferinta a ta doar o amintire si cine stie poate ca aceasta este defapt strada spre credinta adevarata.:give_rose:

Te rog sa ne mai scrii draga mea.

Multumesc pentru raspuns Aiscia! Sper sa gasesc raspuns la intrebarile mele atunci cand voi citi despre barbatul si femeia musulmana! Referitor la mama copiilor , aceasta dupa divort locuieste cu familia ei. Pentru ca sotul meu a vrut sa ramana copiii cu el ,prin nu stiu ce intelegere ,acestia au crescut alaturi de el! Dar copii isi viziteaza mama in weekend-uri si in vacanta!
Si referitor la nemultumirea mea legata de ajutorarea familiei nu ma refeream la parinti . Acestia sunt decedati de foarte mult timp!
Dar surorile, nepoatele, cumnatii vin si ii spun sotului problemele financiare iar el incearca sa ii ajute!Nu vreau sa par egoista! Si mie imi face placere sa ii stiu pe cei dragi mie in siguranta! Dar suntem o familie nou intemeiata si eu nu pot avea o relatie normala pentru ca el e tot timpul ocupat sa rezolve problemele familiei! Iar el imi spune ca e normal acest lucru in familia musulmana! :D Iar eu nu inteleg....prioritatile lui sunt copiii , fratele , surorile cu familiile si pe ultimul loc.... sotia!Cred ca ma vede ca pe "persoana care ii strica tabieturile"!Nu am crezut ca voi avea astfel de momente in casnicie dar ...totul e posibil.Sper sa trec cu bine peste problemele ce ma intristeaza de ceva timp....Rabiavdak si multumesc!!

aiscia
07-30-2009, 11:46 PM
Subhanallah...Nu este corect asa cum face el...Trebuie bineinteles sustinuti si ajutati dar nu pusi pe primul loc...Odata ce a hotarat sa intemeiasca o familie noua cu tine, atunci trebuia sa stie ca tu ai rolul tau si locul tau foarte important in viata lui si ca trebuie sa respecte aceste lucruri...
Tu incearca draga mea, sa te gandesti un pic la tine acum si la starea in care te afli, starea sufleteasca si cauta sa gasesti o cale care iti va alina suferinta...de aceea te-am sfatuit sa citesti...Cauta alinare la Allah si sa stii ca iti va fi numai bine...
Sper sa citesc numai bine despre tine...:give_rose:

ecrram
07-31-2009, 12:39 AM
Multumesc Aiscia! Inchallah sa postez pe viitor parerile mele de bine! O noapte buna tuturor !!!

ecrram
05-19-2010, 07:22 PM
Salam alekum draga Aiscia!De cand am scris acest ultim mesaj s-au intamplat multe!La momentul acela m-ai intrebat unde este mama copiilor! Atunci ti-am raspuns ca este departe de copii ei datorita unei intelegeri intre ea si actualul meu sot!Insa din 13 aprilie2010 sotul meu i-a cedat locuinta de la parterul casei unde poate avea grija de copiii.Conform legislatiei din Algeria si poate religiei,el trebuie sa ii ofere posibilitatea de a isi ingriji copiii. Insa eu in acest moment simt ceva similar cu ceea ce am citit in cele scrise de tine in Marturiile unei co-sotii!Furie ,tristete,ranita obosita si ingrozita de ce ar putea urma.Niciodata , in cei 5 ani de cand il cunosc si apoi mi-a devenit sot,[B][B][COLOR="Black"] nu mi-a spus ca ar putea ajunge in situatia sa traiesc alaturi de fosta sotie! Ce ar putea urma? Sa o ia si de sotie ? ???Pentru ca sunt ca si tine , singura si nu am cu cine discuta aceste probleme cu care ma confrunt m-am gandit la voi si sper sa ma ajutati cu pareri si sfaturi....Accept orice este facut cu buna credinta..De multe ori ma intreb unde am gresit de am ajuns in aceasta situatie? La inceput a fost ceva frumos,mi-am dorit din tot sufletul sa devin sotia lui si sa fiu mama copiilor lui!Iar acum dupa 20 de luni de viata traita in aceasta tara , am ajuns sa ma detest pentru ca mi-am pierdut forta de a rezista intemperiilor vietii. Acum sunt timida, nu mai rad , astept sa imi acorde putina atentie sotul cand nu e foarte obosit sau cand nu sunt copiii prin preajma sau fratele nu il solicita pentru o iesire ca "baietii". Copiii sunt scapati din mana cumva, pentru ca mama accepta tot ceea ce ei vor iar mie fetita de ex.mi-a spus "sa plec din casa lor . Ce? Este casa ta? "I-am raspuns copilei ca o sa il intreb pe tatal ei daca este si casa mea iar ea a plecat repede la mama ei spunandu-mi ca a glumit!! Deci...ma confrunt cu atatea intrebari si De ce-uri incat am in cap o adevarata nebuloasa!Sper sa gasesc raspunsul la intrebarile mele cu ajutorul vostru!O seara frumoasa si Inchallah sa primesc raspuns la mesajul meu!

aiscia
05-26-2010, 03:32 PM
Aleikum salam...abia acum am citit postarea ta surioara...Allah subhanahu wa ta'ala sa iti usureze situatia, sa te umple de credinta si intelepciune si sa iti calauzeasca pasii si gandurile numai spre bine...
Nu stiu de ce, acum, nu reusesc sa te sfatuiesc nimic, imi e frica sa gresesc in fata lui Allah si in fata ta...
Simt in cuvintele tale multa tristete si dezamagire, dar, surioara, ai incercat sa vorbesti deschis cu sotul si sa il intrebi clar care sunt intentiile lui ??? (Oh, de parca ei stiu ce vor ...):(
Ai incredere in Allah, caci daca el va fi injust cu tine, El subhana wa ta'ala te va proteja si te va calauzi spre solutia cea mai buna... Allahu Akbar !!!

Yumna
06-01-2010, 09:28 PM
Draga mea ecrram,scria cineva,nu retin cine,asta nu e important pentru mine,scria cam asa:"Dca un frate de-al nostru se plange de probleme in casnicie,e sfatuit sa-si ia o alta sotie,dar daca o sora se plange de probleme in familie,este sfatuita la rabdare si sa faca orice pentru sotul ei.",si adaug eu,care de multe ori nu au nici un rezultat benefic si nici macar nu se merita efortul.

Yumna
06-01-2010, 09:39 PM
Este greu sa dam sfaturi si nu avem siguranta ca nu gresim.Tu stii cel mai bine ce este in familia ta,ce este in sufletul tau,tu stii cat mai poti rabda,tu stii daca se mai poate face ceva pentru voi amandoi...dar daca ai incercat si degeaba,daca simti ca nu mai poti,daca simti ca incerci singura iar celalalt este absent,eu cred ca nu ai ce pierde mai ales ca nu ai copii.
Iti doresc tot binele si pune-ti ordine in ganduri si ia hotararea care este cea mai buna pentru tine.

ecrram
06-01-2010, 11:40 PM
Salam alekum draga Yumna!Citind raspunsul tau la problema ce ma framanta de mult timp, am inteles ca imi recomanzi sa renunt la acest mariaj! Pentru mine nu este atat de simplu ptr ca eu inca imi respect sotul iar el ma considera unica pe care o iubeste( teoretic)!De cand traiesc in aceasta tara, am fost nemultumita din cauza tuturor diferentelor culturale dintre religiile noastre cat si tarile noastre!Dar incercand sa ma tot adaptez, am acumulat multe nedumeriri penrtu ca nimic din ce se intampla aici nu este logic pentru mine si continuui sa imi tot scuz sotul pentru toate cate nu le face pentru mine ca sotie a lui!Am cautat niste raspunsuri in site-urile trimise de Aiscia!Si ii multumesc pentru ajutor! Am chiar si Coranul in limba romana si pot citi si cauta in continuare raspunsuri !Pot spune ca dupa 9 luni de zile pline de amaraciune am acumulat muulta experienta.Dar toate cele citite trebuie discutate cu cineva de incredere,cu frica de Doamne Doamne!Si eu,din pacate nu am cu cine schimba pareri!Sunt singura!Acum stiu ca sotul meu ar trebui sa ma respecte;daca ceva ma deranjeaza trebuie sa elimine ;ar trebui sa imi respecte si religia(a stiut de la inceput ca sunt ortodoxa) ;daca este sotul meu ar trebui sa imi cumpere toate cele necesare pentru mine si pentru familie!Insa el, in viziunea lui considera ca avem o viata frumoasa! Saptamanal face cumparaturi ptr casa!Dimineata merg la servici unde stau 9 ore, apoi ma reintorc acasa si gatesc ! Mai fac si menaj prin casa !Copiii vin , stau si cu mine, dar sfarsesc prin cearta de la diverse chestii!Referitor la religia mea-nu are nici o pb in zilele normale dar cand am vreo Sarbatoare religioasa pleaca, sau are treburi ori nu are timp ...uita ca eu ii sunt alaturi in zilele de Sarbatoare musulmane.In zilele de Ramadan m_a lasat singura iar el sa dus cu fratele lui la cei care i_au invitat la masa!Copiii ia dus pe la surori iar eu am stat singura cand toate celelalte familii stateau impreuna la masa!Si nici nu mi_a cumparat ceva sa gatesc caci ptr mine nu era Ramadan!Afara ploua si am asteptat sa se intoarca de la masa baiatul ce vinde la magazinul de jos si l_am rugat sa imi aduca in fata usii o paine si o sticla de suc!

ecrram
06-02-2010, 12:03 AM
Nu stiu ce ar fi facut alte persoane in locul meu daca ar fi trecut prin ce am trecut eu!Daca stie sotul ca ceva ma deranjeaza, nu face nimic sa remedieze.. face cum stie el !As vrea sa stiu daca este suficient pentru o femeie musulmana sa stie ca este sotia unui barbat, sa munceasca singura in casa, pentru familie ,sa isi cumpere cele necesare ei din banii ei(pentru ca lucrez am banii mei) si sa fie mereu in asteptare sa aiba sotul timp si pentru ea;sa nu discute absolut nimic cu sotul daca are ceva pe suflet si sa accepte tacit daca acesta sa suparat (sa stea departe de sotie si sa nu ii vorbeasca 4 zile si nici sa nu doarma impreuna)? Toate acestea mie mi se par ilogice si continuui sa caut raspunsuri si rezolvari la tot ce ma framanta!! O seara frumoasa tuturor si multumesc ca exista acest site!! Nu sunt musulmana dar imi place ceea ce citesc pe aici si imi doresc sa ma acceptati printre voi , caci altfel o sa tot bantui pe aici.....Cu stima ...astept raspunsuri...

Yumna
06-02-2010, 12:28 AM
Vad ca nu m-ai inteles,eu nu pot recomanda cuiva din start sa plece sau sa ramana acolo unde este,am spus ca trebuie sa cantaresti foarte bine situatia caci esti singura care stie ce se petrece acolo si tu stii cel mai bine ce simti,DAR,am spus eu,daca tu ajungi la concluzia ca e foasrte greu pentru tine si nu se mai poate,atunci e mai usor pentru ca nu aveti copii.Nu eu iti spune:"DU-TE!" si nici nu-ti spun:"RABDARE!",TU doar TU hotarasti ce e mai bine dupa ce ai pus totul in balanta.Tu stii ce se va intampla daca ramai si doar tu stii ce se va intampla cu tine si sufletul tau daca alegi sa pleci.Asta era ideea:DOAR TU ALEGI,PENTRU CA DOAR TU STII CE SE PETRECE ACOLO!BAFTA!

aiscia
06-03-2010, 11:05 AM
Eccram !!! Sfaturi ar fi asa de multe...Tu ai descris o situatie, intr-adevar, ilogica... Si, complimente din partea mea pentru rabdarea care o ai, crestina fiind... As vrea a vad cate musulmance ar sta asa sa cerseasca atentia de la sot, ar sta singure in Ramdan, ar inghiti si ar spera in zile mai bune...
Vreau sa te intreb daca cumva sotul ti-a vorbit despre islam, te-a invatat ceva sau te-a lasat asa sa crezi ca familia islamica e asa, unde sotul nu e obligat sa se preocupe de sentimentele sotiei... Sa stii ca nu este bine cum se comporta cu tine, si , te rog, gaseste curaj si intelepciune ca sa discuti cu el. In perioada sarbatorilor crestine, pentru musulmani este interzis categoric sa participe, deci din punctul asta de vedere sotul tau procedeaza corect. Dar in Luna Sfanta a Ramadanului ar trebui sa faci parte la tot ce fac ei, sa mancati impreuna, sa cititi Coran impreuna.
Allah sa te ajute draga mea, sa iti dea intelepciune in deciziile tale...O imbratisare calduroasa...

Yumna
06-03-2010, 11:58 AM
Asa este,cate femei ar accepta si ar astepta tacute in zile mai bune?Strainele merg in tari arabe din iubire pentru sotii lor,acolo nu au parinti,nu au prietene,nu au pe nimeni in afara sotilor,iar pe langa aceste lucruri mai trebuie sa se obisnuiasca si cu mentalitatea si obiceiurile lor care de multe ori nu au legatura cu islamul si sunt enervante si derajante.Deci o straina merge orbeste intr-o tara araba din dragoste pentru sotul ei,iar daca el nu e langa ea,atunci cum se simte ea si ce rost are sa se confrunte cu atatea diferente,pentru cine si pentru ce?
Ecrram ne-a cerut sfaturi pentru a-si salva casnicia,ce sa zic?Trebuie discutat la modul foarte serios cu sotul,ori e alba,ori e neagra.Poate nu-ti da atentia cuvenita,tocmai pentru ca tu ai acceptat fara sa comentezi si a vazut "ca tine",orice ti-ar face tu primesti fara sa comentezi,nu stiu,iar spun nu stiu ce este acolo.
Dar i-ai spus vreodata ca nu mai suporti si daca nu se schimba,tu esti prea disperata de tot ce se intampla in jurul tau si poate intr-o zi pleci?Sa vezi cum reactioneaza daca aude asta.

Yumna
06-03-2010, 12:07 PM
ecrram,tu trebuie sa simti cand este un moment prielinic discutiilor calme si sincere,atunci ii spui ce te deranjeaza,tot ce simti,si cere-i sa fie sincer si sa-ti spuna ceea ce il deranjeaza si pe el in comportamentul tau si asa poate si el si tu schimbati in bine relatia voastra.

ecrram
06-03-2010, 02:58 PM
Salam alekum draga Aiscia!Iti multumesc pentru raspuns!Sotul meu mi-a vb desigur despre Islam! Isi doreste ca dovada suprema a iubirii mele sa devin musulmana si sa port hijab!Nu este nimic rau in asta dar ma simt bine cu credinta mea...(ca si ortodoxa nu as face pe nimeni nefericit in nici o situatie)!Si nu vreau sa renunt la absolut tot pentru el! Daca situatia ar fi fost alta poate ...Ma consider, cumva, mai "bogata spiritual "daca am acces si la islam.Nu sunt o credincioasa model insa cele necesare invatate in familie ,m-au format pentru tot restul zilelor mele. Imi respect parintii, familia, sotul ,fac fapte bune cand se poate , ajut pe cine imi cere ajutorul,cantaresc bine lucrurile inainte de a face sau spune ceva.. zic eu sunt ok!Dar sotul meu este barbat ARAB.Nu ii face placere sa discutam despre ce ma deranjeaza !Atunci cand am vreo nemultumire se enerveaza foarte tare si ...pleaca, apoi nu vb 4zile,nu mananca acasa si nu dormim in acelasi pat cat il tine supararea! Singura solutie este rabdarea!Sa dea Doamne Doamne sa am multa rabdare!Si poate va fi soare si pe strada mea...In rest ma preocup de serviciu , de copiii ,de cele ce le-as pute face fara ajutorul sotului,astfel incat sa ne fie bine!Am recitit cele scrise de mine in acest thread si nu vreau sa va formati o impresie gresita despre mine!Caut doar raspunsuri la ce ma framanta!Sotul meu este un om bun insa..este tata, frate, cumnat , unchi si cam pe ultima pozite sot! E bine si asa dar mi-as dori sa discute cu mine problemele ce il framanta nu cu fratele lui...C'est la vie!! Multe urari de bine tuturor....

ecrram
06-03-2010, 03:23 PM
Salam alekum draga Yumna!!Cele scrise de tine sunt intocmai cu situatia mea!I-am spus de multe ori sotului ce ma deranjeaza dar se supara de fiecare data.Iar el imi spune ca este barbat ARAB si ca asa trebuie sa se comporte. Caci eu de fapt am o viata ravnita de multe alte femei(spune el)...Intradevar, am cam ce imi trebuie, dar am nevoie de el, de familia lui(care nu ne prea viziteaza pentru ca sunt obisnuiti ca sotul meu sa ii viziteze),am nevoie de prietene (nu este posibil pentru ca este haram sa ma viziteze acasa si sa le vada sotul meu-nefiind casatorite)!El este in general un om bun dar cred ca trebuie sa am rabdare cum imi recomandai tu.El este multumit cu relatia de familie pe care o avem insa ...sa nu ii fac nici un repros.Stiu ca este intr-o situatie speciala(locuieste cu sotia si cu fosta sotie in aceeasi casa)...incerc sa il inteleg ca are multe pe cap dar...pe mine cine ma intelege?Iti doresc o zi frumoasa iar Allah sa aiba grija de noi toti!Cu multa stima Ecrram

ummraschid
06-03-2010, 08:27 PM
Salam alekum draga Aiscia!Iti multumesc pentru raspuns!Sotul meu mi-a vb desigur despre Islam! Isi doreste ca dovada suprema a iubirii mele sa devin musulmana si sa port hijab!Nu este nimic rau in asta dar ma simt bine cu credinta mea...(ca si ortodoxa nu as face pe nimeni nefericit in nici o situatie)!Si nu vreau sa renunt la absolut tot pentru el! Daca situatia ar fi fost alta poate ...Ma consider, cumva, mai "bogata spiritual "daca am acces si la islam.Nu sunt o credincioasa model insa cele necesare invatate in familie ,m-au format pentru tot restul zilelor mele. Imi respect parintii, familia, sotul ,fac fapte bune cand se poate , ajut pe cine imi cere ajutorul,cantaresc bine lucrurile inainte de a face sau spune ceva.. zic eu sunt ok!Dar sotul meu este barbat ARAB.Nu ii face placere sa discutam despre ce ma deranjeaza !Atunci cand am vreo nemultumire se enerveaza foarte tare si ...pleaca, apoi nu vb 4zile,nu mananca acasa si nu dormim in acelasi pat cat il tine supararea! Singura solutie este rabdarea!Sa dea Doamne Doamne sa am multa rabdare!Si poate va fi soare si pe strada mea...In rest ma preocup de serviciu , de copiii ,de cele ce le-as pute face fara ajutorul sotului,astfel incat sa ne fie bine!Am recitit cele scrise de mine in acest thread si nu vreau sa va formati o impresie gresita despre mine!Caut doar raspunsuri la ce ma framanta!Sotul meu este un om bun insa..este tata, frate, cumnat , unchi si cam pe ultima pozite sot! E bine si asa dar mi-as dori sa discute cu mine problemele ce il framanta nu cu fratele lui...C'est la vie!! Multe urari de bine tuturor....


draga ecrram,

iti doresc din toata inima rabdare, insa iti doresc la fel, din TOATA inima calauzire de la Dumnezeu, spre Islam!...in nici un caz nu te indemn sa faci asta pentru sot, deci sa nu ai impresia ca te-am indemna vreuna dintre noi sa "renunti la tot" pentru el...acceptand Islamul, nu pierzi ceva, dimpotriva, castigi, te imbogatesti, facand , ca sa zic asa, un "update", credintei tale!...

Allah Preainaltul nu lasa nici o suparare, nici o durere, cat de marunta, a robilor Sai dreptcredinciosi, nerasplatita, astfel incat nici o fapta, nici o suferinta nu este in zadar...ma rog pentru tine, sa-ti calauzeasca Allah subhanahu wa ta'ala pasii spre Islam, la fel cum ti i-a calauzit spre acest forum!...

P.S.
ti-am lasat un mesaj privat...

Yumna
06-03-2010, 08:56 PM
Cum,un barbat arab nu discuta cu sotia lui???Nu asculta ceea ce ea doreste sa-i spuna si el nu-i spune ce-l nemultumeste?Asta este mentalitatea unor generatii mai "vechi"sau a unora care nu au iesit afara din tari arabe.Atunci de unde sa stie sotia lui ce-i ii place si ce nu?Sa ghiceasca?
Da,si eu cred ca nu trebuie sa devii musulmana ca dovada suprema a iubirii pentru el...
CIUDAT! Dar nu toti suntem la fel,adevarat.
Poti sa-ti faci prietene si sa te viziteze atunci cand sotul tau nu este acasa,cam asa se face in tari arabe,femeile se viziteaza cand sotii lor nu sunt acasa.Daca sotul tau isi viziteaza familia,mergi si tu cu el,daca-ti face placere.Sau daca el este plecat cu fratele,mergi tu in vizita la cumnate sau soacra ta.
REPET,nu iti spun:"Rabdare!" si nici altceva.Numai mintea si sufletul tau iau decizii.Se spune ca cerem sfaturi tocmai pentru a avea pe cine acuza daca nu ne iese bine.:p

Yumna
06-03-2010, 09:10 PM
Uite,un sfat pot sa-ti dau,cand discuti cu sotul tau sa nu fie o discutie tipic feminina,ca stii cum facem noi de obicei,aruncam cu reprosuri si apoi ne punem pe bocit,asa NU,nu faci altceva decat sa-l enervezi.

batool391
06-08-2010, 09:34 PM
Incearca sa iti faci prietene dintre cumnate sau vecine, discuta cu el numai cand el este calm si are si el chef de discutie.Observa-i comportamentul ca sa il poti cunoaste mai bine.Lauda.l cand face ceva bun si spune-i cam ce visuri ai, ce asteptari ai de la casatorie. Nu te converti ptr el, daca vrei sa alegi islamul alege/l in cunostinta de cauza si nu constransa de alte conjuncturi.

sherine
08-24-2010, 11:28 PM
Incearca sa iti faci prietene dintre cumnate sau vecine, discuta cu el numai cand el este calm si are si el chef de discutie.Observa-i comportamentul ca sa il poti cunoaste mai bine.Lauda.l cand face ceva bun si spune-i cam ce visuri ai, ce asteptari ai de la casatorie. Nu te converti ptr el, daca vrei sa alegi islamul alege/l in cunostinta de cauza si nu constransa de alte conjuncturi.

Assalam aleykum surioara,
Sunt intru totul de acord cu sfatul tau. Conteaza mult sa stii sa astepti momentul prielnic si sa stii sa-ti sustii punctul de vedere cu tact si intelepciune.