PDA

View Full Version : Turcia reformeaza islamul!??!!



maryam
06-01-2008, 01:59 AM
HADIS PROIECT

Este un proiect initiat de Mehmet Görmez, senior lecturer in hadis la Ankara University si care vizeaza o "reorganizare" a hadisurilor, prin scoaterea in evidenta si propovaduirea unui alt tip de cunoastere a islamului, mai ales prin reinterpretarea acelor hadisuri care prezinta femeia ca fiind inferioara, incurajarea mutilarii genitale, crima de onoare....

Avand desigur, Inshaa ALLAH, la baza Coranul si eliminand orice contravine acestuia.

gabriela guettat
06-01-2008, 10:20 AM
:salam:

Maryam shtii ce ma gandesc eu(poate sunt eu pesimista),DAR oare aduce ceva mai bun decat ceea ce deja se cunoashte??
Evidentziere???

Eu zic ca tot ce vor ei sa faca,deja,sunt destul de bine ``scoase`` in evidentza;
problema e ca nu se aplica,shi ca inainteeeee,femeia nu citea,nu era invatzata,DAR ACUM,mashallah.

Deci eu nu cred ca daca era ceva AR FII FOST UITAT sau omis
de mari invatzatzi ai timpurilor.
Mie mie frica ca ``VOR`` sa fac ceva, shi o sa iasa ALTCEVA!!!

RABY IESTAR SORA MEA!!!!

Saira
06-01-2008, 11:57 AM
HADIS PROIECT

Este un proiect initiat de Mehmet Görmez, senior lecturer in hadis la Ankara University si care vizeaza o "reorganizare" a hadisurilor, prin scoaterea in evidenta si propovaduirea unui alt tip de cunoastere a islamului, mai ales prin reinterpretarea acelor hadisuri care prezinta femeia ca fiind inferioara, incurajarea mutilarii genitale, crima de onoare....
Avand desigur, Inshaa ALLAH, la baza Coranul si eliminand orice contravine acestuia.



Pai pana la urma ce sa reformeze,ca eu n-am intalnit hadithuri de genul celor mentionate mai sus :mad: si asta pentru ca nicicand islamul nu a clasat femeia ca fiind inferioara barbatului,si cu atat mai mult nu a incurajat mutilarea genitala feminina,chiar daca in anumite societati aceasta practica este pusa pe seama islamului,din pacate insa,fiindca nu exista evidente in acest fel,deci nu au pe ce se baza cand afirma ca islamul incurajeaza astfel de practici barbare.

maryam
06-02-2008, 01:09 AM
:salam:

Maryam shtii ce ma gandesc eu(poate sunt eu pesimista),DAR oare aduce ceva mai bun decat ceea ce deja se cunoashte??
Evidentziere???

Eu zic ca tot ce vor ei sa faca,deja,sunt destul de bine ``scoase`` in evidentza;
problema e ca nu se aplica,shi ca inainteeeee,femeia nu citea,nu era invatzata,DAR ACUM,mashallah.

Deci eu nu cred ca daca era ceva AR FII FOST UITAT sau omis
de mari invatzatzi ai timpurilor.
Mie mie frica ca ``VOR`` sa fac ceva, shi o sa iasa ALTCEVA!!!

RABY IESTAR SORA MEA!!!!

Asa e draga mea, asa e...daca oamenii sunt ignoranti si ingamfati, daca au acea atitudine sfidatoare de parca ar fi inghitit 100 de enciclopedii si li s-ar fi dus direct in creieri pretinzand in mod fals ca stiu in vreme ce nu au habar...to degeaba, caci teoria nu se potriveste cu practica...
Eu cred ca problema nu e la femei in mod covarsitor ci la barbati, asa am eu un feeling ca ei sunt cei care trag in jos.
Si am sa ma si justific.
1. Pentru ca teoretic si practic barbatul este capul familiei.
2. Pentru ca daca un barbat e asa de cu, capul ca peretele sa nu-si lase fiica, sora, sotia sa studieze...e vina lui nu a fetei, femeii ca nu stie, NU a ei.
Daca insa el e atat de open mind&heart sa fie asa cum a fost profetul *salat* isi va da sufletul pentru ca acea persoana feminina de langa el, de care "raspunde" ... sa fie cat mai sus, sa fie asa cum a fost Fatima radiya-LLAHU `anha, sau `Aysha radiya-LLAHU `anha...

Mi-e greu sa cred ca, ignoranta in procesul asta e in sens invers.
...ca si vorba aia cu pestele care dela cap...........................................

maryam
06-02-2008, 01:12 AM
Pai pana la urma ce sa reformeze,ca eu n-am intalnit hadithuri de genul celor mentionate mai sus :mad: si asta pentru ca nicicand islamul nu a clasat femeia ca fiind inferioara barbatului,si cu atat mai mult nu a incurajat mutilarea genitala feminina,chiar daca in anumite societati aceasta practica este pusa pe seama islamului,din pacate insa,fiindca nu exista evidente in acest fel,deci nu au pe ce se baza cand afirma ca islamul incurajeaza astfel de practici barbare.

Pai tocmai asta este...probabil (cred, nu stiu, habar n-am nici macar turca ca sa intreb omu`:D) ca plecand de la practici, cutume, obiceiuri si traditii s-a ajuns la o altfel de cunoastere, cred ca asta vor sa si faca oamenii, sa le arate acelora care cred ca asa e in islam, ca nu e asa cum le-a intrat lor in minti pe cai lautalnice si nu de la sursa.