PDA

View Full Version : va rog ajutati-ma



maya
06-03-2008, 03:23 PM
salam alekum ,asi dori sa-mi spune-ti si mie ce trebuie sa fac ca fiul meu sa poate merge in vacanta de vara la bunici in siria neinsotit de parinti. de ce acte sunt nevoie la trecerea de frontiera a romaniei si daca poate fii insotit de un insotitor de bord

maryam
06-03-2008, 04:33 PM
salam alekum ,asi dori sa-mi spune-ti si mie ce trebuie sa fac ca fiul meu sa poate merge in vacanta de vara la bunici in siria neinsotit de parinti. de ce acte sunt nevoie la trecerea de frontiera a romaniei si daca poate fii insotit de un insotitor de bord


Cati ani are fiul tau?
Daca aveti decalaratii tu si tatal, cred ca se poate...
Pasaport, bilet, viza...cam astea.

QURRAT-UL-AIN
06-04-2008, 12:24 PM
SALAAM

Cel mai indicat e sa suni la ambasada Siriei.... nicaieri nu-ti pot oferi informatii mai adecvate intrebarii tale! eventual mai apoi detalii pt. zbor de la compania cu care va zbura.

maria1tamer
06-06-2008, 09:07 PM
eu as putea sa te ajut cu declaratia notariala daca nu ai unde sa o faci. Stiu ca ai de urmat urmatorii pasi: declaratie notariala de la ambii parinti ca sunt de acord cu plecarea minorului insotit de o persoana adulta. Aceasta persoana mai nou am inteles ca va trebui sa scoata si un cazier, pt a se vedea daca are antecedente. La notariat iti trebuie certificatul de nastere al copilului, buletinele sau cartile de identittate ale parintilor si buletinul sau pasaportul persoanei care insoteste minorul (in copie xerox). In afara de astea va trebui sa dai telefon la ambasada sa vezi ce s-a modificat in legatura cu viza.

maya
06-16-2008, 03:55 PM
salam alekum va multumesc pentru raspunsuri am fost si m-am interesat de actele de care am nevoie daca sunteti interesati va pot spune de ce acte au fost nevoie: pasaportul minorului ,viza de la ambasada, declaratia parintilor la notariat ca sunt deacord cu plecarea lui in vizita ,tichetul de avion si un formular completat la compania cu care calatoreste in care specifica numele celui care il lua pe copil la sosirea in tara respectiva (numele unui membru de familie unde va ajunge copilul) cei de companie fiind obligati ca incredinteze copilul celui care a fost trecut in formular