PDA

View Full Version : Un sfat, va rog



Mariyah
06-05-2008, 09:43 PM
Salam alekum,


un frate de al nostru musulman ar avea nevoie de un sfat.


Intrebarea lui ar fi : este divortul o optiune pt un barbat musulman casatorit cu o crestina in cazul in care nu au copii?

El este casatorit de cativa ani cu o crestina. Aceasta femeie nu i-a gresit pana acum prea mult insa din pacate nu este interesata sa se converteasca la Islam.
Fratele nostru i-a vb mult despre Islam, nu voi intra in amanunte, insa aceasta femeie chiar nu e interesata.

Deocamdata acestia nu au copii si fratele nostru este f ingrijorat asupra educatiei pe care ar putea primi-o copii de la mama lor crestina .
Apoi mai e faza ca daca acestia vor avea copii si divorteaza(conform legilor din romania), copii vor fi lasati in grija mamei..


Iar in cazul acesta sunt 3 posibilitati: 1) sotia accepta religia sotului, si si problema copiilor iese din discutie

2) sotia divorteaza si copii raman la ea, astfel incat copii nu vor mai beneficia de o educatie islamica

3) raman impreuna, fara ca ea sa se converteasca, dar sotia este mereu in avantaj pt poate ameninta cu divortul in cazul in care este ceva ce-i displace

Un sfat, o opinie....va rog.

gabriela guettat
06-05-2008, 10:39 PM
:salam:


Este o situatzie delicata,daca el e credincios shi se roaga,(inshallah),ea ..probabil ca mai mananca porc,mai bea un paharel,sarbatorile pashte,craciun.....etc
Ca sa nu mai vorbim de anturaj shi familia ei.

Deci NORMAL AR TREBUI sa spun SABR(RABDARE),dar daca el simte ca sotzia lui NU are aceea ``luminitza``,mai bine acum ruptura decat cand va fii un copilash.

Allah Kareem!

Mariyah
06-05-2008, 10:48 PM
MashaALLAH, multumesc Gabriela asteptam si alte pareri


Eu impartasesc ideea Gabrielei, adica ruptura acum pana nu vin copii, si se complica lucrurile.
Sunt de parere ca barbatii musulmani casatoriti cu crestine au o raspundere mult mai mare in fata lui Allah decat cei casatoriti cu muslime.

Allah permite aceasta casatorie dar Allah o sa il intrebe pe barbat , in cazul in care va avea copii, si influentati de mama, nu vor primi o educatie islamica completa ci asa un sincretism intre 2 religii de ce copii nu au fost educati islamic?
Nu va fi o scuza pt Allah ca mama a fost crestina sau ca sunt barbat si imi petrec majoritatea timpul la servici lasand copii cu sotia. In regula, dar de ce nu ai luat o sotie care sa imparteasca aceleasi valori ca si tine?

suleiman
06-06-2008, 12:38 AM
Mai bine sa divorteze decat sa-si complice viata .

sara
06-06-2008, 03:38 AM
:salam:

Sa faca istikhara , si sa se increada in Allah ca EL este singurul care stie ce va fi , noi dam cu presupusul doar :D

Yumna
06-06-2008, 11:39 AM
Ma gandesc ca ar trebui sa mai astepte un timp inainte sa ia hotararea divortului,dar in acest timp sa nu apara copii,abia dupa ce ea se converteste din suflet la islam si nu pt ca simte un pericol(divortul).El nu trebuie sa o ameninte cu divortul,pt ca ea se poate converti numai din acest motiv si se poate ca dupa ce au copii,ea sa se intoarca la crestinism.Si parerea mea este ca un musulman nu trebuie sa aiba copii cu o crestina pt ca ea va influenta copiii,chiar daca nu are aceasta intentie.Sa mai astepte el un timp,timp in care sa incerce sa o converteasca pe ea,dar nu sub amenintari si presiune,abia mai apoi sa se gandeasca la copii,iar daca nu merge...el stie mai bine.

iman99
06-06-2008, 11:55 AM
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu


nu vreau sa par rautacioasa..stim cat de greu ii este acum lui..cum a spus aisha poate el s- intors acum la Allah..si isi da seama de ce greutate si-a luat.

Este a lui ,este sotia lui,cand s-a casatorit nu s-a gandit la consecinte...asta e....nu are cum sa o arunce acum..insha Alah poate fata se va face muslim..poate nu acum..in 5 ani 10 Allah stie cel mai bine

Bineinteles ,problema este mult ai profunda nu?Eu il sfatuiesc sa discute cu mai multi imami si surioara mariah daca imi dai mai multe detalii am sa pun intrebarea la lectie cu salem al amry sa vedem ce sfat i da dansul..sau chiar el poate veni la lectie maine seara la ora 21 pe chatislam.Mai mult informati cu placere ii dau.

Un mic semnal de alarma...si multe surori cu care am discutat stiu asta....Invatati intainte religia voastra si apoi ganditi-va la castorie.......nnu va grabiti!!!!

gabriela guettat
06-06-2008, 11:55 AM
:salam:


DRAGELE MELE,voi cititzi ceea ce Mariyah A SCRIS???

``Fratele nostru i-a vb mult despre Islam, nu voi intra in amanunte, insa aceasta femeie chiar nu e interesata.``

Deci daca ea cere un sfat il cere pentru aceasta!

iman99
06-06-2008, 12:01 PM
GABITA Allah sa fie multumit de tine!!

Si eu am pritene dintre surori care au spus: Eu!!!Ilsam NICIODATA...
SI sa le vezi acu ..:D ma sha Allah

Allah este cel care deschide drumuri.

Problema e ca nu stim mai multe amanunte....de fapt nici nu ar trebui noi sa stim..Cum i-am scris surorii...sa intrebe pe cei care isi pot permite sa dea asemenea verdicte...Deci surioara mariah inca o data am sa pun intrebarea la sheik numai ca am nevoie de mai multe amanunte..Ce ii interzice ea...ce face impotrva a ceea ce si crestinismul interzice.
Allah sa fie multumit de voi

Mariyah
06-06-2008, 01:15 PM
Dragi surori deja au trecut un nr de ani de cand fratele nostru ii vb despre Islam . Nu prea vreau sa intru in amanunte pt ca fratele nostru m-a rugat sa nu dau detalii, din motive de confidentialitate va imaginati, insa cert este ca sotia sa chiar nu vede nimic bun in Islam. Contesta multe lucruri din Islam si sustine ferm ca niciodata nu va fi de acord cu ele.

Rabdare, timp, fratele nostru i-a oferit insa nu observa nimic din partea ei.....


Eu ma gandesc....nu e musulmana ok, insa sa arate din primii ani de casatorie un interes pt a invata mai multe despre Islam, nu neaparat pt convertire ci pura informare.

val
06-06-2008, 01:24 PM
Ma scuzati ca-mi dau si eu cu parerea,dar daca el s-a casatorit cu ea doar in speranta c-o s-o converteasca,uite ca nebanuite sunt caile Domnului!Ea nu e interesata!Acum vrea s-o lase,s-o paraseasca?Nu stiu cum vedeti voi asta,dar ganditi-va ce sfaturi dati!Ati fi putut fi voi in situatia ei,multe dintre voi nu erati interesate de islam cand ati facut pasul spre casatoria cu un musulman!Cum v-ar fi picat voua?Si daca o ameninta ca divorteaza daca nu se converteste si ea o face doar obligata,nu stiu cat de bine si corect este!

Nu dati cu rosii,ca am de-o salata!:D

Mariyah
06-06-2008, 01:25 PM
Iman as vrea sa iti dau dreptate la faza cu : e sotia lui, si-a ales-o, trebuia sa se gandeasca INSA suntem oameni gresim si cu siguranta fratele nostru a crezut ca ea se va converti in timp, ca vor avea in viitor o gandire comuna si vor putea sa-si intemeieze o familie musulmana.

Exista versete in Coran care cer musulmanului sa lupte pt religia sa. Acestea nu se refera dupa cum cred amatorii de religie in a pune bombe la metrou pt a forta necredinciosii sa treaca la Islam, ci au un inteles mai larg si se potrivesc contextul despre care vb si anume: a institui Islamul intr-o familie mixta (el muslim, ea crestina)Este datoria sotului de a face acest jihad, de a oferi viitorilor copii religia islamica corecta si nu un sincretism

iman99
06-06-2008, 03:31 PM
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

Atata timp cat ea nu il impiedica pe el sa-si practice \religia si este o femeie buna. care nu il face de rusine..(umbland aiurea etc)..el nu are nici un drept....
Nici profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam nu pputea sa clauzeasca...insha Allah el trebuie sa se poarte bine cu ea sa-l aiba ca exemplu pe profetul nostru sallalllahu alahi wa sallam..Nu exista o femeie care sa nu ramana miscata de un comportament bun ....si atunci ea singura va spune,,,,ce are mai religia asta de il face pe omul meu atat de bun...!!???

Insha ALlah Allah kerim

batool391
06-06-2008, 04:20 PM
Poate ca ar trebui sa discute despre acele aspecte pe care ea nu le poate intelege din islam. Si sa se inarmeze cu rabdare. Multe dintre voi ati fost crestine cand v/ati casatorit cu un musulman si stiti poate cat de greu v/a fost sa acceptati aceste lucruri. Eu nu va pot relata cum e sa fii crestina casatorita cu un musulman deoarece nu am trait niciodata aceasta experienta fiind musulmana. Ca nu e interesata nu ma mir deoarece aceasta femeie vine dintr/o societate laica. Dar inainte de a/i vorbi despre islam cred ca ar trebui sa/i vorbeasca despre Dumnezeu si poate in sufletul ei se va deschide atunci. Cum vrem sa luminam un suflet care se zbate in intuneric? Cand intram intr/o casa intai deschidem usa si apoi aprindem lumina. Vreau sa spun ca el ar trebui sa descopere cauza dezinteresului ei si apoi sa actioneze in functie de cauze. Si mamele unora dintre noi sunt crestine, le puteti voi renega ptr ca nu au acceptat islamul? Nu am reusit ani de zile sa le convingem si ne grabil sa sugeram unii dintre noi divortul unui frate de/al nostru. Un sfat foarte pripit. Allah sa ii lumineze mintea acelei femei si ce a scris Allah aceea sa se intample.

batool391
06-06-2008, 04:48 PM
Salam alekum,



Intrebarea lui ar fi : este divortul o optiune pt un barbat musulman casatorit cu o crestina in cazul in care nu au copii?
Este o optiune atata timp cat sunt motive serioase


El este casatorit de cativa ani cu o crestina. Aceasta femeie nu i-a gresit pana acum prea mult insa din pacate nu este interesata sa se converteasca la Islam.


Sa afle care e cauza dezinteresului ei si sa actioneze in consecinta. .



Fratele nostru i-a vb mult despre Islam, nu voi intra in amanunte, insa aceasta femeie chiar nu e interesata.

Ce i/a spus, cum i/a spus, ce credea ea despre islam inainte?
Deocamdata acestia nu au copii si fratele nostru este f ingrijorat asupra educatiei pe care ar putea primi-o copii de la mama lor crestina .
Apoi mai e faza ca daca acestia vor avea copii si divorteaza(conform legilor din romania), copii vor fi lasati in grija mamei..

Ei pot discuta clar asupra acestui aspect. Ea vrea ca posibilii copii sa fie musulmani?
Sa fie atent supravegheata educatia acestor copii e o solutie. Copilul trebuie sa ramana in grija mamei, e inuman sa smulgi copilul de langa mama. Cel mai usor e sa tii sub control educatia lor si sa precizezi clar ca la prima abatere de la intelegere se va repune in discutie problema custodiei asupra copiilor.
Iar in cazul acesta sunt 3 posibilitati: 1) sotia accepta religia sotului, si si problema copiilor iese din discutie

2) sotia divorteaza si copii raman la ea, astfel incat copii nu vor mai beneficia de o educatie islamica

3) raman impreuna, fara ca ea sa se converteasca, dar sotia este mereu in avantaj pt poate ameninta cu divortul in cazul in care este ceva ce-i displace

Mai exista o a patra solutie. Ea ramane cum este dar copii vor fi musulmani si toata familia va trai in tara de origine a sotului ptr ca acesta sa poata oferi copiilor lui o educatie islamica. Trebuia acel frate sa se gandeasca inainte de a o cere de sotie la consecinte si nu dupa casatorie sa devina brusc rational. Daca criteriul lui in alegerea sotiei a fost altul decat nivelul de credinta al sotiei astazi suporta consecintele. Nu este cu putinta silirea la credinta. Sa nu intelegeti ca i/as lua apararea acelei femei, sunt impartiala si incerc sa fiu dreapta cu ambele parti.
.

maryam
06-07-2008, 01:36 AM
Salam alekum,


un frate de al nostru musulman ar avea nevoie de un sfat.


Intrebarea lui ar fi : este divortul o optiune pt un barbat musulman casatorit cu o crestina in cazul in care nu au copii?

El este casatorit de cativa ani cu o crestina. Aceasta femeie nu i-a gresit pana acum prea mult insa din pacate nu este interesata sa se converteasca la Islam.
Fratele nostru i-a vb mult despre Islam, nu voi intra in amanunte, insa aceasta femeie chiar nu e interesata.

Deocamdata acestia nu au copii si fratele nostru este f ingrijorat asupra educatiei pe care ar putea primi-o copii de la mama lor crestina .
Apoi mai e faza ca daca acestia vor avea copii si divorteaza(conform legilor din romania), copii vor fi lasati in grija mamei..


Iar in cazul acesta sunt 3 posibilitati: 1) sotia accepta religia sotului, si si problema copiilor iese din discutie

2) sotia divorteaza si copii raman la ea, astfel incat copii nu vor mai beneficia de o educatie islamica

3) raman impreuna, fara ca ea sa se converteasca, dar sotia este mereu in avantaj pt poate ameninta cu divortul in cazul in care este ceva ce-i displace

Un sfat, o opinie....va rog.


Sfatul meu ptr el si pentru altii este de fapt retroactiv...nu pot de fapt sa sfatuiesc, dar am dreptul, nu sa meditez???!!:p
Ma intreb de ce oare se maturizeaza unii oameni atat de tarziu?
De ce-si pun intrebarile existentiale dupa ce existenta lor este in jumatatea "cealalta" a drumului?

Dar, cu siguranta, ALLAH stie ceea ce noi nu stim, alhamdulillah!

Un sfat: istikhara, tawba.....................................

maryam
06-07-2008, 01:40 AM
:salam:


DRAGELE MELE,voi cititzi ceea ce Mariyah A SCRIS???

``Fratele nostru i-a vb mult despre Islam, nu voi intra in amanunte, insa aceasta femeie chiar nu e interesata.``

Deci daca ea cere un sfat il cere pentru aceasta!


Auziiiiiiiiiiiiiiii, tu stii ca io te quiero da` lasa-ma cu vorbitu asta mult al oamenilor...stii ce ma enerveaza pe mine la tipul asta de "vorbit"????????
Ca are loc dupa...... ce ti-ai linistit trairile :mad: si nu inainte!

maryam
06-07-2008, 01:47 AM
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

Atata timp cat ea nu il impiedica pe el sa-si practice \religia si este o femeie buna. care nu il face de rusine..(umbland aiurea etc)..el nu are nici un drept....
Nici profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam nu pputea sa clauzeasca...insha Allah el trebuie sa se poarte bine cu ea sa-l aiba ca exemplu pe profetul nostru sallalllahu alahi wa sallam..Nu exista o femeie care sa nu ramana miscata de un comportament bun ....si atunci ea singura va spune,,,,ce are mai religia asta de il face pe omul meu atat de bun...!!???

Insha ALlah Allah kerim


Subhanna ALLAH,
ALLAH sa te rasplateasca Inshaa ALLAH!

Ai pus punctul pe i...insa, practica, islamul aplicat de musulmanii scapati de sub...stricta observatie a hijabului mamei, arat ca ei fug ca din pusca si cand ajung "liberi" cei mai multi, orbiti de atata...libertate si de atat....liber :( agata religia in "cui".

Nu m-as mira dc as citi, auzi, intr-o zi de la o ea "nici nu stiam ca e musulman"...

Probabil ca desi pare tendentioasa expunerea mea, ea este justa.
Raul este de sus in jos de cele mai multe ori.
Daca este sa fii bun, o sa vrei doar ce este bun si o sa cauti doar ce este "bun", mi-e greu sa cred ca un om care face de drag si teama fata de ALLAH, ar lua in calcul o asemenea ipoteza, a divortului, cu toate ca deosebirea n-a contat la inceput si nici pe parcurs...

Gabriela Gharabli
06-07-2008, 08:56 PM
:salam:
Am citit multe pareri pro si contra divortului, dar nu cred ca asta ar fi singura solutie. Undeva ma regasesc si eu in acest caz si anume acum 13 ani cand ne-am casatorit cu sotul meu am refuzat si eu sa intru in in Islam si orice discutie deschisa de sotul meu era sortit esecului. Am trait in Romania un timp apoi acum 9 ani ne-am mutat in Fasia Gaza si la mine tot nici o schimbare... Trebuia sa ma lase acolo? Sa divorteze? :( Copii nu aveam asa ca .... Dar am ramas impreuna, apoi au venit pe rand 3 baieti Alhamdulillah. Multi au incerat sa ma convinga sa intru in Islam dar pana nu am simtit eu din adancul sufletului meu ca vreau sa ma convertesc nimeni nu a reusit sa ma convinga.
Eu cred da daca el o iubeste cu adevarat trebuie sa-i dea exemlu bun si sa se roage ca ei sa i se arate Calea cea dreapta. INSHALLAH!
Mie mi-au trebuit 13 ani sa ma convertesc dar Alhamdulillah s-a intamplat si sper ca ei sa nu-i ia asa de mult!

Faizah
06-08-2008, 02:35 PM
AAA, pai daca si-a ales-o asa in cunostinta de cauza, mi se pare injust si nedrept acum sa incerce sa se debaraseze de ea...A stiut tte acestea de la inceput, a fost riscul lui, problema lui... Mie asta mi se pare speculatie nu tocmai curata... STIA de tte riscurile si problemele asumate, acum este responsabiol de alegere si de divort.... A nu se uita ca divortul e cel mai neplacut lucru dintre lucrurile halal...Acum inseamna ca toti musulmanii care se casat cu crestine tr sa le paraseasca daca ele in timp nu se convertesc? Nu exista o asa regula in islam... Trebuie sa se gindeasca f f bine la ceea ce vrea sa faca pt ca nimeni nu l-a contrins si nu poate distruge acum o viata pt ca el a facut o greseala initiala... Asta in caz ca femeia il doreste... Daca ea e de acord cu divortul...ok. Dar el si-a asumat un angajament si trebuie sa il respecte si sa faca tot posibilul sa fie bine... Femeia aia nu l-a mintit, nu i-a promis ca se va converti, totul a fost riscul lui...probabil a iubit-o f mult si acum s-a mai racit si cauta portite de scapare... Dar femeia aceea, crestina sau nu,. E UN OM. SI TREBUIE RESPECTATA.
Sincer, daca ar parasi-o acum, mie mi s-ar parea ca pur si simplu s-a folosit de ea cit i-a convenit si apoi a invocat islamul si a lasat-o.Casatoria e halal, responsabilitatea ii apartine...asta e viata pe care si-a ales-o... Nu e atit de usor sa calci peste cadavre cind iti e convenabil... si cine zice ca dupa ce te stradui 5 ani s-o convertesti, gata, e caz clasat? si de unde stie ca a folosit metoda corecta? se spune ca daca cineva aude de islam si il respinge, va fi judecat, dar se uita ca acel om trebuie sa auda de islam intr-o maniera corecta, intr-un mod autentic, intr-un context plin de respect si bunavointa...
Daca astea sunt singurele lui nemultumiri si temeri....nu cred ca as recomanda divortul...Mi se pare totala lipsa de respect uman fata de femeia aceea...


Salam alekom, subscriu celor spuse de surioara noastra, scuze ca am dat quote la mesajul tau dar era exact ce vroiam sa zic si am ales sa subliniez doar cateva cuvinte.

Mi se pare incorect sa spui ca vrei divort dupa un nr de ani in care ai 'incercat' sa-i vb sotiei despre Islam si ea nu da semne ca ar fi interesata. Poate ca metoda aleasa nu e cea mai potrivita sau poate doar ca nu a venit timpul pt convertirea ei., asta numai ALLAH stie si chiar daca nu se va converti vreodata, eu tot nu vad asta motiv de divort, casatooria cu co crestina nu impune convertirea obligatorie dupa un timp. Are dreptul sa-si ia o crestina si ea poate sa-si pastreze religia ei atata timp cat nu-l deranjeaza pe el in practicarea religiei sale si desigur, nu influenteaza copii in mod negativ. Aici, nu ne putem da cu parerea deoarece nu cunostem amanunte si chiar daca am avea informatii in plus tot nu stim ce-i intre ei si mai ales in sufletele lor.

Poate gresesc dar tind sa cred ca daca ei ar trai in tara lui nu si-ar mai pune problema divortului deaorece religia ei nu l-ar deranja si nici nu s-ar mai teme ca in cazul divortu;lui copii raman la ea si primesc educatie crestina d.p.d.v. religios. De fapt, mie aici mi se pare ca e problema, teama lui e ca daca face copii acestia ar putea primi o educatie cu care el nu e de acord si se teme ca in felul asta sotia are control asupra situatiei atata timp cat traiesc in Romania si sunt nevoiti sa se supuna regulile acestei tari.

Sper sa nu fi deranjat prin mesajul acesta, mi-am spus doar parerea asa cum vad din informatiile care au fost date si nu am putut sa trec peste subiect deoarece mi se pare nedrept sa spui : gata, mai bine renunta acum decat sa aiba alte probleme. Pai la ea se gandeste cineva? stim deja cum sunt privite fetele noastre casatorite cu arabi :( , nu mi se pare corect sa te lepezi de cineva cand nu-ti mai impartaseste simtirile doar pt ca tu te-ai schimbat si jumatatea nu.

Scuze pt mesajul prea lung. ALLAH sa-l ajute sa ia decizia inteleapta si sa intrebe pe cei in masura sa-i dea un raspuns corect, noi doar ne dam cuparerea si sa ma ierte ALLAH daca am spus ceva ce nu trebuia.

khalid622
06-09-2008, 02:30 AM
urmaresc topicul de cand a fost adaugat pe forum. cred ca sunt dator cu niste amanunte pt ca sfaturile de pana acum nu ma ajuta prea mult.

Pentru cei care ma cunosc si care nu ma cunosc. Este vorba despre mine. Khalid alias kahlid622, alias Khalid din Braila, alias Khalid al Rumi.

Am luat decizia de a ma converti la islam la varsta de 17 ani. Abia 6 luni mai tarziu am gasit un musulman pe internet care a avut rabdarea sa-mi explice islamul. Eu locuiesc in Braila. Comunitatea musulmana este mica aici asa ca am aflat de existenta locului in care se intalnesc musulmanii din oras ca sa se roage dupa aproape un an de cand dorem sa ma fac musulman.

Decizia de am ma face musulman am luat-o foarte repede. Pentru mine a fost suficient sa citesc in introducerea traducerii coranului facuta de Isopescu ca musulmanii cred ca "nu exista alta divinitate in afara de Allah". a doua parte a shahadei mi-a fost usor sa o accept dupa urmatorul rationament: "Preotii il acuza de minciuna pe profetul Muhammad(saw), iar profetul Muhammad(saw) ii acuza de minciuna pe ei. Cine spune adevarul si cine minte? Preotii spun ca exista trinitate si ca Dumnezeu a avut un fiu, profetul Muhammad(saw) pretinde ca Dumnezeu este Unul si ca Isus(saw) a fost doar un profet. Asa ca este clar cine minte si cine nu”
Decizia de a ma face musulman am luat-o foarte repede, desi drumul de la crestininism la Islam a fost foarte lung pt mine caci imi cautam linistea sufleteasca cu mult timp inainte de a auzi despre Islam.

Cand implinisem 18 ani deja imi facem rugaciunile, citeam ce imi cadea in mana despre Islam si ma aflam in conflict cu familia care nu era multumita deloc de alegerea mea de a ma trece la Islam. Tot la varsta de 18 ani am cunoscut-o pe sotia mea. Eram colegi de liceu si ea a fost prietena mea. Un frate musulman mi-a zis ca nu este bine sa stau asa cu o femeie si ca fie ma casatoresc cu ea, fie ma despart de ea. Asa ca pe data de 21.03.1426, cand doar ce implinisem 19 ani (sotia mea inca avea 18 ani; noi eram amandoi in clasa a12a) ne-am casatorit (fara sa stie parintii ei sau ai mei) la moschee la Constanta.

De atunci au trecut mai bine de 3 ani, iar eu si sotia mea am trecut prin momente si bune si rele (eu am fost plecat o perioada in Belgia cu o bursa si in plus am facut facultatea in orase diferite. Eu in GL, iar ea in B dar cu toate astea ne-am starduit sa ne intalnim cat de des am putut. A fost un efort colosal atat material cat si dpdv am timpului. Dar alhamdulillah, am reusit sa ne vedem in fiecare saptamana-cu exceptia perioadei cat eu am foat plecat din tara).


Probelma este ca viitorul, din pacate, nu se anunta prea roz pentru noi. Pe viitor vor trebui sa apara si copii si aici problema se complica foarte tare.

Eu sunr roman, convertit la Islam, sotia este crestin-ortodoaxa. Familia ei cat si familia mea sunt crestin ortodocse. Romania este un stat crestin si, evident, educatie in scoli este profound legata de mantalitatea crestina. EU, ca tata, AM DATORIA DE A-MI CRESTE COPII MUSULMANI. Insa mi-ar fi imposibil sa fac asta de unul singur in mediul in care traiesc. Sa presupunem ca eu si sotia mea ne-am muta intr-o tara araba, dar ma indoiesc ca ea va rezista prea mult acolo, iar in eventualitate unui divort, desi as locui intr-o tara araba eu tot cetatenie romana am si va trebui sa raspund in fata legilor romanesti mai devreme sau mai tarziu.

Daca pt mine, pe langa sentimentele mele pentru sotia mea ma leaga de ea si faptul ca am facut casatoria religioasa, pe ea nu o leaga de mine decat sentimentele ei pentru mine, caci din punctual ei de vedere nu stiu ce valoare are o casatorie intr-o moschee. Ce se intampla daca dragostea ei pentru mine va pierde din intensitate cu timpul? Cu totii stim ca sentimentele evolueaza, se schimba, cu timplul (sa-mi spuneti va rog daca voi mai simtiti exact ce simteati pt sotul/sotia voastra cand v-ati casatorit)

Exista si viata, exista si moarte, iar ingerul mortii nu vine cand vrem noi. In eventualitatea in care eu mor nimeni din familie nu va avea interesul ca ai mei copii sa creasca musulmani. Chiar si daca eu as locui intr-o tara araba, in cazul decesului meu sotia mea s-ar intoaree cu siguranta in Romania.

Am vazut ca nu sunteti de acord cu divortul. Foarte bine, divortul nu este un lucru placut in fatza lui Allah, dar va cer sa-mi dati un sfat.
Ce ati face voi in locul meu ca sa va sigurati ca cei mici vor avea parte de o educatie islamica?

maryam
06-09-2008, 03:00 AM
urmaresc topicul de cand a fost adaugat pe forum. cred ca sunt dator cu niste amanunte pt ca sfaturile de pana acum nu ma ajuta prea mult.

Pentru cei care ma cunosc si care nu ma cunosc. Este vorba despre mine. Khalid alias kahlid622, alias Khalid din Braila, alias Khalid al Rumi.

Am luat decizia de a ma converti la islam la varsta de 17 ani. Abia 6 luni mai tarziu am gasit un musulman pe internet care a avut rabdarea sa-mi explice islamul. Eu locuiesc in Braila. Comunitatea musulmana este mica aici asa ca am aflat de existenta locului in care se intalnesc musulmanii din oras ca sa se roage dupa aproape un an de cand dorem sa ma fac musulman.

Decizia de am ma face musulman am luat-o foarte repede. Pentru mine a fost suficient sa citesc in introducerea traducerii coranului facuta de Isopescu ca musulmanii cred ca "nu exista alta divinitate in afara de Allah". a doua parte a shahadei mi-a fost usor sa o accept dupa urmatorul rationament: "Preotii il acuza de minciuna pe profetul Muhammad(saw), iar profetul Muhammad(saw) ii acuza de minciuna pe ei. Cine spune adevarul si cine minte? Preotii spun ca exista trinitate si ca Dumnezeu a avut un fiu, profetul Muhammad(saw) pretinde ca Dumnezeu este Unul si ca Isus(saw) a fost doar un profet. Asa ca este clar cine minte si cine nu”
Decizia de a ma face musulman am luat-o foarte repede, desi drumul de la crestininism la Islam a fost foarte lung pt mine caci imi cautam linistea sufleteasca cu mult timp inainte de a auzi despre Islam.

Cand implinisem 18 ani deja imi facem rugaciunile, citeam ce imi cadea in mana despre Islam si ma aflam in conflict cu familia care nu era multumita deloc de alegerea mea de a ma trece la Islam. Tot la varsta de 18 ani am cunoscut-o pe sotia mea. Eram colegi de liceu si ea a fost prietena mea. Un frate musulman mi-a zis ca nu este bine sa stau asa cu o femeie si ca fie ma casatoresc cu ea, fie ma despart de ea. Asa ca pe data de 21.03.1426, cand doar ce implinisem 19 ani (sotia mea inca avea 18 ani; noi eram amandoi in clasa a12a) ne-am casatorit (fara sa stie parintii ei sau ai mei) la moschee la Constanta.

De atunci au trecut mai bine de 3 ani, iar eu si sotia mea am trecut prin momente si bune si rele (eu am fost plecat o perioada in Belgia cu o bursa si in plus am facut facultatea in orase diferite. Eu in GL, iar ea in B dar cu toate astea ne-am starduit sa ne intalnim cat de des am putut. A fost un efort colosal atat material cat si dpdv am timpului. Dar alhamdulillah, am reusit sa ne vedem in fiecare saptamana-cu exceptia perioadei cat eu am foat plecat din tara).


Probelma este ca viitorul, din pacate, nu se anunta prea roz pentru noi. Pe viitor vor trebui sa apara si copii si aici problema se complica foarte tare.

Eu sunr roman, convertit la Islam, sotia este crestin-ortodoaxa. Familia ei cat si familia mea sunt crestin ortodocse. Romania este un stat crestin si, evident, educatie in scoli este profound legata de mantalitatea crestina. EU, ca tata, AM DATORIA DE A-MI CRESTE COPII MUSULMANI. Insa mi-ar fi imposibil sa fac asta de unul singur in mediul in care traiesc. Sa presupunem ca eu si sotia mea ne-am muta intr-o tara araba, dar ma indoiesc ca ea va rezista prea mult acolo, iar in eventualitate unui divort, desi as locui intr-o tara araba eu tot cetatenie romana am si va trebui sa raspund in fata legilor romanesti mai devreme sau mai tarziu.

Daca pt mine, pe langa sentimentele mele pentru sotia mea ma leaga de ea si faptul ca am facut casatoria religioasa, pe ea nu o leaga de mine decat sentimentele ei pentru mine, caci din punctual ei de vedere nu stiu ce valoare are o casatorie intr-o moschee. Ce se intampla daca dragostea ei pentru mine va pierde din intensitate cu timpul? Cu totii stim ca sentimentele evolueaza, se schimba, cu timplul (sa-mi spuneti va rog daca voi mai simtiti exact ce simteati pt sotul/sotia voastra cand v-ati casatorit)

Exista si viata, exista si moarte, iar ingerul mortii nu vine cand vrem noi. In eventualitatea in care eu mor nimeni din familie nu va avea interesul ca ai mei copii sa creasca musulmani. Chiar si daca eu as locui intr-o tara araba, in cazul decesului meu sotia mea s-ar intoaree cu siguranta in Romania.

Am vazut ca nu sunteti de acord cu divortul. Foarte bine, divortul nu este un lucru placut in fatza lui Allah, dar va cer sa-mi dati un sfat.
Ce ati face voi in locul meu ca sa va sigurati ca cei mici vor avea parte de o educatie islamica?



Subhanna ALLAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Am ramas pe ganduri, citind...

Nu cred ca vreodata o femeie, cu mintea si sufletul de femeie, ar putea sa gandeasca, sa se transforme,sa judece si sa hotarasca (nici macar ipotetic, temporar)ca un barbat si nici invers.
Si in ultimul timp am incercat sa evit gandirea in perspectiva, asa...ipotetica.
Ce pot, asadar sa spun?
Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa va ajute sa luati cele mai bune decizii, sa faceti salat istikhara si mult du`a pentru ca nu exista alta calauzire decat calauzirea venita de la ALLAH Subhanahu wa Ta'ala.

Sa rabdati si sa asteptati un semn, o inspiratie, un gand bun, un sfat corect, o decizie inteleapta.

val
06-09-2008, 12:47 PM
Sincer,ti-as spune eu multe,dar dat fiind locul unde ne aflam,nu se cade.Oricum,sa fim sinceri(si daca asta o sa-mi aduca banarea pe forum,asta e)te-ai casatorit cu ea la moschee,deci nu legal,doar pentru ca vroiai relatii intime si ai vrut o acoperire in fata lui Dumnezeu!Ea stie ce vrei tu?Poate ar trebuii s-o informezi,care ii sunt optiunile si asa ori face ce vrei tu,ori te lasa si-ti doreste sa-si gasesti o sotie care sa corespunda standardelor tale!

khalid622
06-09-2008, 01:35 PM
te-ai casatorit cu ea la moschee,deci nu legal,doar pentru ca vroiai relatii intime si ai vrut o acoperire in fata lui Dumnezeu!

Ori citesti tot, ori nu-ti mai da cu parerea!
De ce crezi c-am scris eu la ce varsta m-am casatorit, ca sa pierd timpul scriind de pomana?!
In plus, pentru mine, actele la starea civila nu valoreaza mai mult decat valoreaza orice alta hartie.
Eu sunt casatorit cu sotia mea pt ca am facut nunta in fatza lui Allah PreaInaltul, nu actele sau un inel sunt cele care ma fac sa fiu casatorit (cum se-ntampla la crestini).

Si pentru curiozitatea ta, eu am vorbit cu sotia toate cele mentionate mai sus, altfel nu le-as fi pus pe un forum fara sa fi avut discutia asta cu ea.
M-am gandit ca pe forum sunt musulmani cu mai multa experienta de viata care mi-ar putea da, inshallah, un sfat bun.

batool391
06-09-2008, 01:55 PM
.Presupun ca inainte de a te casatori cu ea ati discutat si despre viitorul copiilor vostri. De ce nu v/ati casatorit si civil? Nu uita ca actul de casatorie religios nu este valabil in Romania. Cand te casatoresti cu o femeie crestina e obligatoriu sa discuti cu ea inainte despre cum veti educa copii. Gradul ei de toleranta este foarte important. Nu inteleg cum de unii frati se casatoresc cu femei nemusulmane care gandesc nu tocmai placut despre islam. Odata ce s/au casat cu aceste femei care sunt reticente la islam cred ca e imoral din partea acelor barbati sa inceapa sa se planga mai tarziu de faptul ca sotia gandeste intr/un fel sau altul. E foarte important ce fel de mama sau tata alegem ptr viitorul nostru copil. Daca vrem o educatie islamica corecta fie alegem o musulmana care isi cunoaste religia, fie o nemusulmana care sa accepte ideea ca copilul ei va fi musulman si va primi o educatie islamica. Am predat 4 ani religie islamica in Romania si am intalnit multe mame nemusulmane, unele divortate care isi trimiteau copii musulmani la cursurile de religie. M/a emotionat acest lucru. Sfatul meu ptr fratii mei musulmani este sa se gandeasca f. bine inainte de a se angaja intr/o casatorie indiferent de ce partenera isi alege. Regretele, temerile de dupa casatorie sunt tardive si solutiile uneori dureroase. Nu/i inteleg pe acei barbati care se plang dupa casatorie de comportamentul sotiilor lor nemusulmane, eu presupun ca stiau dinainte ce au luat si anticipau consecintele faptelor lor. O fata crescuta intr/o societate laica nu poate sa inteleaga anumite chestiuni din religia islamica, dati/le timp acelor femei sa cunoasca principiile islamice, ajutati/le sa inteleaga aceste lucruri chiar daca nu sunt musulmane, fiti voi buni musulmani in primul rand si Allah va face restul.

batool391
06-09-2008, 02:03 PM
Frate ,cum o poti trimite la maternitate pe sotia ta sa nasca daca nu este casatorita cu acte civile? crezi ca ea se va simti bine acolo cand va trebui sa spuna ca nu e casatorita? Daca vrei sa o onorezi si daca o vrei ptr toata viata casatoreste/te si civil cu ea. Fa/o de dragul ei si din respect ptr ea ca femeie, chiar daca ptr tine sau ptr ea nu conteaza acest lucru. E adevarat ca actul religios e important dar e necesar si cel civil. Eu nu te acuz de nimic dar statutul de persoana casatorita in Romania este dat de actul de casatorie de la starea civila. Ptr nemusulmani ea nu este sotia ta si mai grav e ca nici macar ea nu se considera casatorita cu tine , am dedus asta din urmatoarea fraza ,, Daca pt mine, pe langa sentimentele mele pentru sotia mea ma leaga de ea si faptul ca am facut casatoria religioasa, pe ea nu o leaga de mine decat sentimentele ei pentru mine, caci din punctual ei de vedere nu stiu ce valoare are o casatorie intr-o moschee.,,

suleiman
06-09-2008, 02:05 PM
Frate khalid , problema ta nu este asa complicata cum crezi tu .

Cate femei si cati barbati la inceputul islamului au parasit sotii si nevestele pentru Islam ?

Responsabilitatea ta este sa-i arati islamul si sa incerci cat poti , dar daca vezi ca drumul ei religios nu este unu care sa-ti convina atunci parasari cu bine .

Trebuie sa inteleaga orice om ca pentru un musulman nu conteaza decat credinta lui , cine urca cu noie va scapa si cine nu doar el o sa piarda .

Barbatii care sunt musulmani din nastere si stiu araba din prima zi de viata se confrunta cu dificultati din cauza casatoriei lor cu ne-musulmane . Deci pentru tine cred ca e mult si mult mai greu in special ca esti strain si in mijlocul familiei tale .

Divortul nu este pacat si nici nu este urat , daca nu ai alta cale ce sa faci ?
Sa ai copii si apoi ?
Nu numai ea si parintii ei o sa incerce sa-ti faca copii ne-musulmani , dar si parintii tai avand in vedere ca numai tu esti musulman .

----------
Eu nu vreau sa-ti zic sa faci ceea ce eu nu pot sa fac , dar sincer ca in locul tau as divorta si as cauta o femie musulmanca care sa-mi fie alatur in lupta de supravietuire .

Frumusetea va pierii , bogatia va pierii , dragostea va pierii , singura care ramane este credinta omului .

batool391
06-09-2008, 02:15 PM
Barbatii care sunt musulmani din nastere si stiu araba din prima zi de viata se confrunta cu dificultati din cauza casatoriei lor cu ne-musulmane


Presupun ca te referi la musulmanii arabi, crezi cumva frate Suleiman ca musulmanii nearabi nu se confrunta cu dificultati? Indiferent de modul in care un barbat ajunge musulman ori din nastere sau prin convertire se va confrunta intr/o casatorie mixta cu anumite probleme care se vor naste din diferentele de opinii. Probabil ca vor problematiza si solutiona intr/o maniera diferita aceste diferende. Spune/mi si mie frate Suleiman oare acei barbati musulmani nu au nicio vina ptr ca se arunca cu mana lor in astfel de situatii casatorindu/se cu femei nemusulmane care sunt victime ale stereotipurilor despre islam?

Va rog sa va aduceti aminte de sfaturile Profetului nostru *salat*in cazul in care va enervati si va ia valul cand cititi acest topic. NU TE MANIA, NU TE MANIA, NU TE MANIA!:scenic:

Mariyah
06-09-2008, 02:18 PM
Sincer,ti-as spune eu multe,dar dat fiind locul unde ne aflam,nu se cade.Oricum,sa fim sinceri(si daca asta o sa-mi aduca banarea pe forum,asta e)te-ai casatorit cu ea la moschee,deci nu legal,doar pentru ca vroiai relatii intime si ai vrut o acoperire in fata lui Dumnezeu!Ea stie ce vrei tu?Poate ar trebuii s-o informezi,care ii sunt optiunile si asa ori face ce vrei tu,ori te lasa si-ti doreste sa-si gasesti o sotie care sa corespunda standardelor tale!

Poate ca ar trebui sa te gandesti si la acea fata inainte sa o aperi.Crestinismul nu recunoaste aceasta casatorie la moschee, practic ea acum cf doctrinei voastre , prea curveste.

maryam
06-09-2008, 02:23 PM
:salam: va rog sa pastrati linia subiectului, era vorba in ultima zi despre un sfat si nu despre situatii, daca doriti puteti deschide topicuri separate.
Aveti de dat sfaturi fratelui nostru, Inshaa ALLAH incepeti cu bismillah si scrieti, daca nu, haideti sa lasam discutiile pe langa, este obositor, sincer, sa citesc a n-a oara divagatii pe teme super discu si disputate.
Va multumesc ptr intelegere.

suleiman
06-09-2008, 03:10 PM
Ai dreptate maryam , insa batool te rog sa nu decupezi din raspunsul meu .



Barbatii care sunt musulmani din nastere si stiu araba din prima zi de viata se confrunta cu dificultati din cauza casatoriei lor cu ne-musulmane . Deci pentru tine cred ca e mult si mult mai greu in special ca esti strain si in mijlocul familiei tale .


Oricine care citeste ce am scris o sa inteleaga ca romanii convertiti au mai multe probleme decat musulmanii care nu sunt romani (straini) .

maryam
06-09-2008, 03:12 PM
Ai dreptate maryam , insa batool te rog sa nu decupezi din raspunsul meu .



Oricine care citeste ce am scris o sa inteleaga ca romanii convertiti au mai multe probleme decat musulmanii care nu sunt romani (straini) .

Bine, te rog muta comentariile off topic in alt subiect, acest om are nevoie de sfaturi nu de polemici si puncte de vedere.

batool391
06-09-2008, 03:51 PM
Faptul ca am luat doar acea fraza nu inseamna ca nu am inteles ce ai dorit sa spui frate Suleiman. Fie ca Stapanul nostru Allah sa/i ajute sa ia decizia corecta pe fratii nostri care se confrunta cu probleme asemanatoare cu ale fratelui Khaled sau a fratelui ptr care Maryah a cerut un sfat de la noi.

khalid622
06-09-2008, 04:48 PM
trebuia sa fi oficiat si casatoria legala, cel putin aceasta i-ar fi dat ei sentimentul legalitatii si al seriozitatii angajamentului pe care il face fata de dvoastra
Sotia mea stie foarte bine ca eu nu ma joc cu juramintele fata de Allah si ca iau aceasta casnicie cat se poate de in serios.
Actele nu le-am facut pentru ca nu s-a putut. Sunt alte motive din pricina carora noi nu am facut actele (financiare, familia ei etc), dar pe astea chiar nu le pot discuta pe forum pt ca nu tin doar de mine, mai tin si de alte persoane care cu siguranta ar fi deranjate daca ar afla ca am mentionat, aici, aspecte care le privesc si pe ele.


Sotia a stiut inca de la inceput ca eu vreau ca ai nostri copii sa creasca musulmani. Insa, eu ma tem ca ea(la fel ca si cei din familia mea) nu prea m-a luat in serios. Trecuse relativ putin timp de cand eu ma trecusem la islam si cei din jurul meu inca mai credeau ca eu voi renunta la ideea de a fi musulman.
Eu, dupa discutiile pe care le aveam cu sotia mea pe atunci, am crezut ca se va converti la islam la scurt timp dupa casatorie.
Dupa cum vedeti, cred ca ne-am subestimat unul pe celalalt! oricum ar fi, ce a fost facut s-a facut. Acum trebuie privit spre viitor si vazut ce se mai poate face.

In plus, nu stiu de unde le-a venit ideea unora ca mi-e mi-ar fi usor sa divortez. Daca mi-ar fi fost nu mi-as fi mai batut atat capul cu asta, ci as fi divortat pur si simplu. Eu cred ca e norma ca dupa 3 ani de casnicie sa-mi fie foarte greu sa iau o decizie atat de grea cum este cea de a divorta.
Eu nu ma gandesc sa divortez pentru ca am gasit-o pe alta femei mai buna, eu doar vreau sa pot oferi copiilor mei o educatie islamica.

Am vazut pozitia voastra fata de divort, dar daca aveti vre-o idee despre ce as putea face sa remediez situatia FARA a recurge la divort.
Poate voi cunoasteti persoane care au fost in situatii asemenatoare si poate ei au gasit solutii de a iesi din incurcatura salvandu-si, in acelasi timp, casnicia.

suleiman
06-09-2008, 05:05 PM
Cand avraam pace asupra lui a zis la sotia lui ismaiil in lipsa lui :"Spune-i sotului tau sa-si schimbe antreul din casa lui" , adica sa-si divorteze nevasta , si ismaiil a divortat-o ... Oare motivul a fost mult mai important decat viitorul unor copii ?!!!
Ea nu a facut decat sa se planga la Avraam fara sa stie ca el e socrul ei , oare acest lucru este mai grav decat sa aiba copii tai un mediu islamic in care sa traiasca ?!

1 - Sau divortezi si iti vezi de viata .
2 - Rabzi si faci casatoria legala , si cand ai copii lupti pentru religia lor
3 - O iei frumos de mana si plecati intr-o tara / oras unde comunitatea musulmana e mai mare .

iman99
06-09-2008, 06:31 PM
Asalamu aleikom
Frate fie ca Allah sa va ajute.Daca mai ai sentimente pentru ea eu zic sa lupti,fi un bun exemplu,inhsa Allah daca ea e de acord o primim cu bratele deschise la conferinte: Luni 21-23 Marti,20-23 Miercuri 20-23 Joi 20-23 ..suntem numai noi surorile chiar ne-ar face placere sa o cunoastem insha ALah si sa incercam sa o ajutam pe cet putem si pe cat ne lasa Allah.

Mai rabda frate ...poate va fi bine..inca sunteti tineri...Alah stie intentia ta,si nu va sta deoparte cu siguranta ..Allah akbar

Daca poti sa o convingi sa intre sa asculte conferintele noastre da-mi un Pm si am sa-ti dau idul meu inhsa ALlah
Ps: Spunei ca avem si crestine care sunt alaturi de noi la conferinta;)

wa aleikom salam

khalid622
06-09-2008, 09:11 PM
multumesc mult frate suleiman pentru sfatul concis.

inshallah voi lua in calcul cele trei variante enumerate de tine, voi vorbi cu sotia mea si sper sa reusim sa ajungem la o solutie care sa ne multumeasca pa amandoi, oricare ar fi aceea.

oricum, o sa va anunt inshallah de decizia pe care am luat-o.

multumesc tuturor pentru sfaturile si timpul acordat!

maryam
06-09-2008, 09:13 PM
Si eu Ii multumesc Bunului ALLAH ca ne ajuta sa ramanem pe drumul drept Inshaa ALLAH.
Iti doresc sa va ajute ALLAH pe amandoi, sa va calauzeasca doar pe drumul drept si cum spune cineva...catre ceea ce El iubeste!

gabriela guettat
06-10-2008, 12:38 PM
Salemu alecom,

multzumim tuturor celor care NE-AU AJUTAT cu un SFAT bun sau cu O VORBA BUNA de INCURAJARE in rezolvarea acestui caz.


Allah subhanahu sa va binecuvanteze!

batool391
06-10-2008, 01:46 PM
Sper ca toate sfaturile ptr cei doi frati ai nostri au fost utile si rezonabile. Va rugam sa ne infirnati ce s/a intamplat cu casatoria voastra. Fie ca Allah sa va usureze situatia si sa va lumineze mintile. Deoarce consideram ca s/au emis suficiente pareri moderatorii au decis sa inchida acest subiect.