PDA

View Full Version : mansaf - reteta in araba rog ajutor cu traducerea



Adira
06-07-2008, 06:56 PM
Poate cineva sa ma ajute cu traducerea retetei de mansaf? O am numai in limba araba. Multumesc frumos!

be alnesbeh la alrice
1-esta5demi al roz almasri meshan ytmasak m3 al laban ok
2-bten2a3i alroz fe may so5neh w rashet male7 she robe3 sa3a
3-betsafeh w bet7o6eh fe al6anjara w betdefi la kol kas roz kas w robe3 may w rashet male7 w shwyet 3osfoer meshan ya3teh lon asfar, azka w ba3ed hek bs y3'li defi she ma3l2tain zet nabati w otrokeh ythadda 3la nar hadyeh

**alla7em, yofadalla7em fe 3admoh
1-oslo2eh m3 basaleh w felfel asawed w wara2 3'ar w shwyet hail w shwyet
2rfeh, w beddo she sa3a w nos la sa3tain fe al6anjara al3adyeh w she sa3a w robe3 fe al6'3'e6
**
hla2 alaban
ana basta3mel jameed sa2el 7allal almasa2el
1-la kol kas jamed sa2el beddo kasten w nos mn mar2et alla7meh ba3ed ma tsafeha w btotrokehom y3'lo m3 rshet male7 w felfel abyad shwy w 3osfor w moka3ab maji w bs y3'lo defi 26a3 alla7meh w 5allyehom y3'lo m3 ba3ed
**
hl2 ta7der almansaf
betjebi alseder w bt7o6i feh 5obez alshrak almsharab be al laban w btoskobi al roz w betseffi 3la wejho al la7meh w betzayneh be alsnobar w al loz w rshet b2dones mafrom 7sab alra3'beh w btsharbi laban w btakli m3 basl shra2e7 aw m5allal aw basal a5dar w betsawreh w btnazleh hon w sa7tain m3 altawfe2

maryam
06-07-2008, 10:17 PM
Nu ma bag sa-ti traduc ptr ca eu cu scrierea asta codata nu ma descurc, de fapt nici nu-mi bat capul, dar iti spun cum face eu mansaf.

Ingrediente:
Orez
toata familia de alunaraie:D: migdale, nuci, fistic, kaju, arahide + snowbar
carne tocata de vitel sau vaca
carne de pui (sau vitel, manzat, oaie...)
iaurt

Carnea de pui, vitel sau oaie se fierbe cu condimente: chemon, cardamon, 7 spices, curry, magii, zeama de lamaie, apoi se caleste in putin unt sau ulei de masline, iar carnea tocata se prajeste (caleste) usor.
Se fierbe orezul separat (fiert in zeama de la carne) si se prajesc alunele toate.
Cand sunt toate gata preparate, se amesteca carnea tocata si cea bucati cu orezul si deasupra se acopera cu alune, snowbar............................etc.

Se serveste cu salata de iaurt, iaurt cu menta sau salata de legume.

Adira
06-08-2008, 01:43 AM
Nu ma bag sa-ti traduc ptr ca eu cu scrierea asta codata nu ma descurc, de fapt nici nu-mi bat capul, dar iti spun cum face eu mansaf.

Ingrediente:
Orez
toata familia de alunaraie:D: migdale, nuci, fistic, kaju, arahide + snowbar
carne tocata de vitel sau vaca
carne de pui (sau vitel, manzat, oaie...)
iaurt

Carnea de pui, vitel sau oaie se fierbe cu condimente: chemon, cardamon, 7 spices, curry, magii, zeama de lamaie, apoi se caleste in putin unt sau ulei de masline, iar carnea tocata se prajeste (caleste) usor.
Se fierbe orezul separat (fiert in zeama de la carne) si se prajesc alunele toate.
Cand sunt toate gata preparate, se amesteca carnea tocata si cea bucati cu orezul si deasupra se acopera cu alune, snowbar............................etc.

Se serveste cu salata de iaurt, iaurt cu menta sau salata de legume.

multumesc mult maryam. imi prinde foarte bine reteta ta.

suleiman
06-08-2008, 01:54 PM
1 - Foloseste orezul egiptean ca sa se lege de iaurt
2 - Pui orezul in apa calda , adaugi un strop de sare . timp de 15 minute
3 - Strecoara orezul si il pune-l in oala , pentru fiecare pahar de orez un pahar si un sfert de apa , un strop de sare , si un pic de sofran ca sa coloreze orezul cu galben . Cand firebe orezul adaugi 2 linguri de ulei vegetal si lasi orezul pe foc mic

** Carnea , de preferat carne cu tot cu oasele
1 - Fierbe carnea cu o ceapa si piper negru si foi de dafin , un pic de cardamon , un pic de scortisoara .. Le las cam o ora si jumatate sa fiarba intr-o oala obisnuita si apoi o ora si un sfert in oala cu presiune .
**
Acuma iaurtul
1 - Pentru fiecare pahar de iaurt 2 pahare jumate din zeama de carne , le lasi sa fiarba cu un strop de sare si piper alb , un pic de sofran , si un cub maggie , cand fierbe iaurtul adaugi carnea fiarta si taiata si le lasi sa fiarba impreuna .
**
Preparare de mansaf
Intro tava , pui lipie umezita cu iaurtul fiert , apoi intinzi orezul , apoi aranjezi deasupra carnea .. faci decor cu seminte de pin , migdale . Patrunjel macinat dupa gust , deasupra stropesti cu iaurtul (cel preparat cu carne) ... Poti praji niste felii de ceapa si le servesti cu ceapa verde sau muraturi ...
Apoi faci poza la ce ai gatit si o publici aici si pofta buna

maryam
06-08-2008, 07:36 PM
O sa o memorez si pe cea postata de suleiman, Inshaa ALLAH.
Nu ai ptr ce draga mea, sper sa iasa bine, eu o am de la o libaneza si face parte din meniul :D favorite.

suleiman
06-08-2008, 09:55 PM
O sa o memorez si pe cea postata de suleiman, Inshaa ALLAH.
Nu ai ptr ce draga mea, sper sa iasa bine, eu o am de la o libaneza si face parte din meniul :D favorite.

1 - Nu eu am postat-o , eu doar am tradus ceea ce s-a cerut .
2 - Nu exista mansaf libanez :D

maryam
06-08-2008, 10:22 PM
1 - Nu eu am postat-o , eu doar am tradus ceea ce s-a cerut .
2 - Nu exista mansaf libanez :D

N-o exista, dar eu de la o conationala de-a dvs :D o am si este suuuuuuuuuuper buna mancarea.

Saira
06-08-2008, 10:37 PM
Nu ma bag sa-ti traduc ptr ca eu cu scrierea asta codata nu ma descurc, de fapt nici nu-mi bat capul, dar iti spun cum face eu mansaf.

Ingrediente:
Orez
toata familia de alunaraie:D: migdale, nuci, fistic, kaju, arahide + snowbar
carne tocata de vitel sau vaca
carne de pui (sau vitel, manzat, oaie...)
iaurt

Carnea de pui, vitel sau oaie se fierbe cu condimente: chemon, cardamon, 7 spices, curry, magii, zeama de lamaie, apoi se caleste in putin unt sau ulei de masline, iar carnea tocata se prajeste (caleste) usor.
Se fierbe orezul separat (fiert in zeama de la carne) si se prajesc alunele toate.
Cand sunt toate gata preparate, se amesteca carnea tocata si cea bucati cu orezul si deasupra se acopera cu alune, snowbar............................etc.

Se serveste cu salata de iaurt, iaurt cu menta sau salata de legume.




Suna bine reteta ta si cred ca am sa incerc...desi pana acum am avut o "retincenta" in a folosi "alunaraiele" la mancaruri,le-am scos chiar si de la sambuse cu carne,am facut fara ele :p.Dar uite ca am sa incerc,inshaALLAH si spun cum a iesit. Oricum,stiu sigur ca la inceput o sa am strambaturi din nas acasa dar parca vad ca apoi numai asta ar manca :D (mi s-a intamplat asa la toate mancarurile cu specific arab pe care le-am incercat acasa ;)).

maryam
06-08-2008, 11:01 PM
Suna bine reteta ta si cred ca am sa incerc...desi pana acum am avut o "retincenta" in a folosi "alunaraiele" la mancaruri,le-am scos chiar si de la sambuse cu carne,am facut fara ele :p.Dar uite ca am sa incerc,inshaALLAH si spun cum a iesit. Oricum,stiu sigur ca la inceput o sa am strambaturi din nas acasa dar parca vad ca apoi numai asta ar manca :D (mi s-a intamplat asa la toate mancarurile cu specific arab pe care le-am incercat acasa ;)).


Mashaa ALLAH, ce gospodina esti...cand ai timp, ia sa-mi pui si mie o reteta de aluat de sambusek (care sa-mi iasa:o) sau poate un colet cu sambusek gata preparat :p:D.

Adira
06-09-2008, 02:18 AM
multumesc mult suleiman pentru traducere.
reteta o am de pe un forum iordanian.

genan
06-09-2008, 03:04 AM
maryam, nu jignii libanezii sa zici ca mansaful e libanez, ca asa ii vei face ca sunt beduini.. : ) )

ce ai scris tu acolo nu e decat orez cu carne si salata de iaurt.. : p

mansaful mansaf e ala cu carne fiarta in jameed (ceva mai mult decat un iaurt simplu, se gaseste de cumparat ca atare gata preparat, evident nu in romania.... cel mai bun mansaf l-am mancat facut de o iordanianca.. :)

maryam
06-09-2008, 03:11 AM
maryam, nu jignii libanezii sa zici ca mansaful e libanez, ca asa ii vei face ca sunt beduini.. : ) )

ce ai scris tu acolo nu e decat orez cu carne si salata de iaurt.. : p

mansaful mansaf e ala cu carne fiarta in jameed (ceva mai mult decat un iaurt simplu, se gaseste de cumparat ca atare gata preparat, evident nu in romania.... cel mai bun mansaf l-am mancat facut de o iordanianca.. :)

Nu jignesc soro pe nimeni ca oricum beduini sunt/eti toti :D:D:D, ce nu inseamna el-araby- beduin???
Si oricum o libaneza mi-a zis ca e mansaf ce am mancat, asa ca mansaf iti zic si io, dc a mintit ea, nu-i pr mea.:D

Ia mai bine baga o reteta de alt mansaf aici ca poate ma fac bucatareasa :p.

genan
06-09-2008, 05:31 AM
eu nush s afac, dar stiu ca se face in genul a ceea ce a tradus suleiman... mai mult nush sa-ti spun... :)

Saira
06-09-2008, 11:08 AM
Mashaa ALLAH, ce gospodina esti...cand ai timp, ia sa-mi pui si mie o reteta de aluat de sambusek (care sa-mi iasa:o) sau poate un colet cu sambusek gata preparat :p:D.




:p eu am facut aluatul cum scria mai demult Amoodia ca il face ea si mi-a iesit...bine,eu am un "talent" la a nu respecta restetele 100%,deci si cantitatile la mine au variat un pic dupa ochi ;).

Si ti-as pune colet cu sambuse gata facut cu mare placere,insa asteapta numai sa fac (cum am zis,asa mi s-a intamplat si cu sambuse,la inceput ai mei se strambau ca ce fac acolo :D si apoi cel putin o data pe saptamana frate-meu cerea sambuse,deci m-am saturaaaaaaaat de el,fapt pentru care n-am mai facut de cateva luni bune :D).

amal
06-09-2008, 12:46 PM
am mancat si eu mansaf foarte bun si seamana cu ce a postat adira.
ce bine a picat reteta asta; acuma am priceput si eu de ce iaurtul era galben...de la sofran.
am crezut ca au pus ceva colorant alimentar.

la vremea aceea nu stiam eu de sofran si nici n-am mai mancat de atunci asa mansaf bun:p