PDA

View Full Version : Arabia Saudita va bana reclamele la biberoane, hrana alternativa pentru bebelusi...



maryam
06-08-2008, 11:49 PM
In Saudia se pregateste o noua lege conform careia sa fie interzisa publicitatea la produse destinate bebelusilor, de natura sa incurajeze mamele sa isi hraneasca copiii cu hrana artificiala (lapte praf, hrana ptr bebelusi, biberoane, tetine:D samd).

Mi se pare o initiativa desteapta avand in vedere numarul mare, ingrijorator de mare al mamelor care le iau acest drept proprilor copii; poate de multe ori din neglijenta si inconstienta, poate alteori din comoditate si...nepasare.


Sursa: arab news

Saira
06-09-2008, 10:17 AM
:salam:

Or fi si metodele artificiale o solutie buna in unele cazuri,insa eu nu mi-as priva copilul de al doilea drept al lui (dupa cel la viata,de-asta spun al doilea). Nu stiu sincer cam de ce mamele renunta sa-si hraneasca copiii la san,poate pentru ca le e lor mai comod asa sau chiar habar n-au cat rau le pricinuiesc? Si nu numai din punct de vedere al sanatatii fizice,ci si din unghiul emotional.

In plus,am o prietena care are o bebika :beberon: si spunea ca cel mai mult in evolutia primului copil ii placuse perioada lui de sugar si abia astepta intalnirea cu bebika ;),deci...acum eu nu prea pricep care e faza exact dar nici nu stiu ce au in cap mamele care le iau acest drept copiilor fara a fi nevoie.

Pe langa faptul ca biberoanele,tetinele si chestiile de genul asta dauneaza dentitiei copilului...

QURRAT-UL-AIN
06-11-2008, 02:02 PM
Nu cred ca o femeie poate lua decizia sa nu alapteze din "comoditate", pt. ca e mai ushor ku laptele praf, cred doar ca acea femeie e supusa unor alte motive : a trecut printr-o nastere mai dificila si nu poate alege o pozitie confortabila pentru alaptat, sau printre altele mai are de tinut casa in "spate", alti copii de ingrijit, facut mancare, curatenie , calcat, spalat, si poate timpul nu-i permite, aflandu-se poate inca in refacere ,e prea slabita si nu poate face fata multitudinii de responsabilitati si oboselii, timpul e dushman... poate si in urma unei operatii cezariene, poate nu este mama, soacra, cumnata alaturi sa o ajute, si alege ceea ce crede ca este mai ushor pt. ea , nimeni nu poate intelege, doar cine este in cauza...ce ar insemna o casa murdara, un sot flamand si neangrijit , si ea alaptand la 2 ore,3 maxim zicandu-i sotului dupa o zi istovitoare de munca a acestuia la 50 de grade : " fa/ti de mancare, pune rufele la spalat , adu.mi mancare , da cu aspiratorul si vezi sa.ti calci pantalonii pe maine.... " Cunosc cazuri si mamele alapteaza dar nu in totalitate, laptele praf este un supliment, nu in exclusivitate...sunt impotriva acestei campanii...desi e doar parerea mea...inteleg perfect situatia si pe celelalte mamici :beberon::(

amal
06-11-2008, 03:24 PM
sunt multe mame care alapteaza dar nu au o cantitate suficienta de lapte.bebeii sug de obicei in 3 in 3 ore, si mai sunt si care nu se satura; nu neaparat din cauza cantitatii dar si a calitatii laptelui de mama. daca mama nu mananca sanatos si variat si nu se hidrateaza corespunzator (adica o alimentatie care si costa ceva bani), sau pur si simplu nu e informata suficient, chiar daca alapteaza se poate ca laptele sa nu fie suficient.
mai sunt si mame la primul copil care nu stiu cum sa alapteze corect si atunci fac mastita, care fiind destul de dureroasa, poate sa descurajeze mama sa mai incerce sa alapteze.

biberoane si tetine oricum se pot folosi pt ceaiul bebelusului.
hrana pt bebelusi iar mi se pare o alternativa buna. oricum de la 6 luni trebuie facuta diversificarea si e cam greu sa prepari totul in casa, din fructe coapte si proaspete si in conditii sterile. biscuitii de genul Nestle de exemplu, contin mai putin zahar decat cei cumparati din orice magazin. sucurile pt copii la fel, cred ca sunt o alternativa mai buna fata de sucurile pline de conservanti si sare de lamaie (deci cancerigene).uneori mai trebuie sa salvezi si timp, ca nu poti sta si cu copilul si in bucatarie toata ziua.

destul de rar o mama poate alapta 2 ani.
poate ca daca femeile ar sta acasa, nu s-ar stresa, nu ar avea si altele de facut ca sa nu fie obosite toata ziua, ar manca corespunzator (adica daca li s-ar indeplini conditiile de trai ideale islamice), ar exista mai multe care ar putea alapta 2 ani.

din punctul meu de vedere aceasta campanie e exagerata.
se pot face spot-uri publicitare in scop de informare asupra beneficiilor alimentatiei naturale, dar trebuie ca mamele sa fie informate si asupra altor alternative in caz de necesitate.

batool391
06-11-2008, 04:50 PM
Eu as incuraja alaptarea cu lapte matern altfel. As incepe o campanie de prezentare a beneficiilor ptr bb a alaptarii cu lapte de mama. Nu as pune pe primul plan promulgarea unei legi prin care sa interzic vinzarea tetinelor, lapte praf etc. As incerca sa le responsabilizez pe mamici argumentand care sunt diferentele in dezvoltarea unui bb hranit artificial si a celui hranit cu lapte matern. As bombarda media cu mesaje Pro alaptare la san.

sara
06-12-2008, 03:02 AM
:salam:

Daca din unele motive de sanatate mama nu poate alapta , ce-i da nou nascutului sa manance ?
Dpmdv cred ca-i mai comod sa-l alaptezi tu decat sa -i faci lapte praf { incalezeste apa , raceste laptele , ai grija sa nu se arda copilul , sa nu-l uiti cand iesi in oras , etc :D } , dar uneori este necesitate biberonul . Cu ce ii dai apa sau ceai ?

Yumna
06-12-2008, 03:28 PM
Nu se poate o asemenea lege,eu va spun ca nu am putut alapta pe cei 3 copii ai mei,cu toate ca mi-am dorit f mult,in special pt sanatatea lor.Nu am avut lapte suficient,cu toate ca m-am hranit f bine,ba chiar in spital am facut o injectie imediat dupa nastere pt lapte si cu toate acestea am pierdut laptele la primul copil la 2 saptamani,la al doilea la o luna jumate si la al treilea la 2 luni,timp in care completam mesele cu lapte praf.Deci unele mame nu din comoditate nu alapteaza copiii si va spun ca nu este deloc comod,mai ales noaptea cand te trezesti la fiecare 3 ore si trebuie sa ai apa pregatita si sa masori cantitatea de apa si lapte.Si mai trebuie sa fierbi continuu biberoane si tetine...o munca in plus.Oriunde plecam trebuia sa am termos cu apa fiarta si racita la o anumita temperatuta,biberoane si tetine.Eu cred ca ,dimpotriva,este mult mai comod alimentatia la san.

amal
06-12-2008, 05:40 PM
da, sunt destul de multe mame care nu pot alapta chiar daca isi doresc.

ar trebui sa deschid subiect separat dar acum scriu pe scurt ca stiu ca in general semintele stimuleaza secretia lactata, mai ales de chimen, fenicul, marar. trebuie ca mama sa se hidrateze bine cu apa si ceaiuri (de fenicul, anason sau urzica); se zice deasemenea ca laptele de vaca stimuleaza secretia lactata.
sunt si uleiuri pt masaj local, de migdale/marar-se gasesc la plafar.
exista si tincturi din seminte de marar, etc dar contin alcool.

Remediu homeopat stiu Urtica Urens 200CH ca este recomandat (este de fapt extract de urzica).

amoodia
06-12-2008, 08:18 PM
din cate inteleg eu din primul post se interzice publicitatea nu vanzarea produselor.

Iman3
06-13-2008, 12:02 PM
O campanie similara exista si la noi in tara e drept poate nu atat de extinsa ca in AS, si intensificata la nivelul spitalelor, maternitatilor si in cadrul programelor de pregatire a personalului, farmacii. Mi se pare o initiativa f buna.
Motive de genul spalat, calcat, mancare de facut nu ar trebui sa stea in picioare puse in balanta cu unul din primele drepturi fundamentaleale nou-nascutului, pe langa dreptul la viata, ------------foric poate spus, sau poate nu.... e si dreptul la alaptare.
Ar trebui ca fiecare mama nu doar sa fie informata ci chiar sa constientizeze ca asha cum dragostea de mama e unica, la fel, tot mama, ea si numai ea poate sa ii dea hrana perfecta nou-naascutului, de care are nevoie cu o concentratie optima de vitamine, saruri minerale, proteine....etc. Nu facem aici o campanie proalptare insa e bine sa trecem in vedere pe langa beneficiile copilului care sunt absolute, sa ne gandim putin si la mama; la reducerea incidentei cancerului ovarian la mamele care alapteaza, sa ne gandim la niste sani impregnati estrogenic si efectele acestei realitati, un astfel de san nealaptand candva se va face "auzit', refacerea mai rapida dupa nastere atat in interior cat si exterior; haideti sa nu ne mai speriem de oboseala datorata alaptatului caci femeia in timpul alaptarii neincercand sa transformam topicul intr-o lectie de fiziologie e bine sa spunem ca endorfinele, substantele care se secreta in timpul suptului asigura mamei un somn mult mai odihnitor chiar daca mai scurt. In natura functioneaza intotdeauna legea compensatiei asha ca nu ar trebui sa ne temem sa alaptam pentru ca poate tocmai aceasta teama atrage dupa ea neputinta de a alapta desi exista dorinta. Statisticile arata ca in realitate sunt neglijabile cazurile de mame care realmente nu pot alpta sau..."laptele lor nu e bun" . Ce inseamna laptele lor nu e bun? sau laptele mamei numai e suficient? Exista cerere si oferta, nu??? si organismul nostru e f bine "programat sa isi faca treaba si o sa inchei pentru ca nu o sa finalizez aceasta tema, nu inainte de a spune 2 lucruri.
Sa nu uitam macar si numai beneficiile de ordin psihic, afectiv - caci nu intamplator punerea copilului la san din primele minute dupa nastere e una din masurile care se iau pentru reducerea abandonului matern - atat pentru mama cat si pentru copil si nu in ultimul rand sa ne facem curaj gandindu-ne ca Allah SWT ne-a creat astfel si exista capacitatea sa alapteze si femeie bogata si cea saraca si cea grasa si cea slaba si cea care are sani mari si cea cu sani aproape inexistenti, alpteaza toate mamiferele ....si atunci daca ele pot , noi de ce nu? Oh..si alaptarea exclusiv la san asta dureaza doar 6 luni apoi lucurile devin mult mai simple... Caci toata viata putem sa traim asha cum dorim si toata viata copilul nostru va putea manca orice insa numai in primele zile, luni ii putem oferi acest "prim vaccin " daca vreti...