PDA

View Full Version : Curtea suprema turca a decis: fara hijab!!!



maryam
06-09-2008, 02:22 AM
Desi mii de fete musulmane refuza sa urmeze universitati (nedorind sa renunte la hijab) si sute protesteaza impotriva acestei decizii introduse in Turcia in 1997, Curtea Suprema a decis sa mentina regulile privitoare la interdictia purtarii hijabului in universitati (si institutiile publice de stat), cu toate ca acestea sunt considerate incalcari ale constitutiei.

Sute de proteste au avut loc in Turcia, vineri dupa Salat al-Jumua.

:mad::mad::mad::mad::mad:

Saira
06-09-2008, 09:55 AM
:salam:


:smile18::smile18::smile18:


Am ajuns,din pacate,sa ne fie respectate mai multe drepturi in tari neislamice decat in cele islamice.Vai de noi,vaaaaaaaai !

maryam
06-09-2008, 12:27 PM
:salam:


:smile18::smile18::smile18:


Am ajuns,din pacate,sa ne fie respectate mai multe drepturi in tari neislamice decat in cele islamice.Vai de noi,vaaaaaaaai !

Daaaaaaaaaaa, asa este, dar ce sa facem?
Intr-o tara neislamica nu e ok sa traiesti ptr ca, copiii nu au acces la educatie islamica, nu esti linistit dpdv al hranei, hainelor, lumii :D samd, intr-o tara asa-zis islamica uite ce se intampla, pe langa alte n chestii...unde istagfirullah sa mergem?

batool391
06-09-2008, 12:40 PM
Cei care au decis acest lucru oare stiu ce fac? Cum vor da ochii cu Allah in Ziua Judecatii? Au ei dreptul sa decida cum sa se imbrace o femeie? Mi se pare strigator la cer ca niste oameni de rand, ca tot oameni de rand sunt si cei din guverne sa isi aroge dreptul de a schimba o porunca de la Allah. De ce Curtea internationala a apararii drepturilor omului nu se autosesizeaza ? Avem de a face in acest caz cu o incalcare evidenta a drepturilor omului. Saracele fete din Turcia cat trebuie sa suporte. Allah sa le ajute pe surorile noastre din Turcia sa/si redobandeasca dreptul de a purta hijab in institutiile de invatamant. Al hamdullilah ptr ca locuiesc in Romania si pot purta oriunde hijab.

Saira
06-09-2008, 01:57 PM
Daaaaaaaaaaa, asa este, dar ce sa facem?
Intr-o tara neislamica nu e ok sa traiesti ptr ca, copiii nu au acces la educatie islamica, nu esti linistit dpdv al hranei, hainelor, lumii :D samd, intr-o tara asa-zis islamica uite ce se intampla, pe langa alte n chestii...unde istagfirullah sa mergem?




Stiu asta ya Maryam..dar nah,s-a intors lumea cu susul in jos :mad:.