PDA

View Full Version : Apel din fisia Gaza !



MOONASDM
06-09-2008, 10:51 PM
Salam aleykum wa ra7matullah wa barakatu!

Bine v-am gasit dragi frati si surori dupa o perioada de absenta cam lunga...... va spun din Palestina.

Va scriu in numele unei surori din Iasi, musleme,Liliana Daniela Jude.

Sora noastra in virsta de 31 de ani este casatorita in Gaza si are 2 copii (8 si 10 ani). Este absolventa al Facultatii de Economie in Iasi insa ea nu lucreaza decit sotul.
Doamna Lili are parintii la Iasi in stare de boala destul de avansata iar posibilitatea de ai revedea dupa 10 ani este aproape nula.
In ultimii 2 ani a incercat sa plece in Romania insa din cauza lipsei de ID Palestinian (de 9 ani este in asteaptare) si imposibilitatea de a se reintoarce in zona ocupata a fost sfatuita de autoritati sa mai astepte un an .Se pare ca in urmatoarea luna, iulie se vor elibera citeva mii de ID-uri si ea va putea in sfirsit sa plece. Dar o alta piedica covirsitoare este lipsa banilor pentru bilete de avion.
Azi am discutat la telefon si mi-a spus ca indiferent daca iasa sau nu buletinul va fi obligata sa mearga in Romania ,sa-si vada parintii care inca nu i-a vazut copiii .
Am cunscut-o pe aceasta sora la o alta cunostinta ,romanca.....venise sa-si vinda masina de cusut electrica sa obtina ceva bani pentru drum. Lacrimile ,tristetea si dorul de parinti m-au induiosat enorm dar mai ales faptul ca ea locuieste intr-o zona foarte critica din punct de vedere al securitatii-la granita cu Israelul; la orice incursiune cu tancuri si avioane familia ei este expusa bombardamentelor.
Mi-a venit ideea sa apelez la surorile noastre romance care au dorinta si posibilitatea de a oferi o suma ,oricit de simbolica la un cont bancar in Romania deschis de o persoana de incredere care se va oferi,eventual din cadrul Asociatiei Surrilor Musulmance din Bucuresti.

Are nevoie de suma de 1700=1800$ pentru 4 bilete de avion pe ruta Egipt=Romania sau Jordan =Romania.

Ea ar trebui sa ajunga pina in luna septembrie in Romania iar cum Allahu Akbar si nu uita pe nimeni, sperantele noastre in voi sunt nelimitate.
Astept sa ma contactati prin e-mail sau la nr. d-nei Lili , 0970/082554161.