PDA

View Full Version : Povestiri cu final neasteptat



shama
06-10-2008, 04:08 PM
Intr-o zi, pe strada, si-au incrucisat pasii doua surori musulmane care nu se cunosteau. Una purta hijab, cealalta nu. Fara sa spuna nimic, sora care nu purta hijab i-a zambit celei care purta, bucuroasa sa intalneasca o alta sora. Cea care purta hijab s-a uitat stramb la cealalta, fiindca isi inchipuia ca zambetul pe care i-l adresa aceasta era unul batjocoritor, la fel ca multe alte zambete superioare sau batjocoritoare pe care le avea de suportat din partea altor oameni, intalniti pe strada, intamplator...
Surorile au trecut una pe langa alta, fiecare cu propria ei impresie.

gabriela guettat
06-10-2008, 05:08 PM
:salam:

Surioara este trist,:( foarte trist :(,shi totushi............poate era loc de o intrebare,poate era ..........off trist:(

maryam
06-10-2008, 11:17 PM
Intr-o zi, pe strada, si-au incrucisat pasii doua surori musulmane care nu se cunosteau. Una purta hijab, cealalta nu. Fara sa spuna nimic, sora care nu purta hijab i-a zambit celei care purta, bucuroasa sa intalneasca o alta sora. Cea care purta hijab s-a uitat stramb la cealalta, fiindca isi inchipuia ca zambetul pe care i-l adresa aceasta era unul batjocoritor, la fel ca multe alte zambete superioare sau batjocoritoare pe care le avea de suportat din partea altor oameni, intalniti pe strada, intamplator...
Surorile au trecut una pe langa alta, fiecare cu propria ei impresie.


ALLAH sa ma ierte daca gresesc si "judec" adica trec prin filtrul propriei gandiri aceasta nefericita intamplare, dar consider ca sora cea fara hijab a gresit prima, ptr ca ar fi trebuit s-o salute, sa-i spuna :salam: sunt musulmana si cred ca mujajiba i-ar fi zambit bucurosa, poate fata asta satula a facut un gest gresit, sau poate a avut o "pasa" proasta...sau poate chiar n-a vrut, nu stiu, zici si eu, sa ma fereasca ALLAH, de obicei ranjesc la toata lumea, dar daca cineva m-ar saluta cu :salam: ar fi ca si cum as sterge cu buretele orice gand stupid.
Inshaa ALLAH sa te rasplateasca ALLAH, acum sunt in casa, dar povestioara asta inshaa ALLAH ma va face, sper, mai atenta la reactiile celor de langa mine.