PDA

View Full Version : Izvoarele fundamentale ale Islamului!



alba
05-08-2006, 08:47 PM
Toate legile fundamentale ale religiei islamice se bazeaza pe Coran si pe Sunna,dupa cum ne releteaza si Muhammad prin Hadith:
"Eu v-am lasat doua lucruri , nu o sa va abateti de calea cea buna daca le tineti , Cartea lui ALLAH , si Sunna mea (zisele si actiunile profetului)"
Asadar Coranul si Sunna sunt cele doua mari izvoare ale Islamului.
Unde nu ajunge Coranul,se indeplineste el prin Sunna sau Traditiile,prin care se porunceste bunaoara si taierea imprejur,ceea ce in Coran nici nu e mentionat.Unde lipseste atit Coranul cit si Sunna intra in vigoare Ijma,consensul comun al Imamilor sau al celor mai inalta autoritati pe terenul teologiei musulmane,care totdata este si jurisprudenta,iar daca Ijma lipseste,atunci intra in vigoare Kiias(Qiyas),hotarirea dupa cazuri analoge.Ijtihad-ul este o alte sursa?
Am citit intr-o carte caci in sursele Islamului intra si cele 4 scoli de Drept.
1.Hanafi
2.Maliki
3.Al-SHAFI
4.Ibn Han bal
Se spune ca aceste scoli explica diferentele sau detaliile unor materii sau probleme neclare comunitatilor.Toate si-au bazat codurile pe Coran,Sunna si pe Ijma.
Deci le putem considera si pe ele ca o sursa a Islamului?

suleiman
05-08-2006, 09:45 PM
Scuza ma alba , dar ti-am corectat hadisul , ca a fost tradus gresit .

Draga mea , nu sunt decat doua surse , Quranul si Sunna.

Tu ai inteles gresit ce ai citit .
Exista doua lucruri diferite , 'AQIDA si FIQH
'AQIDA: Religia islamica propriu zisa , adica Quranul .Credinta , lucrurile interzise , lucrurile permise , legislatia musulmanilor.
Fiqh : Studierea actiunilor din Islam.
Adica : ALLAH ne-a ordonat sa ne rugam , asta este un lucru din 'AQIDA .
Profetul s-a rugat , iar miscarea pe care a facut-o si actiunile in timpul rugaciunii sunt SUNNA.

Din cauza ca Islamul nu este o religie fixa , incuiata , si ca sa fie usor la toti musulmanii sa practice Islamul, Profetul ne-a invatat sa facem un lucru in mai multe feluri , si indiferent in ce fel faci este bine.

Aici intra studiul tuturor actiunilor , si se numeste Fiqh .
In el intra :Qias , Ijtihad , ...
Qias adica comparatie , adica cand apare o problema si nu este pomenit de ea in Quran si nici in Sunna , se face comparatie dupa o actiune care s-a intamplat in viata profetului Õįģ Ēįįå Śįķå ęÓįć.

De exemplu :
Este obligatoriu ca un barbat sa mearga vineri la rugaciune la moschee , si este obligatoriu sa se spele pentru aceasta rugaciune.
Un barbat se trezeste intr-o zi de vineri la 10 minute inainte de rugaciune , si in timpul somnului a avut un vis erotic dupa care a ejaculat , in aceasta situatie el nu poate sa mearga la moschee fara sa se spele , atunci ce face ?
Daca se spala pentru rugaciune , o sa piarda rugaciunea la moschee , iar daca nu se spala o sa ajunga dar o sa fie necurat .
Savantii (adica cei care studiaza Al-Fiqh ) au doua pareri :
1- Nu se spala , si se duce la moschee, iar in locul de spalat foloseste Tayamum (spui in numele lui ALLAH Cel Milostiv Indurator, pui ambele palme pe pamant si le scuturi dupa aceea le pui inca o data le scuturi si iti stregi fata) daca faci asa poti sa te rogi .
Cand se foloseste tayamum ? Cand nu ai apa , cand ai apa dar intr-o cantitate mica si iti trebuie pentru baut sau gatit , cand tie frica ca daca te speli cu apa o sa te imbolnavesti , cand esti intr-o calatorie si tie greu sa ajungi la apa .
Cei care au zis ca nu se spala , s-au bazat pe faptul ca o rugaciune nu poate fi inlocuita cu alta in timp ce spalatul poate fi inlocuit.
2- Au zis ca se spala chiar daca nu ajunge la moschee si dupa aceea se roaga .

Indiferent ce o sa faca cel care o sa fie intr-o astfel de situatie este bine.

Izvoarele fundamentale ale Islamului! (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?p=4262#post4262)
De unde o ai si pe asta ?:confused:
Sunt doar doua surse : Quranul si Sunna , atat.
Restul se bazeaza pe ele.

Crestinii si evreii , incearca de o viata sa -----streze ceva despre Islam , si nu o sa reuseasca.
Rusine sa le fie , in loc sa studieze Islamul , il ataca fara stiinta din 2 motive : lipsa lor de cultura si intunericul din sufletele lor .

alba
05-09-2006, 11:47 AM
Nu te supara pe mine!Eu din lipsa de nestiinta te-am intrebat,nu ca dor asa vreu eu sa spun de ceva care nu exista.Eu sincer am citit despre asta intr-o carte:Mohammed Higab,That is Islam,Cairo,1992.Nu le-am scos eu de la mine.Si chiar scrie caci Ijma este considerata ca o a treia sursa a Islamului,iute ca sa ma crezi ca nu spun prostii,o sa scanez pagina si o sa ti-o arat,daca crezi ca eu vorbesc aiurea.:( :smile308: Deci cind voi vorbi de sursele Islamului ,o sa ma refer numai la Coran si Sunnah?Celelalte in ce categorie sa le pun?Ajutatoare,sau pentru cei care au o problema si nu stiu cum s-o rezolve?Sunt in nestiinte aici si te rog sa ma ajuti!Te rog ai multa rabdare!

gabriela guettat
05-09-2006, 02:07 PM
Alba iubita,de RABDARE,ALHAMDULILLAH NU CRED CA DUCE LIPSA ADMIN .
El nu e suparat pe tine:smile06: ,e sila de lumea care zice ca stie,ca sunt destepti si nu le scapa nimic si ei scriu ABERATI ASA DE MARI!
Expicatiile care le da Admin sunt f simple si la obiect;eu ti-as raspunde dar,El e tare talentat,mashallah!:smile01:

alba
05-10-2006, 01:00 PM
Imi cer scuze pentru sustinerea punctului meu de vedere,si uite recunosc caci am gresit!
Cind am citit asta ,era o carte in l-ba engleza si am omis un cuvint important(acolo se vorbea destre sursele Legislatiei Islamice,"The sources of the Islamic Law").Deci Scuzeeeeeeee de mii de ori.Sper ca data viitoare sa fiu mai atenta!
Oricum cu ocazia greselii mele ,tu m-ai ajutat sa pun la punct unele neclatritati!thx pentru rabdarea ta!

Raisa
05-10-2006, 08:00 PM
Imi cer scuze pentru sustinerea punctului meu de vedere,si uite recunosc caci am gresit!
Cind am citit asta ,era o carte in l-ba engleza si am omis un cuvint important(acolo se vorbea destre sursele Legislatiei Islamice,"The sources of the Islamic Law").Deci Scuzeeeeeeee de mii de ori.Sper ca data viitoare sa fiu mai atenta!
Oricum cu ocazia greselii mele ,tu m-ai ajutat sa pun la punct unele neclatritati!thx pentru rabdarea ta!

Draga Alba, nu-ti face griji,
Suntem aici ca sa invatam unii de la altii. Intentia conteaza si efortul tau este de apreciat chiar daca informatiile nu sunt intotdeauna corecte. Noroc cu dragul de admin si surorile astea care nu obosesc in cautarea adevarului.

Stiai ca rabdarea este o calitate f apreciata in Islam? Se pare ca esti pe drumul cel bun, inchallah:smile16: Continua asa

alba
05-11-2006, 11:19 AM
Thx pentru sustinere Rania!Esti o scumpica!

alba
05-11-2006, 02:19 PM
Am scris si eu ceva despre SUNNAH,iar daca am gresit cu ceva,sa am iertare,si va rog sa ma corectati!
Cartea sacră a Islamului este completată printr-o altă culegere de texte,Sunna.Profetul Muhammad acţionīnd sub īndrumarea divină,nu a adus doar mesajul ci a lansat o mişcare.El a schimbat oameni şi societatea,el a fondat o comunitate; a īnfiinţat un stat şi a petrecut fiecare moment al vieţi sale de profeţie ghidīndu-i,īndrumīndu-i şi conducīndu-i pe semenii săi.
Exemplul vieţii lui ,tăită după īnvăţătura lui Dumnezeu,alcătuit din tot ceea ce a spus,a făcut sau a aprobat el ,este Sunna.
Afirmaţiile explicite īn această privinţă sunt multe īn Coran.Fiecare profet a fost trimis să fie ascultat.Profetul Muhammad este ultimul şi modelul perfect īn concepţia musulmanilor.Supunerea faţă de el este supunerea faţă de Dumnezeu:
„A-l urma şi a-l asculta pe Profet este singurul mod īn care cineva īl poate iubi pe Dumnezeu şi īn care poate fi iubit de El,īn care i se pot ierta păcatele.”(3:29)
„ Nimeni nu poate fi cu adevărat credincios dacă nu īl acceptă pe Profet ca pe un arbitru suprem īn toate problemele şi nu se supune deciziilor lui de bunăvoie şi fără vreo īndoială.”(4:65)
„Profetul are autoritate de a permite şi de a interzice.”(7:157)
Conform unui Hadith,profetul Muhammad a spus următoarele:”Este īngăduit ceea ce Allah a īngăduit prin cartea Sa şi este oprit ceea ce Allah a oprit tot prin carte Sa,iar ceea ce nu a pomenit este permis
.Cīteva din faptele şi lucrurile interzise īn religia islamică:

● Carnea de porc,sīngele şi carnea cadavrelor.
● Vinul,alte băuturi alcoolice.
● Purtarea aurului şi a hainelor de mătase de către bărbaţi(īmbrăcaţi pentru a se mīndri cu ele).
● Imitarea bărbatului de către femeie şi a femeii de către bărbat.
● Drogurile.
● Operaţiile estetice,tatuajul şi perucile.
● Etalarea nudităţii.
● Căsătorie cu o femeie căsătorită,cu mătuşa,sora de lapte.
● Adulterul.prostituţia,asceza,concubinajul,homosexu alitatea.
● Divorţul fără motiv sau ameninţarea cu divorţul,maltratarea soţiei.
● Avortul,relaţiile sexuale anormale.
●Camăta,dobīnda.
● Neascultarea părinţilor,dispreţul,aroganţa,minciuna,superstiţii le,vrăjotoria,amuletele,invidia,specula,jocurile de noroc,sinuciderea,mita,risipa,bīrfa,indiferenţa īn relaţiile umane,ş.a.
Sunna este cel mai des īntīlnit ,amintit īn cărţi ca Adith(ziceri sau tradiţii).
Iniţial pentru că oamenii erau īngrijoraţi ca īnregistrările a ceea ce Muhammad a spus, a făcut sau aprobat,acestea nu erau īnregistrate pe scară mare,multe cmpilaţii au fost totuţi scrise īn particular,scrieri pentru care exista dovezi autentice.
Pe măsură cei care l-au cunoscut pe Profet au īnceput să moară,nevoia de a aduna īn scris exemplul vieţii lui a devenit presantă şi au fost făcute mari eforturi pentru aceasta.
Pīnă la jumătatea secolului al III-lea ,primele surse cuprinzătoare,acelea care sunt acum īn uz au fost:
I. Al-Bukhari’s Hadith

Este a doua carte de cult ca importanţă īn Islam,după Coran.Cartea este considerată inspirată şi conţine īnvăţăturile lui Muhammad,organizate pe teme precum:Cartea Taxelor,Cartea Raidurilor-Invaziilor şi Cartea Jihadurilor,īnregistrīnd 2762 de tradiţii.

II.Colecţia Muslim
Este a cincea sursă dogmatică īn Islam,scrisă de un discipol de al lui Sahih Bukhari,cel care a scris Hadith.Din aceste cinci surse majore,se poate descifra baya credinţei islamice,construită pe cei cinci stīlpi:mărturisirea,rugăciunea,contribuţia la bunăstarea societăţii şi pelerinajul.
Sunna este o adiţiune la legislaţia Coranului,pentru a studia mai atent,poate a arăta căci fiecare din expresiile tradiţiilor au un caracter mai general īn īnvăţarea Cărţii;cu fiecare īnvăţare legăturile adună fiecare tradiţie cu apropiata lor temelie din Coran.
Spre exemplu,Coranul a făcut obligaţia pomenelor(daniei) reduse din aur,argint şi recolte;Profetul īnsă a adăugat necesitatea ca aceste danii să fie reduse după şeptel.Coranul interzice dobīnda,Sunna interzice vīnzările cămătăreşti prin care creşterea preţului are acelaşi efect.
Sunna ca sursă a legislaţiei islamice este īntotdeauna subordonată principiilor fundamentale ale Coranului,uneori intreprinderea poate fi dată după exemplul unei acţiuni;īn cazul rugăciunii Profetul a arătat cum trebuie de īndeplinit numărul īnchinărilor,stabilit pentru fiecare rugăciuneşi timpul limită pentru īndeplinirea ei.A da pomene este o poruncă frecvent repetată īn Coran, īn plus ,Profetul a stabilit regulile şi regulamentele pentru plată cīt şi pentru colecţionare.

III.ŞIRA(Şirat Rasul Allah)

Este tradus ca Viaţa lui Muhamad,a fost scris la două sute de ani după Muhammad,de către Ibn Ishaq īn 750 şi reeditată şi adaugată īn anul 830 de către Ibn Hisham,un fos discipol al primului autor.Şira continuă istoria cronolgică a lui Muhammad şi īnceputul islamismului.Cartea este considerată sfīntă şi dogmatică.

IV.ISTORIA LUI AL-TABARI

Este o colecţie vastă īn 38 de volume despre mărturii ale persoanelor care l-au cunoscut personal pe Muhammad.Conţinutul acestei istorii islamice este considerat doctrinar-teologic de Sunna şi constituie sursa de bază a īnvăţării islamice despre :ritualism,comportamentul adepţilor islamici,legea islamică şi cuceririle islamismului.
Din studierea funcţionării Sunnei,concluzionăm căci a fost o īncercare din partea profetului de a-şi īnvăţa credincioşii adevărata īnsemnătate a Coranului,sensul lui cīt şi ţelurile lui.Altfel spus:”Acolo se vor afla povestirile relatate īn Hadith de mine,deci judecaţile cu ajutorul Coranului,dacă relatarea este īn conformitate cu Coranul- acceptaţile,dacă nu ,respingeţile”.
„Dumnezeu este pur ,şi nu acceptă decīt ceea ce este pur.El a ordonat credincioşilor ceea ce a ordonat şi trimişilor Săi”(Abu Hurayra,sursa Muslim)

alba
05-11-2006, 03:16 PM
Ijma este a treia sursă se bază a legislaţiei islamice,ce se bazează pe Coran şi Sunna.Ea se aplică unei situaţii īn care se poate stabili o concluzie clară din Coran sau Sunna.În această situaţie ,reprezentanţii oamenilor care cunosc bine versetele Coranului şi Sunna vor stabili īmpreună o soluţie pentru a rezolva acea problemă.
După moartea profetului,discipolii săi au descoperit singuri lărgirea şi dezvoltarea societăţii islamice,īndreptīndu-se către noi izvoare de care aveau nevoie īn călăuza explicită a legislaţiei islamice.Ei s-au referit la Coran şi au găsit răspunsuri mulţumitoare,dar ei doreau să īmplinească Sunna.Dacă ei nu au găsit răspuns la īntrebările lor nici īn Coran şi nici īn Suna,ei au considerat indicii şi izvoarele călăuzite după īnvăţăturile lor şi au venit cu concluzii care sunt corespunzătoare cu Coranul şi Sunna ,avīnd autoritate şi legitimitate.
Pe aceiaşi cale şcolile de gīndire au verificat atent condiţiile probabile ale desluşirii (īnţelegerii)Coranului cīt şi īn hotărīrea conţinuturilor izvoarelor adoptīnd cīteva principii generale găsite īn legislaţia Coranului ca şi călăuză.
Acestea sunt cīteva dintre principiile pe care cīteva dintre şcoli şi-au bazat deciziile:
● Toleranţa şi scoaterea restricţiilor,vor fi ţelurile legislaţiei.
● Toate lucrurile elementare sunt permise īn afară de cazuri specifice interzise de către legislaţia islamică.
● Împiedicarea răului a fost prioritară aducerii bunăstării.
● Răutatea nu se īntoarce prin răutate.
● Dacă un om suferă pagube private,este obligat să avertizeze dezastrul general.
● Comiterea a două păcate minore,ş.a.
Asemenea principii generale sunt un ghid important pentru crearea şi interpretarea legii islamice.Subordonate primilor doi califi Abu Bakr şi Omar,şcolile de gīndire au decis să consulte sursele īn fruntea discipolilor,pentru a recunoaşte acurateţea lor īn interesul poporului şi al grupului īn spiritul legislaţiei islamice,a Coranului şi a Sunnei.
Pe această cale ,adoptarea legilor prin gīndirea consultativă şi a consensului(IJMA),a opiniilor liderilor Islamului. Au devenit o nouă sursă a legislaţiei islamice de după moartea Profetului,astfel ,ea concentra toate materiile şi problemele care nu au fost explicite sau clare nici īn Coran şi nici īn Sunna.
Autoritatea legislativă a şcolilor de gīndire a fost asigurată prin Coran,pentru aceasta s-a spus căci”grija poporului īn problemele de sfat şi a poruncilor,ei pot asculta autorităţile care sunt responsabilii pentru răspīndirea binelui cīt şi pentru īnţelegera celor interpretate.
Este important de ştiut faptul căci doar sub regimul celor doi califi,s-au definit şi s-au utilizat corect şi cu īnţelepciune Ijma ca sursă a legislaţiei. Ei au arătat că aceste īnvăţături ca sursă a legislaţiei trebuie să ajungă la concluziile gīndirii consultative,să se ajungă la o unitate īn privinţa punctelor de vedere a musulmanilor,inclusiv cu autoritatea celui care a decis calitatea izvoarelor.
Legislaţia islamică se bazează pe consensul opiniilor liderilor calificaţi să decidă asupra subiectelor,al revederii,şi al modificării lui.Interesele liderilor musulmani sunt cele de a hotărī cīt mai eficace modificările unor īntinderi,locuri şi condiţii,a unor noi circumstanţe şi de a lua decizii īn situaţii diferite dacă situaţia le-o cere.
Noua unamitate readuce forma legislaţiei şi devine o nouă lege pe care fiecare musulman se cuvine s-o urmeze.

alba
05-11-2006, 05:16 PM
IJMA



Ijma este a treia sursă se bază a legislaţiei islamice,ce se bazează pe Coran şi Sunna.Ea se aplică unei situaţii īn care se poate stabili o concluzie clară din Coran sau Sunna.În această situaţie ,reprezentanţii oamenilor care cunosc bine versetele Coranului şi Sunna vor stabili īmpreună o soluţie pentru a rezolva acea problemă.
După moartea profetului,discipolii săi au descoperit singuri lărgirea şi dezvoltarea societăţii islamice,īndreptīndu-se către noi izvoare de care aveau nevoie īn călăuza explicită a legislaţiei islamice.Ei s-au referit la Coran şi au găsit răspunsuri mulţumitoare,dar ei doreau să īmplinească Sunna.Dacă ei nu au găsit răspuns la īntrebările lor nici īn Coran şi nici īn Suna,ei au considerat indicii şi izvoarele călăuzite după īnvăţăturile lor şi au venit cu concluzii care sunt corespunzătoare cu Coranul şi Sunna ,avīnd autoritate şi legitimitate.
Pe aceiaşi cale şcolile de gīndire au verificat atent condiţiile probabile ale desluşirii (īnţelegerii)Coranului cīt şi īn hotărīrea conţinuturilor izvoarelor adoptīnd cīteva principii generale găsite īn legislaţia Coranului ca şi călăuză.
Acestea sunt cīteva dintre principiile pe care cīteva dintre şcoli şi-au bazat deciziile:
● Toleranţa şi scoaterea restricţiilor,vor fi ţelurile legislaţiei.
● Toate lucrurile elementare sunt permise īn afară de cazuri specifice interzise de către legislaţia islamică.
● Împiedicarea răului a fost prioritară aducerii bunăstării.
● Răutatea nu se īntoarce prin răutate.
● Dacă un om suferă pagube private,este obligat să avertizeze dezastrul general.
● Comiterea a două păcate minore,ş.a.
Asemenea principii generale sunt un ghid important pentru crearea şi interpretarea legii islamice.Subordonate primilor doi califi Abu Bakr şi Omar,şcolile de gīndire au decis să consulte sursele īn fruntea discipolilor,pentru a recunoaşte acurateţea lor īn interesul poporului şi al grupului īn spiritul legislaţiei islamice,a Coranului şi a Sunnei.
Pe această cale ,adoptarea legilor prin gīndirea consultativă şi a consensului(IJMA),a opiniilor liderilor Islamului. Au devenit o nouă sursă a legislaţiei islamice de după moartea Profetului,astfel ,ea concentra toate materiile şi problemele care nu au fost explicite sau clare nici īn Coran şi nici īn Sunna.
Autoritatea legislativă a şcolilor de gīndire a fost asigurată prin Coran,pentru aceasta s-a spus căci”grija poporului īn problemele de sfat şi a poruncilor,ei pot asculta autorităţile care sunt responsabilii pentru răspīndirea binelui cīt şi pentru īnţelegera celor interpretate.
Este important de ştiut faptul căci doar sub regimul celor doi califi,s-au definit şi s-au utilizat corect şi cu īnţelepciune Ijma ca sursă a legislaţiei. Ei au arătat că aceste īnvăţături ca sursă a legislaţiei trebuie să ajungă la concluziile gīndirii consultative,să se ajungă la o unitate īn privinţa punctelor de vedere a musulmanilor,inclusiv cu autoritatea celui care a decis calitatea izvoarelor.
Legislaţia islamică se bazează pe consensul opiniilor liderilor calificaţi să decidă asupra subiectelor,al revederii,şi al modificării lui.Interesele liderilor musulmani sunt cele de a hotărī cīt mai eficace modificările unor īntinderi,locuri şi condiţii,a unor noi circumstanţe şi de a lua decizii īn situaţii diferite dacă situaţia le-o cere.
Noua unamitate readuce forma legislaţiei şi devine o nouă lege pe care fiecare musulman se cuvine s-o urmeze.



IJTIHAD

În afară de īnţelepciunea folosită prin consimţămīntul comunităţilor,aici este vorba de o īnţelepciune individuală a unui om particular ale carui decizii sunt atinse prin gīndirea individuală.
Discernămīntul privat nu este legat de nimeni cu excepţia celui care-l foloseşte individual.
Islamul recunoaşte acest drept al discernămīntului individual ce ţine de oricare individ care posedă capacitatea pentru gīndirea şi studierea limpede,chiar dacă-i bărbat sau femeie,conducător sau supus,ei au drepturi egale īn angajarea discernămīntului individual,avīnd resposabilităţi egale īn săvīrşirea erorilor.
Acest exerciţiu al gīndirii particulare a fost răspīndit după moartea celor doi califi,cīt şi după marea răzmeriţă care a dus la asasinarea celui de-al III-lea calif Othman.
Trebuie să fie bine īnţeles,căci Islamul nu stă deoparte de persoane specifice cu dreptul de a interpreta Coranul ori Sunna,sau nu fac din datorie un serviciu poporului ca să nu adere nici o părere personală a unei persoane cu care să dechidă opinia privată.
Fiecare musulman pregatit să investigheze anumite īntrebări ori diferite probleme neclare,au dreptul de a-l face.





QIYAS (Kiiās)


Această sursă se bazează pe Coran şi Sunna.Qiyas īnseamnă referinţă sau analogie sau o comparaţie a unui lucru cu unul similar.O soluţie a unei probleme este dată de un proces de deducţie dintr-o comparaţie cu situaţii similare.




CELE PATRU ŞCOLI DE DREPT

Aceste şcoli vor ridica probleme deosebite īn implementarea legislaţiei islamice.După cum se ştie,nenumăraţi cărturari şi sute de şcoli de gīndire au īnflorit de-a lungul primelor patru secole de Islam,Epoca de Aur din punct de vedere intelectual,dar numai patru au supravieţuit printre suniţi şi cei mai mulţi Shi’as īl urmează pe Ja’fer Sadiq.
I. Prima şcoală este numită HANAFI,care a fost fondată īn Iraq de către(imamul)al-imam Abu Hanifa al-Nu’man ibn Thabit(760-769).El şi-a format sistemul lui de legi care a fost elaborat mai tīrziu de către discipolii săi.Şcoala Hanafi este predonimantă īn Bangladesh,Pakistan,India,Afganistan,Asia de Vest şi Egiptul de Jos.
II. A doua şcoală de drept a fost fondată de Malik Ibn Ans(795) īn Madina.El a dezvoltat un alt sistem delegi,punind accent pe Hadith.A adoptat Ijma locală.Această şcoală de drept s-a numit īn cinctea creatorului ei ,MALIKI,fiind predominantă īn nordul şi vestul Africii.
III. A treia şcoală de drept a fost fondată de Al-Shafi’i(820).S-a bazat pe īntrebuinţarea tradiţiilor.A recunoscut ca parte importantă- bunul simţ ,īn interpretarea Coranului.Această şcoală predomina īn Indonezia şi Malayezia.
IV. A patra şcoală de drept este acea a lui Ibn Han bal(885).El a fost iniţial un student al Tradiţiilor,adoptīnd strict ideile comune din timpul Islamului timpuriu.Ibn Han bal nu a formular un corp de legi dar prin opiniile sale a dat răaspuns multor īntrebări neclare comunităţii sale,fiind urmat de discipolii săiS-a răspīndit această şcoală īn Arabia
Aceste patru şcoli explică diferenţele sau detaliile unor materii sau probleme neclare comunităţilor.Toate şi-au bazat codurile pe Coran,Sunna şi Ijma.Aceste şcoli de gīndire sunt īntīlnite īn cele mai multe instituţii de īnvăţare din lumea islamică.

Daca am gresit sau am omis ceva va rog sa ma corectati!