PDA

View Full Version : Plecare in vacanta



Yumna
06-11-2008, 01:20 PM
Fetelor trebuie sa va spun ca voi lipsi un timp de pe form,aproximativ o luna,voi pleca in vacanta in Siria cu familia.Imi va fi dor de acest forum si de voi toate.Plecam inshaalla sambata cu masina noastra.De acolo nu voi putea intra pe forum,dar voi astepta cu nerabdare intalnirea cu voi in luna iulie,inshaalla.Va pup si va voi povesti cum a fost,este o vacanta binemeritata pt toti si mai ales pt copii.

batool391
06-11-2008, 03:10 PM
Sora Yumna, Allah sa binecuvanteze aceasta calatorie. Sa ajungeti cu bine acolo si sa reveniti cu bine din Siria. Sa va bucurati de locul si oamenii de acolo si totul sa fie asa cum va doriti inshallah. Sa ne povesti la intoarcere despre oamenii si locurile de acolo.

aiscia
06-11-2008, 03:20 PM
Salam aleikum surioara draga...
Cu siguranta se va simti lipsa ta , draga mea, postarile tale sunt foarte interesante si pline de invataminte...
Iti doresc sa ai parte de o vacanta binecuvantata alaturi de familia ta, inshaallah...
Sa te intorci cu bine surioara...

maryam
06-11-2008, 03:21 PM
Fetelor trebuie sa va spun ca voi lipsi un timp de pe form,aproximativ o luna,voi pleca in vacanta in Siria cu familia.Imi va fi dor de acest forum si de voi toate.Plecam inshaalla sambata cu masina noastra.De acolo nu voi putea intra pe forum,dar voi astepta cu nerabdare intalnirea cu voi in luna iulie,inshaalla.Va pup si va voi povesti cum a fost,este o vacanta binemeritata pt toti si mai ales pt copii.

Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa va duca si sa va aduca cu bine.
Sa va incarcati bateriile si asa cum a scris Huda, Inshaa ALLAH poate iti faci un jurnal de vacanta :D sa ne impartasesti din syria...
ALLAH maakum.

gabriela guettat
06-11-2008, 04:21 PM
:salam:


PROFITATZI, profitatzi, profitatzi,mashallah surioara sa avetzi parte de o vancatza minunata.
Sa va intoarcetzi bine shi sanatoshi inshallah.

amal
06-11-2008, 04:31 PM
drum bun iti doresc. asteptam si poze pe langa relatari:)

as fugi si eu intr-o vacanta dar nu cred ca am cum.

Yumna
06-12-2008, 01:36 AM
Va multumesc pentru urari!Am sa va povestesc cum a fost vacanta.

amoodia
06-12-2008, 05:01 AM
unde mergi in Syria ?.................................

Yumna
06-12-2008, 11:40 AM
Merg in orasul Hama,langa Allep,daca te ajuta.Este orasul in care sunt cele peste 99 de mori de apa construite de romani si singurul oras cu rau.Are cea mai multa verdeata acest oras in comparatie cu alte zone ale Siriei.Si locuitorii lui sunt altfel decat in alte orase,chiar simti islamul,privind cum se imbraca femeile,aproape toate au abaie sau pardesiu,ffff putine poarta fuste cu bluze sau fetele tinere,dar nu toate ,chiar si cele tinere poarta abaie sau pardesiu.Pe cand daca intri in Damasc si chiar in unele zone ale Allepului...nu sti daca esti in Bucuresti sau intr-o tara islamica.Eu ma simt f bine de cate ori merg acolo si ma desprind cu greu de cate ori plecam.Nu spun ca si oamenii sunt f primitori,simti ca ai un sprijin chiar de la vecini daca ar fi nevoie.Sunt indragostita de acele locuri si de oamenii pe care i-am cunoscut acolo.Nu pot sa spun ca toti de acolo sunt buni,nu pot generaliza,dar familia sotului meu este,mashaalla de nota 10,si toti pe cai care i-am cunoscut eu:vecini,rude,prieteni.

amoodia
06-12-2008, 09:15 PM
inshaAllah sa ai o vacanta placuta. eu sunt deja in Aleppo de vreo luna si mai stau inca vreo 2 luni cred.

Yumna
06-13-2008, 02:46 PM
Amoodia,mi-a vorbit Mihaela despre tine,am schimbat intre noi nr de tel din Siria.Eu am o cumnata care locuieste in Allep si mergem de cateva ori la ea in aceasta luna de vacanta unde stam 2-3 zile.Inshaalla sa ne intalnim toate 3 acolo,asa incerc.Mi-ar place sa te cunosc.Mai vorbim cand ajung in Siria.Si eu si mihaela ajungem luni inshaalla.

Yumna
06-13-2008, 04:14 PM
Amoodia,spune-mi te rog cat de cald este acum in Siria si daca se mai opreste curentul electric(cate ore pe zi)?:D

maryam
06-13-2008, 11:44 PM
Amoodia,spune-mi te rog cat de cald este acum in Siria si daca se mai opreste curentul electric(cate ore pe zi)?:D

Iti spun eu:D, sunt 27 grad si inarmeaza-te cu rabdare si ...apa, ptr ca urmatoarele 10 zile sunt pe weather channel intre 31-34 ;) si ALLAH stie cel mai bine!

Yumna
06-14-2008, 12:28 AM
Maryam,31-34 de grade e perfect,pt ca in Hama este mai racoare decat in restul tarii(iar in Homs chiar mult mai bine).Mai ales ca mereu adie vantul si seara scade temperatura la jumatate,chiar e racoare in luna iunie.Sa vedem in iulie cum va fi.Anul trecut cand am fost in vacanta am prins 46 de grade,iar noaptea erau 27.Intram in piscina la 12 noaptea:D

amoodia
06-14-2008, 03:50 AM
ieri au fost 35 de grade la pranz ca am fost eu sa+l inscriu pe Omar la gradinita. azi nu stiu cate grade au fost.curentul s-a oprit vreo 2 zile in zona noastra, in rest nu stiu. apa se ia si ea seara in general, dar cei care au cazan mare nu simt diferenta.

Gabriela Gharabli
06-14-2008, 06:44 PM
:salam:
Eu va doresc la toate o vacanta placuta si Allah sa va aiba in paza! Sa va simtiti bine alaturi de cei dragi ! :smile01:

Faizah
06-15-2008, 12:50 PM
Salam alekom,

si eu va doresc vacanta placuta tuturor si sper sa va intalniti acolo sa depanati amintiri iar la intoarcere sa ne povestiti si noua cum a fost, eventual cu poze, daca se poate

Yumna
08-20-2008, 11:55 PM
Amoodia,iubita,abia acum cand m-am intors din Siria am vazut ce mi-ai scris,multumesc pt informare(cat de cald era).Dar,ai observat si tu ca anul acesta nu a fost asa de cald ca anul trecut.Eu,de exemplu,de cand am revenit in Ro,simt caldura de 10 ori mai mare decat acolo,iar curentul electric nu s-a oprit zilnic,f rar si cel mult jumatate de ora.Apa in Hama,ce-i drept se oprea zilnic si cate 6 ore,dar avem rezervor de 1000litri,nu am simtit diferenta decat atunci cand aveam rufe de spalat cu masina.In rest,ce sa spun,a fost o vacanta frumoasa,chiar am intarziat un pic,am stat 2 luni si o saptamana pe drum dus-intors.Apropo,Turcia este superba.Fotografii nu am,de 3 ani doar filmam.Despre Siria pot sa spun (pt cine nu stie),ca s-a mai "ridicat" putin in comparatie cu vremurile trecute(adica in urma cu 14 ani cand eu am fost prima data),dar nu se compara cu Ro,aici ai mai multe posibilitati...dar peste tot avantaje si dezavantaje.Daca am putea sa amestecam Siria si Ro,iar apoi sa luam numai ce este bun din fiecare,ar fi perfect.

Hayat
08-21-2008, 12:54 PM
As-Salaamu Aleykum,

Bine ai revenit, Yumna!!!

http://www.iaza.com/work/080821C/2yytdw541682.gif

Ma As-Salaama.

Yumna
08-24-2008, 02:23 AM
wa aleykum sallam,bine v-am regasit!Mi-a fost dor de voi toate si mai ales de cursurile de religie la care particip.Abia intrasem in casa si am vorbit cu Maryam sa o intreb despre cursuri.Va pup pe toate!