PDA

View Full Version : IUBREA: Bolnavicioasa sau constructiva?



maryam
06-13-2008, 02:42 AM
IDieta
Exista doua tipuri de iubire una care te loveste in cel mai profund colt al inimii si alta care vine treptat.

Iubirea profunda iti cuprinde sufletul instantaneu. Este iubirea pe care o traiesti la intensitate maxima, cand simti ca nu mai poti sta nici cinci secunde fara celalalt, cand pasiunea atinge cote inexplicabile si inimaginabile.

Pe de alta parte este iubirea care te invaluie treptat. Putin cate putin descoperi inca o calitate a celui de langa tine inca un lucru pentru care merita sa-l iubesti.

Iubirea profunda s-ar putea sa-ti dea impresia ca e cel mai frumos lucru care ti s-a intamplat vreodata insa vei simti constant acelasi lucru: TEAMA ca e prea frumos ca sa fie adevarat sau ca pur si simplu va veni o zi cand lucrurile se vor schimba.

Aceasta este iubirea bolnavicioasa . Iubirea care naste gelozia, suspiciunile, grijile. Este iubirea care iti mananca sufletul, care te indeparteaza de prieteni, care nu te lasa sa te bucuri de viata. Stii doar ca iubesti, ca ai face orice pentru cel de langa tine si uiti sa faci un lucru esential: SA TRAIESTI PENTRU TINE nu pentru altcineva.

Atunci apare problema SUFOCARE ce va genera automat de partea cealalta o alta problema: LIBERTATEA. Atunci te vei simti respins vei avea senzatia ca tu dai mai mult. Nu degeaba se spune ca in orice relatie unul iubeste mai mult iar celalalt mai putin. Important este ca aceasta diferenta de iubire sa ajunga sa fie cat mai mica, insesizabila. Atunci putem vorbi de iubirea perfecta.

Iubire adevarata
Iubirea ce vine treptat , chiar daca nu iti face inima sa-ti bata atat de tare incat sa-ti fie teama ca o sa-ti sara din piept, chiar daca nu te duce din prima pe culmile fericirii, este totusi iubirea pe care merita sa o traiesti, in care merita sa investesti timp si sentimente puternice.

Poti sa te descoperi putin cate putin fara sa te arunci direct cu capul inainte si cu ochii inchisi. Asta este cel mai important lucru. Sa nu uiti sa tii in permanenta ochii larg deschisi. Doar asa vei putea sa te bucuri cu adevarat de fiecare moment si sa ai incredere in viitor. Un viitor imaginat de doua persoane, un viitor in care nu crezi doar tu, sau pe care ti-l doresti doar tu, ci unul cladid si gandid in doi.
Iubirea ce vine treptat este durabila , este puternica, reuseste sa treaca peste obstacole, peste copilarii, peste orgolii. Se muleaza dupa caracterul fiecaruia si devine o singura iubire, identica. Amandoi o simt la fel, nu diferit.
Stim ca ceea ce se lasa asteptat merita si ofera mai multa satisfactie insa de multe ori ajungem sa ne pierdem rabdarea.
Si atunci de ce sa preferam fericirea rapida careia trebuie la final sa-i platim un tribut mult prea dureros , cand putem sa cladim treptat adevarata fericire.

Tu ce fel de iubire ai ?

Yumna
06-13-2008, 11:38 AM
Ai scris Maryam:" Iubirea profunda iti cuprinde sufletul instantaneu. Este iubirea pe care o traiesti la intensitate maxima, cand simti ca nu mai poti sta nici cinci secunde fara celalalt, cand pasiunea atinge cote inexplicabile si inimaginabile."


Aceasta a fost si este iubirea noastra.Se spune ca in timp o iubire aprinsa atat de repede,dispare la fel de usor,dar la noi ea a ramas la aceeasi intensitate si ce minunat este sa poti simti ca iubesti la fel de mult si dupa 17 ani.As scrie mai mult la acest subiect,dar sunt foarte ocupata cu plecarea noastra si totusi nu m-am abtinut sa nu scriu la acest subiect cateva randuri.

maryam
06-13-2008, 11:05 PM
Inshaa ALLAH va doresc amandurora sa traiti fiind iubite si iubind.
Personal cred ca exista o astfel de iubire totala, profunda, fara pata numai in ceea ce priveste iubirea fata de ALLAH...tema de a nu-L deranja, regretul care iti macina sufletul, dorinta de a stii ca e multumit de tine, nevoia de a-I fi pe plac...dorul, speranta, teama de a nu-L gasi dincolo...la asta ma refer.
Cred ca in aceasta viata nu poti iubi, o astfel de...adorare.
Poate pentru ca iti vine sa-i zici cate una, te incrunti si poate chiar te/il scoti din balamale si atunci chiar si momente scurte ti-e mai bine "departe".
Si mai cred ca doar iubindu-L sincer DOAR pe ALLAH poti sa-ti construiesti iubiri trainice in viata asta, cred ca iubindu-l doar pe ALLAH poti sa-ti iubesti copiii, sotul, parintii, prietenii cu putere.
Probabil ca daca as simti altfel, daca l-as iubi pe el din nevoia mea instinctuala de afectiune, de a imparti sentimente m-as simti ca o...
Si cred ca oamenii sunt atat de diferiti in a simti iubirea incat nici macar nu ma mai mir ca doi oameni, iubindu-se "puternic si total" se iubesc atata de ...altfel.
Ptr ca tot ai deschis Aysha, cutia pandorei :D imi amintesc un vers dintr-o poezie superba a lui paunescu..."doar ca iubindu-te atat, nimic nu aparea urat."

...e imposibila o iubire perfecta, cam asta era ideea. Cel putin nu intre oameni si in niciun caz in aceasta viata.

Mashaa ALLAH Yumna, Inshaa ALLAH sa fiti asa mereu si in viata de apoi, la fel.

Faizah
06-15-2008, 11:44 AM
Salam alekom,

Surioara Maryam, f interesanta teoria din primul tau post, machALLAH, sunt cu totul de acord ca existe cele 2 tipuri de iubiri asa cum le-ai descris iar parerea mea e ca se pot trai impreuna in acelasi timp si asta e de fapt iubirea trainica pe care eu o inteleg prin pasiunea si nebunia de la inceput si maturitatea ce vine pe parcurs, iubirea domoala cum ne place sa spunem; ultima e mai importanta ca prima dar totusi nu poate exista iubire totala fara acea ''abandonare''.

Alhamdolellah, eu am trait ambele iubiri si pot sa fac o diferenta, stiu ce inseamna una fara alta si care aduce mai mare satisfactie. Asa cum a spus si Aysha, combinarea celor 2 si trairea la maxim a sentimentului numit 'iubire' , sentiment curat si aprobat de ALLAH e cel mai bun test la care poate fi supus cineva in viata; si ma refer aici la iubirea si supunea fata de ALLAH creatorul tuturor lucrurilor si continuand cu iubirea celui de langa tine, sot/sotie, parinti, copii, familie. Daca esti in stare sa treci acest test inseamna ca relatiile tale sunt durabile iar dragostea sincera si profunda.

Sper ca nu m-am pierdut in idei si m-am facut inteleasa; eu alhamdolelah am avut noroc sa traiesc cele 2 iubiri alaturi de un barbat minunat si sper ca lucrurile sa ramana la fel pana la sfarsitul vietii noastre. E adevarat ca un bun musulman face mai usoara aceasta sarcina de a iubi cu ardoare.

Va doresc tuturor sa fiti iubiti/iubite asa cum va doriti pt ca nimic nu-i mai frumos ca acest sentiment.

maryam
06-15-2008, 08:37 PM
Salam alekom,

Surioara Maryam, f interesanta teoria din primul tau post, machALLAH, sunt cu totul de acord ca existe cele 2 tipuri de iubiri asa cum le-ai descris iar parerea mea e ca se pot trai impreuna in acelasi timp si asta e de fapt iubirea trainica pe care eu o inteleg prin pasiunea si nebunia de la inceput si maturitatea ce vine pe parcurs, iubirea domoala cum ne place sa spunem; ultima e mai importanta ca prima dar totusi nu poate exista iubire totala fara acea ''abandonare''.

Alhamdolellah, eu am trait ambele iubiri si pot sa fac o diferenta, stiu ce inseamna una fara alta si care aduce mai mare satisfactie. Asa cum a spus si Aysha, combinarea celor 2 si trairea la maxim a sentimentului numit 'iubire' , sentiment curat si aprobat de ALLAH e cel mai bun test la care poate fi supus cineva in viata; si ma refer aici la iubirea si supunea fata de ALLAH creatorul tuturor lucrurilor si continuand cu iubirea celui de langa tine, sot/sotie, parinti, copii, familie. Daca esti in stare sa treci acest test inseamna ca relatiile tale sunt durabile iar dragostea sincera si profunda.

Sper ca nu m-am pierdut in idei si m-am facut inteleasa; eu alhamdolelah am avut noroc sa traiesc cele 2 iubiri alaturi de un barbat minunat si sper ca lucrurile sa ramana la fel pana la sfarsitul vietii noastre. E adevarat ca un bun musulman face mai usoara aceasta sarcina de a iubi cu ardoare.

Va doresc tuturor sa fiti iubiti/iubite asa cum va doriti pt ca nimic nu-i mai frumos ca acest sentiment.

Inshaa ALLAH AMIIN DRAGA MEA, SA TRAITI AMADOI PANA LA SFARSIT SI SA CONTINUATI FERICIREA VOASTRA IN VIATA CEALALTA.

Faizah
06-15-2008, 10:13 PM
Inshaa ALLAH AMIIN DRAGA MEA, SA TRAITI AMADOI PANA LA SFARSIT SI SA CONTINUATI FERICIREA VOASTRA IN VIATA CEALALTA.

Ameen draga mea, multumesc mult de tot ;la fel iti doresc si tie si tuturor celor care ne citesc

ioanaeyad2
07-12-2008, 03:22 PM
IDieta
Exista doua tipuri de iubire una care te loveste in cel mai profund colt al inimii si alta care vine treptat.

Iubirea profunda iti cuprinde sufletul instantaneu. Este iubirea pe care o traiesti la intensitate maxima, cand simti ca nu mai poti sta nici cinci secunde fara celalalt, cand pasiunea atinge cote inexplicabile si inimaginabile.

Pe de alta parte este iubirea care te invaluie treptat. Putin cate putin descoperi inca o calitate a celui de langa tine inca un lucru pentru care merita sa-l iubesti.

Iubirea profunda s-ar putea sa-ti dea impresia ca e cel mai frumos lucru care ti s-a intamplat vreodata insa vei simti constant acelasi lucru: TEAMA ca e prea frumos ca sa fie adevarat sau ca pur si simplu va veni o zi cand lucrurile se vor schimba.

Aceasta este iubirea bolnavicioasa . Iubirea care naste gelozia, suspiciunile, grijile. Este iubirea care iti mananca sufletul, care te indeparteaza de prieteni, care nu te lasa sa te bucuri de viata. Stii doar ca iubesti, ca ai face orice pentru cel de langa tine si uiti sa faci un lucru esential: SA TRAIESTI PENTRU TINE nu pentru altcineva.

Atunci apare problema SUFOCARE ce va genera automat de partea cealalta o alta problema: LIBERTATEA. Atunci te vei simti respins vei avea senzatia ca tu dai mai mult. Nu degeaba se spune ca in orice relatie unul iubeste mai mult iar celalalt mai putin. Important este ca aceasta diferenta de iubire sa ajunga sa fie cat mai mica, insesizabila. Atunci putem vorbi de iubirea perfecta.

Iubire adevarata
Iubirea ce vine treptat , chiar daca nu iti face inima sa-ti bata atat de tare incat sa-ti fie teama ca o sa-ti sara din piept, chiar daca nu te duce din prima pe culmile fericirii, este totusi iubirea pe care merita sa o traiesti, in care merita sa investesti timp si sentimente puternice.

Poti sa te descoperi putin cate putin fara sa te arunci direct cu capul inainte si cu ochii inchisi. Asta este cel mai important lucru. Sa nu uiti sa tii in permanenta ochii larg deschisi. Doar asa vei putea sa te bucuri cu adevarat de fiecare moment si sa ai incredere in viitor. Un viitor imaginat de doua persoane, un viitor in care nu crezi doar tu, sau pe care ti-l doresti doar tu, ci unul cladid si gandid in doi.
Iubirea ce vine treptat este durabila , este puternica, reuseste sa treaca peste obstacole, peste copilarii, peste orgolii. Se muleaza dupa caracterul fiecaruia si devine o singura iubire, identica. Amandoi o simt la fel, nu diferit.
Stim ca ceea ce se lasa asteptat merita si ofera mai multa satisfactie insa de multe ori ajungem sa ne pierdem rabdarea.
Si atunci de ce sa preferam fericirea rapida careia trebuie la final sa-i platim un tribut mult prea dureros , cand putem sa cladim treptat adevarata fericire.

Tu ce fel de iubire ai ?

salamu alekum tuturor...
uite un subiect frumos despre care sunt convinsa ca fiecare am putea scrie carti intregi. chiar daca e deschis cu ceva vreme in urma,mi-ar face si mie placere sa ma alatur celor care au avut un cuvant de spus despre iubire.
maryam, tu catalogai iubirea in doua tipuri: una care te loveste dintr-o data si iti intra profund in suflet si alta care se aseaza treptat in camarutza inimii tale. parerea mea este ca iubirea este de un singur fel, iar primul stadiu la care te refereai este cel al pasiunii. pasiunea este cea care loveste puternic de prima oara, cea care face ravagii in mintea si in sufletul tau, care te furnica, care te ridica sus sus sus, care te face mai orb, uneori, care te transforma etc. pasiunea, insa, poate sa se dizolve sau, din contra, poate sa devina iubirea desavarsita. si paler spunea ca "iubirea trebuie invatata, incercata si experimentata, iar prima ei atingere nu reprezinta niciodata expresia ei desavarasita". eu sunt de acord cu aceste cuvinte...la fel gandesc si eu, insa ma intreb daca ajungem vreodata sa atingem nivelul iubirii desavarsite. stiu ca toti tindem catre asta, ca iubirea ne purifica, ne schimba, ne face mai buni, ne face mai virtuosi. iubirea este singurul lucru care poate fi impartit pana la infinit fara sa se micsoreze. iubim si ne inaltam. indiferent ca iubim o mama, un tata, un copil, un sot, o sotie, un prieten, intensitatea exista, numai ca sentimentul capata oarecum alte valente. dar iubim. Langa cel mai adanc punct al fericirii, se afla cea mai adanca prapastie a durerii, si numai o singura iubire ne poate scoate din acea prapastie daca am cazut acolo: iubirea pentru Dumnezeu! Iubirea pentru El e permanenta!
Cate si mai cate s-ar putea spune despre iubire, dar oare cine cunoaste adevarul aboslut legat de acest sentiment care ne motiveaza atat de frumos viatza. Sa dea Dumnezeu sa fim cu totii iubiti, dar sa si daruim iubire. Iubirea care se apropie de desavarsire este cea reciproca, atunci cand doua parti se contopesc, doua jumatati se unesc, se completeaza si formeaza un intreg.
Allah sa va binecuvanteze pe toti!

batool391
07-12-2008, 04:24 PM
Iubirea se indreapta in directia in care o conduce sufletul si comportamentul. Iubirea vine treptat daca intr/adevar a intrat in sufletul nostru si daca nu exista niciun factor care sa ii pericliteze sederea in inimile noastre. Important e sa disociem cand ne indragostim cat din ceea ce simtim e proiectia propriei noastre minti si cat e realitate. cat e dorinta si cat e simpatie. Uneori confundam aceste sentimente cu iubirea...... Si din aceasta cauza realizam intr/o zi ca am fost langa cine nu ne merita, ne intrebam ce am cautat intr/o anumita relatie langa o anumita persoana. Cand iubesc nu imi impart inima cu nimeni decat cu cel pe care inima mea l/a simtit ca fiind aproape, ochiul nu mai vede, urechile nu mai aud , romantismul si visarea se amesteca cu realitatea si ma trezesc implicata cu voia Creatorului meu intr/o poveste de iubire pe care sufletul meu o traieste intens. Intr/o iubire adevarata ar trebui ca inima sa aiba un singur locatar si stapan. Nu pot accepta sa impart inima celui pe care il iubesc , vreau sa fiu regina sufletului celui care a reusit sa ma faca sa vad soarele noapte si luna ziua. Cred in iubirea care se consuma pana la capat si in care unul e lumanarea iar celalt fluturele care accepta sa stea in preajma luminii. Iubire perfecta nu exista dar iubire care evolueaza frumos si care se sedimenteaza da.