PDA

View Full Version : Mai Bine Mai...plinuta Decat...model !!!????



maryam
06-18-2008, 01:56 PM
Art asta l-am primit pe mail de la o prietena si mai, mai sa ma bucur ca nu am reusit sa dau jos cateva kg...:D


Femei mai fericite: femeile cu forme

Unul dintre cei mai respectaţi oameni de ştiinţă din lume a dezvoltat de curānd o teorie conform căreia oamenii foarte bine īmpliniţi corporal şi armonioşi sunt mai fericiţi decāt cei slabi.

James Watson, genetician, laureat al Premiului Nobel (unul dintre savanţii care au participat la descoperirea structurii spiralate a ADN-ului), crede cu tărie ca femeile armonios īmplinite corporal, mai vitale şi cu forme pline se bucură de o viaţă sexuală intensă şi mult mai bună decāt femeile slabe.

Watson care, după cum se ştie, a condus cu succes proiectul genomului uman, şi-a mutat domeniul de interes īn controversata ştiinţă a imaginii umane. El a afirmat recent, īntr-o conferinţă la University College din Londra că cercetările sale deja sugerează că greutatea īn plus şi o īmplinire corporală armonioasă au anumite efecte biologice care fac ca femeile să capete un caracter mai maleabil şi mai armonios şi, totodată, aceasta le face să fie mult mai īnzestrate din punct de vedere sexual - amoros.

"Subţirimea şi slăbiciunea corporală nu au fost niciodată asociate cu sexualitatea", spune Watson care are acum 72 ani. "Posh Spice şi Calista Flockhart pot să apară ca fiind foarte zāmbitoare īn faţa fotografilor, spune el, dar, cu toate acestea, dincolo de acest exterior strălucitor se ascund, de fapt, nişte suflete slabe şi nefericite."

Studiile sale referitoare la chimia corpului l-au condus la concluzia că, īn cazul femeilor, grăsimea īn plus şi o īmplinire corporală armonioasă au drept efect creşterea numărului de endorfine. Aceasta generează un mod natural de creştere a bunei dispoziţii şi chiar o considerabilă īmbunătăţire a stării sufleteşti.Odată cu aceasta se produce şi creşterea numărului de hormoni sexuali, care conduc la trezirea si amplificarea dorinţei sexuale-amoroase.

Atunci cānd corpul este slab şi are mai puţină grăsime, s-a observat īnsă un efect contrar - creierul primeşte mai puţine endorfine .

O femeie cu forme este mereu mulţumită

Teoria lui Watson este valabilă īn această direcţie, atāt pentru femei, cāt şi pentru bărbaţi. Explicaţia sa este aceea că, īn trecut, omul şi-a petrecut o mare parte din viaţă īn căutarea hranei. Răsplata pentru o muncă grea era māncarea şi aceasta făcea să apară o īmplinire corporală armonioasă care determina creşterea īn greutate. De aceea, dacă suntem prea slabi, atunci se pare ca īn mod inconştient suntem īn aşteptarea următoarei mese.

Watson concluzionează, īn termeni evoluţionişti că: "omul slab este aproape īntotdeauna un om nemulţumit. Oamenii foarte mulţumiţi sunt cei care sunt īmpliniţi corporal īn mod armonios. Acesta este, printre altele, motivul pentru care sunt angajaţi mai uşor oamenii slabi, deoarece ei sunt, īn general, nemulţumiţi şi de aceea, vor lucra din greu. Oamenii īmpliniţi corporal īn mod armonios sunt mai bine dispuşi, mai afabili, dar au adesea mai puţin succes īn promovarea pe linie profesională."

Pe de altă parte, s-ar părea că oamenii slabi sunt adesea īmpinşi să acţioneze şi din nevoia de a găsi acea fericire care le lipseşte. De aceea, succesul material poate fi obţinut mai uşor (ca o compensaţie - pe un plan inferior īnsă) de oamenii slabi.

"Kate Moss este probabil considerată ca fiind printre cele mai faimoase persoane din lume, dar, cu toate acestea, ea arată la corp şi la faţă ca o fiinţă foarte tristă. De altfel, cine cunoaşte vreun fotomodel fericit?", īntreabă retoric Watson. "De ce, pe de altă parte, asocierea dintre asemenea persoane şi droguri este atāt de strānsă? Eu cred totuşi că este posibil să nu fie vorba, īn cazul ei, de o persoană cu o moralitate foarte slabă, ci doar de o persoană foarte slabă fizic care urmăreşte să-şi găsească fericirea cu ajutorul stupefiantelor."

Interesul lui Watson īn acest domeniu este pur ştiinţific. El a ajuns īnsă la ceea ce numeşte, īn glumă, ultima lui "obsesie", pe care a căpătat-o īn timp ce flecărea cu un şofer de taxi din New York, care l-a informat despre un om de ştiinţă din Arizona care, urmărind să creeze un nou medicament, şi-a injectat un hormon care i-a provocat o erecţie neīntreruptă de 8 ore şi jumătate!

Hormonul respectiv este numit MSH (hormonul melanotrop hipofizar) şi el este corelat cu dorinţa sexuală şi cu lumina soarelui. "MSH-ul este un hormon care īmi provoca īntotdeauna plictiseală īnainte de a afla aceste lucruri", spune Watson. Dar interesul fiind deja stārnit, el a īnceput să cerceteze cu multa atenţie acest hormon şi, astfel, a descoperit că MSH-ul era strāns legat de alţi doi compuşi chimici din corp - endorfinele (care, după cum se ştie, provoacă stările de plăcere şi buna dispoziţie) şi leptinele. S-a constatat că este influenţat de leptine şi că este strāns legat de dorinţa sexuală.

"Cu cāt suntem mai īmpliniţi corporal, cu atāt dispunem de mai multe leptine şi, este foarte posibil, să avem atunci mai mult MSH", spune Watson. "Opinia mea este că starea noastră sufletească este controlată, īntr-o foarte mare măsură, de endorfine. Fără īndoială că dispunem de mai multe endorfine dacă suntem mai īmpliniţi mai armonioşi din punct de vedere corporal. Din acest motiv, nimeni nu l-a reprezentat, de exemplu, vreodată pe Moş Crăciun ca fiind slab - pentru că oamenii slabi sunt, adeseori, anemici şi nemulţumiţi."

"Privesc cuplurile care sunt armonios īmplinite corporal, īntr-un mod cu totul diferit, spune el. Dimpotrivă, atunci cānd văd un cuplu de fiinţe slabe, ştiu aproape sigur că au unele probleme."

Tocmai de aceea, Watson recomandă femeilor cu forme pline şi care sunt armonios īmplinite corporal, să-şi găsească iubiţi care ar trebui sa fie pe măsura lor (īn ceea ce priveşte energia vitala şi sexuală) pentru a avea, īn felul acesta, o viaţă cāt mai fericită si satisfăcătoare.

iman99
06-18-2008, 06:43 PM
salamu aleikom

No comment :D fiind profesoara de sport:)


Aisha nu cred ca erau f slabe...dar nici graseeee..sti relatarea aia cand se intrecea Aisha cu profetul sallallahu alahi wa sallam..si prima data l-a intrecut,iar dupa un timp zice chiar ea....cand m-am ingrasat el a castigat:D

wa aleikom salam

gabriela guettat
06-19-2008, 10:26 AM
:salam:


Maryuma,CREDE-MA te rog,ca acest articol daca l ar fii pus oricare dintre noi,``se uitau la noi stramb``,dar fiind vorba de un mare genetician,asha credibilitatea este mare.

CONFIRM din viatza de zi cu zi,mashallah cate femei cunosc,shi SUBLINEZ ca asta e purul ADEVAR.

NU am numai o prietena slaba,am destule,shi sa shtitzi ca sunt intradevar NEFERICITE.
Nu vreau sa credetzi ca va spun ``vorbe`` shi atat.DAR ASTA E ADEVARUL.

Daca se pastreaza o armonie,totul va fii bine,sunt convinsa.

Saira
06-19-2008, 11:55 AM
Da, citeam articolul in tp ce mincam...Mi-a picat f bine...:D

Stiam de chestia cu hormonii si hiar mi se pare autentica teoria. N-am vazut persoane mai plinute care sa nu fie joviale si bine dispuse... Si chiar mi s epar obiectiv mai feminine femeile care sunt mai rotunjoare decit modelele mediatizate..Trebuie pastrata o proportie... Pe de alta parte, daca ai mintea infestata de miile de cerinte actuale, s-ar putea ca toti hormonii aia sa fie inhibati de presiunea psihica, de nemultumirea pe care ti-o creezi singur in relatie cu tine insuti... Eu cred ca fiecare are o greiutate la care se simte bine, iar acea greutate nu e neaparat cea mentionata prin reviste... Iar proportia si forma corpului in general e mai importanta decit greutatea... Prea multe femei se tortureaza pt nimic in zilele noastre...

Eu mor de curiozitate...Oare exista vreo relatare a infatisarii fizice a sotiilor Profetului*salat*?teama mi-e ca erau extrem de slabe dupa relatarile in care ni se descrie cit de putin mincau... eu as fi stravezie daca as minca ce se spune pe acolo... Alahmdullilah pt tot ceea ce avem...



Si eu am fost curioasa pe subiectul asta,si am si intrebat pe forum dar nu stiu sa mi se fi spus ceva exact (sau ma lasa memoria :D).

Nu stiu...acum forme mai pline poate fi inteles in doua moduri,cel putin eu asa vad. Pe de o parte,forme mai pline pentru mine ar putea insemna un corp normal,nu foarte subtire,ca cel al modelelor (care btw mi se pare infricosator),un corp cu dimenisiuni normale,nici plinuta dar nici slaba rau...si asta mi-ar placea ca infatisare imaginara.Insa tot la fel termenul de plinuta pe mine ma duce cu gandul la o femeie plinuta bine :D si pentru mine ar fi groazniiiic. Ideea e ca eu nu as refuza vreo 5-6 kg in plus la mine,dar de fiecare data acnd ma gandesc la asta ma apuca disperarea ca poate as lua mai mult de atat in greutate si ca as deveni grasa si am si eu fixurile mele :p.Asta pur estetic...Acum,referindu-ma la articolul ala,nu cred ca am observat neaparat o diferentiere pe grade de fericire si/sau multumire pe persoane de diferite forme fizice. Dar in mod cert,cei/cele care tin diete drastice si isi suprima o hrana sanatoasa si gustoasa inntr-o portie suficienta devin mai apatici si au parca tendinta sa se enerveze mai repede (acum ma refer si la mine,ca daca sunt plecata o zi intreaga de ex si mananc ceva pe fuga prin oras nu-mi convine nimic,aproape orice ma enerveaza :D).

ioanaeyad2
07-11-2008, 07:07 PM
:salam:


Maryuma,CREDE-MA te rog,ca acest articol daca l ar fii pus oricare dintre noi,``se uitau la noi stramb``,dar fiind vorba de un mare genetician,asha credibilitatea este mare.

CONFIRM din viatza de zi cu zi,mashallah cate femei cunosc,shi SUBLINEZ ca asta e purul ADEVAR.

NU am numai o prietena slaba,am destule,shi sa shtitzi ca sunt intradevar NEFERICITE.
Nu vreau sa credetzi ca va spun ``vorbe`` shi atat.DAR ASTA E ADEVARUL.

Daca se pastreaza o armonie,totul va fii bine,sunt convinsa.

Pe ce anume te bazezi, Gabriela, cand afirmi faptul ca prietenele tale slabutze, la propriu, sunt nefericite? care sunt, concret, argumentele? crezi ca exista o corelatie intre lipsa lor de grasime si serotonina (sindromul fericirii)? nu are logica. Din contra, se spune ca, in general, persoanele mai plinutze ar fi nefericite, si asta din cauza complexului creat de kilogramele in plus. Depinde si de om, evident. Parerea mea este ca amalajul nostru nu ar trebui sa conteze asa de mult, atat vreme cat respectam si noi niste reguli ale bunului simtz. Pana la urma, ideea este ca niste kilograme in plus - daca depasesc un prag - , reprezinta un semnal de alarma. Greutatea corporala este un indicator foarte precis al starii de sanatate si al riscului de imbolnavire in viitor. Fiecare organ si tesut contribuie cu o parte mai mica sau mai mare la greutatea pe care o avem la un moment dat. Daca adoptam un regim de viata sanatos, aici ma refer la alimentatie completata cu ore de miscare/gimnastica, atunci ne vom mentine intr-o forma buna din toate punctele de vedere. daca excludem din dieta anumite alimente (nesanatoase) asta nu inseamna neaparat ca ne torturam, ca trebuie sa facem foamea, ca visam mancare noaptea. nu. asa cum am mai spus, un regim alimentar sanatos, vei vedea, atrage dupa sine nu numai scadere in greutate, dar si alte beneficii - ma refer la psihic. nici prea mult, nici prea putin. moderatie, asa cum ne invata si islamul. moderatie din toate punctele de vedere, cu o singura exceptie: dragostea fata de Allah, pe care trebuie s-o revarsam din plin si din suflet si neincetat.

iti dau dreptate, insa, cand afirmi ca armonia va atrage dupa sine si starea de bine.

va doresc o zi frumoasa si o viata sanatoasa tuturor! cu mult drag :smile06:

raluca
07-17-2008, 10:56 PM
eu sunt de parere ca mai bine sanatoasa, decat model:)
persoanele mai slabe au probabil un ------------bolism ce ia viteza

prea plinuta, prea slaba ...inseamna ca exista o problema de sanatate ce nu trebuie neglijata...

ioanaeyad2
07-18-2008, 02:04 AM
Obezitatea creşte riscul apariţiei cancerului pancreatic
Femeile obeze cu un abdomen voluminos prezintă cu 70% mai multe riscuri de a dezvolta un cancer pancreatic, potrivit unui studiu publicat īn British Journal of Cancer




Cancerul pancreatic este, adesea, descoperit tārziu, iar specialiştii sunt de părere că obezitatea este un factor ce contribuie la apariţia bolii, īnsă acest lucru a fost considerat valabil mai mult pentru bărbaţi decāt pentru femei.

Fumatul reprezintă, de asemenea, un factor de risc.

Potrivit studiului, realizat īn Statele Unite, pe aproximativ 138.000 de femei trecute de menopauză de cel puţin şapte ani, obezitatea este un factor important şi īn cazul femeilor.

Rezultatele arată că, din numărul total de participante la studiu, 251 sufereau de cancer pancreatic.

Tipul acesta de cancer este asociat, īn general, cu o viaţă săracă, astfel īncāt este extrem de important ca oamenii să īnveţe cum să prevină boala.

"Am descoperit că riscul apariţiei cancerului pancreatic a crescut semnificativ īn cazul femeilor obeze ce au trecut de menopauză şi care au o circumferinţă mare a taliei", a spus doctorul Juhua Luo, de la Institutul Karolinska (Suedia), coordonatorul studiului.

În Marea Britanie, boala se află pe locul şase īn topul celor mai īntālnite cauze de deces provocate de cancer.

În 2004, aproximativ 7.400 de persoane au fost diagnosticate cu această boală. Anual, circa 7.000 de persoane mor din cauza cancerului pancreatic.

De obicei, boala este descoperită după ce s-a răspāndit īn tot organismul şi este dificil de tratat. Numai 2-3% dintre persoane supravieţuiesc aproximativ cinci ani de la diagnosticare.

Specialiştii sunt de părere că obezitatea poate contribui la apariţia cancerului pancreatic deoarece afectează nivelul insulinei.

"Ştim că un exces de grăsime īn partea abdominală este asociat cu creşterea nivelului de insulină, astfel īncāt noi credem că acest lucru poate indica o legătură īntre obezitate şi cancer pancreatic. Aproximativ un sfert din toate decesele provocate de cancer apar din cauza dietelor nepotrivite şi a obezităţii şi este important ca oamenii să fie conştienţi de acest risc", a explicat Luo.

sursa:mediafax

Mariyah
07-18-2008, 07:19 PM
Intr-un fel teoria s-ar putea sa aiba o bruma de adevar. Am auzit una asemanatoare, stiti bine ca exista oameni slabi care mananca f mult si nu se ingrasa. Motivul , pe langa arderile mari , ar fi si nemultumirile interioare si obsesivele consumuri emotionale. Pe deoparte, oamenii care sunt grasi ar fi persoane care nu se consuma, ar fi mai multumiti de viata .
Acum nu stiu....
Idea e ca am cunoscut si grasi fericiti...si slabi fericiti....si nefericiti de ambele tabere. Ceea ce ma face sa cred ca aceasta teorie nu poate fi aplicata cand e vb de kg in plus sau in minus.

maryam
07-19-2008, 01:51 PM
:DOricum ,aici e vorba nu de obezitate, ci de femei...cu forme:D mai apetisante (probabil):D.

nyck242003
07-31-2008, 01:42 PM
Parerea mea este ca trebuie sa existe o armonie intre starea psihica si mentinerea greutatii.
De ex: eu cand sunt suparata o perioada mai indelungata (ca sa nu zic deprimata :p ) ma ingras si de la apa plata.
Asa ca greutatea ideala fiecarei persoana depinde in mare masura si de starea psihica, asa cum eu ma ingras asa alte persoane pot slabi.
Deci sa fim mereu cu bucuria in suflet.:D
Alekom ssalam.

Yumna
08-28-2008, 02:26 AM
Maryam,aici depinde de gusturile fiecaruia...cele cu forme pline sunt mai apetisante?Se prea poate pentru unii:o.Vorba 'ceea:"gusturile nu se discuta".Dar in nici un caz,fericirea nu sta in kg in plus,ba chiar m-a umflat rasul cand am citit ca cele slabe sunt nefericite,ba dimpotriva eu sunt nefericita cand iau cateva kg in plus:D

maryam
08-28-2008, 02:31 AM
Maryam,aici depinde de gusturile fiecaruia...cele cu forme pline sunt mai apetisante?Se prea poate pentru unii:o.Vorba 'ceea:"gusturile nu se discuta".Dar in nici un caz,fericirea nu sta in kg in plus,ba chiar m-a umflat rasul cand am citit ca cele slabe sunt nefericite,ba dimpotriva eu sunt nefericita cand iau cateva kg in plus:D


:give_rose::36_1_21::36_1_21:
ptr tine o sa desch un topic special, tu esti obsedata dc iei kg in plus nu nefericita.
Bine ai venit in club;)

Yumna
08-28-2008, 03:29 AM
Maryam,m-ai facut sa zambesc!Poate ai dreptate,un kg in plus a devenit obsesie,pt ca stiu ce greu dau jos si ce usor pun.Dar partea proasta este ca ma uit mereu comparativ la fetele mai tinere decat mine cu vreo...20 de ani,uit cati ani am.Dca as privi la "fetele"(ca sa nu zic babele):Dde varsta mea,ar fi perfect si as scapa de obsesie poate.

dunia
08-28-2008, 02:27 PM
Eu nici ca imi pasa de kilogramele in plus, nu sunt foarte multe dupa parerea mea, pai ce nu mai am 18 ani asa ca trebuie sa am ceva kg extra....
Daca vad ca ma strang pantalonii, nici o problema, ei sunt de vina ca mi-au ramas mici, cumpar altii si am rezolvat problema. E greu sa pierzi din greutate, mai ales ca mie imi place sa mananc, adica nu neaparat ca imi place insa am probleme cu stomacul si de atunci m-am ingrasat, vesnic imi este foame:D mai ales pe la 12 noaptea
Sotul tot zice ca facem dieta, sa faca el daca vrea, eu nu am chef
Sunt bune cateva kg in plus asa. Eu fac amigdalite foarte urate si dese, o saptamana stau in pat fara apa, fara mancare nimic nu vreau. Data trecuta am slabit 7 kg. Pai nu mai bine sa am de unde slabi? :999:

batool391
08-28-2008, 03:22 PM
Organismul nu raspunde intotdeauna favorabil la diete, se incapataneaza sa stagneze la aceasi greutate. Greutatea conform unor studii de ultima ora este inscrisa in codul genetic al fiecaruia dintre noi. Excesul de kg este perceput diferit de fiecare persoana in parte. Eu am avut oscilatii mari de greutate de/a lungul timpului, de la 75 kg am ajuns in urma cu ceva ani la 43 kg, de la 50 la 62, de la 62 la 90 kg, apoi iar la 70 si iar la 85 si tot asa. Nu am aceasi greutate nici in timpul anului, desi sunt f. atenta la ceea ce mananc. Greutatea pe care o ai la un moment dat depinde de f. multe lucruri, nu e neaparat un indicator ca mananci sau nu, faci sport sau esti sedentar..... Un dr mi/a spus acum vreo 3 luni ca metoda cea mai buna este sa iti reduci portiile la cat mai mici posibile si sa rezisti eroic chemarilor ispititoare din aer si din frigider. Desi sunt atatea variabile in aceasta probl cu siguranta ca nici noi nu trebuie sa ne lasam pe o ureche ci sa incercam sa ajungem sa avem corpul in care ne simtim bine.

Yumna
08-28-2008, 04:31 PM
Daca sotului ii place oricum,atunci e perfect;)........

Mariyah
08-28-2008, 05:20 PM
De 2 ori in viata mea am fost grasa cam asa un trimestru si pt ca m-am ingrasat aiurea adica 10 kg intr--o sapt de la ultimul boom mi s-a spart niste vase de sange la un picior.:D pt ca nu mai putea sustine greutatea, lol.Si tot ma imgrasam dar stiu ca era stresanta perioada , pregateam doua licentze in acelasi timp..Am scapat pana la urma de vinisoarele inestetice, au fost un adevarat stress, cam identic cu cel al pers.ponderate stresate sa slabeasca.Aveam si cosmaruri noaptea ca se extind, ca se maresc, am avut inclusiv programare la regele varicelor desi era ceva minor.
Si sunt de acord cu Dunia, ca e bine sa ai kg in plus ca sa ai de unde slabi daca te imbolnavesti , tinand cont ca dupa o gastrita ulceroasa cumulata cu mici probleme ale ficatului am slabit in 6 luni 15 kg, am ramas acum iar la greutatea din adolescenta si din primii ani de facultate.
Dar e un avantaj,. eu nu aud comentarii rautacioase pe strada din cauza baticului, si toata lumea e f f f amabila cu mine, alhamdulilah , mi-am dat seama ca ei cred ca eu sunt adolescenta.

Yumna
08-29-2008, 12:05 AM
Adolescenta?Sa nu te superi pe mine,dar fata isi arata varsta.Daca putem sa ne modelam corpul si sa arate cu 5-10 ani mai tanar,la fata nu prea ai ce sa faci.Mi-am amintit acum o vorba care m-a facut sa zambesc(bineanteles ca nu ti se potriveste,stiu ca esti inca tinerica):de la spate papusa si din fata matusa.Sa ma scuzati daca scriu aiureli,nu vreau sa supar pe nimeni,cred ca sunt obosita.:D

dunia
08-29-2008, 01:37 AM
Apoi eu nu stiu cum fata isi arata varsta ca eu tot de 18 ani arat, toata lumea crede ca sunt la liceu inca... Si eu innebunesc cand aud :D Si ma trateaza ca pe un copil prost:mad:

maryam
08-29-2008, 01:59 AM
Pana la urma, atat timp cat esti sanatoasa si esti ok, mai ales dc nu ai un sot pretentios si vrea sa aiba alaturi o...;) "zana" totul e bine, indiferent cate kg ai.
Imi amintesc de cea mai tare faza, acum vreo 2 ani ma ingrasasem f rau, nu ma mai strangeau nici pantalonii, ca nu-mi intrau mai sus de coapse:D, facusem depresie cred, dar nu renuntam nici moarta la cico............... ii zic: "Auzi, da` tu nu vezi, zi si tu, aoleu ce urata esti, da fata jos cateva kg."...la care el cu o figura de parca ma vedea prima oara zice: "da` ce te-ai ingrasat?" :smile18::36_1_21:
Alhamdulillah ca nu l-am auzit /simtit niciodata nemultumit, mai ales ca m-am tot ------------morfozat in ultimii ani :D, desi mereu zic ca dc ar zice ceva cred ca m-as mobiliza si as castiga miss:36_1_21::36_1_21: ...ei oricum alta mai frumoasa si mai desteapta nu mai gaseste:smile28:

memouna
08-29-2008, 02:33 AM
Eu m am ingrasat in America acum 4 ani 15 kg,si nu am reusit nici in ziua de azi sa revin la cum eram inainte de America....Grasa nu ma simt ,da...oricum....,,solida,,:DNoroc ca sunt inalta si nu se vede asa tare...:999:

Saira
08-29-2008, 02:33 AM
Adolescenta?Sa nu te superi pe mine,dar fata isi arata varsta.Daca putem sa ne modelam corpul si sa arate cu 5-10 ani mai tanar,la fata nu prea ai ce sa faci.Mi-am amintit acum o vorba care m-a facut sa zambesc(bineanteles ca nu ti se potriveste,stiu ca esti inca tinerica):de la spate papusa si din fata matusa.Sa ma scuzati daca scriu aiureli,nu vreau sa supar pe nimeni,cred ca sunt obosita.:D





Ei...nici eu nu prea cred faza cu fata,cel putin mie mi-au spus prietene ca fara hijab nu am mai mult de 15 ani :p noroc ca arat cu hijab mai matura :D.


Maryam :36_1_21::cup1:

elif1977
08-29-2008, 11:36 AM
:) zicem noi ca nu ne pasa, dar tot ne framanta complexul kilogramului in plus, altfel nu am tot posta aici:P

si oricat am zice noi sus si tare ca frumusetea spiritului nostru ii va orbi pe sotii nostri si nu ne vor observa aripioarele ( nu alea de inger:)), putini barbati sunt asa de '' iluminati si desprinsi de aspectul fizic''

eu prefer sa imi zica ai grija sa nu te ingrasi prea mult sau sa fii neatenta cu tine, decat sa zica ca nu a observat lucrurile care stiu eu ca se vad cu ochiul liber, asta ar insemna ca s-a obisnuit asa de tare cu mine ca nu mai vede nici o schimbare , fie ea buna sau rea:(, si eu sunt prea sensibila la lucrurile astea ca sa nu le pun la inima...

e adevarat ca fiecare varsta si fiecare corp are standardul ei, nu zic acum sa fim toate mici si gratioase, dar trebuie sa ne respectam si ajutam corpul, sa nu il neglijam, eu asa cred, ca si asta e un mod de a ne pastra canicia, si e o obligatie:))

O zi frumoasa,

Yumna
08-29-2008, 12:52 PM
Cata dreptate ai Elif!Foarte putini barbati sau cred ca in zilele noastre nu mai exista barbati care sa nu fie interesati de aspectul fizic al sotiei.Si daca unii nu o spun,este pt ca probabil nu vor sa faca din asta o problema,dar ganditi-va putin:ce i-a atras cand s-au casatorit cu voi?Oare ati ramas la fel ca atunci in comportament si in felul in care aratati?Cum spunea Gabi odata:"ramaneti femeile de care s-au indragostit si va fi bine."Cata dreptate ai,tu Gabito,mereu!Si eu am mai observat ceva.Mergand pe strada poti sa-ti dai seama f usor care e casatorita si care nu inca. De ce in cele mai multe cazuri femeile casatorite dupa mai multi ani isi neglijeaza aspectul?Sa fie din cauza sigurantei?Acum am un sot de "n" ani si atatia copii...asta e...trebuie sa stea cu mine.Iar cele care afirma ca frumusetea interioara este cea care atrage,eu nu cred si nici ea in adancul inimii nu este convinsa.Abia dupa ce te atrage fizic,abia apoi vrei sa cunosti celelalte calitati,si asta e valabil pt noi si pt ei.Acum,sincer,dar SINCER,cate dintre noi s-ar casatori cu barbati care nu le-ar atrage,dar un un suflet bun?Cum poti sa-i cunosti sufletul daca cu greu accepti sa stai in preajma lui?Si intr-o casatorie,daca in timp ea nu-l mai atrage pe el fizic...PERICOL.

Yumna
08-29-2008, 01:00 PM
Dunia si Saira,eu cred ca aveti varsta sub 30 de ani,cred ca nu ma insel.Eu nu ma refeream la aceasta varsta,ci la cea care trece de 45 de ani sau chiar 50.Atunci cu efort iti poti modela corpul si poate arata cu 5-10 ani mai tanar,dar la fata nu prea ai ce-i face.Am o verisoara care are 42 de ani,niciodata nu a fost casatorita,deci nu a nascut.Are f mare grija de ea, inca de la 18 ani,dar arata la corp de 20 de ani,e perfecta(poate merge la orice concurs de "miss"fara sa exagerez,are tot ce-i trebuie,chiar si inaltime)in schimb are riduri cam prea multe pt varsta ei.Eu la o astfel de varsta ma refeream,cand treci de 45 de ani si nu prea ai ce face.

Saira
08-29-2008, 01:04 PM
Dunia si Saira,eu cred ca aveti varsta sub 30 de ani,cred ca nu ma insel.Eu nu ma refeream la aceasta varsta,ci la cea care trece de 45 de ani sau chiar 50.Atunci cu efort iti poti modela corpul si poate arata cu 5-10 ani mai tanar,dar la fata nu prea ai ce-i face.Am o verisoara care are 42 de ani,niciodata nu a fost casatorita,deci nu a nascut.Are f mare grija de ea, inca de la 18 ani,dar arata la corp de 20 de ani,e perfecta(poate merge la orice concurs de "miss"fara sa exagerez,are tot ce-i trebuie,chiar si inaltime)in schimb are riduri cam prea multe pt varsta ei.Eu la o astfel de varsta ma refeream,cand treci de 45 de ani si nu prea ai ce face.




Aaaaa :D pai atunci mai am muuuuuuuuuuuult de mers pana la varsta aia :beberon:.

Yumna
08-29-2008, 01:15 PM
Saira,vezi cum am ghicit?Eu mai am un pic de tot.:DSi imi amintesc ca la una din lectiile binecunoscutului seikh Said,ne spunea ca sotia trebuie sa aibe grija sa mai schimbe pt sotul ei cate ceva prin casa si din infatisarea ei.Si stim toate ca barbatii se plictisesc usor,si daca la noi femeile mai intervine si delasatrea...atunci nu e bine.Cam majoritatea dupa vreo 10 ani de casatorie si cu vreo 2-3 copii nu le mai intereseaza daca intra sotul in casa si le gaseste cu parul ciufulit,mirosind a ceapa si imbracate cu "zdrentele"cu care au smotruit prin casa.Adevarat este ca nu putem sa aratam la 40 de ani ca la 20,dar trebuie sa avem ambitia sa aratam bine si sa ne mentinem.Exagerez?

ummraschid
08-29-2008, 01:17 PM
Acum,sincer,dar SINCER,cate dintre noi s-ar casatori cu barbati care nu le-ar atrage,dar un un suflet bun?Cum poti sa-i cunosti sufletul daca cu greu accepti sa stai in preajma lui?

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu...

...in prag de Ramadhan, va scriu la acest subiect, dragi surioare, pe care il citesc cu spor, :) insa...ma gandesc ca nu este atat de important...cel putin acum... va scriu pentru ca , surioara Yumna mi-a adus aminte, prin cuvintele ei, de povestea unuia dintre companionii Profetului *salat*, unul dintre companionii mai putin cunoscuti, fie Allah subhanahu wa ta'ala multumit de ei toti!...

este vorba de povestea lui Julaybib, si linkul este http://theclearsunnah.wordpress.com/2008/07/30/the-story-of-julaybib/

:( imi pare nespus de rau, nu am timp acum sa traduc ... inshaAllah, cele care puteti, pana va iesi traducerea, cititi-o, inshaAllah sa ne straduim cat putem de mult si sa ne rugam ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne sporeasca credinta din inimi, ca primilor musulmani... un Ramadhaan binecuvantat, tuturor surioarelor in Islam, inshaAllah, :give_rose: :give_rose: :give_rose:

Saira
08-29-2008, 01:22 PM
Saira,vezi cum am ghicit?Eu mai am un pic de tot.:DSi imi amintesc ca la una din lectiile binecunoscutului seikh Said,ne spunea ca sotia trebuie sa aibe grija sa mai schimbe pt sotul ei cate ceva prin casa si din infatisarea ei.Si stim toate ca barbatii se plictisesc usor,si daca la noi femeile mai intervine si delasatrea...atunci nu e bine.Cam majoritatea dupa vreo 10 ani de casatorie si cu vreo 2-3 copii nu le mai intereseaza daca intra sotul in casa si le gaseste cu parul ciufulit,mirosind a ceapa si imbracate cu "zdrentele"cu care au smotruit prin casa.Adevarat este ca nu putem sa aratam la 40 de ani ca la 20,dar trebuie sa avem ambitia sa aratam bine si sa ne mentinem.Exagerez?




100% coreeeeeeeeeeeeect !!! MashaAllah aleiki ;) !


Pana la urma ma gandesc ca si daca pe sot nu l-ar deranja o sotie care a capatat ceva "forme" intre timp,asta nu inseamna ca acea femeie trebuie sa fie delasatoare cu ea insasi. O datorie sa ai grija de corpul tau este atat pentru tine,sa te simti tu bine,pentru sot dar si o datorie islamica,acest corp ne este dat in amana si trebuie sa avem grija de el in cel mai bun mod.


Trupuri si suflete cat mai frumoase tuturor :)

Yumna
08-29-2008, 01:45 PM
AishA,am trecut la alt subiect,si uite ca se apropie Ramadanul si in plus azi am curs si nu am facut mai nimic prin casa azi,asa ca eu ma retrag deocamdata,va las pe voi daca aveti timp mai mult.

Yumna
08-29-2008, 02:02 PM
Da,AishA,iubita,sti ca noi avem multe pareri comune,ai dreptate tu ce spui si uite ca eu fug de la treburile mele si vin la acest subiect.Dar aici era vorba numai de aspectul fizic si de kg in plus.Cu siguranta ca nu poti sta alaturi de o femeie frumoasa care nu are alte calitati si nici altceva decat" cultura" fardurilor...dar avem aici un alt subiect si mult mai complex.Cat priveste acea femeie cu 3 copii si serviciu,eu cred ca f putine femei casatorite cu musulmani lucreaza avand 3 copii si apoi nu inseamna ca daca nu au timp pt ele,au voie sa termine cratita cu sarmale sau mai stiu eu ce mancare in mai putin de 2 ore si sa ajunga la inaltimea de 1.60 sa "stranga" 80kg.Nu este nici sanatos.Da,asa este islamul nu ne invata sa ne uitam la fizicul unei persoane,dar in zilele noastre barbatii(cei si care tin la religie)tot privesc la acest aspect.Asta este,ne place sau nu.Si atunci ne vedem obligate sa avem grija de noi mai mult.

elif1977
08-29-2008, 02:28 PM
sa ne mentinem barbatul pe orbita noastra, ce frumos spus::))))

si e adevarat ca atractia asta '' gravitationala'' depinde de la un om la altul, de ex. eu stiu ca intre mine si sotul meu e combinatia perfecta de neintelegere, comunicare, impartire si atractie fizica cat sa ne mentina unul pe orbita celuilalt.... deocamdata si cat mai mult in viitor, cu ajutorul lui Dunezeu:)...

dar de cand m-am mutat in Turcia, am vazut multe femei tinere sau mai in varsta frumoase, dar care au un aspect neingrijit acasa sau pe strada, stai langa ele si miros a transpiratie etc etc.... si se aseaza la masa si se ridica ultimile etc etc... si sunt femei tare bune, si credincioase si calde si mamoase si bune gospodine, si tare imi pare rau cand le vad ca se uita pe ele insesi asa de mult cand ar avea de fapt timp sa nu o faca...

asta m-a facut sa zic, ca nu sunt perfecta, ca nu am kilogramele sau frumusetea sau inteligenta ceruta de canoanele de astazi, dar nici nu ma neglijez, caci mi se pare o risipa si un pacat prea mare....

eu asa zic, ca risipa mintii sau a corpului nu e un sacrificiu pentru altii, ci un pacat, pentru ca risipesti opera lui Dumnezeu,ca el nu te-a creat direct spirit ci si trup, si toate cu un scop..

:scenic: am cam divagat, dar e un tablou de viata pe care l-am tot remarcat in ultimile luni si am gasit si eu unde sa il descriu:))

Mariyah
08-29-2008, 02:38 PM
Da,asa este islamul nu ne invata sa ne uitam la fizicul unei persoane,dar in zilele noastre barbatii(cei si care tin la religie)tot privesc la acest aspect.Asta este,ne place sau nu.Si atunci ne vedem obligate sa avem grija de noi mai mult.

bine spus, am cautat la cativa frati sotii printre cunostiintele mele si tot timpul veneau cu criterii: nu grasa, nu peste 30 de ani,nu vaduva, fara copii, plus alte pretentii.
M-am infuriat rau, pey ce inseamna asta? iti cauti sotie printr-o metoda islamica, adik intreband alti muslimi insa ai pretentii neislamice?
Daca Allah ti-a dat criteriul credintei in alegerea unei sotii de ce barbatii intreaba intai:" dar e grasa?" de ce nu intreaba prima data : "poarta hijab, face salat etc"?

dunia
08-29-2008, 03:03 PM
Noroc ca noi ne-am ingrasat amandoi si asa nici unul nu are ce comenta. Oricum gluma, gluma insa nu e bine sa fii supraponderal din cauza sanatatii. Insa cateva kg acolo, nu strica niciodata:p

Yumna
08-29-2008, 03:28 PM
Da,Mariyah,asa este si eu ma mir de conditiile puse la casatorie de barbati si uite eu abia am venit din Siria unde barbatii cand vor sa se casatoreasca merg la mamele lor si cer ca viitoarea sotie sa fie:INALTA,SLABA,ALBA si CU STUDII(cel putin bacalaureat).Iar ele(toate)cer un mahar de te doare mintea.Uite unde am ajuns,noi,musulmanii.Iar cele care sunt brunete sau nu arata prea bine,le cer in casatorie unii care nu dispun material cine-stie-ce,iar ele sunt nevoite sa accepte.Asta este realitatea.Nu mai spun de cele divortate...unul la prima casatorie nu va lua una divortata,chiar daca ar vrea,se opune toata familia,iar in taria arabe nu traiesti singur si nici nu faci ce vrei tu,ci ce trebuie sa faci in functie de obiceiuri.Dar,eu care vorbeam ca ne-am abatut de la subiect,ia uite-ma cum am trecut la alt subiect,raspunzand Mariyei.Si,adaug,pe langa faptul ca o femeie trebuie sa arate bine,ea trebuie sa fie o musulmana buna,o gospodina buna,sa-si educe copiii islamic si acum fiecare stie ce-i place sotului si ce nu-i place si trebuie sa tina seama de aceste lucruri pt ca sa functioneze casnicia.

Vijaya
08-29-2008, 04:03 PM
Da, asa e. De multe ori ma giondesc ca e mai bine tarile occidentale sau relativ occidentale decit in tarile arabe. Cel putin din anumite puncte de vedere:(.

elif1977
08-29-2008, 05:09 PM
ce inseamna mahr?:)

eu deja m-am enervat cand am auzit ce spune Yumna, intr-adevar parca e mai usor in tarile non arabe.... dar de ce se ajunge la asa subiectivism tocmai la cei care ar trebui sa inteleaga si sa aplice cel mai corect cuvantul si spritul Coranului si invataturile Profetului???:mad:

Yumna
08-29-2008, 05:11 PM
Eu vorbesc de Siria,nu stiu maharul in alte tari:intre 5000 si 10000$.Poti sa crezi?Si pe langa mahar,trebuie cheltuiala nuntii(suportata tot de ginere),iar nunta inseamna invitati din jumatate de oras la fata si la baiat.Am auzit de o mireasa din Damasc,numai machiajul si coafura au costat 300$,rochia de mireasa 12000$.Localul inchiriat nu stiu cat costa,dar destul banuiesc si acum majoritatea aduc orchestra la nunta(femei la nunta miresei,barbati la nunta baiatului).Apoi,fetele pun conditie sa locuiasca singuri(fara familia sotului),daca el nu dispune de un apartament,atunci sa inchirieze.Si mai adaugi ca el trebuie sa cumpere pt ea si haine in valoare de...depinde cum se inteleg,de la papuci pana la palton.Iar unele mirese,spre sfarsitul nuntii incep sa schimbe rochiile de ocazie primite de la sot,"sa vada oamenii cat o iubeste":D.Gandeste-te ce cheltuieli.Eu sunt un pachet de nervi cand merg la nunti,la astfel de obiceiuri.Iar daca nu respecti obiceiurile,te dau la o parte.Pentru mine si sot nu e nici o problema,dar am fete si baiat,ma gandesc in viitor cand se vor casatori cum va fi.Parerea mea este ca se exagereaza cu cheltuiala nuntii(acolo parerea oamenilor conteaza f mult),mai bine o nunta modesta si cu restul banilor cumparam mobila sau eu-stiu-ce este nevoie.Ma gandeam la mireasa si toate de altfel,care arunca 300$ pe machiaj si coafura spalandu-se dupa 2 ore.

Yumna
08-29-2008, 05:21 PM
Elif,maharul este cadoul de nunta pe care il primeste mireasa de la ginere.

Yumna
08-29-2008, 05:30 PM
Dar,am uitat sa va spun ca inaintea nuntii are loc logodna,cu masa pt femei si separat pt barbati(bineanteles),deci inca o cheltuiala,cu o rochie f scumpa pt logodnica si numai cele casatorite cu sirieni stiu ce inseamna mese festive la ei:Ddiferenta este ca logodna(cheltuiala) este suportata de familia viitoarei mirese,iar invitatii aduc cadouri,la nunta invitatii nu ofera cadouri,decat mama miresei ofera acesteia o bijuterie.Acum nu stiu sigur daca bijuteriile miresei sunt cumparate din mahar sau e o discutie separata,dar trebuie cel putin 150-200gr aur.

Yumna
08-29-2008, 05:51 PM
Banuiesc ca si sala inchiriata pt mireasa este scumpa,toate salile au aer conditionat,aranjamente florale scumpe,etc.etc., iar obiceiul este ca mireasa intra in aceasta sala cam pe la mijlocul nuntii,si este adusa de femeile din familia ginerelui.Ii trebuie miresei o masina de lux(in cazul in care familia ginerelui nu are,inchiriaza)pt ca obiceiul este ca atunci cand familia lui ia mireasa de acasa,o plimba putin in oras inainte de a intra in sala unde are loc nunta.Din aceste motive,f putini barbati se casatoresc sub varsta de 30 de ani(ii trebuie bani seriosi pt o casatorie,nu gluma).Dar,ia spune-ne Elif,cum sunt obiceiurile nuntilor in Turcia.Ati vazut cum avem alt subiect?Dar eu nu mai am timp acum,fug la curs.

elif1977
08-29-2008, 05:53 PM
cate bordeie atatea obiceie:P asa cum zice bunica-mea

las ca nici pe la noi nu e foarte diferit daca stam si ne gandim, nunta, restaurant de fitze, rochia cat mai scumpa ( asta mi se pare cea mai mare tampenie dintre toate), etc etc....
si la noi cam tot asa ajungi

ca deh, imaginea conteaza! se pare ca peste tot e cam aceeasi poveste, cu un usor parfum parvenit:)

si Yumna... mi-ai dat o idee, pai la cat de alba sunt eu, trebuia sa ii cer sa imi dea greutatea mea in aur hi hi hi ;):D

lina_leona
08-29-2008, 05:53 PM
Assalam alaikum. Sunt interesante aceste obiceiuri, dar mi se pare a fi o cheltuiala prea mare pentru o simpla nunta. Mie sincer imi plac mult mai mult o nuntile modeste.
Dar obiceurile nu se discuta sau cum se spune fiecare bordei cu obiceuiul sau.

Va multumesc ca prin discutiile voastre descopar o multime de lucruri noi si interesante; inca odata va multumesc

elif1977
08-29-2008, 06:05 PM
:DIn Turcia nu e la fel de pretentios, ori am intalnit eu numai oameni modesti si cu scaun la cap:P

In general se duc la Oficiul starii civile sau la moschee si se organizeaza o masa normala de petrecere pentru musafiri, iar invitatii pun cate un obiect de aur sau un ban mirilor ( dar fara exagerari)... O nunta e mai mult un prilej de bucurie, de reintalnire cu cei din familie pe care nu i-ai mai vazut de mult din cauza distantei etc...

Mirii isi cheltuie economiile nu pe nunta sau rochii si costume, isi inchiriaza daca nu au casa si o mobileaza, isi cumpara tot ce le trebuie pentru caminul lor, asa ca imediat dupa nunta se muta in cuibul lor fara sa le lipseasca nimic ( fireste iarasi dupa posibilitati)... Asta e un aspect care mi-a placut foarte tare, cat de confortabil si de caldut trebuie sa fie primul ceas din noua ta viata in noua ta casuta:)

Cam asa se intampla aici in familiile traditionaliste, cei care sunt mai occidentalizati, pot alege si o petrecere cu muzica si cu dans, dar si asta niciodat amai tarziu de 11 - 12 noaptea:)

aaa... si aici e obiceiul cu imbracatul miresei, dar eu nu am vazut chestii iesite din comun, se ofere lucruri frumoase bineinteles, dar pe masura posibilitatilor financiare ale fiecarui mire...

cam atat, daca imi mai amintesc ceva, va mai povestesc:)

Yumna
08-29-2008, 06:06 PM
Elif,dar tu stai in Turcia,nu in Siria,sau si acolo se cer albe?:D

Yumna
08-29-2008, 06:08 PM
Da,turcii "mai cu scaun la cap" in ce priveste cheltuiala nuntii.

elif1977
08-29-2008, 06:10 PM
Pai si pe aici femeile sunt 99 % brunete, asa ca banuiesc ca se aplica aceeasi regula, barbatii vor ceea ce li se pare mai greu de obtinut ( si iar revenim la topicul initial:)))

sotul meu rade ca fata mea striga ca eu nu sunt turcoaica, ca sunt straina si sa ma taxeze mai mult in bazar:)))))))))))))))))

Yumna
08-29-2008, 10:11 PM
Ba nu este deloc ok sa ceri in Siria un asa mahar,veniturile sunt destul de mici,de asta am spus ca barbatii incep sa se casatoreasca f tarziu ca varsta.Dar daca asa se cere,asta este.Eu nu am aceeasi parere.

dunia
08-29-2008, 10:36 PM
Na deviere de la subiect:D si in yemen e asa, cu mahr, cu pretentiile fetelor dar si barbatii au pretentii destule. Conteaza si din ce familie sunt amandoi, nu prea se casatoresc sub statutul lor social. Si nu le place casatoria din afara, nici macar cu araboaice din alte tari darmite cu straine si albe cica palide le numesc.... Sunt cam rasisti... Mie una nu imi convin familiile astea asa extinse, cu matusi cu verisori cu povesti, tot vizite si fiecare se baga in viata celuilalt
Si fiecare nunta trebuie sa fie mai ceva ca cealalta ca sa nu cumva sa te barfeasca vecinii. Ce conteaza cu cine se casatoreste fiul, fiica ta daca e om bun, musulman bun...Nu inteleg dar in fine
Si pe deasupra cerinta cea mai tare este sa fie fata cat mai tanara, deja eu la 23 de ani cand ne-am casatorit eram batrana pentru sotul meu cu 2 ani mai mare. daca aveam vreo 16,17 era bine

Yumna
08-31-2008, 03:13 PM
Dar,am si eu o intrebare pt cele "plinute":cum va simtiti cand pe langa voi trec fete (femei)ingrijite si cu siluete de invidiat?Sau nici nu observati?

nour
08-31-2008, 04:51 PM
assalamu alaikum


draga sora daca esti mai plinuta, asa cum spui tu, nu inseamna ca esti si neingrijita...iar asta cu silueta de invidiat este ceva relativ, zic eu...as putea spune de cineva cu cateva kg in plus ca mi place cum arata si poate ptr mine ar avea o silueta pe care sa o invidiez si poate tie, in acelasi timp, ti s ar parea groaznica...asa ca alhamdulillah ptr ce avem, nu putem si nu suntem perfecti niciunii....inshaaLLAH sa avem vointa si puterea sa fim asa cum ne vor si plac sotii nostrii , sa fim asa cum Allah subhanahu wa ta ala ne vrea sa fim ca buni musulmani...numai si numai inshaAllah ptr raplata Lui...
inshaAllah sa aveti zile de Ramadan binecuvantate dragi surioare:give_rose:

batool391
08-31-2008, 07:11 PM
Dar,am si eu o intrebare pt cele "plinute":cum va simtiti cand pe langa voi trec fete (femei)ingrijite si cu siluete de invidiat?Sau nici nu observati?


Eu sunt din categoria plinute si ingrijite si care isi da silinta sa arate bine. Adica cum nu le observam? Cu siguranta ca da, dar in niciun caz nu le invidiez, e problema fiecaruia cate kg are. Prea putin ma intereseaza cate kg are cineva sau uite cutarica ce silfida este, cand interactionez cu o femeie nu ma intereseaza silueta ci laturile personalitatii ei. In rest felicitari silfidelor si sper sa nu uite ca nu silueta il face pe om.

Yumna
08-31-2008, 10:33 PM
:DFara suparare,cam greu de crezut,pentru ca eu am auzit o vorba care este adevarata:"barbatii se uita dupa femei si femeile tot dupa femei."

Ramadan karim tuturor!


Fie ca Allah sa ne primeasca rugaciunile,rugile,pomenirile,faptele bune si postul!Inshaalla sa avem toti un post rasplatit cu Raiul in Ziua de Apoi!

A M I N !

Yumna
08-31-2008, 11:33 PM
Inshaalla sa ne usureze Allah postul si sa ma iertati daca v-am suparat cu ceva,cu intentie sau fara!

elif1977
09-01-2008, 05:01 PM
Inshallah dragele mele, sa ne usureze Dumnezeu postul si la sfarsitul lui sa ne dea forma aia fizica dupa care tanjim sau nu cu toate :))) si sa ne dea si intelepciunea sa o acceptam:)


A si sotilor nostri sa le creasca/micsoreze dioptriile ( dupa caz), sa ii faca Allah sa ne vada frumusetea interioara , balaie si zvelta, inaintea frumusetii fizice , cateodata bruneta si mai putin zvelta:P

amoodia
09-01-2008, 05:53 PM
dar, Yumna, daca barbatul lucreaza in romania si are un salariu mediu, sa zicem 800E, cam cit ar trebui sa ceara fata mahr?
Inteleg ca in siria e ok intre 5000 si 10000dol.

Acum, eu personal as cere ca mahr Coran, sa stie minim un sfert sau jumatate de coran sau ceva similar, dar as pune la bani in caz de divort o anumita suma. Stu ca in siria se cerea cam cint ar putea sa ii asigure femeii o locuinta, oricit de modesta... Dar in romania sa ceri 70000E, minimum pt a cumpara o garsoniera modesta, e cam mult, nu-i asa?:D Sau tu ce stii? asa, informatii financiare reale:D

salam alaykum si un ramadan binecuvantat va urez tuturor.

Aisha pai salariul de 800 de euro in syria e salariu de lux, nu e salariu mediu.iar pretul apartamentelor e foarte mare.iar mahr-ul de obicei nu se plateste.se trece suma in contractul de casatorie, asta in caz de divort, dar fata nu prea vede nici un ban inaintea nuntii. de obicei cand se merge in petit se discuta 3 sume : mahr care e cadoul de nunta, mlek care e aurul primit de mireasa la nunta si mai este suma la divort care nu stiu cum se scrie corect. la nunta fata primeste doar aurul care e in jur de 3000 de dolari la familii modeste, si sumele cresc....


am stat mult si m-am gandit de ce toata lumea pune toate conditiile astea, si am realizat ca in general familiile astea nu prea au nici o baza religioasa. familia fetei incearca sa se protejeze cum poate, cerand sumele astea imense, pentru ca in general inca inainte de nunta incep problemele intre miri.dupa nunta mireasa nu prea are nici un cuvant de spus si e sub papucul familiei sotului. nu prea mai are voie sa-si viziteze familia.nimeni nu mai accepta ca fata lor sa locuiasca la socri, pentru ca sunt prea multe casatorii distruse din cauza soacrelor.cele care cauta nurori, incearca sa gaseasca fete cat mai sarace sa nu aibe pretentii mari si sa faca dupa nunta ce vor cu ele.....ce sa-ti zic, suntem atat de departe de invataturile islamului, mai ales acolo unde oamenii inteleg araba si ar trebui sa inteleaga ce scrie in Qoran. fetele divortate aici parca au ciuma. ori le ia unul de varsta lui taica-su, ori unul cu inca vreo 2-3 neveste acasa si care doreste schimbare. soacra-mea cauta nora pentru ficior-su divortat in varsta de 35 de ani, si nu vrea divortate. vrea fete nemaritate, si sa vezi ce fete divortate dragute am vazut. pacat....ca femeile parca nu au nici o valoare.

memouna
09-01-2008, 07:19 PM
Ma intristeaza sa aud asa ceva,desi am mai auzit ....:(Ce pacat ca se procedeaza astfel...Unde e frica de Allah ?Bunatatea?Indulgenta fata de aproapele nostru?offff.Am si eu o cunostinta sa zic asa care a cerut o suna cam ,,mare,, ,dar baiatul nu a putut sa o plateasac ,nu a avut de unde...Si fata,gata, l a dat uitarii.....M as multzumi cu un om bun ,de o bogatie sufleteasca ,m as multzumi cu un inel,cu orice cadou simplu ....cu ce s ar permite,daca as vedea o valoare spirituala in el,si as crede ca persoama merita...Nu i mai inteleg pe unii:(. Ramadan fericit va doresc.

Yumna
09-01-2008, 11:18 PM
Amoodia,te contrazic putin,fata primeste la casatorie maharul stabilit si aurul,dar nu primeste suma stabilita in caz de divort.Exista cazuri rare in care ei se inteleg sa nu primeasca fata nici chiar aurul,daca el este sarac si suporta familia fetei totul(chiar cunosc asa un caz.Dar de ce a acceptat familia fetei asa?Pt ca ea avea 39 de ani si nu o lua in casatorie nimeni).Exista si altfel de intelegeri la casatorie,dar eu vorbeam de majoritate.Si cand spui ca sotul interzice sotiei sa-si vada familia,iar soacra face ce vrea cu nora,nu e chiar asa,iar te referi la unele cazuri,care sunt rare.Acolo nimeni nu traieste singur si cu siguranta ca ar veni familia fetei peste proaspatul sot sa-i ceara socoteala.Iar cat despre fetele divortate,ai dreptate,asta e mentalitatea in tari arabe.Dar si un barbat divortat nu prea e privit bine si nici el nu se poate casatori asa usor cu"o fata buna",pt ca familia fetei vine si pune intrebari chiar vecinilor despre el si familia lui ,ba chiar ajunge si la fosta sotie sa intrebe.Cam asa sunt obiceiurile.La casatorie nu se intereseaza numai de fata sau baiat ci si de rudele lor.Daca are unul din familie "deocheat",cam toata familia "cade".De aceea ei au grija unul de altul(eu ma refer la familiile respectabile),pt ca daca unul face o prostie,trage toata familia jos.Iar despre maharul in caz de divort,in general se stabileste aceeasi suma ca cea de dinaintea casatoriei,dar cel mai mare mahar nu depaseste 10.000$,care e o suma mare pt cineva care nu lucreaza"afara".

Yumna
09-01-2008, 11:35 PM
Si ce am observat:arabii la prima casatorie accepta straine divortate,dar nu se casatoresc cu araboaice divortate.:D

Alexyna
11-11-2009, 12:24 PM
Oricat de interesant mi s-ar parea subiectul despre traditii vorbim totusi despre femeile plinute versus femeile slabe . De-alungul postului am vazut catve idei interesante cu care sunt de acord dar as mai adauga cateva lucruri . In primul rand in zilele noastre foarte multe tinere la fel ca si doamne la anumita varsta se raporteaza la ceea ce vad la televizor si devin frustrate daca nu arata la fel de slabe ca fotomodelele , cantaretele sau actritele pe care le vad la televozor . Acest lucru le determina sa tina regimuri sau sa mearga la sali de sport desi poate chiar nu iti doresc sa faca sport si ca nu ar fi facut sport in alte conditii . Si tind sa uite faptul in jurul oamenilor pe care ii divinizeaza exista o armata deoamenii care ii ghideaza nutritionisti etc . SI ca mai si au operatii estetice cu duimul . Ar mai trebuie pus in discutie si faptul ca fiecare dintre noi ne nastem cu o anumita constituie si ca ne putem modela corpul atat cat ne permitem . Tototdata nu ar trebui sa ne raportam la ceea ce vedem ci trebuie sa vedem ce este bun pentru sanatate . Obez poate insemna ca anumite glande nu functioneaza cum trebuie dar totodata prea slaba poate insemna ca respectiva persoana se infometeaza

Alexyna
11-11-2009, 12:29 PM
Personal am inceput sa fac sport din dorinta de a-mi ocupta timpul si cu altceva decat facultate si citit dar de cand am inceput sa ma simt bine si ca sanatate si ca fel in care arat am inceput cel putin o data de doua ori pe saptamana sa imi fac timp sa ma duc sa fac putin sport . Cam atat am avut de spus pentru moment vis a vis de subiectul femei grasute femei slabe dar mi-ar placea foarte mult sa vad un subiect separat pe traditii . Mi se pare intersant si chiar util