PDA

View Full Version : Universalitatea Islamului!



alba
05-09-2006, 01:02 PM
la ce ne referim mai exact?poate cineva sa ma ajute?

Mariyah
05-09-2006, 02:57 PM
In cazul de fata prin universalitatea islamului intelegem o religie care grupeaza/inglobeaza tot felul de oameni , netinand cont de etnie, rasa,locatie geografica,limba , sex etc.Nu doar Islamul e o religie universala la fel e si crestinismul si budismul .Din cate stiu eu iudaismul si hinduismul nu se bazeaza pe universalitate pt ca ele isi au adeptii din poporul ales in cazul evreilor asa ca nu prea putem vb de universalitate in cazul lor.
Acum , termenul de universalitate e atat de larg poate insemna si altceva spre exemplu in crestinism universalitatea e un fel de doctrina a salvarii. Ea se refera la problema iadului si a faptului ca Dumnezeu este iertator si drept. De aceea universalismul spune ca Dumnezeu nu va supune pe nimeni indiferent de pacatele sau credintele acelei persoane ,iadului vesnic.
In Islam nu e chiar asa.

amal
05-09-2006, 03:05 PM
Acum , termenul de universalitate e atat de larg poate insemna si altceva spre exemplu in crestinism universalitatea e un fel de doctrina a salvarii. Ea se refera la problema iadului si a faptului ca Dumnezeu este iertator si drept. De aceea universalismul spune ca Dumnezeu nu va supune pe nimeni indiferent de pacatele sau credintele acelei persoane ,iadului vesnic

indiferent de pacate si credinta?eu nu stiam asa.am inteles eu gresit?

Mariyah
05-09-2006, 03:29 PM
Nu. Sunt o secta din ramura crestinilor.Se numest unitarieni universalisti si au din cate stiu eu la baza aceasta doctrina.Mai mult doctrina spune ca si -----ii si inclusiv Satan va fi iertat.

genan
05-09-2006, 06:27 PM
In cazul de fata prin universalitatea islamului intelegem o religie care grupeaza/inglobeaza tot felul de oameni , netinand cont de etnie, rasa,locatie geografica,limba , sex etc.Nu doar Islamul e o religie universala la fel e si crestinismul si budismul .Din cate stiu eu iudaismul si hinduismul nu se bazeaza pe universalitate pt ca ele isi au adeptii din poporul ales in cazul evreilor asa ca nu prea putem vb de universalitate in cazul lor.
Acum , termenul de universalitate e atat de larg poate insemna si altceva spre exemplu in crestinism universalitatea e un fel de doctrina a salvarii. Ea se refera la problema iadului si a faptului ca Dumnezeu este iertator si drept. De aceea universalismul spune ca Dumnezeu nu va supune pe nimeni indiferent de pacatele sau credintele acelei persoane ,iadului vesnic.
In Islam nu e chiar asa.



conform definitiei pe care tu ai dat-o despre universalism, ca nu tine cont de sex, nationalitate, origine, etc... te contrazic in legatura cu ce ai zis despre evrei...
in sensul ca oricine de pe lumea asta poate deveni de religie mozaica , chiar daca nu este de origine iudaica...
singura diferenta dintre crestinism si islam pe de o parte si religia mozaica pe de alta parte, e ca primele doua sunt religii misionare , iar ultima, nu.. insa ORIEC persoana poate face conversie la religia iudaica, in urma unui examen...
e exact ca la facultate.. sunt niste carti, le inveti... si apoi dai examen... daca il promovezi, esti recunoscut in religia mozaica....

Ishtar
05-09-2006, 08:52 PM
Intr-o singura fraza,putem spune asa:
"islamul este o religie universala,deoarece aceasta religie nu apartine doar unui popor,doar unui anume loc,ori unui anume timp."

Asta este ceea ce Allah(SWT) ne-a transmis prin versetul,a carui traducere este:

"Si Noi nu te-am trimis decat ca o indurare pentru toate lumile."(21:107)

Oricine recunoaste Unicitatea lui Allah(SWT) si I se supune in totalitate(cuvantul Islam inseamna supunere) este musulman.Din aceasta perspectiva,toti profetii dinaintea lui Muhammad(saws) erau musulmani.Aceeasi Surah(Surah Al-'Anbiya) ne spune acest lucru prin versetul a carui traducere este:

"Si Noi nu am trimis inaintea ta nici un profet fara sa nu-i revelam lui:
"Nu este alt dumnezeu afara de Mine,deci adorati-Ma pe Mine!""(21:25)

Subiectul este ,desigur,extrem de generos si merita o dezvoltare mai ampla.

ummraschid
05-09-2006, 08:54 PM
conform definitiei pe care tu ai dat-o despre universalism, ca nu tine cont de sex, nationalitate, origine, etc... te contrazic in legatura cu ce ai zis despre evrei...
in sensul ca oricine de pe lumea asta poate deveni de religie mozaica , chiar daca nu este de origine iudaica...
singura diferenta dintre crestinism si islam pe de o parte si religia mozaica pe de alta parte, e ca primele doua sunt religii misionare , iar ultima, nu.. insa ORIEC persoana poate face conversie la religia iudaica, in urma unui examen...
e exact ca la facultate.. sunt niste carti, le inveti... si apoi dai examen... daca il promovezi, esti recunoscut in religia mozaica....



http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bism.gif

ca dovada , majoritatea evreilor din Palestina sint "importati", mai ales din Rusia , din tarile Africii, sub, sub, subdezvoltate si...din alte parti ale lumii .....astaghfir Allah!...
sora Genan, cred ca ne poate spune o multime despre asta!...

http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/th_El-Quds-Whose.jpg (http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/El-Quds-Whose.jpg)

imanikka
05-09-2006, 09:07 PM
Ummrashid din neatentie cred ca ai trimis de 2 ori aceiasi postare. M-am uitat mult la ea , si mi s-au parut ca erau identice. :smile33: Sper ca n-am facut vreo gafa. :D
Multumesc. Allah barik fik surioara

ummraschid
05-09-2006, 09:11 PM
Ummrashid din neatentie cred ca ai trimis de 2 ori aceiasi postare. M-am uitat mult la ea , si mi s-au parut ca erau identice. :smile33: Sper ca n-am facut vreo gafa. :D
Multumesc. Allah barik fik surioara




http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/mfs-jazakunna-llahu-kheiran.gif

Ishtar
05-09-2006, 09:56 PM
Eu stiu ca evreii nu fac prozelitism.Religia iudaica nu prevede acest aspect.
Ba dimpotriva,convertirile se fac foarte greu si presupun niste conditii speciale.In Ro,spre exemplu nu se intrunesc aceste conditii.

In alta ordine de idei,religia se stabileste,in cazul lor,pe linie materna.Adica,daca mama este evreica,copilul este evreu.
Imigrantii evrei, de care vorbesti tu ,fac parte din aceasta categorie.
Ei sunt impartiti,e-adevarat,in mai multe categorii,dupa regiunea geografica de unde provin,dar asta nu inseamna ca sunt evrei convertiti!

Mariyah
05-09-2006, 09:58 PM
Din cate stiu eu doar barbatii pot sa se converteasca la iudaism, ca femeie nu poti. Femeile trebuie sa se nasca intr-o familie evreiasca.Evreii isi perpetueaza (asa e traditia lor)neamul prin femei spre deosebire de alte neamuri care au barbatul ca principal perpetuator al neamului.
Iuadismul e o religie categoric etnica .

ce scrie pe siteul evreiesc: http://www.skokiekollel.org/halacha/
Halaha (legea mozaică) recunoaşte ca fiind evrei persoane cu descendenţă evreiască pe linie maternă (care au mama evreică).

Ishtar
05-09-2006, 10:41 PM
Mey,da' pe vestita Mihaela Radulescu o uitasi??:D

Mariyah
05-09-2006, 10:43 PM
pai ea e crestina din cate stiu eu.........

genan
05-09-2006, 10:45 PM
Eu stiu ca evreii nu fac prozelitism.Religia iudaica nu prevede acest aspect.
Ba dimpotriva,convertirile se fac foarte greu si presupun niste conditii speciale.In Ro,spre exemplu nu se intrunesc aceste conditii.

In alta ordine de idei,religia se stabileste,in cazul lor,pe linie materna.Adica,daca mama este evreica,copilul este evreu.
Imigrantii evrei, de care vorbesti tu ,fac parte din aceasta categorie.
Ei sunt impartiti,e-adevarat,in mai multe categorii,dupa regiunea geografica de unde provin,dar asta nu inseamna ca sunt evrei convertiti!



nu e chiar asa.. cu imigrantii e alta poveste... gandeste-te cat interes au evreii sa populeze tara lor... si daca o familie daca zice ca are sange de evreu ca sa mearga sa traiasca acolo, aia ii primesc ...
dar o romanca care vrea sa casatoreasca cu un evreu, copilul este declarat evreu doar daca mama lui face acel examen despre care v-am spus....

si daca nu ma crdedeti interesati-va de cazul lui mihaela radulescu si sotu ei.....

:smile01: :smile01:

Ishtar
05-10-2006, 10:20 AM
Da,Genan,ai dreptate!Insa prozelitism nu asta inseamna!
Sigur ca trebuie sa existe o astfel de tendinta in ceea ce priveste familiile mixte.Totusi,atat examenul cat si obtinerea vizei nu sunt niste chestii foarte simple.Cand eram in Ro,aveam ca vecini o familie de evrei.Aveau doi fii.Unul dintre ei era casatorit cu o evreica,celalalt cu o romanca(ma refer la nationalitate,nu la cetatenie;ca cetatenie amandoua erau romance).Primul a obtinut imediat viza de plecare,inca de pe vremea lui Ceasca.Celalalt,si acum e in Ro.
Si,ca sa vezi cat de mult tin ei la chestia asta,batrana se plangea mereu ca ea n-are urmasi(desi cel casatorit cu romanca avea la randul lui doi fii!!!)

genan
05-10-2006, 02:14 PM
Da,Genan,ai dreptate!Insa prozelitism nu asta inseamna!
Sigur ca trebuie sa existe o astfel de tendinta in ceea ce priveste familiile mixte.Totusi,atat examenul cat si obtinerea vizei nu sunt niste chestii foarte simple.Cand eram in Ro,aveam ca vecini o familie de evrei.Aveau doi fii.Unul dintre ei era casatorit cu o evreica,celalalt cu o romanca(ma refer la nationalitate,nu la cetatenie;ca cetatenie amandoua erau romance).Primul a obtinut imediat viza de plecare,inca de pe vremea lui Ceasca.Celalalt,si acum e in Ro.
Si,ca sa vezi cat de mult tin ei la chestia asta,batrana se plangea mereu ca ea n-are urmasi(desi cel casatorit cu romanca avea la randul lui doi fii!!!)



ishtar, chestia cu primirea vizei de trait acolo depinde de fuarteeeeeeeeeeeee multe lucruri..... icepand de la varsta, meserie, casatorie, copii, sex (faminin sau masculin) si multe altele....

dar ideea era ca daca un om, femeie sau barbat, vrea sa treaca la religia iudaica, poate, nu numai daca se declara a fi sau a avea radacini de evreu.... poate si daca nu are nici o legatura cu ei ca si neam...

Raisa
05-10-2006, 03:53 PM
Genan,

Sunt de acord cu tine. Si eu stiam ca se pot converti. Nu-i usor dar nici imposibil. Si oricum sunt multi incurajati sa mearga in Israel, sa mareasca nr evreilor,chiar daca nu prea au nimic in comun cu religia.
:smile01:

genan
05-10-2006, 05:54 PM
Genan,

Sunt de acord cu tine. Si eu stiam ca se pot converti. Nu-i usor dar nici imposibil. Si oricum sunt multi incurajati sa mearga in Israel, sa mareasca nr evreilor,chiar daca nu prea au nimic in comun cu religia.
:smile01:



sigur ca sunt incurajati... pt ca ei care au interesu sa mareasca cetatenii care nu- sunt de origine araba, si oamenii pe de alta parte care au interesu sa plece de la ei din tara unde traiesc greu... de ce credeti ca sunt acolo din tari ca rusia ( cei mai multi de acolo fiind) , romania (nu lipsea martie din post) si chiar etiopia....
sa nu fiti socati daca vedeti pe strazi acolo barbati negriiiiiiii etiopieni si cu chipa pe cap.... ei sunt din neam de evrei....:smile33:
si normal ca le convine sa mearga acolo pt ca le dau job uri cu salari foarteeeee buna plus le asigura casa....

alba
05-10-2006, 09:00 PM
STIE CINEVA CITI MUSULMANI SUNT PE GLOB LA ORA ACULATA?
AM VAZUT UN "RECENSAMINT" ,SAU UN GRAFIC CU ALTE CUVINE,DAR DIN PACATE ESTE DIN ANUL 1998:smile308: ,SI DE ATUNCI ,POATE SAU MAI SCHIMBAT CIFRELE!
Sau unde pot sa gasesc o harta unde de pot vedea toate tarile din lume unde exista un numar mare de musulmani?
Poate cunoaste-ti vreun site?

alba
05-10-2006, 09:36 PM
În concepţia teologilor musulmani,universalitatea şi eternitatea Islamului sunt carecteristicile sale ,fiindcă cuprinde factorii integrităţii şiai perfecţiunii,răspunzînd la toate nevoile(morele,spirituale şi materiale)ale umanitaţii,mergînd paralel cu progresul raţiunii umane şi a dezvoltării societăţii.
Islamul s-a adaptat la evoluţiile timpului,fiind convenabil tuturor epocilor şi a tuturor generaţiilor.
Aşadar RELIGIA LUI Dumnezeu este unică pentru toate comunităţile;principiile sale nu pot să varieze conform naţiunilor,particularitaţile lui după epoci sau latitudini.
Universalitatea mesajului Islamului,acela pe care Coranul l-a precizat,vine din ceea ce este ″ pecetea″ inspiraţiei divine,confirmă mesajul din cărţile sfinte anterioare şi delimtează misiunile profeţilor şi e reveleţiilor divine;toate acestea reprezintă mesajul divin,complet,în ultima sa formă.
Profetul Muhammad spunea:
Fiecare mesager(profet)al lui Dumnezeu este trimis în particular în comunităţile lor,iar eu am fost trimis către toţi oamenii.Profeţiile au fost confirmate(întărite)prin mine.″
Propovăduirea Islamului se adresează tuturor oamenilor,celor care au deja o religie sau celor care nu o au:
″ Celor ce au scriptura şi celor neînvăţaţi[spune-le]:Voiţi să primiţi Islamul?Dacă primesc Islamul,atunci sunt bine ocîrmuiţi,dacă însă nu voiesc,e datoria ta săi îndemni,căci Dumnezeu priveşte la robii săi″.(3:20)
Islamul îi cheamă pe toţi oamenii să-i accepte principiile şi normele,indiferent de rasă,sex,culoare,rang şi alte deosebiri.
Toţi oameni sunt egali înaintea lui Allah şi fiecare suportă propriile responsabilităţi de a lucra împreună pentru prosperarea umanitaţii:
″O, voi ,oamenilor,Noi v-am făcut dintr.un bărbat şi o femeie şi v-am făcut popoare şi seminţe,ca să vă cunoaşte-ţi.Cel mai cinstit din voi înaintea lui Dumnezeu este acela,între voi,care se teme mai mult de Dumnezeu″.(49:13)
″ Binecuvîntat fie acela care a trimis Furkânul(legea) asupra robului Său,ca să fie un îndemnător pentru lumea întreagă″(25:1)

Iman3
05-10-2006, 10:20 PM
Caut un subiect unde sa pot posta cele de mai jos, dar nu stiu unde m-as putea incadra. Titlul acestui subiect m-a facut sa imi amintesc ceea ce citisem mai demult . Poate ca e vorba de legi universale valabile in lumea vie... nu stiu dar eu cand spun universalitate, ma gandesc la 2 lucruri: odata la faptul ca Islamul a venit pentru toata omenirea nemaiputand exista nimic care sa il intregesca pentru ca subhanaAllah este perfect si complet, si universalitatea creatiei, caci despre asta vreau sa vb.
AllahSWT spune: "Am facut din apa tot ce este viu. Cu toate acestea voi nu credeti?"

SubhanaAllah!

Pai, apa este sursa vietii; unde exista apa, exista viata.
Toate fiintele vii, dela virusi pana la om (bine virusii stiu ca nu sunt vii dar odata colonizata celula gazda se comporta ca un organism viu...).
Daca parcurgem Regnul vegetal si animal vedem ca nu exista viata fara apa, difera doar ponderea in care intra in componenta sau nevoile. In desert, vorbim de o"adaptare" la nevoi mici de apa, si in mediul acvatic, vorbim de nevoi mari.
Apa este esentiala pentru reactiile chimice si biochimice din celule, este un solvent, daca vreti care serveste pentru transportul substantelor nutritive catre celule si a subst. ce trebuies eliminate de la celule.

Propr. apei:

- toate lichidele, pentru a trece in forma solida, creste densitatea,.
Apa nu. Este vorba de niste punti de H speciale caracteristice doar pentru apa. Allah SWT a facut aceasta caracteristica a apei singulara.

La 4 grade C, creste V, scade densitatea si greutatea, astfel ca gheata pluteste in ocean si in lacuri; daca gheata ar fi fost mai grea, s-ar fi dus la fund si ar fi distrus viata in oceane si mari in mare parte.

Aerul pe care il respiram ( rezultat din oxigenul de la plante), originea oxigenului este tot din apa in urma procesului de fotosinteza si nu de la dioxidul de carbon.

Alta proprietate fizica f importanta: capilaritatea, astfel apa urca de la radacina pana la frunze fara nici un fel de pompe.

- exista un soi de bacterii care mor in aer care aparent este esential pentru fiintele vii ( bacteriile anaerobe) de aceea Allah SWT nu a spus: "am facut din aer tot ce este viu" ci din APA.

Ca o nota personala adresata celor care inca mai cred ca Profetul saws ar fi scris Qur;aanul, nu cred ca Muhammad saws avea habar de bacteri anaerobe ...

Alt aspect:
Privitor la stiinta embriologiei, se stie ca ovulul cand iese din ovar si patrunde in trompa uterina, in drumul sau spre uter pentru a se implanta in eventualitatea fecundatiei, se roteste in jurul axei sale in sens invers acelor de ceasornic, deci de la dreapta la stanga. El se roteste si in jurul sau se rotesc spermatozoizii, spunea cel care a scris articolul ca este filmat foarte frumos si arata exact cum pelerinii se invart in jurul Kaabei.

SubhanaAllah!

Tot Universul de la atom pana la la galaxiile cele mai indepartate, totul se roteste de la dreapta la stanga, electronii in jurul nucleului, Pamantul in jurul axei sale si de asemenea in jurul Soarelui ... pana si ovulul in trompa... totul se invarte de la stanga la drepata. Aceatsa nu este o dovada adusa in sprijinul ideii de UNITATE A CREATIEI? Nu este o dovada ca ccc Creatorul nostru, Allah SWT, Unicul Creator al tuturor lucrurilor are Legi unice care se pot observa in fiecare fiinta creata de EL?

Ovulul fecundat cand se indreapta spre uter se duce intr-un anumit loc in partea supero=posterioara a uterului, deci nu oriunde.
Cine il indruma?
Allah SWT, singurul care o indruma pe aceasta celula sa mearga acolo si numai acolo..... "... a creat tot ce este viu si l-a indrumat..."

Ishtar
05-10-2006, 10:41 PM
ishtar, chestia cu primirea vizei de trait acolo depinde de fuarteeeeeeeeeeeee multe lucruri..... icepand de la varsta, meserie, casatorie, copii, sex (faminin sau masculin) si multe altele....

dar ideea era ca daca un om, femeie sau barbat, vrea sa treaca la religia iudaica, poate, nu numai daca se declara a fi sau a avea radacini de evreu.... poate si daca nu are nici o legatura cu ei ca si neam...

Genan,ma bucur ca am ajuns la aceleasi concluzii:D

Uite,am gasit la link-ul asta niste chestii foarte interesante de lecturat:
(in legatura cu felul in care sunt privite casatoriile interreligioase in diferitele religii ale lumii):

http://en.wikipedia.org/wiki/Interreligious_marriage

Alba,uite,o harta foarte buna gasesti aici:

http://www.islam101.com/dawah/muslim_world_map.html

Aici,vei gasi harti si detalii despre fiecare tara araba in parte(20+2:D )

http://en.wikipedia.org/wiki/Arab_world

Aici,o alta harta a lumii musulmane,cu topul primelor 10 tari,ca populatie.Vei observa ca primele nu sunt tari arabe,si,ca informatie generala,toti arabii la un loc(din cele 22 de state),adica cam 300 de milioane,nici nu fac o treime din totalitatea populatiei musulmane de origine nearaba.

http://btw.imb.org/news_map.asp

Raisa
05-10-2006, 11:00 PM
Surioara Ishtar,

Multumesc pt linkuri; abia astept sa vizitez tarile arabe...:D :D :D

Ishtar
05-10-2006, 11:04 PM
Caut un subiect unde sa pot posta cele de mai jos, dar nu stiu unde m-as putea incadra. Titlul acestui subiect m-a facut sa imi amintesc ceea ce citisem mai demult . Poate ca e vorba de legi universale valabile in lumea vie... nu stiu dar eu cand spun universalitate, ma gandesc la 2 lucruri: odata la faptul ca Islamul a venit pentru toata omenirea nemaiputand exista nimic care sa il intregesca pentru ca subhanaAllah este perfect si complet, si universalitatea creatiei, caci despre asta vreau sa vb.
.."[/B][/COLOR]

Aha,iar imi dai apa la moara,nu?:D Bineee!
Pai ia uite la ce ma tot gandesc eu de-o bucata de vreme:dupa cum stim,tot ce se cheama "viu",dar absolut tot,este practic format din PATRU litere:CGAT(citosina,guanina,adenina,timina).
Patru litere...patru feluri de lut...
Subhan Allah!

Nu-i asa ca trebuie sa fie cu adevarat Genial Un asemenea Creator!!!(SWT)

munir
05-10-2006, 11:39 PM
Draga Iman3 nu stiu daca am inteles exact la ce se te referi insa am sa contribui si eu la acest subiect cu citeva reflectii.Eu cred ca omul se naste cu stiinta existentei lui Dumnezeu/Allah saaws si asta inainte de a lua contact sau mai bine zis de a constientiza lumea care il inconjoara.Daca (asa cum arata Biblia) Adam si Eva avusesera cu Dumnezeu un contact direct ,generatia urmatoare Cain si Abel nu L-au cunoscut (pina la omorirea lui Abel de catre Cain) in mod direct ci ...au stiut instinctiv de existenta Lui.
Nu stiu daca pe aceasta linie vrei sa dezvoltam acest subiect sau pe alta .Astept o reactie din partea ta.

Iman3
05-11-2006, 04:40 AM
Aha,iar imi dai apa la moara,nu?:D Bineee!
Pai ia uite la ce ma tot gandesc eu de-o bucata de vreme:dupa cum stim,tot ce se cheama "viu",dar absolut tot,este practic format din PATRU litere:CGAT(citosina,guanina,adenina,timina).
Patru litere...patru feluri de lut...
Subhan Allah!

Nu-i asa ca trebuie sa fie cu adevarat Genial Un asemenea Creator!!!(SWT)

SubhanaAllah! La illaha illa Allah! Draga mea trebuie sa ne intalnim neaparat. InshaAllah! Allah sa ne usureze astfel incat sa reusim sa stam la o sueta...

D-le Munir,eu nu intentionam sa trasez o linie acestui subiect, spre rusinea mea sunt atat de putin consecventa in ultima vreme, caci cum spuneam ... am 3 copii, si asta imi ocupa tot timpul...:o dar uneori va citesc si mi se mai aprinde cate un beculet din lecturile mele anterioare. Am simtit nevoia sa scriu aceste lucruri , avandu-le notate pe undeva.
Cat despre eventuala contributie a dumneavoastra... cu mare drag va citesc si aflu o gramada de lucruri asa ca... desertati tolba, sunt sigura ca nu sunt singura care va citesc postarile cu nesat.

Nour0604
05-11-2006, 04:44 AM
SubhanaAllah! La illaha illa Allah! Draga mea trebuie sa ne intalnim neaparat. InshaAllah! Allah sa ne usureze astfel incat sa reusim sa stam la o sueta...

D-le Munir,eu nu intentionam sa trasez o linie acestui subiect, spre rusinea mea sunt atat de putin consecventa in ultima vreme, caci cum spuneam ... am 3 copii, si asta imi ocupa tot timpul...:o dar uneori va citesc si mi se mai aprinde cate un beculet din lecturile mele anterioare. Am simtit nevoia sa scriu aceste lucruri , avandu-le notate pe undeva.
Cat despre eventuala contributie a dumneavoastra... cu mare drag va citesc si aflu o gramada de lucruri asa ca... desertati tolba, sunt sigura ca nu sunt singura care va citesc postarile cu nesat.

SobhanALLAH :)

Ishtar
05-11-2006, 11:21 AM
Pai,surioara Iman,tu doara stii ca eu abia te-astept!:)
Si tu ,Rania,anunta-ma din timp cat vrei sa-ti incepi croaziera pe Mediterana:D ...
Si oricine mai doreste...corturi avem destule,fratilor:smile16:

gabriela guettat
05-11-2006, 12:01 PM
Si daca tot va tineti de CROAZIERE PE MEDITERANA VEDETI SA NU UITATI CA AVETI O SORA:smile01: ,care va roaga sa faci o HALTA si pe ci:D pe la mine!!!!!!!

alba
05-11-2006, 12:14 PM
Mersi pentru ajutorul tau!Chiar imi sunt de folos hartile! te pup dulce!
Sa :smile310: ai o zi minunata!

maryam
05-12-2006, 01:30 AM
Mashaa ALLAH pentru voi toate!!!!!!!
Cum altfel ar putea fi mai bine exprimata universalitatea Islamului decat gandindu-te la Hajj?
Oare nu aceasta este dovada cea mai elocventa ca ceea ce ALLAH swt ne-a lasat statornicit in Quran "...pentru toate lumile" s-a adevertit?
Inna lillahi wa inna ilaihi rajiaun.

alba
05-31-2006, 09:42 PM
Cine poate sa ma ajute sau sa-mi zica cum sa poate de tradus aceasteharti?trebuie un program special?Este vorba de teritoriul unde s-a extins Islamul..si chiar de arabia inainte de Islamhttp://i75.photobucket.com/albums/i306/alba480/harta.jpg
sau cine stie siteuri cu harti..ca Statul musulman in vremea lui Muhammad?sau unde s-a extins islamul?

genan
05-31-2006, 09:53 PM
ce anume vrei sa traduci la ele? denbumirile de mari, tari si orase? sau ce?

Ishtar
05-31-2006, 10:49 PM
Draga Alba,harta ta nu este completa.Ea trebuie sa contina un cod de culori si trebuie sa fie mai mare.
Din ceea ce se vede:
-ceea ce este inconjurat punctat cu verde reprezinta frontierele Imperiului Omeyyad.Aici harta ar trebuie sa fie extinsa mai spre vest,astfel incat sa cuprinda si Andaluzia.
-ceea ce este scris asa:IRAN,IRAK,KHURASAN,reprezinta provincii sau regiuni ale Imperiului
-mai ai marcate diferite orase,deasemeni.
Cel mai important,diferitele nuante reprezinta de fapt anii in care aceste teritorii au intrat in Islam.
-maro inchis=in timpul vietii Profetului(SAWS)
-galben inchis,urmatorii zece-12 ani,in timpul califatului lui Omar(RA).
Ca de ex.Siria,Palestina,Irak,Imperiul persan ,Egipt,samd
-galben deschis=timpul califului Othman(RA)

-ocru=timpul califatelor omeyyade,in care este cunoscuta cea mai mare extindere teritoriala a Imperiului.(cam 700-715d.Hr).
Asta,doar in cateva cuvinte,daca vrei mai detaliat,exact pe ani,sa spui.
-

alba
06-01-2006, 12:30 PM
Cine poseda o asemenea harta dar in l-ba :smile308: romana?:smile308: ????????/

Ishtar
06-01-2006, 01:02 PM
Eu nu am o harta in lb. romana?Pe net ,ai cautat?...desi,slabe sanse,din pacate!

Spune-mi ce te-ar interesa mai exact din harta?Poate te ajut.:) Harta este buna,decat ca nu-i completa.Imagineaza-ti acea linie punctata care merge pana in Pen. Iberica,cuprinzand jumatatea sudica a Spaniei.

alba
06-01-2006, 07:25 PM
:smile308: MA INTERESEAYĂ TERITORIUL UNDE SA RĂSPINDIT ISLAMUL IN TIMPUL LUI PROFETULUI!...CRED CA NU POT FACE NIMIC DACA NU GASESC UN ASEMENEA LUCRUUU..NUSTIU CE+I CU MINE..:smile33:

alba
06-01-2006, 07:31 PM
mai am o mica rugăminte.!A:smile308: m nevoie de citiva termeni si semnificatia lor ca:muezzin,ulemas, imam, si multi alţii.;eu ştiu ce inseamna ei dar ,imi trebuie semnificatia lor in termeni literari.......unde pot sa-i gasesc?

suleiman
06-01-2006, 08:15 PM
muezzdin e gresit
correct e : Mu'ezz - A-ddin
Mu'ezz = cel care intareste
Din = Religie
Mu'ezz-A-ddin = Cel care intareste religia. ãÚÒ ÇáÏíä


ulemas /=/ nu exista :)

imam = ÅãÇã
Cel care conduce , vine din Amam ÃãÇã care inseamna inainte ,
Imam se refera la cel care sta inaintea celor care sunt din aceeasi etapa . Adica sunt o suta de medici , atunci cel mai bun este Imam-ul medicinii de exemplu :Avicena .
Sunt mai multi specialisti in teologie , cel mai bun este Imam-ul in teologie .
Cel mai bun , nu in sensul direct , ci in sens de cel ales de altii fiind cel mai bun .

maryam
06-02-2006, 12:56 AM
`Ulama probabil -sunt invatatii musulmani,eruditi versati in cunoasterea Quranului,teologi .Este vorba despre savantii religiosi musulmani ,ei emit cunoscutele fatwa (opinii religioase cu putere legala).
Cred ca cel mai potrivit ar fi sa-ti achizitionezi un dictionar de termeni musulmani,il gasesti si on line,la www.librarieonline.ro,este editat de Ed. Paralalela 45si costa cam 300.000

Ishtar
06-02-2006, 05:01 PM
Aici,gasesti ce te intereseaza,o multime de harti,detaliate pe perioade.Succes!:)

http://www.al-bab.com/arab/maps/maps2.htm

Cat despre cuvantul "ulemas", forma in sine este gresita,dar ,din pacate foarte uzitata in limbile europene!
Este gresita,deoarece cuvantul "ulema" este el insusi un plural!Este pluralul cuvantului "alem",care are traducerea data de Maryam.
Deci,"ulemas" din engleza,"oulemas" din franceza,"ulemale" din romaneste sunt traduceri gresite!

alba
06-05-2006, 06:17 PM
Va multumesc mult pentru ajutor!
Am incercat si eu citeva dictionare,dar difera explicatia ,asa ca m/am oprit asupra unei carti foarte interesante,pe care am gasit-o la biblioteca Universitara Andre Miquel, Islamul şi civilizaţia sa.Aici am gasit o explicatie mai verisimilă,adica neinterpretata de crestini.Chiar cartea in sine e superba!Cine are timp o propun să o citeasca (este in doua volume,dar iti captiveaza atentia prin detalii si lucruri interesante).
Inca o data mersic pentru tot! :smile:06