PDA

View Full Version : Salam Aleikum



emilia
06-21-2008, 09:03 PM
Am sa va dau o stire nu foarte buna cred ca ati auzit la stirii despre o mare explozie de masina in Baghdad luni 17/06 in care au pierit verisoarele sotului meu ALLAH RAHMUM.au pieritu 5 surorii atat una era casatorita si avea cu ea 6 copii sub 10 ani,restul fete sub 30 de ani necasatorite,toate se duceau la un unchii venit de la Umra ca sa il felicite,nu au m-ai apucat ,atat cea m-ai mica a trait sa spuna cine era cu ea.Fratele cel mare a umblat prin spitale ca sa le refaca corpurile,ce a m-ai putut saracul om sa gaseascaALLAH OKBAR.Saracul om a dormit l-a cimitir in prima noapte.tatal copiilor le-a ingropat cu mainele lui.RUGATI-VA PT ELE.MA SAALAME

umalkasem
06-21-2008, 10:00 PM
Assalam aleicum Emilia,imi pare foarte rau ,nici numi pot imagina prin ce durere trec parintii acestor fete.Subhanallah.Dar numai Allah stie de ce a fost asa sa fie.Rabdare si credinta puternica inshaallah.
Dar du'a inshaallah numaidecit voi citi.
Allah sa le aiba in Paza Sa.Sa le ierte pacatele si sa le usureze incercarile din mormint ( cele trei intrebari ).Si sa le faca dintre locuitorii Raiului.
Si inshaallah sa fie acesta un exemplu pt noi toti,caci niciodata nu putem sti ce ne-a rezervat ziua de miine.

gabriela guettat
06-21-2008, 10:25 PM
:salam:

ALLAHU AKBAR!

``Ina Lilehi Wa Ina Ileihi Rajiun``

Noi suntem a lui ALLAH si la ALLAH ne intoarcem

Hayat
06-21-2008, 10:50 PM
M-a Socat Postarea,,,nu Am Cuvinte,,,nu Stiu Ce Sa Zic,,,am Numai Lacrimi,,,

aiscia
06-21-2008, 10:52 PM
LA HAWLA WA LA QUATA ILLA BILA

.................................................. .................................................. ...........................

Hayat
06-21-2008, 10:52 PM
Ina Lilehi Wa Ina Ileihi Rajiun

ALLAH SA LE IERTE PACATELE SI SA LE DARUIASCA UN LOC IN JANNATH,,,SI INSHALLAH SA AIBA GRIJA DE TOATA FAMILIA RAMASA IN DURERE AMIN.

suleiman
06-21-2008, 10:54 PM
ALLAH sa aiba mila de orice suflet care a crezut in el macar cat un atom de credinta .

Multa rabdare si pace asupra sufletelor in care in stapanul lor au crezut .

maryam
06-21-2008, 11:31 PM
Cu adevarat, noi suntem de la ALLAH si la El ne intoarcem, ne rugam Bunului ALLAH sa ii ierte pe toti cei morti si sa le dea in Paradis un loc mai bun decat cel din aceasta lume, o casa mai buna, o familie mai buna si in ziua de apoi sa ii vedem cu totii cu chipurile luminoase, pe cele mai inalte trepte ale Firdaws, alaturi de martirii islamului.

ALLAH sa ii ierte si sa le usureze tuturor celor dragi ramasi in viata acceptarea acestui destin.
ALLAH stie ceea ce noi nu stim si la El este taina tuturor lucrurilor.
ALLAH sa te rasplateasca pentru ca ne-ai oferit posibilitatea de a face du`a pentru ei.

Faizah
06-22-2008, 05:58 PM
Draga Emilia,

salam alekom, imi pare tare rau sa aud aceasta veste; e ingrozitor sa pierzi un suflet dar 5???

Allah sa ii ierte pe toti si sa le daruiasca lor un loc frumos in Paradis si ALLAH sa ii intareasca pe cei din familie ramasi cu durerea in suflet. Nu stiu ce sa zic, e f trist

Mariyah
06-22-2008, 06:11 PM
Foarteeeeeeeeeeeeeee trist cand victimele unor asemenea evenimente sunt persoane dragi noua.
Sincere condoleante familiei.

Saira
06-22-2008, 07:22 PM
:salam:


Inna liLLAHi wa inna ilahi rajiun...


Ce veste trista. ALLAH sa le ierte si sa le ofere un loc in Jannah si o viata mai buna decat cea de aici.


Intr-adevar...e socant sa auzi asa ceva,dar inshaALLAH sa ne foloseasca la ceva acest exemplu si sa ne aducem mai mult aminte de moarte si sa ne indepartam de pacatele pe care adesea le facem cu stiinta sau fara stiinta si sa avem mai multa grija de ceea ce agonisim,caci nimeni nu stie cand va veni clipa...:smile308:

memouna
06-23-2008, 04:53 PM
Fie ca Allah sa le ierte pacatele lor,si sa le primeasca in Jannah,si fie ca El sa le aline sufletele indurerate a celor din familie,si sa i aiba in paza Sa.Fara indoiala,la toti ne vine randul....mai devreme sau mai tarziu,si trebuie sa fim foarte constienti,si sa lucram pe calea lui Allah,si sa ne facem datoria fata de El,pentru ca la El este intoarcerea noastra.

sara
06-23-2008, 06:13 PM
:salam:

Allah sa le ierte , si sa le primeasca in Jannah .

umalkasem
06-23-2008, 06:58 PM
Assalam aleicum.
Pe aceasta cale as dori si eu sa va rog sa cititi du'a pt o sora care a murit saptamina trecuta,eu am aflat doar ieri.Ea a nimerit intr-un accident de masina si baietelul ei de 11 ani a murit pe loc,insa ea a mai trait citeva zile la spital si joi,din cite stiu eu,pt ca nu am cunoscut-o niciodata personal,ea a murit si a fost ingropata vineri.
Allah s-o faca dintre locuitorii Paradisului.

maryam
06-23-2008, 08:40 PM
Assalam aleicum.
Pe aceasta cale as dori si eu sa va rog sa cititi du'a pt o sora care a murit saptamina trecuta,eu am aflat doar ieri.Ea a nimerit intr-un accident de masina si baietelul ei de 11 ani a murit pe loc,insa ea a mai trait citeva zile la spital si joi,din cite stiu eu,pt ca nu am cunoscut-o niciodata personal,ea a murit si a fost ingropata vineri.
Allah s-o faca dintre locuitorii Paradisului.



Inshaa ALLAH sa o ierte ALLAH, se spune ca daca un musulman este ingropat vineri el va fi dintre locuitorii paradisului, nu stiu dc este hadis.

Inshaa ALLAH YA RABB sa le usureze ALLAH chinul mormantului.

iman99
06-24-2008, 12:30 PM
Ina Lilehi Wa Ina Ileihi Rajiun



Fie ca Allah sa le daruiasca Padadisul si sa-i apere de chinul mormantului

... haditul poate despre care spuneti este cel in care se mentioneaza despre chinul mormantuli..l-am citit acu ceva timp..si spunea ca daca cineva moare vineri el /ea sunt protejati de chinul din mormant.stiu ca era sahih.

wa aleikom salaam

memouna
06-25-2008, 01:56 AM
Allah sa o ierte de pacate,si sa o primeasca in Paradis,si fie ca El sa aline sufletele celor indurerati un urma acestui accident .Salam.

Gabriela Gharabli
06-25-2008, 11:19 AM
ALLAH ARHAMHUM!
Foarte , foarte trist! Inshallah toate vor intre in paradis! Iar pt cei ramasi aici nu cred ca exista cuvinte de consolare doar increderea lor in Alllah subhanahu.
ALLAHU AKBAR!

naidamasa
10-12-2008, 03:51 AM
fie ca Allah sa va mareasca rasplata , sa va aline durerea si sa ierte pe cele decedate