PDA

View Full Version : Ajutor



diana mihaela38
06-21-2008, 11:08 PM
Mi as dori foarte foarte mult CORANUL in limba romana ...daca cineva stie si ma poate ajuta. Deoarece nu sunt in Romania nu am posibilitatea sa ma interesez...Va multumesc!!!

umalkasem
06-21-2008, 11:24 PM
Assalam aleicum Diana,daca ai in vedere la general ca vrei Coranul,adica nu numaidecit sa ai cartea la mina,atunci il poti gasi pe internet.Poti gasi in forma pdf si sa-ti descarci cartea.Intra pe saitul islamulazi sau pe islamcluj si ai s-o gasesti inshaallah si pe urma poti sa ti-o printezi.
Poate cineva din moderatori vor putea scrie saitul unde vei putea deodata descarca,pt ca mie nu mi se permite sa postez link-uri.

diana mihaela38
06-21-2008, 11:57 PM
Assalam aleicum Diana,daca ai in vedere la general ca vrei Coranul,adica nu numaidecit sa ai cartea la mina,atunci il poti gasi pe internet.Poti gasi in forma pdf si sa-ti descarci cartea.Intra pe saitul islamulazi sau pe islamcluj si ai s-o gasesti inshaallah si pe urma poti sa ti-o printezi.
Poate cineva din moderatori vor putea scrie saitul unde vei putea deodata descarca,pt ca mie nu mi se permite sa postez link-uri.

Asssalam aleikum si multumesc pt idee...dar mi as dori cartea, de pe internet am citit pana acum, deoarece alta sursa nu am.

suleiman
06-22-2008, 12:01 AM
Daca esti in bucuresti , du-te la sediul taiba si cere de acolo un exemplar .

Adresa : sos colentina 373 (sursa sora batool)

maryam
06-22-2008, 12:26 AM
:salam:

Te rog sa lasi adresa ta si Inshaa ALLAH in cateva zile il ai, fara nicio problema, doar lasa-mi adresa pe privat.

diana mihaela38
06-22-2008, 02:50 AM
:salam:

Te rog sa lasi adresa ta si Inshaa ALLAH in cateva zile il ai, fara nicio problema, doar lasa-mi adresa pe privat.

Deoarece sunt noua nu am dreptul sa trimit mesaje private:( poate putem lua legatura pe messenger. Sau propuneti alta metoda. Multumesc mult!!!

maryam
06-22-2008, 03:39 AM
Deoarece sunt noua nu am dreptul sa trimit mesaje private:( poate putem lua legatura pe messenger. Sau propuneti alta metoda. Multumesc mult!!!

Ok iti trimit eu un pm...cred ca de citit poti citi...............

umalkasem
06-22-2008, 03:48 AM
Assalam aleicum mariam i-am dat deacum eu adresa ta de pe mesenger Dianei.Sper sa nu te superi :D

diana mihaela38
06-22-2008, 04:06 PM
Ok iti trimit eu un pm...cred ca de citit poti citi...............

Salam aleikom.. pot citi pm...din pacate lucrez azi pana tarziu si nu vom putea vorbi...dar asa cum v am spus in primul meu mesaj eu nu sunt in Romania ci in Irlanda...sper sa nu fie o problema. poate se poate pune colet sa platesc eu aici , sau vom gasi o metoda...multumesc!!:o

maryam
06-23-2008, 12:23 AM
Assalam aleicum mariam i-am dat deacum eu adresa ta de pe mesenger Dianei.Sper sa nu te superi :D


Cum sa ma supar, alhamdulillah, ALLAH sa te rasplateasca, iti multumesc.

maryam
06-23-2008, 12:24 AM
Salam aleikom.. pot citi pm...din pacate lucrez azi pana tarziu si nu vom putea vorbi...dar asa cum v am spus in primul meu mesaj eu nu sunt in Romania ci in Irlanda...sper sa nu fie o problema. poate se poate pune colet sa platesc eu aici , sau vom gasi o metoda...multumesc!!:o


:salam:

Nu-ti fa niciun fel de problema, Inshaa ALLAH si pe luna daca esti il primesti fara nicio problema.
Astept mailul tau.

Eman
06-26-2008, 05:47 PM
Assalam aleicum
" diana mihaela 38 "Salam aleikom.. pot citi pm...din pacate lucrez azi pana tarziu si nu vom putea vorbi...dar asa cum v am spus in primul meu mesaj eu nu sunt in Romania ci in Irlanda...sper sa nu fie o problema. poate se poate pune colet sa platesc eu aici , sau vom gasi o metoda...multumesc!!


ma bucur nespus de mult sa vad o surioara musulmana romanca ca e aici in irlanda unde sunt si eu am crezut ca sunt singura pe acest forum . mi-ar placea f mult sa ne cunoastem mai mult . poate invatam una de la alta lucruri pe care nu le stim :smile06:

:999:

apropo de coran in limba romana si eu am asteptat mai mult 2 ani de zile sa-l primesc am vorbit cu cineva deja si mi-a promis ca mi-l va trimite si se pare ca tot timpul e ocupat
mi-a zis ca mi l-a trimis odata si nu s-a prezentat nimeni sa ridice coletul . e adevarat ca mi-am schimbat adresa dar dupa cate imi aduc eu aminte am verificat si la vechia adresa aproape zilnic si nu am gasit nici o instiintare sa ridic vreun colet de la posta
si am trimis si noua adresa si am primit doar promisiuni.
acum imi e si rusine sa-l mai contactez cu rugamintea mea cine stie ce scuza mai gaseste;

diana mihaela38
06-26-2008, 11:38 PM
Imi pare rau de ce aud Eman ce pot sa ti zic..? insallah vei avea Coranul in limba romana...mai incearca sa intrebi pe forum sunt sigura ca daca cineva poate, te ajuta. Dar imi pare bine ca ne putem cunoastem insallah datorita acestui minunat forum..adresa mea pe messenger este dianamihaela38 daca vrei putem vorbi....:999:

maryam
06-27-2008, 09:36 AM
Assalam aleicum
" diana mihaela 38 "Salam aleikom.. pot citi pm...din pacate lucrez azi pana tarziu si nu vom putea vorbi...dar asa cum v am spus in primul meu mesaj eu nu sunt in Romania ci in Irlanda...sper sa nu fie o problema. poate se poate pune colet sa platesc eu aici , sau vom gasi o metoda...multumesc!!


ma bucur nespus de mult sa vad o surioara musulmana romanca ca e aici in irlanda unde sunt si eu am crezut ca sunt singura pe acest forum . mi-ar placea f mult sa ne cunoastem mai mult . poate invatam una de la alta lucruri pe care nu le stim :smile06:

:999:

apropo de coran in limba romana si eu am asteptat mai mult 2 ani de zile sa-l primesc am vorbit cu cineva deja si mi-a promis ca mi-l va trimite si se pare ca tot timpul e ocupat
mi-a zis ca mi l-a trimis odata si nu s-a prezentat nimeni sa ridice coletul . e adevarat ca mi-am schimbat adresa dar dupa cate imi aduc eu aminte am verificat si la vechia adresa aproape zilnic si nu am gasit nici o instiintare sa ridic vreun colet de la posta
si am trimis si noua adresa si am primit doar promisiuni.
acum imi e si rusine sa-l mai contactez cu rugamintea mea cine stie ce scuza mai gaseste;


Lasa-mi adresa, pe mail, pe privat, cum vrei si Inshaa ALLAH il primesti mai repede de 2 ani.:D

Eman
06-27-2008, 04:13 PM
Assalam aleikum
multumesc pr intelegere Maryam . am incercat sa te contactez pe privat dar tre sa am minim 50 de mesaje postate fe forum
pt orice eventualitate acesta e adresa mea de email " eman_jasmine "pe yahoo nu am voie sa postez linkuri
iti multumesc inca odata . Allah sa te binecuvanteze pt bunatatea ta



.:give_rose:





Diana am incercat sa te bag pe lista mea de prieteni pe yahoo dar primesc raspuns ca acest id nu e valid . daca vrei ma contactezi tu" eman _jasmine " :smile01:

diana mihaela38
06-27-2008, 08:28 PM
salam aleikum....Eman..si mie imi spune tot la fel ca id ul tau nu e valabil...mai incearca tu....dianamihaela38...fara spatiu intre cuvinte..:confused:

maryam
06-28-2008, 10:31 PM
:salam:

Inshaa ALLAH pe noi toti.
Ti-am lasat mesaj pe messenger.

Eman
07-17-2008, 05:20 PM
MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL MARYAM . ASTAZI AM PRIMIT QU'RAN-UL
SUNT FOARTE FOARTE FERICITA NICI NU STIU CUM SA-TI MULTUMESC . MA SHA ALLAH. MULTUMESC LUI ALLAH PT BUNATEATEA TA SI TUTUROR DE PE ACEST FORUM .
IMI VENEA SA PLANG DE FERICIRE IN SFARSIT DUPA LUNGI ASTEPTARI MARYAM :smile06::smile06::smile06: Hamdulillah.

si toate carticelele cu informatii despre islam imi sunt de mare folos
ma sha Allah . Allah sa te rasplateasca pt bunatatea ta .
nici nu stiu cum sa fac acum. pot sa ating sfantul Qu'ran. in limba romana de cate ori vreau sa-l citesc?
sau trebuie sa ma spal inainte sa-l ating ?

umalkasem
07-17-2008, 05:37 PM
Assalam aleicum surioara Eman.Daca Coranul este in limba romina ai dreptul sa te atingi de el chiar si in perioada de menstruatie si sa citesti din el pt ca acesta nu se socoate Coran,dar "Traducerea sensurilor Coranului".
Allhamdullillah ma bucur mult pt tine.Allah sa te ajute sa-l citesti cit mai repede si sa primesti cit mai multe foloase din el.
Sper ca tiam putut raspunde la intrebare,daca nu contacteazama la mesenger inshaallah :D .

diana mihaela38
07-18-2008, 12:22 AM
Si eu iti multumesc din suflet Maryam....am primit astazi instiintarea sa merg sa ridic Coranul insallah ma voi duce maine ca era prea tarziu astazi........Allah sa te rasplateasca.....si noi insallah ,sa citim si sa invatam cat mai multe.......Nici eu nu stiu prea multe despre ce trebuie sa faci inainte sa citesti....eu si cand citeam de pe internet ma pregateam inainte....adica la fel ca pentru rugaciune.... :999:

maryam
07-19-2008, 02:49 PM
:006:
:salam:

ALLAH sa fie multumit de voi si de noi si cu voia Lui, sa ne ajute sa facem TOT CEEA CE PUTEM DORIND NUMAI CA EL Subhanahu wa Ta'ala SA FIE MULTUMIT DE NOI!

Asa cum v-a spus sora noastra Ummalkasem, ALLAH sa o rasplateasca, ceea ce exista in ORICARE alta limba decat araba, este o traducere explicativa a sensurilor si nu o traducere cuvant cu cuvant (imposibila de fapt!!!).
Imi amintesc ca la o lectie, sekh, a spus ca nu exista interdictia de a citi CORANUL NICIODATA, asa ca daca puteti de exemplu sa protejati mainile cu manusi puteti sa cititi chiar si in perioada "restrictiva" ptr femei.
In sprijinul acestei idei s-a adus versetul din Coran in care se spune ca "numai cei curatiti il ating"...cu toate ca sunt oameni de stiinta care spun ca in niciun caz un musulman nu poate fi najas-murdar...
In fine, daca o femeie este profesoara, sau periodic invata copiii, le citeste, citeste ALLAH stie CEL MAI BINE, dar cred ca poate CITI protejand Coranul.

gaby_m
08-09-2008, 10:18 PM
Assalamu aleikum wa rahmatullahi wa barakatuh!!!! Imi pare foarte bine ca am gasit surori musulmane, demult cautam, eu sunt noua pe forum.

La acest thread as avea o intrebare: Cit costa un Coran in limba romana in Romania?

umalkasem
08-09-2008, 10:27 PM
Wa aleicum salam surioara.Si noua ne pare bine ca ni te-ai alaturat.Eu nu stiu cit ar costa un Coran in Rominia,dar din cite stiu cei ce au avut nevoie de el li s-au trimis gratis Coranul ;) .Inshaallah cineva din Rominia iti va raspunde la intrebare.

:kuzya_01::kuzya_01::kuzya_01:

maryam
08-10-2008, 12:44 AM
Assalamu aleikum wa rahmatullahi wa barakatuh!!!! Imi pare foarte bine ca am gasit surori musulmane, demult cautam, eu sunt noua pe forum.

La acest thread as avea o intrebare: Cit costa un Coran in limba romana in Romania?

Nu costa nimic, asa cum ti-a spus sora noastra, dc vrei poti scrie pe mail, sau pm cu adersa ta si Inshaa ALLAH ti-l trimitem.