PDA

View Full Version : Concediaţi dacă nu se căsătoresc



Mariyah
06-22-2008, 03:29 PM
O mare companie de stat din Iran şi-a obligat angajaţii celibatari să se căsătorească până pe 21 septembrie, în caz contrar aceştia urmând a fi concediaţi, informează AFP.

Cotidianul conservator Kayhan informează că este vorba de o “companie din sudul ţării”, însă cotidianul Etemad spune că este vorba de Zona energetică de economie specială Pars, care grupează instalaţiile petrochimice iraniene din Golf. Directiva dată de conducere explică faptul că, “din nefericire”, unii dintre colegi “nu şi-au respectat angajamentul şi sunt încă celibatari”, contrar politicii din această zonă economică.

“Din acest motiv anunţăm pentru ultima dată că toţi colegii, bărbaţi şi femei, au termen până pe 21 septembrie să îndeplinească această importantă datorie morală şi religioasă” a căsătoriei, se mai indică în această directivă. Contractul de muncă al angajaţilor care vor fi încă celibatari la această dată va fi anulat începând cu 22 octombrie, potrivit textului semnat de responsabilul cu securitatea al zonei economice, Abdul Wahed Baradji.

Relaţiile sexuale în afara căsătoriei sunt ilegale în Iran, unde persoanele tinere sunt încurajate de familii să se căsătorească în jurul vârstei de 20 de ani şi să devină cât mai repede părinţi.

Zona industrială din apropierea oraşului Assalouyeh este situată pe o bucată de pământ lipsită de ospitalitate între Golf şi un lanţ muntos, marcată de un climat foarte cald şi umed. Angajaţii din zonă sunt, în gewneral, tineri care lucrează pe perioade scurte, pe salarii relativ mari, care apoi pleacă împreună cu familiile lor în centrul ţării.

maryam
06-22-2008, 11:21 PM
:Dasta ar trebui incadrata la stiri caraghioase rau...casatoria tine de destinul fiecaruia nu se poate face la comanda, ptiu ce idee tacanita!!!

Interesant ar fi daca ii obliga pe aia care nu-si indeplinesc obligatiile sa o faca!

Mariyah
06-23-2008, 01:03 AM
Asta imi aminteste putin de regimul Ceausescu. Si atunci daca nu te casatoreai pana la o anumita varsta trebuia sa platesti o taxa de celibatar de 10% parca din salariu.:D

batool391
06-23-2008, 11:42 AM
Mi se pare neislamica masura aceasta. Fiecare om se casatoreste cand ii este scris nu cand i se ordona de catre superiori sa o faca.