PDA

View Full Version : ATENTIE: Vine canicula!



maryam
06-22-2008, 11:44 PM
ALLAH stie cel mai bine...

Incepe canicula. Temperaturi de peste 35 de grade saptamana viitoare
Sursa: Hotnews

Meteorologii prognozeaza pentru urmatoarele zile temperaturi ridicate, de peste 35 de grade in sudul extrem al tarii. Si la mare se asteapta temperaturi mai ridicate decat cele normale - intre 25 si 27 de grade.

De luni temperaturile vor creste si mai mult in toata tara. Pana spre mijlocul saptamanii, in sudul si in vestul Romaniei maximele vor trece frecvent de 33-34 de grade. In sud-vestul extrem, insa, vor fi peste 35 de grade.

La mare, vremea va fi frumoasa, cerul variabil, iar vantul va sufla slab pana la moderat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse intre 25 si 27 de grade, iar cele minime intre 19 si 20 grade. Temperatura apei marii va fi de 19... 21 de grade.

Directorul Administratiei Nationale de Meteorologie, Ion Sandu, anuntase, in urma cu aproape trei luni, ca temperatura medie a anului 2008 va fi, in perioada aprilie-septembrie, peste mediile multianuale, iar in vara sunt asteptate temperaturi de peste 40 de grade Celsius, dar mai putina seceta decat in 2007.

Meteorologii au anuntat ca si luna iunie va fi calduroasa, mai ales in sudul tarii, unde maximele vor depasi frecvent 35 de grade. Se asteapta, insa, si ploi.

In iulie, vremea va continua sa se incalzeasca, iar temperaturile vor urca pana la 40 de grade. Cam la fel se va intampla si in august, cand vor fi perioade de canicula, iar ploile vor fi si mai rare. Potrivit meteorologilor, in aceasta vara, perioadele de canicula vor fi intrerupte de furtuni violente cu vant puternic si precipitatii abundente.



PS Fetele musulmane (!!!) aveti grija, chiar daca e cald, doar fata si palmele au voie...la soare:D, nu de alta da` dincolo:p e canicula non stop.

Inshaa ALLAH sa ne apere ALLAH de orice rau.

suleiman
06-23-2008, 12:59 AM
Canicula , seamana cu cana-cola rece :D

Sa ne fereasca ALLAH de ce e mai rau ....

memouna
06-23-2008, 01:44 AM
Mi a placut PS ul tau Maryam :p esti simpatika..Foarte bine zici!!! Fetele musulmane,sa nu uitam sa ne acoperim asa cum trebuie.Exista imbracaminti si hijaburi mai subtiri,mie imi plac pt vara.cele din in.,:D,si culorile pale. Inshaallah vom suporta mai usor caldura .Salam aleykum!

Saira
06-23-2008, 09:54 AM
:salam:


Tinand cont ca n-am iesit de 3 zile din casa nu prea stiu ce e afara dar si eu am auzit ca e caaaald,rau de tot. Maryam,simpatica replica ta de la sfarsit...inshaALLAH noi nu vrem sa suportam decat canicula de aici ;). Stiu ca eu vara nu am murit de cald niciodata pana anul trecut,cand pentru prima data imi era cald si in casa,daca ieseam un pic pe balcon,dar afara...si tot am iesit cand aveam treaba si uite ca nu s-a intamplat nimic,alhamduliLLAH. Ne "inarmam" cu haine vaporoase si scapam :p,inshaALLAH.

maryam
06-23-2008, 03:21 PM
:salam:

Inshaa ALLAH sa rabdam in viata asta, ceea ce nu cred ca vom putea rabda in viata cealalta!!!:(

...mai ales ca urmatoarele doua saptamani se anunta cu temperaturi peste 33-35 de grade, deja la mine imi arata 33!!!

Nu stiu altii cum sunt, dar eu, alhamdulillah m-am obisnuit cu caldura, chiar una dintre prietenele mele zilele trecute m-a sunat si mi-a zis "la ora asta esti in prac?" (era pranz!), cred ca, tine mai mult de partea psihica decat de cea fizica faza asta cu caldura, dar indiferent de ce ni se pare, anul asta este nu doar calduros peste limita, dar, probabil din cauza poluarii nu este nici aer. Sau poate mi-e mai usor ptr ca m-am acoperit in iunie si afara era f cald...:D
Insa, zilele astea pentru prima data am simtit ca nu am aer afara si chiar mi-a fost cald, am avut senzatia de disconfort puternic, dar m-am inarmat (tot ptr prima data;)) cu apa rece de acasa si...tauakaltu `ala ALLAH!

batool391
06-23-2008, 04:17 PM
Dupa cativa ani de locuit in Orientul Mijlociu canicula nu ma mai sperie...... Sunt obisnuita cu asa temperaturi......:D

memouna
06-23-2008, 04:41 PM
Eu am o fobie sa nu lesin pe strada cand e f mare canicula:o

Saira
06-23-2008, 06:27 PM
:salam:


Da,chiar,Maryam...si eu am fost surprinsa uite de ex. sa merg ep strada cu prietene nemusulmane si ele erau imbracate...imbracate :D,lasam asa ;) iar eu eram chiar imbracata si ele nu mai puteau de cald iar mie imi era normal.Acum alhamduliLLAH. Singura chestie care nu-mi place de cateva zile incoace e ca m-am bronzat model hijab :D. Sus,pe frunte,mai aproape de par sunt mai alba un pic decat pe restul fetei si nu-mi place,cand am hijab e ok,nu se vede...dar apoi :scenic:

maryam
06-23-2008, 08:47 PM
:salam:

welcome in the club:D, stai linistita ca, am senzatia ca asa bicolore suntem multe.:D
Sa ma fi vazut pe mine anii trecuti cand stateam pe coclauri toata ziua:mad:, de-abia asteptam sa ma vad in oglinda :D(vorba vine!) cand imi dadeam hijabul jos ziceai ca sunt tractorista:p...

Aaaaaaaaaa mi-ai atins o coarda sensibiloasa, mor de "placere" cand la fomeile:D astea pe strada, in parc, in maieu si ....gol aproape le curg apele pe ele desi uneori chiar le vad ude...si eu imbracata ca exploratorii de la Pol n-am niciun firicel de transpiratie.
LA ILAHA ILA ALLAH!
ALLAHU AKBAR!

Saira
06-23-2008, 09:13 PM
:salam:

welcome in the club:D, stai linistita ca, am senzatia ca asa bicolore suntem multe.:D
Sa ma fi vazut pe mine anii trecuti cand stateam pe coclauri toata ziua:mad:, de-abia asteptam sa ma vad in oglinda (vorba vine!) cand imi dadeam hijabul jos ziceai ca sunt tractorista...

Aaaaaaaaaa mi-ai atins o coarda sensibiloasa, mor de "placere" cand la fomeile:D astea pe strada, in parc, in maieu si ....gol aproape le curg apele pe ele desi uneori chiar le vad ude...si eu imbracata ca exploratorii de la Pol n-am niciun firicel de transpiratie.
LA ILAHA ILA ALLAH!
ALLAHU AKBAR!



wa alaykum salam


:36_1_21: pai pentru ultimul punct eu fac mereu apologia hijabului si cat de bune sunt hainele vaporoase ca nu te arde soarele direct pe piele :p


Faza e ca vara trecuta eu n-am observat sa fiu bicolora,dar acuuuum :D si e si mai dureros ca eu niciodata nu m-am bronzat,si tocmai acum,cand imi doream cel mai putin...ideea e ca diferenta nu e chiar asa mare,dar ma simt un pic la circ ca si cum as avea o masca...

Saira
06-23-2008, 09:17 PM
Eu fac dus rece inainte de a iesi afara si las parul ud...Asa rezist super bine citeva ore in soare... Cind nu mai pot, intru intr-o cofetarie... ceva, oriunde e aer conditionat si imi revin... Pina acum nu am simtit ca lesin afara, dar in casa cu siguranta da... E mai cumplit in casa decit afara, daca nu e aer conditionat. cu ventilatorul non stop, vara trecuta erau 38 de grade in casa, iar noaptea 36.... Noroc ca avem apa la discretie si putem face dus rece cind nu mai rezistam...Dar sa fii in desert??? eu asa incerc sa ma alin si sa ma pregatesc psihologic pt ceea ce va urma...
Da, asa e... Chiar rezisti mai bine la soare imbracata decit dezbracata... Testat tot pe prietenele mele crestine cind iesim la plimbare...



Aoleu,Aisha...ma sperii :p nu ti s-a intamplat sa te imbolnavesti? Mai cunosc eu pe cineva,aici in Craiova,care umbla cu parul ud sub hijab si mi-e frica sa nu dea in sinuzita...

suleiman
06-23-2008, 09:22 PM
Dupa cativa ani de locuit in Orientul Mijlociu canicula nu ma mai sperie...... Sunt obisnuita cu asa temperaturi......:D

Batool , te rog sa fii mai precisa :p unde in orientul mijlociu ?!

In Liban , maxim 30 de grade in august la mare si 22 la munte (ziua) .

Saira
06-23-2008, 09:26 PM
Nu, nu am avut nici un simptom neplacut, DACA e canicula...Pe alta vreme nu indraznesc...dar cind sunt peste 30 de grade e super bine...Ai aer conditionat la purtator...



:D aer conditionat la purtator,ce funny suna :p

alhamduliLLAH ca n-ai avut nicio problema si inshaALLAH nici de acum incolo sa nu ai...e bine de retinut totusi,poate cand am sa mor de cald voi incerca metoda ta...momentan insa e bine :o

Saira
06-23-2008, 09:27 PM
Batool , te rog sa fii mai precisa :p unde in orientul mijlociu ?!

In Liban , maxim 30 de grade in august la mare si 22 la munte (ziua) .




Pai daca nu ma insel...Liban e singura tara din zona in care se poate face ski iarna,nu?

suleiman
06-23-2008, 10:20 PM
Pai daca nu ma insel...Liban e singura tara din zona in care se poate face ski iarna,nu?


Daca ai stii ce inseamnacuvantul Liban :D

De nins , ninge si in siria si in palestina (rar) , dar Liban sau Lebnan sau Labanon inseamna culoarea alba care acopera muntii lui


http://www.sfari.com/photo/data/7/Faraya21.jpg

http://image62.webshots.com/62/9/78/86/427897886rEUZoO_ph.jpg


Daca vreti , am si poze facute de mine :D

Alina1968
06-24-2008, 12:49 AM
De nins , ninge si in siria si in palestina (rar) , dar Liban sau Lebnan sau Labanon inseamna culoarea alba care acopera muntii lui


Frate Suleiman am de facut 2 rmarci:
1)niciodata nu a nins in Palestina,asta spun pt.ca locuiesc de 12 ani in Plestina,iar cind am intrebat-o pe bunica sotului meu cind a vazut ea ultima data zapada,mi-a spus ca niciodata si are virsta de 95 de ani,Allah sa-i de-a cit mai multi ani sanatosi asa cum a avut pina acum.
2)am dat clic pe fotografie .....si nimic :D
Allah sa fie multumit de noi toti

maryam
06-24-2008, 02:43 AM
Daaa.... manusi si masca de fata am tta vara... de la soare....ma gindeam sa folosesc o crema autobronzanta ca macar sa fiu neagra integral...

Maryam, esti tare amuzanta... Tocmai imi venea sa sorry...spun niste cuvinte necuviincioase pt ca am pierdut tot ceea ce am lucrat la un document, dar am citit mesajul tau si am izbucnit in ris...:give_rose::give_rose::give_rose::give_rose:

Ti-am mai zis si altadata cand iti vine sa zici de dulce sa ma buzzuiesti:D

Canicula se mentine pana joi.

Temperaturile vor ajunge pana la 37 grade Celsius


Mercurul termometrelor va urca, astazi, pana la 35 de grade Celsius in majoritatea regiunilor tarii. Pana spre mijlocul saptamanii, in sudul si in vestul Romaniei maximele vor trece frecvent de 33-34 de grade. Administratia Nationala de Meteorologie anunta ca marti, temperaturile se vor situa intre 26 si 37 de grade Celsius.

De asemenea, meteorologii sustin ca temperaturile ridicate se mentin pana joi. La mare, vremea va fi frumoasa, cerul variabil, iar vantul va sufla slab pana la moderat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse intre 25 si 27 de grade, iar cele minime intre 19 si 20 grade. Temperatura apei marii va fi de 19 pana la 21 de grade.

Directorul Administratiei Nationale de Meteorologie, Ion Sandu, anuntase, in urma cu aproape trei luni, ca temperatura medie a anului 2008 va fi, in perioada aprilie-septembrie, peste mediile multianuale, iar in vara sunt asteptate temperaturi de peste 40 de grade Celsius, dar mai putina seceta decat in 2007.

Meteorologii au anuntat ca si luna iunie va fi calduroasa, mai ales in sudul tarii, unde maximele vor depasi frecvent 35 de grade. Se asteapta, insa, si ploi.

In iulie, vremea va continua sa se incalzeasca, iar temperaturile vor urca pana la 40 de grade. Cam la fel se va intampla si in august, cand vor fi perioade de canicula, iar ploile vor fi si mai rare. Potrivit meteorologilor, in aceasta vara, perioadele de canicula vor fi intrerupte de furtuni violente cu vant puternic si precipitatii abundente.

maryam
06-24-2008, 02:46 AM
Acu:D ramane intrebarea unde fugim de acasa?:D
N-am mai fost la sky de o caruta de ani si cred ca as face ca bambi, nah ca, acu chiar m-a cuprins melanconeala:D (caniculara:p)


Aveti grija cica:D at cand e cald rau incepi sa ai bazdaci.:D

genan
06-24-2008, 12:13 PM
Frate Suleiman am de facut 2 rmarci:
1)niciodata nu a nins in Palestina,asta spun pt.ca locuiesc de 12 ani in Plestina,iar cind am intrebat-o pe bunica sotului meu cind a vazut ea ultima data zapada,mi-a spus ca niciodata si are virsta de 95 de ani,Allah sa-i de-a cit mai multi ani sanatosi asa cum a avut pina acum.




alina te contrazic si eu putin... cred ca tu te referi ca nu stii sa fi nins vreodata in gaza, insa palestina inseamna si quds si tulkarem si asa mai departe....

poti vedea aici poze cum arata zapada in frumoasa palestina!!!

http://www.jerusalemshots.com/Jerusalem_en116-658.html

http://d.yimg.com/us.yimg.com/p/ap/20080219/capt.jrl11702191359.mideast_israel_palestinians__j rl117.jpg

suleiman
06-24-2008, 01:56 PM
Mersi genan ca ai raspuns in locul meu .

Despre poza , nu stiu unde a disparut :) , o gasesc eu inchallah .

batool391
06-24-2008, 05:17 PM
Batool , te rog sa fii mai precisa :p unde in orientul mijlociu ?!

In Liban , maxim 30 de grade in august la mare si 22 la munte (ziua) .

Suleiman am locuit in Gaza 3 ani, 3 saptamani in Arabia Saudita si 6 luni in Cairo(Egipt, Africa) Eu stiu ca la El Quds a nins de cateva ori.

maryam
06-24-2008, 11:26 PM
:salam:

:scenic:


Recomandari cadru pentru prevenirea incidentelor in timpul perioadelor de temperaturi extreme :

● Evitati, pe cat posibil, expunerea prelungita la soare intre orele 11 – 18;
● Daca aveti aer conditionat, reglati aparatul astfel incat temperatura sa fie cu 5 grade mai mica decat temperatura ambientala;
● Ventilatoarele nu trebuie folosite daca temperatura aerului depaseste 32 grade Celsius;
● Daca nu aveti aer conditionat in locuinta, la locul de munca, petreceti 2-3 ore zilnic in spatii care beneficiaza de aer conditionat (cinematografe, spatii publice, magazine) {Adica sa stai sa casti gura!!!:D );
● Purtati palarii de soare, haine lejere si ample, din fibre naturale, de culori deschise (SI MAI ALES HIJAB!!!:D);
● Pe parcursul zilei faceti dusuri caldute, fara a va sterge de apa;
● Beti zilnic intre 1,5 – 2 litri de lichide, fara a astepta sa apara senzatia de sete. In perioadele de canicula se recomanda consumul unui pahar de apa (sau echivalentul acestuia) la fiecare 15 – 20 de minute.
● Nu consumati alcool (inclusiv bere sau vin) deoarece acesta favorizeaza deshidratarea si diminueaza capacitatea de lupta a organismului impotriva caldurii:beberon:;
● Evitati bauturile cu continut ridicat de cofeina (cafea, ceai, cola) sau de zahar (sucuri racoritoare carbogazoase) deoarece acestea sunt diuretice;:o
● Consumati fructe si legume proaspete (pepene galben, rosu, prune, castraveti, rosii) deorece acestea contin o mare cantitate de apa;
● O doza de iaurt produce aceeasi hidratare ca si un pahar de apa;
● Evitati activitatile in exterior care necesita un consum mare de energie (sport, gradinarit, etc).

Cum putem sa oprim cresterea temperaturii in locuinte:

● Inchideti ferestrele expuse la soare, trageti jaluzelele si/sau draperiile
● Tineti ferestrele inchise pe toata perioada cat temperatura exterioara este superioara celei din locuinta
● Deschideti ferestrele seara tarziu, noaptea si dimineata devreme, provocand curenti de aer, pe perioada cat temperatura exterioara este inferioara celei din locuinta
● Stingeti sau scadeti intensitatea luminii artificiale
● Inchideti orice aparat electrocasnic de care nu aveti nevoie (MAI ALES PC, LAPTOP:999::D)

Adira
06-25-2008, 01:24 AM
:salam:

:scenic:

Recomandari cadru pentru prevenirea incidentelor in timpul perioadelor de temperaturi extreme :


Cum putem sa oprim cresterea temperaturii in locuinte:



Multumesc pentru sfaturi Maryam. Sunt foarte folositoare. Nici numai stiu ce sa fac. Ma omoara caldura.:(

maryam
06-25-2008, 01:38 PM
Multumesc pentru sfaturi Maryam. Sunt foarte folositoare. Nici numai stiu ce sa fac. Ma omoara caldura.:(

:salam:

Inshaa ALLAH sa va fie de folos tuturor, intr-adevar este f cald, ieri in masina arata 40 grd desi la Tv ei anunta alte temperaturi.
Ptr cei care lucrati, nu uitati ca beneficiati de niste drepturi in aceasta perioada: apa, program redus, etc...

Adira
06-27-2008, 02:01 AM
wa alaykum salam


Faza e ca vara trecuta eu n-am observat sa fiu bicolora,dar acuuuum :D si e si mai dureros ca eu niciodata nu m-am bronzat,si tocmai acum,cand imi doream cel mai putin...ideea e ca diferenta nu e chiar asa mare,dar ma simt un pic la circ ca si cum as avea o masca...

De ce nu folosesti o crema bronzanta cu factor de protectie foarte mare, (cel mai mare de pe piata)in felul asta o sa te bronzezi mai greu.
Stiu pe cineva care a folosit la plaja asa ceva si nu s-a bronzat. si nu intelegea de ce. Abia dupa ce a schimbat crema si-a dat seama. Un factor foarte mare cam tine soarele departe. E o idee.

ummraschid
06-28-2008, 04:00 AM
De ce nu folosesti o crema bronzanta cu factor de protectie foarte mare, (cel mai mare de pe piata)in felul asta o sa te bronzezi mai greu.
Stiu pe cineva care a folosit la plaja asa ceva si nu s-a bronzat. si nu intelegea de ce. Abia dupa ce a schimbat crema si-a dat seama. Un factor foarte mare cam tine soarele departe. E o idee.


assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

subhanaAllah...cea mai buna protectie pentru tenurile noastre, ar fi niqab-ul, :D ... inshaAllah...
...tuturor surorilor fi Allah din Romania, si din tinuturile calde ale lumii... Allah subhanahu wa ta'ala sa va racoreasca fruntea in caldura cumplita a acestei luni si sa va apere de arsita Focului Vesnic, daruindu-va racoarea Gradinilor din Jannah, inshaAllah...amin!...:give_rose:

umalkasem
06-28-2008, 03:20 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

subhanaAllah...cea mai buna protectie pentru tenurile noastre, ar fi niqab-ul, :D ... inshaAllah...
...tuturor surorilor fi Allah din Romania, si din tinuturile calde ale lumii... Allah subhanahu wa ta'ala sa va racoreasca fruntea in caldura cumplita a acestei luni si sa va apere de arsita Focului Vesnic, daruindu-va racoarea Gradinilor din Jannah, inshaAllah...amin!...:give_rose:
Da mashaallah ai dreptate,niqabul,dar din pacate nu oriunde se permite sa-l porti. :(

maryam
06-28-2008, 09:24 PM
Dar oare la niqab nu ramii bronzata in zona ochilor?:D pura curiozitate


Niqab-ul corect din cate stiu eu este niqabul care acopera fata complet, este de fapt compus din doua piese, una are o tesatura extrem de fina care iti permite sa vezi, sigur nu poti spune ca e lejer, mai ales dc nu esti obisnuita dar doar in jurul ochilor (stiu ca mai sunt modele si cu material la fel in jurul gurii si nasului, dc imi mai amintesc bine), aceasta ar fi partea care acopera fata, restul este un material normal care nu lasa sa se vada nimic, iar partea care cade practic pe cap, spate este la fel, complet netransparenta.

Nu stiu dc niqabul cu ochii la vedere este ok sau este o inventie de niqab adaptat, asa cum multe dintre hijaburile noastre sunt adaptate...super adaptate.:(
Parerea mea ca, cu ochii la vedere esti mai mult super tentanta ca sa nu zic...

umalkasem
06-28-2008, 11:29 PM
Intr-adevar Maryam ai dreptate.Si eu gindesc ca cind se vad numai ochii este cu mult mai atragator.Eu zic ca mai bine fara niqab,decit cel care se vad doar ochii.Si Allah stie cel mai bine.

batool391
06-30-2008, 11:39 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

subhanaAllah...cea mai buna protectie pentru tenurile noastre, ar fi niqab-ul, :D ... inshaAllah...
...tuturor surorilor fi Allah din Romania, si din tinuturile calde ale lumii... Allah subhanahu wa ta'ala sa va racoreasca fruntea in caldura cumplita a acestei luni si sa va apere de arsita Focului Vesnic, daruindu-va racoarea Gradinilor din Jannah, inshaAllah...amin!...:give_rose:

Sa inteleg ca porti niqab sora? Daca da te rog sa ne spui cum te simti cu el si daca nu e un impediment cand interactionezi cu ceilalti

ummraschid
06-30-2008, 10:37 PM
Sa inteleg ca porti niqab sora? Daca da te rog sa ne spui cum te simti cu el si daca nu e un impediment cand interactionezi cu ceilalti

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

...mashaAllah, sora draga, nu purtam niqab, cand ne-am intalnit :give_rose:, si nu port nici acum :( ...nu, inca nu port niqab... am purtat, alhamdulillah, insa doar pentru o perioada de timp, din motive care tin de familie... cum m-am simtit... alhamdulillah...la adapost...de orice privire, de orice remarca... usoara si multumita... efectul asupra celorlati?...si bun si rau...ca intotdeauna...subhanAllah, Allah subhanahu wa ta'ala intareste robii Sai!...
...mi-a fost greu sa renunt la el...insa sper ca , inshaAllah, cat mai curand, sa vina ziua in care sa am voie sa-l imbrac definitiv ... inshaAllah!...

... va rog sa ma iertati, inshaAllah, pentru "off topic" si pentru putinatatea amanuntelor... cea mai mare parte a acestora sant mai greu de exprimat in cuvinte ...

...inshaAllah, le doresc tuturor surorilor care isi doresc sa poarte niqab, sa le inlesneasca Allah subhanahu wa ta'ala implinirea dorintei si sa le usureze fiecare pas fi sabilillah, amin!...:give_rose:

maryam
07-01-2008, 12:56 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

...mashaAllah, sora draga, nu purtam niqab, cand ne-am intalnit :give_rose:, si nu port nici acum :( ...nu, inca nu port niqab... am purtat, alhamdulillah, insa doar pentru o perioada de timp, din motive care tin de familie... cum m-am simtit... alhamdulillah...la adapost...de orice privire, de orice remarca... usoara si multumita... efectul asupra celorlati?...si bun si rau...ca intotdeauna...subhanAllah, Allah subhanahu wa ta'ala intareste robii Sai!...
...mi-a fost greu sa renunt la el...insa sper ca , inshaAllah, cat mai curand, sa vina ziua in care sa am voie sa-l imbrac definitiv ... inshaAllah!...

... va rog sa ma iertati, inshaAllah, pentru "off topic" si pentru putinatatea amanuntelor... cea mai mare parte a acestora sant mai greu de exprimat in cuvinte ...

...inshaAllah, le doresc tuturor surorilor care isi doresc sa poarte niqab, sa le inlesneasca Allah subhanahu wa ta'ala implinirea dorintei si sa le usureze fiecare pas fi sabilillah, amin!...:give_rose:




Inshaa ALLAH YA RABB draga mea sa ai parte de usurare de la ALLAH Subhanahu wa Ta'ala.
El DOAR, EL stie ceea ce noi nu stim si LUI ii sunt cunoscute cele care noua ne sunt necunoscute.

Iti multumesc ptr aceste randuri sensibile, cred ca si cei care nu te cunosc vor fi incercati de emotii la citirea lor si vor gasi oportun sa spuna Ya Rabb usureaza-i surioarei ceea ce ea asteapta.

ALLAH sa te aiba in Paza Lui si sa va aiba pe toate/toti.

ALHAMDULILLAH ca este peste toate cu putere si de n-ar fi Harul Lui am fi in mare pierdere.

ummraschid
07-01-2008, 01:34 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu
si barakAllahu fiki, surioara mea draga,

AMIN la toate rugile tale, AMIN, AMIN, AMIN... :give_rose:

batool391
07-01-2008, 12:15 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu . Da sora stiu ca nu purtai , inshallah sa porti atunci cand va ingadui Allah acest lucru. Si eu am purtat niqab in Romania si in afara ei o jumatate de an si nu e o experienta atat de neplacuta si dificila asa cum suntem tentati sa credem. L/am scos din motive de securitate personala si la rugamintea familiei care tremura de frica cand eram in afara casei.

maryam
07-07-2008, 11:26 PM
Meteorologii atentioneaza ca marti, 8 iulie, in Oltenia, Muntenia, vestul Dobrogei si in sudul Moldovei vremea va fi calduroasa, caniculara in zonele de campie, unde temperaturile maxime vor atinge si depasi 35 de grade, iar indicele temperatura - umezeala se va situa peste pragul critic de 80. In judetele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Calarasi, Ialomita, Ilfov si in Municipiul Bucuresti se vor inregistra valori termice de pana la 37 ... 38 de grade.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-3471173-atentionare-cod-galben-canicula-pentru-7-judete-bucuresti.htm