PDA

View Full Version : Ghicitul in viziunea Islamului



imanikka
05-09-2006, 10:31 PM
Prin necunoscut se au in vedere lucrurile viitoare si trecute pe care oamenii nu le cunosc si nu le vad, ci numai ALLAH le vede si le stie. ALLAH Preainaltul a spus:
,, Spune : Nu stie nimeni dintre cei care sunt in ceruri si pe pamant Necunosutul inafara numai de ALLAH !,, ( An-naml : 65).
Nu cunoaste necunoscutul decat ALLAH Preainaltul si EL le poate transmite trimisilor sai ceea ce voieste din acest necunoscut , dintr-o intelepciune sau un motiv , ALLAH Prema[ritul a grait: ,, Numai EL este Stiutorul necunoscutului si EL nu descopera taina Sa nimanui, afara de acela pe care -l alege ca trimis ,, (Al-Djinn 26-27)
Acela care pretinde ca ar cunoaste necunoscutul , indiferent prin ce mijloace , cu exceptia trimisilor pe care-i alege ALLAH , fie este mincinos si necredincios , fie pretinde cunoasterea prin intermediul ghicitului in palma sau a ghicitului in ceasca de cafea , sau a divinatiei , sau a vrajitor , sau a cititului in stele , sau prin orice alt mijloc. Din aceasta categorie fac parte si pretentiile nascocite ale sarlatanilor si ale impostorilor care pretind ca ar sti locurile unor lucruri pierdute sau absente, sau cauzele unor boli , spunand ca cineva s-a imbolnavit din cauza ca i s-a facut cutare si cutare lucru, in vreme ce ele au fost savarsite prin mijlocirea djinilor si a diavolilor , dar ii insala pe altii , pretinzand ca li se intampla aceste lucruri dintr-un motiv sau altul.

Seicul Islamului Ibn Taymyya afirma: ,, Fiecare prezicator are ca pereche un diavol care ii spune multe lucruri necunoscute pe care le-a aflat tragand cu urechea , amestecand adevaruri cu minciuni.,,

Unii oameniignoranti sau cu o credinta mai slaba se pot duce la acesti cititori in stele pentru a-i intreba despre viitorul lor , despre ce li se va intampla , despre casatoria lor si multe alte lucruri. Aceia care pretind ca ar cunoaste necunoscutul , precum si cei care cred pe cei care pretind sunt politeisti sau necredinciosi, fiindca pretind ca ar participa alaturi de ALLAH la ceea ce constituie insisirile exclusiv ale Sale. Stelele supuse si create , ele nu au nimic comun cu aceste pretentii si nu pot dovedi norocul si nenorocul, moartea sau viata si toate acestea nu sunt decat lucruri ale diavolilor care trag cu urechea.

ALAHU AKBAR

ayesha
05-10-2006, 11:59 AM
Si ceea ce este de mentionat in legatura cu toate acestea,sa nu uitam faptul ca si Profetul Mohammed{SAWS}a spus:"Feriti-va de cele sapte pacate mari.L-au intrebat:Si care sunt acestea?A zis:Facerea de partasi lui Allah si vrajile."
Vrajile,descantecele,ghicitul in carti, stele ...................nu sunt excluse, superstiile........si orice altceva ce ne face sa credem in afara de Allah, sunt o forma de POLITEISM.
Sa nu uitam ca politeismul este de mai multe tipuri, care prin practicare sa putem fii scosi din sfera islamului,si condamnati pe veci la Infern.Acestea sunt;
-politeismul major:"Ei adora in locul lui Allah ceea ce nu le face lor nici un rau si nu le aduce lor nici un folos si zic ei:Acestia sunt mijlocitorii nostri
-politeismul minor:care se imparte in;-politeismul aparent"Acela care a jurat pe altcineva decat pe Allah,este necredincios si politeist".pe langa toate acestea in subcategoria de fata mai intra si purtarea de obiecte aducatoare de noroc sau care indeparteaza raul,in functie decat de mult se crede in ele se poate ajunge la politeism major.
-politeismul ascuns:In aceasta subcategorie intra FATARNICII-cei care fac diverse fapte cum ar fii rugaciunea,citirea Quranului,darea de banii,facerea de bine saracilor s.a.m.d..............doar ptr a fii laudati de altii.
Asadar mare grija dragi frati si surori ,deoarece aceste tipuri de politeism ,fie ele majore sau minore ,ne pot duce la ramanerea vesnica in Infern.Astaghifurllah

Raisa
05-10-2006, 09:03 PM
La acest subiect ar fi multe de spus.

Ce zic crestinii de pe forum despre acest subiect? Ar fi bine sa aflam si parerea Bisericii vis-a-vis de asta,nu?

Hai Myryam, ti-am dat de lucru:smile16:

Tu aduci informatii pertinente, te asteptam:smile01:

Raisa
05-10-2006, 09:06 PM
Dle Munir, ma scuzati ca nu v-am inclus:o

Nu va vad mult pe la aceste topicuri, veniti si aici, sunteti asteptat cu bratele deschise:smile01: :smile01:

maryam
05-12-2006, 01:44 AM
Dar deschisul cartii de catre preoti ce este nu este tot ghicit?
Am vazut personal un preot "ghicitor" si proroc.:smile33:

ayesha
05-12-2006, 01:23 PM
CATEGORIC ........asta este draga mea .Si este la fel de pacat ca si toate celelalte.........ba mai mult <o mai face si in casa lui D-zeu.>

munir
05-12-2006, 05:45 PM
Draga Rania multumesc pentru invitatie .Este adevarat ca uneori ezit sa particip la discutie din teama de a nu fi considerat un om care incearca sa se,,afiseze" in ochii vostrii .
Referitor la cele consemnate in Biblie referitor la vrajitoare (ghicitori)si altele asemenea ,dau citeva citate.
Lev 20:6 Dacă cineva se duce la cei ce cheamă pe morţi şi la ghicitori, ca să curvească după ei, &Icirc;mi voi īntoarce Faţa īmpotriva omului aceluia, şi-l voi nimici din mijlocul poporului lui.
Lev 20:7 Voi, să vă sfinţiţi, şi să fiţi sfinţi, căci Eu sīnt Domnul, Dumnezeul vostru.
Lev 20:8 Să păziţi legile Mele, şi să le īmpliniţi. Eu sīnt Domnul, care vă sfinţesc.
Deu 18:14 Căci neamurile acelea pe cari le vei izgoni, ascultă de cei ce citesc īn stele şi de ghicitori; dar ţie, Domnul, Dumnezeul tău, nu-ţi īngăduie lucrul acesta.
Isa 44:24 Aşa vorbeşte Domnul, Răscumpărătorul tău, Celce te-a īntocmit din pīntecele mamei tale: „Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfăşurat cerurile, Eu am īntins pămīntul. Cine era cu Mine?
Isa 44:25 Eu zădărnicesc semnele proorocilor mincinoşi, şi arăt ca īnşelători pe ghicitori; fac pe cei īnţelepţi să dea īnapoi, şi le prefac ştiinţa īn nebunie.

Printre aceste versete veti gasi unul care vine sa dea un raspuns clar la un alt topic, la o controversa care a facut sa se scrie mult pe marginea ei.

munir
05-12-2006, 06:05 PM
Referitor la practicarea ,,deschisului cartii" de catre preoti ,din punctul meu de vedere ea nu are nimic de a face cu crestinismul ,ci mai mult cu o traditie precrestina .In mare masura nici biserica crestin-ortodoxa nu recunoaste acesta practica ca facind parte din dogma crestina si o dezavueaza in public ,dar ea este acceptata uneori in mod tacit ,si practicata de unii preoti mai mult pe ,,furis"

Raisa
05-13-2006, 09:25 PM
[QUOTE]Draga Rania multumesc pentru invitatie .Este adevarat ca uneori ezit sa particip la discutie din teama de a nu fi considerat un om care incearca sa se,,afiseze" in ochii vostrii .

Dle Munir, fiecare gandeste ce vrea, judecata este la Allah, nu e treaba noastra sa judecam daca vreti sa afisati ceva sau nu, intentia o cunoasteti singur. Noi putem doar sa ne bucuram de postarile dv pline de intelepciune( personal asa le consider) iar cine nu este de acord sa o spuna sau sa citeasca si sa treaca mai departe.

Fiecare din noi a spus macar ceva care a deranjat pe altii dar am mers mai departe.



Isa 44:24 Aşa vorbeşte Domnul, Răscumpărătorul tău, Celce te-a īntocmit din pīntecele mamei tale: „Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfăşurat cerurile, Eu am īntins pămīntul. Cine era cu Mine?

Va referiti oare la acest verset?



Printre aceste versete veti gasi unul care vine sa dea un raspuns clar la un alt topic, la o controversa care a facut sa se scrie mult pe marginea ei.


Bine ati revenit

Raisa
05-13-2006, 09:28 PM
Referitor la practicarea ,,deschisului cartii" de catre preoti ,din punctul meu de vedere ea nu are nimic de a face cu crestinismul ,ci mai mult cu o traditie precrestina .In mare masura nici biserica crestin-ortodoxa nu recunoaste acesta practica ca facind parte din dogma crestina si o dezavueaza in public ,dar ea este acceptata uneori in mod tacit ,si practicata de unii preoti mai mult pe ,,furis"

Si aici aveti dreptate, biserica nu recomanda asa ceva si sunt chiar preoti care spun enoriasilor sa nu se lase pacaliti de cei care spun ca "deschid cartea" pt ca este un pacat si pt cel care deschide si pt cel caruia i se deschide.

Cred ca si in cazul asta este vorba de alte cele, numai religie nu