PDA

View Full Version : Atentie la mailurile primite de la banci!



maryam
06-25-2008, 02:05 PM
Piraeus Bank avertizeaza asupra unui atac de tip phishing
Sursa: HotNews.ro


Piraeus Bank Romania anunta intr-un comunicat ca persoane neautorizate au trimis, in numele sau, mesaje electronice care informeaza cetatenii, fie ca sunt sau nu clienti ai bancii, ca figureaza cu restante la creditul ipotecar CASAcum.

Piraeus Bank Romania precizeaza ca nu este implicata in acest proces de e-mailing si le recomanda celor care au primit un asemenea e-mail sa ignore mesajul si sa nu dea curs cererilor care prevad dezvaluirea codului de acces si a PIN-ului pentru accesarea serviciului Piraeus Online Banking sau a oricarui alt cod de acces sau PIN aferente produselor Piraeus Bank Romania.


PS: In romania din ce in ce mai des se uziteaza aceasta metoda, asa ca mare atentie, alhamdulillah ca in islam neexistand permisiunea dobanzii samd sper ca cei mai multi nu au facut credite, dar acum exista servicii online prin care se pot plati facturi samd...aveti grija, ce si unde platiti!

madossa
07-02-2008, 12:12 PM
da am primis si eu un email ...exact cum zici ca am credit de la banca insa eu nu am nici cont la eii :)

o zii buna :999:

batool391
07-03-2008, 11:23 AM
In urma cu 2 ani am primit un anunt prin care eram anuntata ca am castigat de la o banca un milion de dolari.....:D in baza a nu stiu ce selectie. Evident ca am considerat acest mail o gluma proasta si nu am urmat instructiunile de ridicare a cecului. De mail era atasat un formular din care reiesea ca trebuie sa platesc 2000 de euro ptr nu stiu ce taxe. Eu nu am cont in banca si nici nu am efectuat alt tip de operatiuni bancare asa ca nu am luat mailul in serios.