PDA

View Full Version : sfat cadou



Adira
06-26-2008, 10:00 PM
:salam:

Vreau sa cumpar niste carti , pliante cu imagini despe Romania pentru niste prieteni musulmani care locuiesc in tara araba. Am tot colindat magazinele si in toate cartile gasite apar elemente religioase si nu stiu daca pot sa fac cadou unui musulman o carte care contine imagini cu biserici, cruci si simboluri religioase crestine. In unele apar si poze cu fete sumar imbracate, cum ar fi cele de pe litoral.
Pot sa ofer cadou o astfel de carte? Romania este o tara majoritar crestina. E foarte greu sa gasesc ceva fara vreun element religios.
Pentru femeile familiei am gasit lucruri de artizat foarte frumoase, broderii, mileuri, dar pentru partea masculina, nu prea am idei. si m-am gandit ca nu ar strica niste carti cu imagini din Romania,

suleiman
06-26-2008, 10:37 PM
Parerea mea personala ca nu ar trebui sa dai cadou barbatilor . E suficient ce ai luat pentru femeile respective .

Adira
06-26-2008, 10:54 PM
Parerea mea personala ca nu ar trebui sa dai cadou barbatilor . E suficient ce ai luat pentru femeile respective .

Multumesc suleiman pentru raspunsul tau.
Nu sunt familiarizata cu obiceiurile si traditiile musulmane. si nu vreau sa gresesc ceva. Am crezut ca trebuie cate o mica atentie pentru fiecare membru al familiei.


Si totusi intrebarea ramane. Se pot oferi carti de genul asta ca si cadou unui musulman? E bine de stiut pentru viitor.
Multumesc

suleiman
06-26-2008, 11:35 PM
Cand dai cadou la cineva , acel cadou te reprezinta si in acelasi timp cel care il primeste se simte bine ca l-a primit .

Nu cred ca se va simti bine un muslman daca primeste un cadou "poze cu biserici" .

diana mihaela38
06-26-2008, 11:53 PM
Cand dai cadou la cineva , acel cadou te reprezinta si in acelasi timp cel care il primeste se simte bine ca l-a primit .

Nu cred ca se va simti bine un muslman daca primeste un cadou "poze cu biserici" .

salam aleikum..,aveti dreptate , nu ma pot opri din ras ..sa ma ierte Adira ..,cred ca e mai potrivit sa incerci altceva. Parca vad fata viitorului meu sot daca ar primi cadou poze cu biserici..:o

Adira
06-27-2008, 02:49 AM
Cand dai cadou la cineva , acel cadou te reprezinta si in acelasi timp cel care il primeste se simte bine ca l-a primit .

Nu cred ca se va simti bine un muslman daca primeste un cadou "poze cu biserici" .

Da, ai dreptate.
Imi imaginez ca nu cade bine, chiar daca intentia este buna.

Adira
06-27-2008, 02:51 AM
salam aleikum..,aveti dreptate , nu ma pot opri din ras ..sa ma ierte Adira ..,cred ca e mai potrivit sa incerci altceva. Parca vad fata viitorului meu sot daca ar primi cadou poze cu biserici..:o

Pacat Diana ca nu putem gasi macar o carte despre Romania in care sa nu apara vreun simbol religios. Eu nu am gasit. Intentia mea era de a imi face tara cunoscuta, dar nu se poate.... pacat...:(

suleiman
06-27-2008, 03:00 AM
Pacat Diana ca nu putem gasi macar o carte despre Romania in care sa nu apara vreun simbol religios. Eu nu am gasit. Intentia mea era de a imi face tara cunoscuta, dar nu se poate.... pacat...:(

Cumpara un album de poze sa arate bine , du-te la librarie si alege niste imagini despre Romania (gasesti sute de poze) . aranjeaza le asa frumos , si cu asta ai facut o "carte" simpatica despre romania .

Adira
06-27-2008, 03:07 AM
Cumpara un album de poze sa arate bine , du-te la librarie si alege niste imagini despre Romania (gasesti sute de poze) . aranjeaza le asa frumos , si cu asta ai facut o "carte" simpatica despre romania .

O idee foarte buna! Nu mi-a trecut prin cap. O sa am ceva de lucru, dar satisfactia va fi mai mare si va avea si alta valoare, incomparabila.
Multumesc foarte mult pentru idee!

suleiman
06-27-2008, 03:10 AM
O idee foarte buna! Nu mi-a trecut prin cap. O sa am ceva de lucru, dar satisfactia va fi mai mare si va avea si alta valoare, incomparabila.
Multumesc foarte mult pentru idee!

cu placere .

Apropo , in profilul tau la interese : إسلام si nu إسلم

Esti inginer ?!

Mariyah
06-27-2008, 04:24 AM
Pacat Diana ca nu putem gasi macar o carte despre Romania in care sa nu apara vreun simbol religios. Eu nu am gasit. Intentia mea era de a imi face tara cunoscuta, dar nu se poate.... pacat...:(

Daca intr-adevar vrei sa-ti faci cunoscuta tara atunci cumpara acea carte cu insemn religios. Islamul este religia care nu exclude religia crestina, tara ta este crestina nu trebuie sa cenzurezi nimic la ea, asta daca vrei intr-adevar sa-i arati adevarata fata.

maryam
06-27-2008, 09:32 AM
Cumpara un album de poze sa arate bine , du-te la librarie si alege niste imagini despre Romania (gasesti sute de poze) . aranjeaza le asa frumos , si cu asta ai facut o "carte" simpatica despre romania .

:salam:

Da super ideea si poti ruga pe cineva din constanta sa-ti ia de la constanta de la moschee niste poze cu moscheile de acolo, sau le poti descarca singura de pe net si eventual poti face o selectie a celor mai frumoase articole despre islamul din romania , faci niste taieturi simpatice si cred ca va fi ceva unicat si frumos,

Numai bine.

diana mihaela38
06-27-2008, 02:27 PM
O idee foarte buna! Nu mi-a trecut prin cap. O sa am ceva de lucru, dar satisfactia va fi mai mare si va avea si alta valoare, incomparabila.
Multumesc foarte mult pentru idee!

salam aleikum..acelasi lucru ti as recomanda si eu...unde mai pui ca locuiesti in orasul florilor...poti sa adaugi poze facute de tine, sunt multe locuri frumoase in Timisoara. .Dar ai dreptate ,eu imi dau seama care era intentia ta....:D

Adira
06-27-2008, 07:21 PM
cu placere .

Apropo , in profilul tau la interese : إسلام si nu إسلم

Esti inginer ?!

Multumesc pentru observatie, Suleiman.
Da. Sunt de profesie inginera. Lucrez in domeniu, dar ca director tehnic. :)
Am absolvit Universitatea Tehnica din Cluj Napoca.

Adira
06-27-2008, 07:25 PM
salam aleikum..acelasi lucru ti as recomanda si eu...unde mai pui ca locuiesti in orasul florilor...poti sa adaugi poze facute de tine, sunt multe locuri frumoase in Timisoara. .Dar ai dreptate ,eu imi dau seama care era intentia ta....:D
o alaykum as-salam

Da Diana. Ai dreptate. E plina Timisoara de parcuri si flori. E foarte frumoasa.
Iar suveniruri cu Timisoara sunt si mai greu de oferit, pentru ca, Catedrala Ortodoxa e simbolul Timisoarei si apare peste tot...

Adira
06-27-2008, 07:30 PM
:salam:

Da super ideea si poti ruga pe cineva din constanta sa-ti ia de la constanta de la moschee niste poze cu moscheile de acolo, sau le poti descarca singura de pe net si eventual poti face o selectie a celor mai frumoase articole despre islamul din romania , faci niste taieturi simpatice si cred ca va fi ceva unicat si frumos,

Numai bine.

DA maryam. Ar fi ceva foarte frumos, inedit si unicat. Cred ca voi face doua albume, unul cu obiective turistice din Romania si altul despre Islamul in Romania.

Va multumesc din suflet pentru idei. Imi sunteti de un real ajutor.

Adira
06-27-2008, 07:40 PM
Daca intr-adevar vrei sa-ti faci cunoscuta tara atunci cumpara acea carte cu insemn religios. Islamul este religia care nu exclude religia crestina, tara ta este crestina nu trebuie sa cenzurezi nimic la ea, asta daca vrei intr-adevar sa-i arati adevarata fata.

Mariyah eu nu vreau sa cenzurez nimic. Vreau ca darul meu sa inspire in primul rand respect. E vorba de o familie 100% araba care nu a avut contact cu Romania (cei mai multi dintre ei) si nu as vrea sa ofer ceva ce i-ar putea face sa se simta prost.