PDA

View Full Version : intrebari despre islam



Anna
05-10-2006, 08:35 AM
de un barbat musulman are voie la maximum 4 sotii?
de ce nu 3 sau 5?
de ce tocmai 4?

maryam
05-12-2006, 01:47 AM
de un barbat musulman are voie la maximum 4 sotii?
de ce nu 3 sau 5?
de ce tocmai 4?



Dar de ce e important sa stii ?:smile16: :D :smile01:

latifa
05-15-2006, 12:53 AM
Este adevarat ca cine scrie sau mananca cu stanga este pacatos?:confused:

amal
05-15-2006, 01:37 AM
daca nu poate decat cu stanga nu.
altfel da. eu stiu ca profetul a zis ca diavolul mananca cu stanga.
iar la judecata, cartea vietii ti se da in mana dreapta daca intri in Paradis, iar daca intri in Iad in stanga.cam atata stiu eu.

ummraschid
05-15-2006, 01:17 PM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bism.gif


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/salam251nu.gif



...daca persoana respectiva, este infirma, deci nu poate misca mina dreapta, sau o are amputata, atunci desigur nu este vina ei daca maninca cu mina stinga...insa numai faptul de a fi stingaci...nu este o scuza...


Salama ibn Akwa (ra) a relatat cu incuviintarea tatalui sau, ca un om minca cu mina stinga, de fata cu Trimisul lui Allah (saws), la care acesta a zis: Maninca cu mina dreapta. Omul a spus: Nu pot!...la care Profetul (saws) a zis: Nici sa nu mai fii in stare sa faci asta. Omul facuse asa, doar din trufie, dar apoi, nu si-a mai putut ridica mina dreapta la gura.
(Muslim)


...mina dreapta se foloseste numai pt lucruri bune, cum ar fi mancatul, ablutiunea, iar stinga pt spalatul la toaleta, si altele asemanatoare...de asemenea, cu partea dreapta a corpului se incepe la imbracat, la ablutiune, la ghusl, etc. .... de pilda, la imbracat, se incepe cu bratul drept, la incaltat cu piciorul drept, iar la dezbracat, cu bratul sting, respectiv, la descaltat, cu piciorul sting...


Abu Huraira (ra) , a relatat ca Trimisul lui Allah (saws) azis: Cind cineva isi pune sandalele, sa o incalte intii pe cea dreapta, iar cind si le scoate, sa inceapa cu cea stinga, in asa fel incit piciorul drept sa fie incaltat primul si descaltat ultimul.


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/salam251nu.gif

latifa
05-15-2006, 09:59 PM
Multumesc pt raspunsuri!Acum am inteles!O cUNOSTINTA ARE UN BAIETEL DE 3 ANI CARE MANANCA CU STANGA,IAR TATAL NU-L LASA,DAR COPILUL NU SE POATE OBISNUI SA MANANCE CU DREAPTA SI REFUZA SA MAI MANANCE CAND TATAL II ATRAGE ATENTIA.

Mariyah
05-18-2006, 08:53 PM
apropo, e adevarat ca Mohamed a fost epileptic?
am gasit in multe surse pe net insa voi ce stiti?

ayesha
05-18-2006, 09:24 PM
apropo, e adevarat ca Mohamed a fost epileptic?
am gasit in multe surse pe net insa voi ce stiti?
Ma asteptam la o intrebare mai elaborata de la tine..............asta m-a lasat cu gura cascata .Despre asta chiar ca nu am mai auzit.Apropo de pe ce site citesti tu si care sunt sursele acestui site?

Mariyah
05-18-2006, 09:26 PM
niste doctori au studiat comportamentul lui Mohamed si au ajuns la concluzia asta. intreb si eu pt ca am auzit de la profii mei ca mohamed ar fi suferit de epilepsie deci si ei stiu de undeva

ayesha
05-18-2006, 09:29 PM
niste doctori au studiat comportamentul lui Mohamed si au ajuns la concluzia asta. intreb si eu pt ca am auzit de la profii mei ca mohamed ar fi suferit de epilepsie deci si ei stiu de undeva
Eu ca musulman nu am auzit de asa ceva pana acum.presupun ca nu stiu oamenii ce motive sa mai invoce doar,doar lor scoate nebun............raghbifirli

ayesha
05-18-2006, 09:32 PM
Te rog sa vi cu argumente concrete ca sa le putem analiza si vedem cum au ajuns ei la aceasta concluzie.Si mai ales sursa argumentelor

tania
05-18-2006, 09:56 PM
niste doctori au studiat comportamentul lui Mohamed si au ajuns la concluzia asta. intreb si eu pt ca am auzit de la profii mei ca mohamed ar fi suferit de epilepsie deci si ei stiu de undeva

Asta e ceva ciudat. E prima data cand aud. Daca ar fi sa-mi dau cu parerea mergand pe firul logicii cred ca au ajuns domnii la aceasta concluzie plecand de la felul cum se manifesta in unele momente cand ii venea revelatia dar medical vorbind nu este nici o baza, mai ales referitoate la epilepsie; s-ar putea spune halucinatii, teama de cineva /ceva nevazut( vezi cazul cand vorbea singur sau "acoperiti-ma pe mine, acoperiti-ma", ceva de genul, nu stiu exact cuvintele)

Daca ar fi sa ne luam dupa asta am zice ca cam toti profetii au avut un comportament mai aparte

ayesha
05-18-2006, 10:16 PM
Asta e ceva ciudat. E prima data cand aud. Daca ar fi sa-mi dau cu parerea mergand pe firul logicii cred ca au ajuns domnii la aceasta concluzie plecand de la felul cum se manifesta in unele momente cand ii venea revelatia dar medical vorbind nu este nici o baza, mai ales referitoate la epilepsie; s-ar putea spune halucinatii, teama de cineva /ceva nevazut( vezi cazul cand vorbea singur sau "acoperiti-ma pe mine, acoperiti-ma", ceva de genul, nu stiu exact cuvintele)

Daca ar fi sa ne luam dupa asta am zice ca cam toti profetii au avut un comportament mai aparte
Alba mai devreme nu stiai nici cine este Creatorul Universului.Si ca sa te lamuresc cat de cat cine a fost Mohammed te rog sa citesti.
„Enciclopedia Britannica“ spune: „... toate indiciile din sursele cele mai vechi arată că el era un om cinstit şi drept care şi-a câştigat respectul şi loialitatea semenilor lui, la fel de drepţi şi de cinstiţi ca şi el.“ (Vol. 12)
Bernard Shaw spunea despre el: „Trebuie să îl numim «Salvador al umanităţii». Convingerea mea este că dacă un om ca el şi-ar fi putut asuma conducerea lumii moderne, ar fi reuşit să rezolve toate problemele acestei lumi, astfel încât ar fi adus pacea şi fericirea cele mult dorite.“ („The Genuine Islam“, Singapore, Vol. 1, no. 8, 1936)
Muhammed a fost orator, apostol, legiuitor, războinic, ideolog divin, instaurator al unei unice dogme raţionale, a unui cult fără idoli, fondatorul a douăzeci de imperii pământene, dar şi al unuia spiritual.
Numele lui este Muhammed. Născut în anul 570 în Arabia, el şi-a început misiunea de Apostol al religiei Adevărului – Islamul (supunerea faţă de un singur Dumnezeu) la vârsta de 40 de ani şi a părăsit această lume la 63 de ani. În această scurtă perioadă de numai 23 de ani a Misiunii sale, el a convertit în întregime Peninsula Arabică de la idolatrie la credinţa într-un singur Dumnezeu, de la războaiele tribale la solidaritate, uniune naţională şi înţelegere, de la desfrâu la cumpătare şi evlavie, de la anarhie şi fărădelegi la o viaţă decentă, de la corupţie la standardele cele mai înalte de perfecţiune morală. Istoria omenirii nu mai cunoscuse nicodată o astfel de transformare complexă a oamenilor şi locurilor, nici înainte şi nici după el – şi imaginaţi-vă că toate aceste minuni incredibile s-au petrecut în numai 20 de ani.
Luînd în considerare standardele după care se măsoară măreţia omenească, ne putem întreba pe bună dreptate: „Este cineva mai vrednic decât el?“. (Lamartine, „Istoria Turciei“, Paris, 1854, Vol. II)
„El a spus întotdeauna despre el însuşi: «Sunt slujitor şi mesager al lui Dumnezeu» şi aşa s-a dovedit a fi prin toate faptele sale; nici mai mult nici mai puţin decât o fiinţă omenească, dar un om cu o misiune nobilă.“
Este cea mai mare dovada de incultura sa spui ca Mohammed(SAWS) si teama de Allah(sau Dumnezeu) spunand ca Allah a fost epileptic.Si te rog nu iti mai da cu parerea da nu stii.


http://www.islamulazi.ro/articole/mesager.php



VALABIL SI PENTRU " NAZIRAH"OARE CUM VA IMAGINATI VOI CA UN EPILEPTIC AR FI PUTUT REALIZA ATATE.



ALLAHU AKBAR

Ayesha scuze ptr corectari.:)

ayesha
05-18-2006, 10:32 PM
Alba mai devreme nu stiai nici cine este Creatorul Universului.Si ca sa te lamuresc cat de cat cine a fost Mohammed te rog sa citesti.
„Enciclopedia Britannica“ spune: „... toate indiciile din sursele cele mai vechi arată că el era un om cinstit şi drept care şi-a câştigat respectul şi loialitatea semenilor lui, la fel de drepţi şi de cinstiţi ca şi el.“ (Vol. 12)
Bernard Shaw spunea despre el: „Trebuie să îl numim «Salvador al umanităţii». Convingerea mea este că dacă un om ca el şi-ar fi putut asuma conducerea lumii moderne, ar fi reuşit să rezolve toate problemele acestei lumi, astfel încât ar fi adus pacea şi fericirea cele mult dorite.“ („The Genuine Islam“, Singapore, Vol. 1, no. 8, 1936)
Muhammed a fost orator, apostol, legiuitor, războinic, ideolog divin, instaurator al unei unice dogme raţionale, a unui cult fără idoli, fondatorul a douăzeci de imperii pământene, dar şi al unuia spiritual.
Numele lui este Muhammed. Născut în anul 570 în Arabia, el şi-a început misiunea de Apostol al religiei Adevărului – Islamul (supunerea faţă de un singur Dumnezeu) la vârsta de 40 de ani şi a părăsit această lume la 63 de ani. În această scurtă perioadă de numai 23 de ani a Misiunii sale, el a convertit în întregime Peninsula Arabică de la idolatrie la credinţa într-un singur Dumnezeu, de la războaiele tribale la solidaritate, uniune naţională şi înţelegere, de la desfrâu la cumpătare şi evlavie, de la anarhie şi fărădelegi la o viaţă decentă, de la corupţie la standardele cele mai înalte de perfecţiune morală. Istoria omenirii nu mai cunoscuse nicodată o astfel de transformare complexă a oamenilor şi locurilor, nici înainte şi nici după el – şi imaginaţi-vă că toate aceste minuni incredibile s-au petrecut în numai 20 de ani.
Luînd în considerare standardele după care se măsoară măreţia omenească, ne putem întreba pe bună dreptate: „Este cineva mai vrednic decât el?“. (Lamartine, „Istoria Turciei“, Paris, 1854, Vol. II)
„El a spus întotdeauna despre el însuşi: «Sunt slujitor şi mesager al lui Dumnezeu» şi aşa s-a dovedit a fi prin toate faptele sale; nici mai mult nici mai puţin decât o fiinţă omenească, dar un om cu o misiune nobilă.“
Este cea mai mare dovada de incultura sa spui ca Mohammed(SAWS) si teama de Allah(sau Dumnezeu) spunand ca Allah a fost epileptic.Si te rog nu iti mai da cu parerea da nu stii.


http://www.islamulazi.ro/articole/mesager.php



VALABIL SI PENTRU " NAZIRAH"OARE CUM VA IMAGINATI VOI CA UN EPILEPTIC AR FI PUTUT REALIZA ATATE.



ALLAHU AKBAR

Ayesha scuze ptr corectari.:)
Este cea mai mare dovada de incultura SI TEAMA DE ALLAH(SAU DUMNEZEU)SA SPUI CA Mohammed(SAWS) a fost epileptic.M-am corectat,se pare ca din cauza nervilor am si gresit.Allah sa va ierte,ptr pacatele voastre.Omul este liber sa aleaga in ceea ce priveste faptele sale si nu poate sa aleaga in alte privinte.

gabriela guettat
05-19-2006, 12:31 AM
Conjuncura vorbelor, Profetului Mohammed(saws) "acoperiti-ma,acoperiti-ma",care din pacate in loc sa fie apreciate pentru maretia lor,greutate acestor clipe prin care a trecut,au fost luate si "analizate cica",de medici.....


Tare mult as vrea ca cineva sa auda sau sa vada ceva ceresc si sa vedem ce i se intampla?????????
Cand noua ne este FRICA de un FULGER!!!!!


Profetul Mohammed(saaws),descrie un Inger,ca distanta intre LOMBUL URECHI SI UMAR este de 700 de ani de mers!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vai cat suntem de nestiutori.
ALLAH SWT SA II IERTE PE NESTIUTORI!!!!!!!!!

SAPHANAK YA RABY!!!!

tania
05-19-2006, 01:36 AM
Conjuncura vorbelor, Profetului Mohammed(saws) "acoperiti-ma,acoperiti-ma",care din pacate in loc sa fie apreciate pentru maretia lor,greutate acestor clipe prin care a trecut,au fost luate si "analizate cica",de medici.....


Tare mult as vrea ca cineva sa auda sau sa vada ceva ceresc si sa vedem ce i se intampla?????????
Cand noua ne este FRICA de un FULGER!!!!!

Imi pare rau ca nu m-am facut inteleasa. Tocmai la asta ma refeream, ca din cauza acestor cuvinte s-ar fi interpretat ca profetul Muhamad a fost epileptic. NU AM AFIRMAT ca cred acest lucru ci chiar mi-am dat cu parerea de ce cred ca s-au facut asemenea afirmatii si-mi cer scuze ca am deranjat prin indrazneala asta. Credeam ca aici putem sa ne spunem parerea

Si ca sa nu mai vorbiti despre ignoranta mea( eu am fost pacifista, da?) eu am citit ca atunci cand i-a venit revelatia lui Muhammad el s-a speriat pentru ca nu stia despre ce este vorba si mi se pare normal sa fie speriat tocmai pentru ca astfel de fenomene ii sperie pe oameni(ex dat mai sus: fulger)

Observ ca sunteti deranjati daca cineva vine cu informatii incorecte sau stanjenitoare si va simtiti atacati. Oare de ce? Nu am fost eu coerenta?

Si nu inteleg de ce ma tot botezati alba...................

tania
05-19-2006, 01:45 AM
ayesha]Alba mai devreme nu stiai nici cine este Creatorul Universului.Si ca sa te lamuresc cat de cat cine a fost Mohammed te rog sa citesti.


Nu sunt alba si am citit despre profetl Muhammad.


Este cea mai mare dovada de incultura sa spui ca Mohammed(SAWS) si teama de Allah(sau Dumnezeu) spunand ca Allah a fost epileptic.Si te rog nu iti mai da cu parerea da nu stii.


Multumesc pentru atacul la persoana dar cred ca nu am jicnit pe nimeni, da? Nu am spus ca a fost epileptic si mi-am dat cu parerea in cazul medicilor. Citeste mai bine

ayesha
05-19-2006, 01:00 PM
Nu sunt alba si am citit despre profetl Muhammad.



Multumesc pentru atacul la persoana dar cred ca nu am jicnit pe nimeni, da? Nu am spus ca a fost epileptic si mi-am dat cu parerea in cazul medicilor. Citeste mai bine
Imi pare rau,nu eu am scris" Alba"mesajul a most modificat.............dupa cum vezi ,si scrie jos "Ayesha scuze ptr corectari:) "probabil a facut-o administratorul............se mai intampla.Si daca ai citit despre profet(SAWS),ai gasit scris in vre-o carte cum ca el a fost epileptic?Este pacat sa si pui la indoiala acest lucru............


Profetul (salleAllahu aleihi ue sellem) era cel mai bun om, spunea întotdeauna adevărul, era calm şi liniştit şi cel mai darnic cu cei din jur. Allah Preaînaltul a spus: "Şi tu ai o fire minunată!" (surat Al-Qalem:4). Profetul (salleAllahu aleihi ue sellem) era cel mai curajos, cel mai modest şi mai timid dintre oameni. Primea cadouri şi făcea cadouri. Nu primea sadaqa (pomană) şi nu mânca din ea. Nu se enerva decât pentru Allah şi pentru religia lui. Nu mânca întins şi nici în picioare. Mânca întotdeauna ceea ce avea. Stătea de vorbă cu cei săraci şi neajutoraţi, vizita bolnavii şi participa la înmormântări. Profetul (salleAllahu aleihi ue sellem) obişnuia să glumească (dar atunci când glumea nu spunea decât adevărul) şi să râdă dar fără să exagereze (adică în hohote). Avea grijă de familia sa şi îi îndumna si pe ceilalţi să facă la fel: "Cel mai bun dintre voi este acela care se poartă cel mai frumos cu familia sa. Iar eu sunt cel mai bun dintre voi cu familia mea." (Tirmizi). Enes (Allah Preaînaltul să fie mulţumit de el!) a spus: "L-am slujit pe Trimisul lui Allah vreme de zece ani şi nu mi-a zis pentru un lucru pe care l-am făcut "De ce l-ai făcut?" şi nici pentru un lucru pe care nu l-am făcut "De ce nu l-ai făcut?"

A fost îngăduitor, blând cu oamenii şi le-a arătat multe minuni. Dintre aceste minuni: despicarea lunii în două, izvorarea apei din maânile sale, nemulţumirea unei cămile care s-a plâns la el şi previziuni ale unor fapte care s-au adeverit.


"Profetul împlinea rugăciuni în timpul nopţii până i se umflau picioarele. Când a fost întrebat despre aceasta, el a răspuns: <Nu trebuie să fiu un rob recunoscător?>" Aişa a mai spus: "Salteaua pe care dormea era umplută cu paie." Ibn Omar (Allah Preaînaltul să fie mulţumit de el!) a relatat că în ultimele zile de viaţă, Profetul (salleAllahu aleihi ue sellem) nu găsea nici măcar o curma pentru a se hrăni.

A decedat la vârsta de 63 de ani; patruzeci de ani i-a petrecut înainte de profeţie şi douăzeci şi trei ca profet, treiprezece ani în Mekke şi zece în Medine.

Ok .cat despre atacul la persoana...............te rog sa ma ierti ,eram suparata pe cele scrise.

Laudă lui Allah Preaînaltul! Cel care ne-a făcut adepţii acestui Profet nobil! Fie ca Allah Preaînaltul să ne adune sub Cartea Sa şi sub tradiţia Profetului Său!

imanikka
05-20-2006, 03:40 AM
Draga Ayesha eu nu am corectat nimic in mesajul tau ( cred ca tu nu ai fost atenta la nume si nici eu nu am vazut ca numele este Alba:smile308: ) doar ca am sters primele 3 randuri (cred ca stii tu de ce) .
Cred ca ai confundat-o pe Tania cu Alba.

Tania eu cand am citit mesajul tau , de fapt am inteles ca ai fost contra celor spuse despre Profetul Mohamed( eu cel putin asa am inteles). Insha Allah sa gasesti raspunsurile la intrebarile tale.
Allah ma3kum

daniela_muslimah
05-20-2006, 09:22 AM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu...!

Draga Tania... am vazut ca ai intrebari despre Islam <si Crestinism>.

pentru o privire de ansamblu asupra crezului Islamic te poti uita peste cartea:

http://www.islam.ro/intro_Tantawi.htm
[ sau poti s-o iei de-aici http://www.islam.ro/t-capitol-1.htm e-acelasi lucru...]

Nu e o carte "voluminoasa" si e f. usor de citit... daca stai in Bucuresti.. o poti lua direct de la Liga Islamica <colentina> (la fel si in Constanta...) sau ne putem intalni si-ti pot imprumuta eu niste carti...

Al II-lea lucru... ceea ce a postat domnul Simion ca o comparatie Islam/Crestinism este eronat...

De ce se incearca mereu ca Islamul sa fie combatut prin lucruri False?...

Cum citeam... dintr-o sursa care se vroia a fi "despre istorie".. ca o introducere asupra Islamului - ca musulmanii cred intr-o "Treime" formata nu din tata, fiu si sf. duh, ci din tata, fiu si fecioara Maria (!!!) ... Ce-i asta?... este total FALS... de unde si pana unde?... si multe alte asemenea "ineptii"..
acum.. cine a citit un asemenea articol - ce concluzii ar fi tras?

De ce se incearca mereu sa se dovedeasca: Islamul e "copiat" dupa crestinism.. si se vin cu argumente.. si cu comparatii in care Allah - e o divinitate diferita de Dumnezeu... Ca Dumnezeul crestin e iertator si indurator... dar ca Allah e un dumnezeu neinduplecat... pe care oamenii il slujesc din teama... (Astaghfirullah)...

De unde si pana unde???...

Din asta ar rezulta:

1. E un Dumnezeu al Islamului si un Dumnezeu crestin....
Acest lucru Nu e posibil! Ce-nseamna asta? cate religii sunt, tot atatia dumnezei?... E Un Singur Dumnezeu si religiile sunt o calauzire.. se cauta adorarea aceluiasi Dumnezeu....

sau
2. Daca e un singur Dumnezeu... atunci musulmanii adora "Ceva" ce nu e adevarat... e doar o idee gresita (!!!)

De ce sa se ajunga la astfel de concluzii??? De ce se incearca mereu denigrarea acestei religii? Doar pentru a sustine "aceasta religie e mai buna"... oare asa se dovedeste.... Argumentele lor .. Falsele lor argumente sunt atat de slabe... si se darama atat de usor cand se afla Adevarul!

Pt. D-l Simion... spuneti ca dumneavoastra ati facut acele "prezentari".. si nu le-ati luat de pe vreun site... daca e asa.. ideile dumneavoastra par luate tot dupa anumite carti.... <poate gresesc>

Spuneti ca ati citit Qur'an-ul "partial".. ce-nseamna asta? Aveti un Qur'an.... si ati citit din el... ? Si daca aveti un Qur'an... e luat de la un sediu islamic sau e un Qur'an dintr-acelea cum am mai vazut cu fel de fel de introduceri si comentarii asupra lui <incercand sa-l denigreze>...
sau acest "partial" inseamna ca din lectura dumneavoastra... diverse carti discutau despre Islam si erau "inserate pasaje din Qur'an"?

Daca vreti sa cunoasteti o religie si sa o "combateti"... veniti cu Argumente ce se bazeaza pe Adevar!!

Nu puteti cunoaste o Religie decat luand-o din sursele ei!..
Pentru Islam:
1. Sfantul Qur'an
2. Sunnah

Asa ca daca vreti Intr-adevar sa stiti in ce Cred musulmanii cititi Qur'an-ul.... nu carti "despre" Qur'an....

Si inainte de a spune ceva despre Allah - ganditi-va ca Allah este Dumnezeu <in bibliile traduse in limba araba Dumnezeu = Allah>... si ca s-ar putea sa spuneti ceva Gresit!

Si din contra.... cred ca in Biblie s-ar vedea mai clar... ca ii sunt atribuite lui Dumnezeu anumite "calitati" ca rasismul (!!!) dar asta e in urma schimbarilor suferite de Biblie.. de-a lungul timpului...
sau cum comentati scene precum cele de Incest din Biblie?
Este acesta oare cuvantul lui Dumnezeu?
Sau au intervenit unii oameni...?


Pentru cei interesati in Islam, puteti citi online sau descarca de la:

http://www.islam.ro/Publicatii.htm

sau

www.islamulazi.ro <puteti comanda si carti de la aceasta pagina; Nu costa>

sau

daca cititi in limba engleza:

www.sultan.org

www.harunyahya.com

hannen
05-20-2006, 10:21 AM
Anamaria,inainte sa intrebi asa ceva mai bine ai citi cite ceva despre epilepsie si despre cum se manifesta bolnavii epileptici.
Apoi daca chiar poti sa mai pui aceasta intrebare,revino:D

khalisah
05-21-2006, 01:58 PM
Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu
MashAllah sunteti minunate surioare dragi.....

As vrea inshaAllah sa va intreb si eu ceva....
In cazul in care lucrez intr-o firma si sunt obligata sa stau in acelasi birou impreuna cu barbati si femei ....si daca sunt nevoita sa merg la o intalnire de afaceri cu un barbat, intr-un loc public, inconjurati de multa lume....este haram ori nu?....daca da, va rog din suflet indrumati-va unde as putea sa gasesc in Qur`an sau hadith care sa precizeze acest lucru....:)
...din cate stiu eu, alhamdulillah, nu este voie insa trebuie sa ma justific in fata cuiva cu verset din Qur`an sau hadith....

gabriela guettat
05-21-2006, 10:39 PM
Draga surioara,o femeie in ISLAM cand iese in public trebuie sa fie insotita de MOHRAM.
Adica de un barbat care nu se pote casatorii cu el.Punct!!

khalisah
05-21-2006, 11:52 PM
Assalamu alaikum wr wb...
:smile310: :smile310: Da surioara, asa stiu si eu dar i-am spus cuiva si mi-a spus ca nu-i adevarat si ca schimb eu religia:smile308: ...iar mai mult de atat n-am putut sau nu am stiut sa-i explic....ce sa inteleaga daca ii spun "punct!!"?????:smile33:

gabriela guettat
05-22-2006, 09:25 PM
Khalisah,surioara draga,uneori in viata suntem nevoite (asa cu zici tu,sa dam) niste explicatii,dar 99%din ce explicatiile pa care le dam sunt neantelese,laute la misto,sau pur si simplu desconsiderate.
Cand ti-am scris PUNCT iubita crede-ma ca daca tu cosidereri ca se merita aceste explicatii si nu te oboseste peroane care ti-le pune,as you like;daca nu foloseste NExplicabilul MEU"PUNCT"ca e cel mai sanatos in astfel de cazuri! :) :) :)

maryam
05-23-2006, 01:50 AM
Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu
MashAllah sunteti minunate surioare dragi.....

As vrea inshaAllah sa va intreb si eu ceva....
In cazul in care lucrez intr-o firma si sunt obligata sa stau in acelasi birou impreuna cu barbati si femei ....si daca sunt nevoita sa merg la o intalnire de afaceri cu un barbat, intr-un loc public, inconjurati de multa lume....este haram ori nu?....daca da, va rog din suflet indrumati-va unde as putea sa gasesc in Qur`an sau hadith care sa precizeze acest lucru....:)
...din cate stiu eu, alhamdulillah, nu este voie insa trebuie sa ma justific in fata cuiva cu verset din Qur`an sau hadith....



Raspunsul dat de Imam:

"nu stiu un motiv sau o dovada care sa permita dar Profetul saaws a spus :"Dc un barbat sta intr-o camera cu o femeie,a treia pers. e seitan"dpdv legislativ un barb. si o fem. singuri fara ca geamul sau usa sa fie deschise nu au voie sa stea, nu e permis ,e ca si cum ar fi preacurvit.
Dc sunt intr-un loc public si prin aceasta intalnire ei doresc doar sa se cunoasca mai bine,sau sa vada in care arata pentru ca sa nu fie o casatorie doar pe auzite...acest lucru este permis.
Daca intalnirea este strict profesionala se pot intalni ,daca insa sunt intr-un birou,camera usa trebuie lasata deschisa."

ALLAH swt stie Cel mai Bine!!!!!!!

Nadia
05-23-2006, 04:48 PM
Poate ma ajuta si pe mine cineva sa iau o decizie... ieri la servici am aflat ca sotul unei colege a decedat...:smile308: si tot colectivul vrea sa adune bani de coroana sau efectiv sa-i ofere vaduvei...o fata va merge la inmormintare ca reprezentant...
ESTE HARAM PENTRU MINE DACA DAU SI EU BANI?

maryam
05-23-2006, 05:04 PM
Poate ma ajuta si pe mine cineva sa iau o decizie... ieri la servici am aflat ca sotul unei colege a decedat...:smile308: si tot colectivul vrea sa adune bani de coroana sau efectiv sa-i ofere vaduvei...o fata va merge la inmormintare ca reprezentant...
ESTE HARAM PENTRU MINE DACA DAU SI EU BANI?


Nu cred,o poti ajuta si asta este o forma de milostenie...
ALLAH swt stie cel mai bine!

http://turntoislam.com/content/view/77/49/

Nadia
05-23-2006, 05:25 PM
Nu cred,o poti ajuta si asta este o forma de milostenie...
ALLAH swt stie cel mai bine!

http://turntoislam.com/content/view/77/49/

Sucram MARYAM, apropo nashidul este foarte frumos. Stii mi-ai adus ceva aminte, eram cu sotul acasa si ne uitam la meciul de fotbal live. I sa mai intimplat asta si altui jucator de fotbal cred ca era din Cameroon sau Nigeria, oricum el juca pentru o echipa din Anglia. Trist , foarte trist , dar adevarat.

maryam
05-23-2006, 06:09 PM
Sucram MARYAM, apropo nashidul este foarte frumos. Stii mi-ai adus ceva aminte, eram cu sotul acasa si ne uitam la meciul de fotbal live. I sa mai intimplat asta si altui jucator de fotbal cred ca era din Cameroon sau Nigeria, oricum el juca pentru o echipa din Anglia. Trist , foarte trist , dar adevarat.



Afwan habibti,nu ai de ce...din pacate este atat de aproape de noi,numai ca in graba noastra cotidiana uitam asta,ca sfarsitul poate surveni oricand.

khalisah
05-23-2006, 08:29 PM
:smile310: Multumesc mult surioara...assalamu alaikum wr wb:smile310:

maryam
05-24-2006, 03:52 AM
:smile310: Multumesc mult surioara...assalamu alaikum wr wb:smile310:


Nu ai de ce habibti,inshaa ALLAH cu totii sa-i multumim lui ALLAH swt.

khalisah
06-13-2006, 12:16 AM
:smile310: Assalamu alaikum wr wb:smile310:

Baraka Allahu fiikum wa jazaka allahu khairan:smile06: ..surioarelor si fratilor sunteti mashAllah minunati....inshAllah sa continuati asa, Allah swt sa fie multumit de voi!!!!!!

As dori inshAllah sa citesc mai multe despre viata fiicei Profetului Muhammad saws, Fatimah (bunavointa lui Allah asupra sa)...sper sa ma puteti ajuta ..astept cu nerabdare sa mi impartasiti din cunostintele voastre ....:smile01:

imanikka
06-13-2006, 12:52 AM
:smile310: Assalamu alaikum wr wb:smile310:

Baraka Allahu fiikum wa jazaka allahu khairan:smile06: ..surioarelor si fratilor sunteti mashAllah minunati....inshAllah sa continuati asa, Allah swt sa fie multumit de voi!!!!!!

As dori inshAllah sa citesc mai multe despre viata fiicei Profetului Muhammad saas, Fatimah (bunavointa lui Allah asupra sa)...sper sa ma puteti ajuta ..astept cu nerabdare sa mi impartasiti din cunostintele voastre ....:smile01:
Habibty noi am inceput sa postam Biografia Nobilului Profet (saws) si Insha Allah o sa continuam. Am inceput sa scrim in ordine cronologica evenimentele ca sa nu fie vre-o neintelegere.
Allah barik fiki

amal
06-13-2006, 01:23 AM
Profetul Mohamad nu a fost epileptic...ideea ca ar fi fost epileptic nu e "nemaiauzita", necunoscuta, cum s-a dat de inteles pe acest forum ci e o idee destul de des vehiculata de profesorii si cercetatorii americani, asa cum tot americanii spun de obicei, si au carti intregi despre islam in care spun cum ca Allah este un 'Dumnezeu al desertului", care nu are nimic in comun cu Dumnezeul crestinilor, ci ca Allah ar fi denumirea zeului arabilor inainte de a veni islamul, un Dumnezeu al paganilor, si ca numele ar fi ramas la fel dupa venirea islamului.

acuma sa nu sariti pe mine cum vad ca ati sarit pe anamaria, doar va spun ce am auzit si eu, si stiu ca aceste idei sant intr-adevar vehiculate; zic eu, ca metoda de propaganda anti-islamica, adica o metoda a lor de a -----stra ca islamul este o religie care nu are nimic in comun cu iudaismul sau crestinismul.

nu stiu pe ce s-au bazat cei care au spus ca profetul ar fi fost epileptic...in Quran nu vad nimic in acest sens despre profet, iar din ce am citit despre viata lui, la fel...nu vad relatari ale unor "crize", probleme de incontinenta urinara, pierderea cunostiintei sau stiu eu ce alte simptome prezente la bolnavii de epilepsie.

pt NaDia, nu ai voie sa dai bani pt coroana pt inmormantare, daca esti musulmanca.
ai voie sa dai bani pt vaduva daca e saraca si are nevoie de bani, si cu conditia sa nu existe o alta persoana musulmana saraca care sa aiba nevoie mai mare de bani...adica ii dai bani vaduvei ca ajutor financiar, insa nu pt cele necesare cu inmormantarea.

imanikka
06-13-2006, 03:52 AM
pt NaDia, nu ai voie sa dai bani pt coroana pt inmormantare, daca esti musulmanca.
ai voie sa dai bani pt vaduva daca e saraca si are nevoie de bani, si cu conditia sa nu existe o alta persoana musulmana saraca care sa aiba nevoie mai mare de bani...adica ii dai bani vaduvei ca ajutor financiar, insa nu pt cele necesare cu inmormantarea


Amal eu nu am stiut despre chestia asta ca nu e voie sa dai sau mai bine sa ajuti la o inmormantare.
Stii chiar cu 3 zile in urma o colega din grupa ( de la universitatea) a fost ucisa cu sange rece. Allah sa o odihneasca in pace. Si ne-am adunat cu grupa ca sa ajutam financiar parintii ei, fiindca este dintr-o familie ff saraca. Clar ca nu am putut sa spun Nu dar nici nu m-am gandit sa spun nu, m-am gandit la durerea familiei ei si la un mic ajutor din partea noastra. :smile308: :smile308:
Allah ne vede si numai el o sa ne judece ptr faptele noastre
Noapte buna.

genan
06-13-2006, 04:03 AM
amal, sa ne arati te rog dovezi unde scrie ca e interzis sa dai ajutor financiar pt o inmormantare... de sa fie pacat? dai bani ca si cum ai da la saraci!
ca oricum unu' ca irinel columbeanu nu o sa ia bani de la iman sau de la nadia.. tot cineva care are probleme financiare o sa ia, nu?
sau de ex daca dai bani la un cersetor d p strada, si el se duce sa isi ia vodca cu banii aia, e pacatul tau sau al lui??!?!

hannen
06-13-2006, 09:50 AM
Profetul Mohamad nu a fost epileptic...ideea ca ar fi fost epileptic nu e "nemaiauzita", necunoscuta, cum s-a dat de inteles pe acest forum ci e o idee destul de des vehiculata de profesorii si cercetatorii americani, asa cum tot americanii spun de obicei, si au carti intregi despre islam in care spun cum ca Allah este un 'Dumnezeu al desertului", care nu are nimic in comun cu Dumnezeul crestinilor, ci ca Allah ar fi denumirea zeului arabilor inainte de a veni islamul, un Dumnezeu al paganilor, si ca numele ar fi ramas la fel dupa venirea islamului.

acuma sa nu sariti pe mine cum vad ca ati sarit pe anamaria, doar va spun ce am auzit si eu, si stiu ca aceste idei sant intr-adevar vehiculate; zic eu, ca metoda de propaganda anti-islamica, adica o metoda a lor de a -----stra ca islamul este o religie care nu are nimic in comun cu iudaismul sau crestinismul.

nu stiu pe ce s-au bazat cei care au spus ca profetul ar fi fost epileptic...in Quran nu vad nimic in acest sens despre profet, iar din ce am citit despre viata lui, la fel...nu vad relatari ale unor "crize", probleme de incontinenta urinara, pierderea cunostiintei sau stiu eu ce alte simptome prezente la bolnavii de epilepsie.

pt NaDia, nu ai voie sa dai bani pt coroana pt inmormantare, daca esti musulmanca.
ai voie sa dai bani pt vaduva daca e saraca si are nevoie de bani, si cu conditia sa nu existe o alta persoana musulmana saraca care sa aiba nevoie mai mare de bani...adica ii dai bani vaduvei ca ajutor financiar, insa nu pt cele necesare cu inmormantarea.

Ai dreptate Amal!!!
Numai ca multi oameni dupa ce citesc aceste aberatii nu isi pun intrebarea si nu se duc sa caute si sa afle cum se manifesta un bolnav de epilepsie ,cum sunt crizele lui si daca el isi mai aminteste ceva cind iese din starea aia.
Allah sa-i lumineze pe toti,sunt multi naivi care cred toate tampeniile si multi asa zisi dr. carora nu le este rusine sa faca asemenea afirmatii.:mad:

amal
06-15-2006, 04:09 AM
amal, sa ne arati te rog dovezi unde scrie ca e interzis sa dai ajutor financiar pt o inmormantare... de sa fie pacat? dai bani ca si cum ai da la saraci!

pt ca este interzis musulmanilor sa faca ceva care imita ca "obicei" religios crestinii sau cei de alte religii, asa e sau nu?
banuiesc ca pt ca o coroana de inmormantare, banii pt popa, etc...au de a face cu crestinismul, nu cu islamul...nu stiu...oi intreba mai precis. oricum mi s-a zis clar ca pt acestea nu e voie sa dai bani.

am intrebat...si asa mi s-a zis, de catre un musulman...deci eventual discuti cu musulmanii:) , nu cu mine, pt ca eu nu imi dau cu parerea cand e vorba de islam din capul meu, pt ca nu am cum sa-mi dau cu parerea fara sa intreb sau fara sa citesc.
dovezi n-am, ca n-am stat sa caut pe internet sau in sunnah sau Quran...dar cred ca in atata pot sa am incredere cand mi se zice ca e gresit.

cat despre profet, daca avea sau nu epilepsie, sant asemenea ipoteze si despre Pavel...ce e interesant e ca e spus ca epilepsia era cunoscuta ca "boala sfantului Pavel", adica pare mai mult decat o ipoteza...
http://www.epilepsiemuseum.de/alt/paulusen.html - e doar unul din link-urile despre aceasta ipoteza.

pentru cei se "pricep" cat de cat la medicina, e "suspect" din punct de vedere medical...acuma nu zic ca Pavel ar fi avut sau nu epilepsie, ca nu l-am cunoscut personal, si nici nu am cum sa-mi dau momentan cu parerea despre asa ceva, ca nu m-a interesat problema in mod special ca sa stau sa cercetez...

genan
06-15-2006, 04:23 AM
amal
musulmanii zic multe.... si daca ei care iti zic, tot trebuie sa ceri dovezi..
si daca obiceiurile seamana cu ale crestinilor... ?
sunt multe care seamana... de ex cand moare un om, il duce la moschee si acolo imamul citeste din qoran... si la crestini il duce la biserica.. deci? daca seamana, inseamna sa nu il duce la moschee sa citeasca imamul din qoran?

ideea e ca trebuie mereu s ane documentam...

suleiman
06-15-2006, 05:37 AM
Quran : ATTAWBA (9) : 84
Si nu te ruga nicicand pentru vreunul dintre ei care moare si nu sta in picioare langa mormantul lui! Ei nu au crezut in Allah si in Trimisul Sau si s-au savarsit nelegiuiti.

Sincer sa fiu ?!
Nu stiu daca este voie sa platesti din banii tai (musulman) la un necredincios ca sa faca "actiunile de necredinta "

1- Crestinii nu-si respecta religia la inmormantare , ei folosesc sicriu , in timp ce acest lucru nu este acceptat .(nici Isus dupa zisele lor nu a avut sicriu )
2-Mancarea in cinstea mortului , aceasta nu este prevazuta bine de savantii islamici , pentru musulmani , atunci daca pentru un mort musulman nu e bine cum sa fie pentru un mort nemusulman .
3-Profetul ne-a interzis sa ne asemanam cu oamenii cartii , asta nu inseamna daca ei fac un lucru noi sa nu-l facem , nici daca ei nu fac ceva noi sa-l facem . Nu ei sunt masura noastra , ci Quranul . Facem ce e in el chiar daca oamenii cartii fac .
4-Daca mortul este nemusulman , si nu are pe nimeni din religia lui sa-l ajute , atunci poti sa-l ajuti , asta doar in caz in care nu este razboi :) . Dar vine intrebarea : Oare dupa "dragostea lui Isus" , trebuie biserica sa ia banii de la oameni ca sa fie inmormantati ?

Eu zic asa : Daca inmormantarea se face prin biserica , nu e bine sa dai banii , ca nu stii unde ajung banii astia , ca la mort sigur nu ajung , "e mort deja " , atunci tu prin faptul ca platesti pentru el de fapt platesti bisericii , si din cate stiu eu ca biserica are destui bani si nu e cazul ca un musulman sa plateasca bani pentru biserica .
Daca inmormantarea nu se face la biserica , faci in felul urmator :
Dai banii la cineva sa-l puna in pamant si sa-l acopere si la revedere , fara sa fie banii tai platiti in ceva care este "pacat" .

Eu m-am gandit si la asta am ajuns .

Cat despre un ajutor din partea unui musulman fata de un nemusulman nu e pacat daca acela (nemus.) nu este in razboi cu musulmanii .
Si mai bine sa ajuti musulmanii care au nevoie , ca ei au prioritate .

genan
06-15-2006, 05:49 AM
sunt deacord cu tine...
dar de ex au murit parintii mamei mele... daca nu ii dadea tata banii, cu ce sa ii inmormanteze?
din punctul asta de vedere eu nu cred ca e pacat....
sa ma ierte allah aca gresesc si pe familia mea la fel...

amal
06-15-2006, 06:13 AM
pai acuma depinde ce intelegeti voi prin inmormantare crestineasca...eu inteleg ca se da bani la popa sa spuna rugaciuni care cred ca sant in contradictie cu islamul, ca se plateste crucea care e pusa la mormant, se plateste mancarea de la inmormantare (si eu stiu ca popa spune ceva si pt mancare), se dau bani pt coroana ( care poate sa aiba pe panglici semne de cruce, sau pot fi facute cu flori artificiale)...deci mie mi se pare ca ar fi ca si cum platesti pt "simbolurile" crestinismului...
pt ingroparea in sine a mortului se plateste cea mai mica suma de bani, deci logic nu mi se pare "islamic" ca un musulman sa ofere bani pt inmormantare, ci doar pt a ajuta financiar persoanele din familie, pt a se descurca mai bine o perioada dupa disparitia decedatului...ceva in genul acesta.

imanikka
06-15-2006, 07:23 PM
Deja sa ma judece Domnul , dar eu sunt sensibila la astfel de cazuri.Am studiat impreauna 4 ani la universitate , a fost o fata super, examenele de licenta le-a dat e 8-9-10 si miercuri a avut ultimul examen , vineri a fost ucisa de un vecin ( violata+ in jur de 30 de injughieri de cutit) in varsta de 21 ani care era acuzat si de alt viol al unei alte vecine. Este oribil. Cu greu a terminat universitatea ( cauze financiare) si acum...
Domnul s-o odihneasca in pace.

Allah sa ne aiba in paza sa pe noi si pe familiile noastre

suleiman
06-15-2006, 09:13 PM
Domnul s-o odihneasca in pace.


Iman , stiu ca e dureros , dar dragostea fata de ALLAH e mai mare , si trebuie sa fie mai mare .

Nu ai voie sa te rogi pentru sufletul ei , asta e cert .

daniela_muslimah
06-15-2006, 10:16 PM
Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barkatuhu!...

Explicati-mi si mie, va rog.. legat de inmormantare.. si de morminte...

daca eu merg intr-un cimitir unde nu-s musulmani...

sau, mai bine zis...

daca merg la mormintele unor rude crestine: se poate spune o rugaciune?..

(si pe ce baza)

ce rugaciuni se spun cand se viziteaza morminte ale musulmanilor (sau cand se trece printr-un cimitir musulman)...

Daca eu mor... trebuie sa am un act de la moschee ca sa ma poata inmormanta ca musulmana?...

sau e de ajuns marturia unor surori?... (sau frati?)

(mi-am mai pus problema asta mai demult... am inteles ca doar de la o moschee se elibereaza asemenea act aici _ in Romania.. dar nu stiu sigur :(... cine ma lamureste si pe mine?... )

***

suleiman
06-16-2006, 12:06 AM
1- O femeie nu are voie in cimitir , nici musulman , nici altceva :)
2- Daca un barbat , viziteaza un mormant , trebuie sa stie scopul vizitei care consta in doua :
a- Sa se roage pentru sufletul mortului , si atunci doar la mormintele musulmanilor are voie sa mearga , si spune ce ne-a zis profetul :009:
"Pace voua oamenii caselor unor credinciosi (mu'minin) si musulmani ; Si noi dupa vointa lui ALLAH o sa fim urmasii vostrii . Si ALLAH sa ierte primii dintre noi si voi , si cei din urma . Cerem de la ALLAH noua si voua scaparea . O ALLAH , nu ne opri rasplata lor , si nu ne incerca dupa ei " (muslim) .

b- Sa viziteze mormantul pentru a-si aduce aminte de moarte , si atunci are voie sa viziteze mormintele nemusulmanilor .
Abu Huraira a relatat : A venit profetul :009: mormantul mamei sale , si a plans si a facut sa planga toti cei din jurul sau , apoi a zis "Am cerut voia Stapanului meu sa cer iertarea Lui pentru mama mea si nu mi-a dat voie , si I-am cerut voia sa o vizitez si mi-a dat voie , asadar vizitati mormintele pentru ca va aduce aminte de moarte " (muslim)

3- Dupa o viata lunga , daca mori , poti sa fii inmormantata la musulmani , pentru ca e pacat altfel . Poti pur si simplu sa te duci la politie , sau unde se elibereaza buletinul si sa ceri schimb de religie .

Nadia
06-20-2006, 08:41 PM
Am sa va pun o intrebare dar tare nu stiu cum sa o adresez...
Familia sotului este cea de la care am invatat majoritatea ce stiu despre islam pana sa va intalnesc pe voi...stie toata lumea ca pe net sunt fel si fel de websituri rele... cum pot eu sa-i spun sotului ca ceea ce citesc aici sau pe islamul azi este adevarat? De ex. i-am spus despre salat ca nu o facem bine si ca lipsim multe din ele adica sunnah si el mi-a zis ca nu este adevarat si ma cearta ca citesc si cred tot ce este pe net si ca o sa-mi ia netul si tot asa. Sau daca vin sa-i spun un hadith mai intai ma intreaba unde il citesc sau cine mi l-a spus, si ma intreaba cine mi l-a dat (femeie sau barbat) si daca spun ca un barbat ma ameninta si imi zice ca din cauza netului voi avea probleme cu el si tot asa. SI NICI NU POT SA-L MAI MINT, SIMT CA CEEA CE FAC NU ESTE BINE, NICI PENTRU EL NICI PENTRU ALLAH.
Va rog sa ma ajutati orice sfat este bine venit?

Abdul Rahman
06-20-2006, 10:36 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Draga sora Nadia, o sa incerc sa ofer niste raspunsuri la problema cu decesul.

Intrebare : 'Este haram daca un musulman contribuie cu bani in cazul decesului altui musulman?'

Raspuns : nu este haram daca acei bani sunt oferiti in numele mortului.

Umm al mo'minin 'A'isa (Allah sa o aibe in mila sa!) a relatat ca o persoana i-a spus Trimisului lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) : mama mea a decedat. Eu cred ca daca putea sa vorbeasca (daca traia) ar fi dat milostenie. Deci, daca dau milostenie in numele ei va fi acceptata ? Trimisul lui Allah a raspuns afirmativ.

Abu Huraira (Alllah sa-l aiba in mila sa) a relatat ca Trimisul lui allah (pacea si binecuvantarea fie asupra sa !) a spus : 'Cand moare omul, faptele lui se intrerup, cu exceptia a trei :


milostenia continua;
stiinta de care se folosesc oamenii;
copilul dreptcredincios care se roaga pentru el.


Daca persoana decedata avea serviciul la o firma din sectorul public, atunci sotia supravietuitoare are dreptul la ajutor de deces al carui cunatum depaseste 9 milioane lei vechi. Se poate incasa fie de la firma, fie de la primarie, fie de la casa de pensii teritoriala (nu conteaza ca persoana decedata nu era pensionara).

Daca persoana decedata avea serviciul la o firma din sectorul privat, atunci firma poate ca in limita a pana 2% aplicata asupra fondului de salarii realizat sa acorde ajutoare sociale (ex. : ajutor de deces, ajutoare pentru nastere, ajutoare pentru boli grave sau incurabile etc.). Suma astfel rezultata firma o deduce ulterior din profit, deci nu va avea absolut nicio pierdere. Daca va acorda mai mult de 2% insa, lucru permis, atunci ce depaseste 2% se va impozita si de obicei, patronii evita sa acorde peste cei 2%).

Actele necesare :


certificatul de deces in copie si original (se va inapoia originalul, dupa confruntarea cu copia);
o cerere scrisa adresata directorului (patronului) prin care se solicita ajutorul de deces;
un document justificativ care sa ateste ca cel care solicita ajutorul a suportat cheltuielile de inmormantare (ex. : o chitanta de la coroana etc.). Nu conteaza ce suma este inscrisa in acel document, ci important este sa existe drept dovada;
in plus, daca decedatul a lucrat in sectorul public, pe dosul certificatului de deces in ORIGINAL se va inscrie de catre casierul care achita banii : "ACHITAT, data si semnatura" (asta pentru a nu se solicita ajutorul de deces si de la primarie - spre ex.


P.S. : regulile care guverneaza ajutorul de deces sunt valabile doar pe teritoriul Romaniei.

suleiman
06-20-2006, 10:40 PM
SIMT CA CEEA CE FAC NU ESTE BINE, NICI PENTRU EL NICI PENTRU ALLAH.

Gresit ai pus problema draga Nadia .

In primul rand , nu poti si nimeni nu poate sa faca bine lui ALLAH , daca faci un lucru bun il faci pentru tine iar daca faci un lucru rau il faci impotriva sufletului tau .

Esti obligata sa-l asculti pe sotul tau atat vreme cat nu te impiedica de a invata religia ta .

Vreau sa intreb , daca se poate , de unde e sotul tau si din care scoala de Fiqh face parte ?

Nadia
06-20-2006, 10:49 PM
:salam:
Frate DAN, eu cand i-am dat banii la colega asta eu am spus in gand sa fie cu folos insha allah adica i-am dat in numele mortului sau mai bine zis pentru familia mortului. Acuma ALLAH sa ma ierte daca am facut ceva gresit ca sa intamplat atat de repede incat nici nu prea am avut mult timp sa ma gandesc sau sa intreb.

SULEIMAN, sotul meu este din Maroco - arab si suntem sunni ALHAMDULILAH. Bun, il ascult dar nu trebuie sa il ascult pe ALLAH mai intai, ca doara nu sotul este cel care ma va judeca, astafara allah.
:110:

suleiman
06-20-2006, 11:51 PM
E astaghfiru-llah

Astaghfir = cer iertare
astaghfiru-llah = cer iertarea lui ALLAH .

Cum sa nu , ti-am zis daca sotul tau iti cere ceva ce nu este in Islam nu-l asculta .

Cei din maroc merg dupa "Malik" , nu e rau , dar din pacate majoritatea oamenilor in ziua de azi sunt ingustati in cele 4 scoli de Fiqh .

Daca te intreaba de unde ai sursa , spune de la un musulman , iar daca are ceva de comentat , sa pofteasca aici ..

Nadia
06-20-2006, 11:58 PM
E astaghfiru-llah

Astaghfir = cer iertare
astaghfiru-llah = cer iertarea lui ALLAH .

Cei din maroc merg dupa "Malik" , nu e rau , dar din pacate majoritatea oamenilor in ziua de azi sunt ingustati in cele 4 scoli de Fiqh.

Merci frumos de corectare:give_rose:
Eu nu am auzit de asa ceva, sincer nici nu le am, poate imi explicati care este diferenta intre ele si poate voi cauta o modalitate sa-l intreb.

suleiman
06-21-2006, 12:32 AM
Maliki (dupa Imamul Malik) "Nordul africii cu exceptia egiptului , Sudan , o parte din Arabia Saudita"

Hanbali (dupa imamul Ahmad Ben Hanbal) "O parte din Sudan , Imaretele arabe , Arabia saudita , Golful arab , Sunitii din Iraq "

Shafi'i (dupa imamul Al-Shafi'i) "Palestina"

Hanafi (dupa imamul Abu-Hanifa) " Turcia , Liban , Siria , Indonesia , Egipt , Pakistan , Avganistan , Albania ...."

Nadia
06-21-2006, 12:38 AM
Multumesc mult de info, si cum ar fii mai ideal sa-i pun intrebarea sa aflu si eu ?

maryam
06-21-2006, 12:40 AM
Vai noua...oare ALLAH swt ne-a numit in Sfantul Quran altfel decat musulmani sau mu`minun?Ce va vine voua de va impartiti asa ,cel mai mult urasc chestia asta,eu sunt hanefi,eu sunt nu mai stiu ce...noi ar trebui sa spunem ca suntem musulamin care merg dupa Quran si Sunna si atat,ce sunna,ce shiia....a zis Profetul saaws tu sa mergi dupa scoala asta,tu dupa aia?Sau ati citit ca exista asa ceva in vremea sa?
Oare nu este destul de clar hadisul acela cand Profetul saaws a desenat o linie pe pamant si a spus acesta este drumul drept si pe langa el a desenat multe alte linii si a spus ca acestea sunt caile lui seitan?
Nu exista decat o singura cale siratul mustakim,Quranul si Sunna,restul sunt niste nume inventate de oameni.
Nimeni Nadya nu poate opri pe altcineva de la a invata religia,nici chiar sotul...

Nadia
06-21-2006, 12:49 AM
MARYAM...de oprit nu ma opreste dar cand vin cu ceva nou ma ia la interogat mai rau ca SRI...si nu ma crede imi zice ca trebuie sa intrebe...si cand il intreb ai intrebat? schimba subiectul. Si pe mine ma cam amestecat chestia asta cu scoala de fiqh, eu stiam ca suntem in secte(sunni, shiia si multe altele) si atat :(

suleiman
06-21-2006, 12:58 AM
Tu maryam , acuma pot sa te cert :D .

Fata intreaba ceva , si raspunsul il primeste conform intrebarii .

Da profetul a zis :" Iar musulmanii vor fi 73 de secte , toti sunt in Iad , inafara de una ... "
Asat include si denumirea , si trebuie sa inteleaga omul sa faca diferenta cand aude o denumire ..

Iaras te garabesti in raspuns :) ..

Sunt denumiri care exista in viata noastra nu putem sa trecem peste ca si cum nimic nu s-a intamplat .
Nimeni nu a zis fa aia sau aia , sau ia-o dupa o scoala , era vorba despre un lucru total diferit ...

Vai vai , MARYAM :smile19: ...

suleiman
06-21-2006, 01:03 AM
Tu fata , nadia ..

Fiqh = Practica
'Aqidah = credinta .

'Aqidah este la fel la toate cele 4 scoli , si nimeni nu e obligat sa o ia dupa o scoala anume , ci dupa Profetul :009: .

Aici apare al-fiqh :Practica , si pe toate le-a facut profetul , dar cand esti (nu tu zic asa) un musulman sarman care habar nu are , si nu ai cum sa inveti si sa citesti , ce faci ?
Te duci la un om care stie si el iti zice .. Daca el vede ca habar nu ai , iti alege din ce a facut profetul si care sa se potriveasca cu situatia in care esti ...

E cam mult de vb ...(in exemple) ..
Daca vrei iti spun ...

Nadia
06-21-2006, 01:16 AM
OK, am inteles mai greu dar pana la urma am dat de cap:smile16:

maryam
06-21-2006, 01:29 AM
:999: tu baiete stii care e treaba,e putin off topic dar asta e realitatea pe teren,stii?a din pacate oamenii se chinuie sa adere la scoli si nume din astea (peste care putem trece cred,fara nici o problema) si habar n-au de cele mai importante chestii.
Uite am avut sansa sa am profesori mashaa ALLAH,unul si unul,cel mai mult m-a impresionat un seh ,ce sa zic,mashaa ALLAH,facuse toatre scolile,tot si comparate si stia despre Islam o gramada,insa nu l-am auzit sa zica de scoli nimic ,e adevarat cateodata ne mai explica de ce imamul nu stiu care a zis asa si altul asa...dar mashaa ALLAH ideea e ca era nu numai hafez Quran ci adevarata enciclopedie mergatoare.Asa trebuie sa fim noi,sa stim religia ca un tot.Stiam hadisul asta,din pacate insa nu inseamna ca vreunul din numele astea o sa fie dintre cei ce vor intra in Rai,cred cu tarie ca nu denumirea unei anumite apartenente ne va salva .
Dar staii linistit ca am inteles mesajul tau.Cearta-ma ,ca nu e bai...:999: :smile16:

Propun sa aplicam urmatoarele reguli:
Regula 1. Suleiman are intotdeauna dreptate.

Regula 2. Daca cumva se intampla sa nu aiba,se aplica regula nr. 1.


:999: :999: :999: era o gluma fireste:D

Nadia
06-21-2006, 01:35 AM
[I][LEFT]

Propun sa aplicam urmatoarele reguli:
Regula 1. Suleiman are intotdeauna dreptate.

Regula 2. Daca cumva se intampla sa nu aiba,se aplica regula nr. 1.


:999: :999: :999: era o gluma fireste:D

:smile16: :smile16: :smile16: [SIZE="4"][COLOR="Blue"]misto gluma

suleiman
06-21-2006, 01:39 AM
Cum adica ?
M-ai auzit vreodata sa spun de scoli ?

Fata are problema cu sotul ei , si am vrut sa stiu de unde e sotul ei ca sa spun la nadia cum sa-l convinga , si am zis ca din pacate unii oameni se iau dupa anumite scoli ...

Eu sunt daca vrei sa stii : la-mazhabi , adica fara o scoaa anume , dar stiu aproape cam ce este la fiecare dintre cele 4 scoli .

Nu am chemat oamenii nici o data la nici o scoala , de aceea ti-am zis sa fii mai atenta .

Raspunsul vine dupa intrebare , si intelepciunea este obligatorie cand iti dedici viata pentru islam.

Atat am vrut sa spun , si da , ALHAMDULILLAH , in cele mai multe cazuri am dreptate , nu ca sunt nu stiu ce , dar pentru ca tata m-a invatat ceva :
Cand un nou musulman , sau un nemusulman te intreaba ceva , si stii ca sunt mai multe variante , alege-o pe cea mai usoara pentru el ..

amoodia
06-21-2006, 01:43 AM
Nadia din ce stiu eu despre 4 scoli, toate sunt sunni iar diferentele nu sunt majore. diferentele constau in : unii tin mainile la piept cand se roaga, altii pe burta, unii cand zic shahada misca degetul aratator, altii il tin nemiscat.... chestii de genul asta.
soacra-mea cand a intrebat imamul la lectie despre o rugaciune, imamul i-a raspuns: SCOALA RESPECTIVA URMEAZA ASA, CEALALTA ASA...
sfatul sotului meu: nu te crampona in scoli....

nour al huda
06-21-2006, 02:06 AM
.............si totusi ...fiecare dintre noi apartinem unei mari SCOLI....ISLAMUL , dar avem profesori, sau indrumatori...precum, Imam Safii, Malekii, Hanbal sau A'zam Abu Hanife.

Toate sunt acceptate , fac parte din islam si este cat se poate de normal sa facem parte din ele!
Unde e greseala???? Oamenii se grabesc sa interpreteze!!!!


Musulmanii aflau informatii despre toate problemele , intrebandu-l pe Profet saws in timpul vietii Lui, apoi, dupa moartea Lui de companioni sau urmasii Lui ...pe linie genealogica.
Aceste personalitati (Imam abu Hanife, etc..) , cunoscute sub denumirea de imami ai riturilor , au invatat preceptele religoase de la acesti urmasi ai insotitorilor Profetului saws, si le-au adunat. Faptele care nu se gaseau in capitole, versete sau in spusele insotitorilor, sau cele asupra carora existau mai multe pareri sau interpretari......le-au interpretat dupa parerile si stradaniile lor si astfel au luat nastere scolile religioase.


Iar aceste "scoli" sau "orientari" au ca sursa dreptul canonic musulman.
Care la ransul sau are 4 mari surse:

1. Cartea (Kitab) - Coranul cel SFANT
2. Traditia (Sunnet) - sunt vorbele si faptele sfinte ale Profetului saws, si lucrurile acceptate de el.
3. Consensul comunitatii (Ijma-i ummet) - unitatea adeptilor Profetului saws in legatura cu rezolvarea unei probleme.
4. Analogie (Kiias-i Fikih) - verdictul dat de invatati asupra unor chestiuni care nu sunt clarificate in Kitab, Sunnet, pe baza rationamentului analogic, luand ca model pe cele care sunt consemnate.

Cat despre sunni si shi'i .......de ce sa ne ascundem in spatele degetului mic..........ESTE O REALITATE A ISLAMULUI....
sau asta ar insemna sa stregem de pe harta 98% din populatia Iranului sau 60% din populatia Irakului????????????

nour al huda
06-21-2006, 02:22 AM
..........D-nul ADMINISTRATOR SULEIMAN...!!!!

Toata cinstea si onoara tatalui d-voastra si binecuvantarea Bunului Allah sa fie asupra lui. Tare frumos te-a mai invatat!!!!


Maryam......surioara draga, acesti imami SUNT nume de care chiar trebuie sa ne cramponam pentru ca astfel de oameni ca ei .....chiar crezi ca se vor mai naste?????

Cat despre stiinta lor in legatura cu islamul......ei nu au fost enciclopedii ambulante .....ci adevaratul islam in sine.

Si cel mai important: NICIODATA nu s-au contrazis unul cu celalat!

Bine ar fi ca macar noi sa avem 0, 0% ..din intelepciunea lor!!!!!!!!!!!!!

imanikka
06-21-2006, 02:26 AM
...

Si cel mai important: NICIODATA nu s-au contrazis unul cu celalat!



De acord. Ei nu se contrazic , ei se completeaza reciproc :p :smile06:

maryam
06-22-2006, 01:11 AM
Era un lucru...cum sa spun,----foric asta cu cramponatul,nu am zis niciodata sa nu invete omul,poate invata pe de rost orice scoala dar cred ca Islamul e un tot,ce ati spus ca fondatorii acestor scoli nu
s-au contrazis?Sigur ca nu,nici nu s-ar fi putut asta,desi in anumite timpuri chiar unele lucruri legate nu de dogma ci de practica religioasa au diferit,de ex. in chestiunea ablutiunii ,nu mai stiu care ori safei ,ori maliki a exprimat doua opinii in legatura cu spalarea picioarelor(cu sau fara ciorap)...chiar unul din sehii cu care am invatat a facut o gluma odata explicand aceste diferente ,a spus cand a imbatranit...ii era greu sa-si mai scoata ciorapii si desi el a fost cel care a spus ca nu se poate doar sa treci cu mana umeda peste ciorap ,cand a fost intrebat (in varsta fiind) a spus ca este permis.
Insa sa nu uitam ca aceste scoli si intemeietorii lor nu au existat in acleasi perioade,in timpul cand traia unul dintre ei se poate ca multe dintre hadisuri sa nici nu fi fost cunoscute si apoi prin cunoasterea lor sa fie altfel explicata o anumita chestiune...de exemplu ca tot m-am legat de ablutiune,desi la unele scoli stersul cefei este sunna,aceasta practica nu este recunoscuta ca facand parte din wudu...sehul cu care eu am studiat ,asa cum v-am spus hafez Quran si mashaa ALLAH un om extrem de invatat ,profesor universitar la cea mai faimoasa universitate din egypt a studiat absolut toate scolile.Si mai mult,religia comparata,tot,absolut,mashaa ALLAH credeti-ma pe cuvat ca fiecare litera din Quran o explica...

Abdul Rahman
06-27-2006, 10:56 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Draga sora Maryam, te rog frumos sa-mi spui si mie care este numele celei mai faimoase universitati din Egipt si, daca au cumva vreun site in limba engleza. Eu mai stiu de Universitatea Americana din Cairo, de cea germana, arhitectura etc., ceva-ceva despre cele din Alexandria si mai multe un pic despre cea din orasul Minya dinspre sud.

Iubesc foarte mult Egiptul si as dori sa aflu cat mai multe despre sistemul de invatamant de acolo.

Multumesc, Abdul Rahman http://www.floralart.com.au/images/melbourne_flower_bouquet.jpg

imanikka
06-27-2006, 11:39 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Draga sora Maryam, te rog frumos sa-mi spui si mie care este numele celei mai faimoase universitati din Egipt si, daca au cumva vreun site in limba engleza. Eu mai stiu de Universitatea Americana din Cairo, de cea germana, arhitectura etc., ceva-ceva despre cele din Alexandria si mai multe un pic despre cea din orasul Minya dinspre sud.

Iubesc foarte mult Egiptul si as dori sa aflu cat mai multe despre sistemul de invatamant de acolo.

Multumesc, Abdul Rahman http://www.floralart.com.au/images/melbourne_flower_bouquet.jpg

Draga frate fa click aici ;)

http://www.frcu.eun.eg/docs-n/uni2.php

O sa gasesti cele mai importante universitati si situ-rile lor. Problema e ca unele universitati nu au situl tradus si in engleza , ci numai in araba.

:smile01:

Abdul Rahman
06-27-2006, 11:43 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

Multumesc mult. Chiar acum am intrat pe site si este foarte frumos :)

Sunt asa bucuros !